Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilant 2015


51 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 05 March 2016 - 06:18 PM

Pct. 576 (1) al Anexei Ordinului 1802 / 2014 referitor la microentitati (in care se incadreaza marea majoritate a entitatilor acum) prevede:

"576 (1) Cu respectarea prevederilor alin. (2) al prezentului punct, microentitatile nu au obligatia elaborarii notelor explicative la situtiile financiare anuale prevazute la pct.468 si 469.
(2) Microentitatile prezeinta informatiile prevazute la pct. 468 lit. a), d) si e) si pct.491 alin. (2) lic. c)"

Pct. 468 lit. a) se refera la politicile contabile adoptatate (aici mie mi se pare ca ar intra si declaratia de conformitate pe care pana acum se facea separat si era semnata de administrator ?!)
lit. d) la angajamente, garantii si active neincluse in bilant iar lit. c) despre avansuri si credite acordate membrilor organelor de conducere etc etc.
Pct. 491 alin. (2) lit. c) se refera informatii privind achizitia propriilor actiuni

Nu am vazut deocamdata in acest ordin mentionat ceva despre atasarea la situatiile financiare a raportului administratorului sau proc. verbal al asociatiilor dar pe situl ANAF de unde se descarca formularul de bilant scrie de atasarea la situatiile financiare a raportului administratorilor sau cenzorilor dupa caz deci am inteles ca PV al adunarii generale a asociatiilor nu trebuie.
Rog pareri si opinii despre ce trebuie mai concret depus (scanat) ref. in special la bilantul microentitatilor.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 05 March 2016 - 06:19 PM




#2 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2016 - 08:14 PM

O societate nu a optat pentru sistemul simplificat de contabilitate, si pentru anul 2014 a depus formularele de bilant S1003. Pentru anul 2015 ce formular trebuie sa depuna S1003 sau S1005, avand in vedere prevederile punctului 2.6 din OMFP 123/2016? Multumesc anticipat de raspuns!




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2016 - 09:03 AM

Trebuie sa tineti cont de prevederile din ordinul 123/2016 in care se spune ca pentru microentitati nu se ataseaza notele explicative . La bilant veti atasa doar celelalte documente cu exceptia notelor explicative
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2016 - 11:02 AM

Adica:
O123/2016:

3.5. Potrivit art. 29 și 30 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, situațiile financiare anuale vor fi însoțite de raportul administratorilor, raportul de audit sau raportul comisiei de cenzori, după caz, și de propunerea de distribuire a profitului sau de acoperire a pierderii contabile. Situațiile financiare anuale vor fi însoțite de o declarație scrisă a persoanelor prevăzute la art. 10 alin. (1) din lege, prin care își asumă răspunderea pentru
întocmirea situațiilor financiare anuale și confirmă că:
a) politicile contabile utilizate la întocmirea situațiilor financiare anuale sunt în conformitate cu
reglementările contabile aplicabile;
b) situațiile financiare anuale oferă o imagine fidelă a poziției financiare, performanței financiare
și a celorlalte informații referitoare la activitatea desfășurată;
c) persoana juridică își desfășoară activitatea în condiții de continuitate.


Deci toate actele de pana acum, mai putin notele explicative.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2016 - 11:12 AM

Bilantul pentru 2015 se depune in functie de criteriile din ordin, nu la alegere. Vezi la ce punct te incadrezi (probabil la microentitati).



#6 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 April 2016 - 12:32 PM

buna ziua ,
care este ultimul bilant actualizat pe care il putem depune , va rog un atasament



#7 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2016 - 07:22 AM

Descarca de aici ...https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/1002_5_2015.html
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#8 johnnyb1981

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 April 2016 - 01:58 PM

Buna ziua,
Pentru o societate care a finalizat implementarea unui proiect pe fonduri europene cheltuielile efectuate cu acesta cum pot fi incadrate la completarea notei 4 din bilant ?
Multumesc!



#9 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 April 2016 - 01:19 PM

buna ziua
am descarcat bilantul si l-am depus
la recipisa apare urmatoarele: eroare atribut-caen E: atributul trebuie sa existe
ce trebuie facut acum s-au ce bilant nr. .... trebuie depus corect
va multumesc



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2016 - 01:59 PM

eroarea de cod CAEN la sit. financiare anuale este una care permite corectarea, cf. OMFP 450/2016.
bilantul cu codul CAEN corect trebuie depus la AF de care apartine firma, pe suport de hartie + CD (nu mai merge online).

Cf material emis de DGRFP Brasov (ai link mai jos) "Corectarea erorilor menţionate se poate face prin depunerea pentru aceeaşi perioadă de raportare a unui alt set de situaţii financiare anuale/raportări contabile anuale la sediul unităţilor teritoriale ale MFP."

exista pe forum 2 topice cu aceasta tema :
http://www.conta.ro/...-anuale-depuse/
http://www.conta.ro/...-anuale-depuse/

uite ce buna e fct. de cautare la care tot fac trimitere ...



#11 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 April 2016 - 02:26 PM

Pai daca i-a dat eroare , inseamna ca n-a fost inregistrat.

Depune bilantul corect folosind ultima versiune de pe site-ul anaf si vezi ce-ti zice.
Acum vre-o luna si ceva au mai introdus o rubrica de caen (al activitatii cu cea mai mare pondere) si daca ai avut un formular vechi, nu-ti primeste.



#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 April 2016 - 02:37 PM

Gabi are dreptate, pe noul formular apare
- cod CAEN activitate preponderenta
- cod CAEN activitate preponderenta efectiv desfasurata
Am patit-o si eu, dar pe la inceputul lui martie.
Descarca ultima versiune.



#13 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 April 2016 - 07:49 AM

Va multumesc pentru raspunsuri
sa vad ce pot face
va doresc o zi buna



#14 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 May 2016 - 10:16 AM

Buna,
Ma poate ajuta cineva cu un model privind politicile contabile adoptate , ce trebuie atasat la bilantul microentitatilor?

Mutumesc.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 01:40 PM

pe net nu e nimic ... dar am eu nota explicativa 6 (ref. la politicile contabile) de la bilantul trecut (2014), poate te ajuta/ te inspira sa o compui pe a ta.
o atasez cat pot de repede.
un pic de rabdare, te rog ! :biggrin: trebuie sa o listez, sa o scanez....

aaaa.... dar parca era si pe forum nota asta explicativa, sa nu zic vorba mare ?! :blush:



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 01:53 PM

v-am atasat partea cu politicile contabile din nota explicativa 6 (generata de Saga).

o sa incerc sa concep un document mai maricel de cele cateva randuri, oricum imi trebuie si mie ... dar ce ciudat ca nu e deja pe net un model bun pt asta. :sad: sau eu n-am gasit inca ... f. ciudat pt data la care ne aflam ! :blink:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  001.jpg   178.07K   224 downloads




#17 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 May 2016 - 03:25 PM

Multimesc pentru model.
Am mai gasit un model din 2012 mai amplu pe care il poate adapata fiecare la specificul societatii:

NOTA 6 PRINCIPII SI POLITICI CONTABILE Situatiile financiare anexate sunt intocmite in conformitate cu principiile si reglementarile contabile in vigoare.
Principii contabile: Principiul continuitatii activitatii: se considera ca societatea isi va continua in mod normal functionarea. Principiul permanentei metodelor: s-au aplicat aceleasi reguli de evaluare, inregistrare si prezentare in contabilitate a elementelor patrimoniale, asigurandu-se comparabilitatea in timp a acestora. Principiul prudentei: s-au luat in considerare profiturile recunoscute pana la data inchiderii exercitiului financiar, precum si toate pierderile potentiale si obligatiile previzibile la aceasta data. Principiul independentei exercitiului: s-au luat in considerare toate cheltuielile si veniturile aferente exercitiului, indiferent de data platilor, respectiv incasarilor. Principiul evaluarii separate a elementelor de activ si pasiv: s-au inregistrat toate elementele de activ si de pasiv; compensarile s-au efectuat ulterior, conform legii. Principiul intangibilitatii: bilantul de deschidere al exercitiului curent corespunde cu cel de inchidere al exercitiului precedent. Principiul referitor la necompensari: nu s-au efectuat compensari intre cheltuieli si venituri sau intre active si pasive, altele decat cele permise de lege. Principiul referitor la prevalenta economicului asupra juridicului: trazactiile au fost prezentate in concordanta cu realitatea economica si nu in exclusivitate cu forma lor juridica. Principiul pragului de semnificatie: elementele cu valoare semnificativa au fost prezentate distinct in cadrul situatiilor financiare, iar elementele cu valori nesemnificative de aceeasi natura au fost insumate, nefiind necesara prezentarea lor separata.

Politici contabile: Moneda: situatiile financiare sunt intocmite si exprimate in lei. Imobilizarile sunt reflectate la costul de achizitie minus amortizarea cumulata pana la data bilantului. Amortizarea imobilizarilor este calculata in conformitate cu durata lor de folosinta. Metoda de amortizare folosita este cea liniara. Stocurile sunt prezentate la costul de achizitie; costul stocurilor se calculeaza cu metoda FIFO. Creantele si datoriile sunt inregistrate la valoarea recuperabila, respectiv de plata. Diferentele de curs valutar aferente creantelor si datoriilor in valuta au fost recunoscute in contul de profit si pierdere. Salariile si taxele salariale - cheltuielile cu salariile personalului sunt inregistrate lunar, conform statelor de plata. Societatea calculeaza si achita in termen datoriile catre salariati si catre buget. Veniturile si cheltuielile - veniturile sunt considerate realizate la data emiterii facturilor prin care se atesta transferul dreptului de proprietate sau prestarea de servicii catre clienti. Cheltuielile se inregistreaza in perioadele la care acestea se refera, pe baza documentelor justificative. Taxa pe valoare adaugata - veniturile obtinute de societate sunt / nu sunt impozabile in Romania din punct de vedere al TVA. Societatea respecta legislatia in vigoare in ceea ce priveste acest impozit. Impozitul pe venit / profit - este calculat conform reglementarilor fiscale din Romania, cota de impozitare pentru anul 2012 fiind de 3% / 16%. Administrator, Intocmit, x y



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 04:56 PM

multumesc si eu pt modelul postat ! :smile:
nu cred ca trebuie si principiile contabile, ci numai politicile contabile; eu asa am inteles din baza legala.
de aceea nu le-am mai scanat, desi erau in acelasi document si la mine fiindca asa era formatul notei explicative nr. 6.



#19 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2016 - 08:19 PM

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri:
1. In cazul unei microintreprinderi, in anii precedenti anului 2015 sc a avut profit care se regaseste in soldul creditor al contului 1171 in balanta la dec.2015. La 31.12.2015 sc a avut pierdere mai mica decat soldul 1171. Este legal ca aceasta pierdere sa se acopere din profitul anilor precedenti adica din sold creditor 1171? Este legal ca in PV AGA sa se hotarasca acest mod de acoperire a pierderii curente si dupa depunerea bilantului sa fac 1171.pierdere 2015,etc=1171.profit 2014, etc sau pierderea se va acoperi doar din profitul anilor urmatori?

2. Informatiile solicitate in cazul microentitatilor la bilantul pe 2015 sunt :

- suma avansurilor si creditelor acordate membrilor organelor de administratie, de conducere si de supraveghere adica nota 8 ?; despre politicile contabile s`a discutat, este nota 8.
Ce trebuie scris la:
- valoarea totala a oricaror angajamente financiare, garantii sau active si datorii contingente neincluse in bilant, indicand natura si forma oricarei garantii reale care a fost acordata
- informatii cu privire la propriile actiuni

Aceste informatii se cuprind intr`un document word sau se pot scrie in raportul administratorului?

Multumesc



#20 roviot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 May 2016 - 12:59 PM

Vezi postareaLaura_M, la 05 March 2016 - 08:14 PM, a spus:

O societate nu a optat pentru sistemul simplificat de contabilitate, si pentru anul 2014 a depus formularele de bilant S1003. Pentru anul 2015 ce formular trebuie sa depuna S1003 sau S1005, avand in vedere prevederile punctului 2.6 din OMFP 123/2016? Multumesc anticipat de raspuns!


Buna ziua!
Sunt microentitate si utilizand programul SAGA imi apare bilant cu formularul S1005, tip situatie financiara UU, bilant simplificat. Ceea ce nu inteleg este ca in Ordinul 123/2016 se specifica ca microentitatile depun bilant prescurtat si nu bilant simplificat. Asta inseamna ca trebuie sa descarca de pe site-ul ANAF formularul S1003 si sa-l completez manual pt. a fi corect?
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL