Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine face fisa de instruire la angajare privind sanatatea si securitatea in munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cine face fisa de instruire la angajare privind sanatatea si securitatea in munca

fisa securitate in munca sanatate
3 replies to this topic

#1 softLI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 February 2016 - 03:52 PM

Am o intrebare de incepator. :) Pentru angajare am inteles ca printre altele voi avea nevoie si de o astfel de fisa.
Cine realizeaza aceasta fisa? Este nevoie sa apelez la o persoana specializa? sau o poate face administatorul firmei. (administratorul este prieten apropiat si as vrea sa stiu daca acesta fisa este ceva ce trebuie facut de o persona specializata sau o poate face chiar el sa rezolvam repede). Mentionez ca este vorba de munca de birou, nu necesita ceva complicat.

Aceasta postare a fost editata de softLI: 05 February 2016 - 03:58 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2016 - 10:12 AM

Completarea fisei de instruire individuala privind securitatea si sanatatea in munca se realizeaza pe baza Legii nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, a H.G. nr. 1.425/2006, a normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare si a instructiunilor proprii.

Instruirea in SSM cuprinde 3 faze:
1.Instruirea introductiv generala
2.Instruirea la locul de munca
3.Instruirea periodica

Instruirea introductiv-generală se poate face de catre :
- angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca;
- lucratorul desemnat ;
- serviciul intern de prevenire si protectie;
- serviciul extern de prevenire si protectie.

Instruirea la locul de munca se va efectua pe baza tematicilor întocmite de către angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă/lucrătorul desemnat/serviciul intern/serviciul extern de prevenire şi protecţie şi aprobate de către angajator, tematici care vor fi păstrate la persoana care efectuează instruirea.

Instruirea periodica se va efectua, de asemenea, pe baza tematicilor întocmite de către angajatorul care şi-a asumat atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă/lucrătorul desemnat/serviciul intern de prevenire şi protecţie/serviciul extern de prevenire şi protective şi aprobate de către angajator, care vor fi păstrate la persoana care efectuează instruirea si va contine in mod obligatoriu demonstratii practice.
................................................................

neaparat citeste si aici, mai ales postul 2 : http://www.conta.ro/...886#entry241886




#3 softLI

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 February 2016 - 09:46 AM

Sunt lamurit, nu o sa stea nimeni sa faca un curs de 40 de ore. O sa apelam la cineva extern.
Multumesc.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2016 - 10:07 AM

asa am facut si noi, :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL