Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
premii Paste achitate cash - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

premii Paste achitate cash

13 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 30 March 2016 - 02:03 PM

buna

daca s-au achitat prin casa niste premii de Paste ( maxim 150 per angajat) trebuiesc trecute pe statul de plata sau se inregsitreaza direct in 6458

impozit nu se plateste dar contributii cas, cass si somaj?


multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2016 - 04:35 PM

si la aceasta intrebare exista raspunsul deja pe forum, aici : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1

sus, cu rosu, scrie ca "Aceste venituri NU se cuprind în baza de impozitare lunară a contribuţiilor sociale obligatorii ".




#3 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 12:28 PM

Dar intrebarea mea nu viza TICHETELE CADOU

Intrebam de premii achitate NUMERAR - oare se trec sau nu pe statul de plata ?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2016 - 01:11 PM

Dar ai citit macar ce scria in acel tabel ??? Macar din curiozitate ?

Uite ce scrie il acel tabel pe care ti l-a indicat :
EXCEPȚIE!!!! Destinațiile și limitele prevăzute la articolul 76 alineatul (4) litera a), până la care sunt venituri neimpozabile: Cadourile, inclusiv TICHETELE CADOU, oferite de angajatori salariaților, cât și cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, Crăciunului și a altor sărbători similare ale altor culte religioase, precum și cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei. (articol 76 alineat (4 ) litera a))

In acel tabel ai insirate exact articolele din codul fiscal potrivit carora NU se includ in baza de calcul a contributiilor anumite sume, nu vrei totusi sa te uiti putin pe ele?

Poate ca ma lasa si pe mine rabdarea ... dar am obosit sa ma lovesc permanent de oameni care vor bomboanele de sus de pe dulap dar le este lene sa aduca un scaun sa se urce pe el, cu toate ca sunt tineri si in putere!

PS: Si cumva off-topic: oare de ce nu vrea nimeni sa citeasca codul ala fiscal? Nu sa-l studieze, nu sa-l inteleaga ... doar sa-l citeasca, asa, ca pe o revista!



#5 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 02:16 PM

sa inteleg ca prin cadouri se intelege si bani cash? credeam ca se refera la ciocolata, oau, miel etc

si tot n-am inteles daca se pun pe statul de plata si se regasesc in 641 sau se trec direct in 6458

ma ajutati? pt mine codul fiscal seamna a DEX doar ca dimensiuni, nu si ca explicatii



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2016 - 02:39 PM

Vezi postareamgabi, la 31 March 2016 - 01:11 PM, a spus:

Poate ca ma lasa si pe mine rabdarea ... dar am obosit sa ma lovesc permanent de oameni care vor bomboanele de sus de pe dulap dar le este lene sa aduca un scaun sa se urce pe el, cu toate ca sunt tineri si in putere!

PS: Si cumva off-topic: oare de ce nu vrea nimeni sa citeasca codul ala fiscal? Nu sa-l studieze, nu sa-l inteleaga ... doar sa-l citeasca, asa, ca pe o revista!

asta ma necajeste si pe mine ... oferim mura-n gura materiale informative, legislatie si unii dintre colegi nici macar nu o citesc ca pe o revista, sa stie ca intr-un anume document scrie despre cutare lucru ... fiindca nimeni nu are pretentia sa retina cineva totul din legislatia prezentata sau din materialele postate, dar macar sa stii unde se afla informatia (inclusiv pe forum).

in fiecare saptamana scotocesc site-urile (unitatilor) ANAF fiindca astea contin pareri pe care le putem folosi mai cu succes la un control si nici nu avem pbl. cu drepturile de autor - fiind institutii publice, cu informatie gratuita.
in acele pagini caut interpretari / materiale care sa ne ajute sa intelegem legislatia asta atat de stufoasa, dar nici asa unii colegi nu considera necesar sa ia la cunostinta macar tema analizata acolo, daca nu si continutul intreg.

desigur ca nu gasesc mereu documente noi, dar ce gasesc pun imediat pe forum.
mai la indemana decat asta, ce poate fi ? cum sa devenim mai buni in meserie daca nu citim / invatam mai nimic si singuri ? cum sa avem siguranta unui loc de munca in contabilitate (la o firma sau alta) daca nivelul de instruire se rezuma la a intreba pe un forum de specialitate si atata tot ?

mai, dragilor, cu toata prietenia va spun ca numai o buna pregatire profesionala ne ofera siguranta ca, orice s-ar intampla, nu vom ramane fara serviciu (cel putin nu pt.mult timp), ori asta-i un factor de echilibru al vietii fiecaruia dintre noi - cei care trebuie sa muncim pt a ne asigura traiul zilnic.
NU se poate obtine stabilitatea profesionala, progresul in meserie fara studiu individual !
fiscalitatea din Romania este greoaie si se afla intr-o permanenta schimbare, deci trebuie sa ne updatam cunostintele mereu fiindca altfel ne scade nivelul profesional si asa creste simtitor riscul de a fi scosi de pe piata muncii !
cand esti bine pregatit nu-ti mai este teama ca ramai pe drumuri daca iti pierzi un anume serviciu, sa tineti minte asta, va rog !



#7 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 03:07 PM

credeam ca e un forum de contabilitate unde ne putem ajuta, nu critica

multumesc pentru raspunsuri dar nu ma juta deloc



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 03:13 PM

am gasit un articol mai la obiect - pe alt forum....


In ce priveste acordarea premiilor salariatilor cu ocazia sarbatorilor, redam mai jos un exemplu referitor la trecerea acestor sume in statul de plata si la inregistrarile contabile aferente.
Pentru cei cu copii, in baza Codului fiscal art. 55 alin. 4 lit .a si a CCM/ regulament intern /acord incheiat cu salariatii, se poate acorda o suma de 150 lei- reprezentand venit neimpozabil atat la calculul impozitului pe venit cat si din punct de vedere al contributiilor sociale pentru salariat.
In aceste conditii, contravaloarea a 150 lei/salariat/copil nu se va include in venitul brut nefiind considerat venit impozabil, si nu se vor inscrie in statul de salarii.
In contabilitate se vor inregistra astfel:
6458 = 5311 /5121

Pentru restul salariatilor – care nu au copii, sumele acordate vor reprezenta venit impozabil si se vor include in venitul brut, calculandu-se toate contributiile sociale angajat si angajator.


Aceste sume se vor inregistra la fel ca si salariul:
641 = 421
421 = %


4312
4314
4372
444
5121 /5311

Si
6451 = 4311
6452 = 4371
6453 = 4313
6451 = 4311risc si acciente
6453 = 4313Cci


Tinand cont de faptul ca in 2016 se pot acorda premii neimpozabile de 150 lei si angajatilor, nu doar copiilor minori, raspunsul la intrebarea mea cred ca este

6458=5311


Va multumesc !



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2016 - 03:23 PM

baza legala CF 2016, cu NM :

CF, ART. 76 - Definirea veniturilor din salarii și asimilate salariilor

(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică rezidentă ori nerezidentă ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detașare sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă acordate persoanelor care obțin venituri din salarii și asimilate salariilor.

(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică și următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
............
s) orice alte sume sau avantaje în bani ori în natură.

(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, veniturile reprezentând cadouri în bani și/sau în natură, inclusiv tichete cadou, oferite salariaților, cât și cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.

Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaților, cât și cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei.

..................................................................................

buuun ... ce intelegem, noi, din toata "povestea" asta ?
pai, intelegem ca
- incepand cu 2016 banii primiti cadou de Paste intra in categoria veniturilor de natura salariala si asimilate - pana in 2015 nu erau de natura salariala, art. 55 (4) avea forma " (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:.."
- reprez. un avantaj pt salariat
- suma NU este impozabila in sensul impozitului pe venit daca nu depaseste val. 150 lei/salariat.

ne spune si DJFP Brasov (din CF, desigur, dar sar acum peste art. resp.) ca la acesti bani nu se platesc contributii sociale si ii credem pe cuvant :cool:

personal, nefiind impozabile in nici un fel cei pana la 150 lei acordati, eu trec aceste sume intr-un tabel cu nr. ctr., nume si prenume, suma, semnatura.
da, le inreg. tot prin 6458, ca si pana acum.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2016 - 03:40 PM

Vezi postareachrista_anda, la 31 March 2016 - 03:13 PM, a spus:

am gasit un articol mai la obiect - pe alt forum....
art. e pe CF vechi ! ai sesizat asta ?
......................

Vezi postareachrista_anda, la 31 March 2016 - 03:07 PM, a spus:

multumesc pentru raspunsuri dar nu ma juta deloc
modul in care vrei tu sa te ajutam nu ti-e de nici un folos pe termen mediu si lung si nu face decat sa iti intareasca convingerea gresita ca abordarea ta actuala priv. practicarea meseriei de contabil este una corecta.
deci, nu-ti facem nici un bine adevarat daca nu te invitam insistent sa-ti schimbi optica in ceea ce priv. pregatirea profesionala.
desigur, decizia e ta si sincer imi doresc sa NU ajungi sa-mi dai dreptate mai tarziu.

cu toata bunavointa si jur ca fara pic de rautate sau critica (dupa cum ai inteles tu din postarile mele anterioare) iti spun ca, daca pt tine CF e ca un DEX doar ca marime, nu si ca explicatii (adica nu prea intelegi ce scrie in el), atunci poate ar fi oportun / necesar sa te gandesti serios daca meseria de contabil (cu partea de fiscalitate inclusa) ti se potriveste pe cat de bine crezi ... acum sincer ... si zau ca ti-o spun cu toata onestitatea.
de ex., mie nu mi se potriveste deloc nicio meserie inginereasca sau medicala, nu sunt buna de actrita/ scena fiindca-s o persoana destul de discreta (nu-mi place sa atrag privirile tuturor) ... , asa ca nu m-am indreptat spre respectivele domenii - asta nu ma face nici mai proasta, nici mai desteapta - si nu-i nici o rusine in a fi realist in legatura cu aptitudinile personale, ci dimpotriva - e un lucru bun.
este pacat sa-ti pierzi vremea / sa-ti tocesti nervii profesand intr-un domeniu in care cu greu intelegi elementele necesare si care poate fi atat de riscant dpv al amenzilor, nu crezi ? :sad:



#11 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 31 March 2016 - 04:05 PM

Pina cum erau neimpozibile daca se acordau pt copii...altfel erau impozabile

Adica daca angajatul nu avea copii minori, se platea impozit

Nu inteleg de ce spui "ca si pina acum"

Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei.

cf fiscal vechi


Posted Today, 04:40 PM


Imagine postatachrista_anda, on 31 March 2016 - 04:13 PM, said:


am gasit un articol mai la obiect - pe alt forum....
art. e pe CF vechi ! ai sesizat asta ?





sesizasem...scrie f clar la finalul postarii respective



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2016 - 04:23 PM

spun "ca si pana acum" cand ma refer la inreg. prin ct. 6458 fiindca acest cont era f potrivit cata vreme veniturile NU erau de natura salariala si NU se putea interpreta ca ar fi trebuit incluse in statul de salarii + ct. 641 aferent.

incepand cu 2016, specificarea expresa a disparut, deci ele sunt venituri de natura salariala si asimilate cf. art. 76 CF 2016 (in cazul discutat, asimilate), ceea ce poate induce opinia ca ar trebui incluse in statul de salarii, cum se includ si alte venituri asimilate salariilor.

eu nu includ nici acum cadourile in bani, cu val. de pana in 150 lei, din considerentele mentionate, un elem. pt decizia mea fiind ca veniturile resp. au ramas neimpozabile; doar am subliniat acest fapt ca pe unul care sta la baza alegerii mele, nu ca ar fi fost vreo dif. fata de 2015 priv. impozitarea.



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 April 2016 - 09:36 AM

Am inteles pct tau de vedere
Multumesc frumos



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2016 - 12:30 PM

sa-ti fie de folos ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL