Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie fara preaviz, va rog, urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

demisie fara preaviz, va rog, urgent

7 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2016 - 08:56 PM

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: lucrez ca si contabil angajat cu cateva ore pe luna la o srl cu salariati, fara TVA si de cele mai multe ori am colaborat foarte greu cu dna patron, nu imi platea salariul la termenul stabilit, nu am semnat statul de plata de multe luni in aceste conditii, nu primesc actele la timp, nu raspunde la telefon. Declaratiile 112 si 100 sunt depuse la termen, nu am depus 112 pentru oct. Saptamana trecuta am reusit sa vorbesc la telefon cu dna patron si am rugat`o sa ne intalnim ca sa ia act de demisia mea si sa`i predau actele care sunt la mine, mi `a spus sa fac ce vreau si de atunci nu am mai vorbit cu dna. Firma si`a schimbat locul in care activeaza, mi`a comunicat dna patron si am gasit si pe net reclama firmei cu noua adresa, dar acum pe site ANAF, firma are sediul social cel vechi. Am fost azi dimineata la ITM pentru a prezenta situatia mea dnelor si dnilor inspectori pentru ca demisia prin posta nu cred ca va ajunge la destinatar deoarece nu mai lucreaza acolo. Am vorbit cu cateva dne inspector si mi`au spus sa trimit prin posta demisia la sediul social care apare pe ANAF, iar pentru predarea actelor, variantele au fost, in functie de inspector, fie sa incerc amiabil, dar daca nu vrea sa ne intalnim ce sa fac?, fie sa trimit actele cu curier rapid la sediul social si daca se intorc la mine, am dovada ca am dorit sa predau actele, fie sa merg la un executor judecatoresc.
Eu nu vreau sa fac reclamatie pentru ca imi este frica de dna patron si nici nu vreau sa`i fac rau, dar cum sa procedez? De la ITM am mers la posta si am trimis demisia fara preaviz incepand cu data de 18 noiembrie, adica vineri, dar daca se intoarce scrisoarea cu valoare declarata si confirmare de primire, ce sa fac? Voi trimite D112 ca sa nu am probleme, dar nu stiu cum sa predau actele si sa inaintez demisia. Nu mai vreau nici banii restanti, vreau doar sa termin cu aceasta firma fara sa imi faca probleme, imi este frica sa nu ma urmareaca, sa nu vina acasa la mine.
Sunt foarte speriata si stresata de situatia creata, va rog sa ma ajutati, poate este aici cineva jurist, avocat.
Va multumesc foarte mult si va rog sa ma scuzati pentru insistenta.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 November 2016 - 09:26 PM

Tu ai un contract de munca in care ai sediul societatii specificat. Daca nu ai semnat un alt act (aditional/notificare ...) pe care sa se specifice alt sediu, atunci toata corespondenta dintre tine si societate trebuie sa se desfasoare cu adresa din CIM.

Daca trimiti la alta adresa, atunci se considera ca n-ai comunicat/predat nimic.

Eu as trimite la sediu si demisia (cu preaviz as trece) si actele. Apoi (dupa ce se intorc de la sediu) as trimite si la adresa de pe pagina de net (nu de alta, dar nu cred ca vrei sa stai cu actele acasa!).
Si poti depune si D112 pe octombrie eventual, ca sa n-ai discutii.

PS: De ce sa-ti fie frica? Te omoara?




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2016 - 10:38 PM

Buna seara, va multumesc pentru raspuns, voi trimite D112 ca sa nu plateasca amenda, sper sa pot vorbi cu dna la telefon ca sa imi spuna daca salariatii au fost prezenti toti.
Va rog sa imi spuneti de ce sa nu trimit demisia fara preaviz? ce risc? daca demisia fara preaviz se va intoarce, voi trimite alta cu preaviz. Sunt obligata sa fac balantele la zi? daca pe septembrie, octombrie nu am primit niciun act iar pe august am primit partial? la mai, iunie si iulie mi`a spus sa nu definitivez deaorece mai are sa imi dea facturi.
Credeti ca e o solutie sa trimit la adresa noua? Eu ma gandeam sa merg in nou la ITM, e o idee rea?
Multumesc

Da, imi este frica, am mai vrut si anul trecut sa imi dau demisia si nu a vrut sa auda, a zis sa mai stau, ca se vor remedia problemele.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2016 - 10:56 AM

draga @mihaci, cred ca dai o prea mare amploare situatiei, ea se poate rezolva f bine cu calm si urmand intocmai prev. legale.
De ce sa-ti fie frica ? Doamne fereste ...

Deci, sa recapitulam :
1. demisia FARA preaviz o trimiti prin posta, cu confirmare de primire si obligatoriu cu declararea continutului (ca sa nu spuna ca i-ai trimis alta hartie in plic, ca nu era demisia), atat la sediul vechi cat si la sediul nou - astfel dovedesti ca ai incercat cat s-a putut de mult sa comunici firmei demisia ta.
- sa fiu in locul tau, as trimite si pe mail, as pastra mail-ul resp. (deci, in total trimiti in 3 locuri, 2 plicuri si un mail)
- in demisie specifica faptul ca angajatorul nu si-a indeplinit conditiile contractuale prin aceea ca nu ti-a mai pus la dispozitie actele pt a le lucra, inca din luna sept. si, prin urmare, nici nu ai fost platita de atunci - adica firma a intrerupt complet colaborarea cu tine, iar incercarile tale repetate de a rezolva problema nu au avut succes, deci nu ai putut incheia CIM amiabil.
- demisia poate sa nu fie motivata, insa este in avantajul tau sa fie specificate aceste aspecte acolo.

2. Trebuie sa retii un lucru f important : pt ca demisia fara preaviz sa nu se intoarca impotriva ta ca un bumerang, trebuie sa poti dovedi ca firma a incalcat clauzele CIM !! De aceea :
- sper ca ai dovada faptului ca nu ai fost platita, adica niste copii ale statelor de plata fara semnatura ta, copii ale registrului de casa in care sa se vada ca nu ai primit banii in alta zi fata de restul lumii.
- tu trebuie sa fi semnat condica de prezenta pt orele lunare cf CIM, altfel patroana poate spune ca nu are pt ce sa te plateasca fiindca nici macar n-ai fost la serviciu cf. ctr., ca de fapt tu nu ai mai vrut sa lucrezi. In acest sens, ar fi de mare ajutor 1-2 pontaje in care figurezi prezenta, semnate de o pers. in drept (patroana sau altcineva cu drept de semnatura pe ele) - vb de pontajele pe baza carora ai facut statele de salarii si decl. 112 aferente lor, pt luna aug./sept./eventual oct. (sper ca ai aceste documente). Daca ai facut D112 pe vorbe (fara pontaje semnate si fara state aprobate), atunci sa-ti fie de bine ... ca sa zic asa ... :sad: Un proverb minunat spune ca "vorba nu se coase la dosar" !
Daca nu ai aceste dovezi, nu poti sa-ti dai demisia fara preaviz fiindca nu poti dovedi ca firma si-a incalcat ctr. cu tine (ca esti nevinovata), dar poti demisiona cu preavizul trecut in CIM-ul tau. In Codul muncii, la preaviz demisie, se dau per. maxim admise, nu si minime, deci chiar daca in CIM e trecuta (ramasa dinainte de 2011) o per. mai mica de 45 zile lucratoare (pt fct de conducere pe care banuiesc ca o ai fiindca altfel nu poti semna bilantul), este OK asa - o poti folosi pe aceea. Atentie ca daca optezi pt var asta (cu preaviz), dar fara prezenta si fara contabilitate lucrata, s-ar putea pune pbl. unui concediu fara plata pt per. respectiva sau o demisie retroactiva cu Revisal intarziat si riscul de amenda pt intarziere + rectificative la D112.
Ce vreau sa spun este ca, in situatia ta, niciuna dintre cele 2 forme de demisie nu este lipsita de pbl. adiacente !

3. NU prea te intereseaza daca demisia ta ajunge la patroana sau nu (daca se intoarce plicul la tine nedeschis), cf. legii tu trebuie sa faci dovada ca ai trimis actul in locul/ locurile potrivite si poti utiliza orice mijloace de proba pt asta (de aia trimiti plicurile asa cum ti-am spus + pastrezi mail-ul).

4. legat de predarea actelor, aici s-ar putea sa apara ceva pbl. fiindca, in fapt, nici n-ar fi trebuit ca docum. sa se afle in posesia ta cata vreme tu figurezi cu CIM la firma, deci se presupune ca actele ar fi trebuit lucrate la locul specificat in CIM, probabil la sediul firmei.
- cu toate astea, in locul tau, tot nu mi-as face griji ca voi ramane cu arhiva pe cap de vreme ce societatea are activitate, fiindca in curand, firma va trebui sa o primeasca pt a preda unele documente noului contabil, ca doar nu poate sta fara contabil timp indelungat.
- cand predarea intre voi va avea loc, NEAPARAT semnati PV de predare-primire, facut intr-un format f general, de genul "s-au predat/primt toate documentele contabile si de personal", sau, ma rog, ce mai ai la tine.

Sincer, chiar nu te inteleg de ce esti asa de speriata. Zau, te porti de parca ai fi lucrat contabilitate pt Mafia ...
Situatia se poate rezolva cu calm, te asigur ca nu e cazul sa disperi atata pt asa ceva, pana la urma nici patroana nu are interes sa se complice in treaba asta - se pare ca pt ea sunt altele mult mai importante decat contabilitatea firmei sale sau persoana ta.
Pbl. pe care o ai este una relativ comuna - daca ai sti cati dintre noi am trecut prin asta... zile fericite sa ai tu :biggrin: ...
Cu cat te vede mai "slaba de inger", cu atat mai mult abuzeaza femeia aia, deci fruntea sus si apara-ti interesul ca un om matur ! Faci ff bine ca inchei colaborarea cu firma asta de rahat ! Esti fata scolita - se poate s-o lasi pe patroana sa te joace in picioare cum vrea ... ?! Cine, naiba, se crede ?? :angry2:
Fereasca D-zeu de altele cu adevarat grave !

Asta e, fratilor, cand permitem lucrul haotic in contabilitate, la "mica integere" ... cand patronii nu dau 2 bani pe munca noastra si, mai grav, noi ii lasam s-o faca - fie din nevoia unui serviciu (in plus), fie din inconstienta proprie ! :sad:
Cand buboiul se sparge, e greu sa curatam mizeria fara sa ne murdarim ! Deh ...



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 11:20 AM

Bună ziua, multumesc mult pentru răspunsuri. Am trimis luni 14 Nov demisia fără preaviz scrisoare cu valoare și confirmare de primire iar în nota de inventar am scris "demisie din 14 Nov. și numele meu." Eu sunt angajat contabil și în CIM la demisie am 20 zile lucrătoare. Nu am semnat state de plata anul acesta, deoarece nu am fost plătită. Nu se fac pontaj sau condica de prezența,eu nu am făcut și nici nu mi s a dat la semnat condica. Nu am semnat fisa postului.Statele de plată aug și septembrie sunt la mine deoarece nu m am mai întâlnit cu patroana din prima parte a lunii august. Eu am împuternicire de la firma pentru a transmite Revisal, nu am alte atribuții de personal și nu exista salariat angajat ca inspector resurse umane.
Vreau mâine sa trimit cu curier rapid acte contabile la sediul social din CIM și site ANAF. Dacă nu reușesc sa mă întâlnesc cu patroana, intenționez sa merg la ITM cu dovada demisiei și a curierului dacă demisia și actele se vor întoarce. Voi trimite o alta demisie cu preaviz, astfel încât sa nu mai fie vreo problema ca nu am motive pentru demisia fără preaviz. Nu am primit salariulși actele la timp, de ce sa fiu obligata sa fac contabilitatea la zi? în a doua demisie dacă va fi cazul de a doua demisie, voi trimite pe cd și baza Revisal și pe email.
Actele contabile sunt la mine cu acordul patroanei, cum era posibil altfel? Dacă eu nu mă prezentam la serviciu, de ce nu mi a desfăcut CIM?
Adresa găsită pe net ca reclama ex Facebook nu cred ca o pot folosi pt corespondenta, luni 14 nov firma avea pe site ANAF tot sediul vechI.
Firma nu a plătit contribuțiile salariaților în 2015 și 2016 pana acum, a primit o mulțime de scrisori de la ANAF.
În concluzie, dacă nu încetez CIM amiabil și predarea actelor, iar demisia și actele se întorc la mine, ce sa fac? Voi trimite d 112 și pt oct ca sa nu fie amenda, iar dacă a doua demisie va fi cu preaviz, va trebui sa trimit și pe Nov adică în Dec.
Astept părerile și sfaturile dv pentru care vă mulțumesc anticipat.




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 12:43 PM

NU merge sa te "joci" cu demisiile - ba trimiti cu preaviz, ba fara ! hotaraste-te odata cum vrei sa demisionezi si abia apoi fa-o.

statele de plata se fac avand in vedere si prezenta salariatilor (nu numai valoarea salariilor) ! unde se vede prezenta ? in condica de prezenta devenita obligatorie din 2011 si in alte acte justificative (cereri concedii, medicale, etc ...).
pe baza acestei condici de prezenta trebuie intocmit pontajul care va fi semnat de pers. in drept (sefii compartimentelor sau patroana insasi) pt asumarea raspunderii fata de datele continute in el, iar pe baza pontajului semnat, tu faci statele de plata. Dupa ce le-ai facut, le dai la semnat/ aprobat si abia apoi poti face D112 (cand ai statele aprobate !!) ! E f simplu si logic !!

asta e traseul de parcurs si iata cat de mult are legatura directa cu tine.
chiar daca nu au om la personal, tu NU trebuia sa faci statele de salarii si nici D112 fara documnetele care stau la baza statului si fara a avea statul semnat, iar asta tine exclusiv de tine, contabilul.
nu primeai actele cum trebuie - nu faceai statele si ii spuneai patroanei de ce nu le poti lucra; daca tot nu intelegea si nu se conforma, fie o lasai naibii de nebuna, refuzand sa te bagi in "tocanita" asta care se poate intoarce impotriva ta, fie acceptai si iti asumai riscul. se pare ca tu ai preferat sa-ti asumi riscul si te asigur ca nu esti singura care opteaza pt asa ceva si-si pune pielea-n batz pt un serviciu de rahat.
lucrezi haotic pt firma asta, cel putin pe partea salariilor, si de aceea situatia in care te afli este anormala, ca sa nu spun chiar ilegala. banuiala mea e ca o faci nu numai pt a-ti mentine o sursa de venit, ci si din cauza lacunelor profesionale pe care inca le mai ai si care transpar evident din mesajele tale - ti-o spun cu toata bunavointa, crede-ma !

poate ca n-ar fi rau sa mai citesti o data mesajele noastre anterioare, in ele ai toate explicatiile, desi multe dintre ele trebuia sa le fi cunoscut deja :sad:. macar pt viitor retine-le, spre binele tau !

pacat, oameni buni, ca unii dintre voi va bagati sa tineti contabilitati fara sa stiti chestiuni elementare, fara sa aveti taria de a va impune profesional in fata patronilor - ceea ce duce inevitabil la belele de tot felul, apoi va apuca spaimele si disperarea ...
n-ar fi mai bine sa lucrati numai pana la nivelul individual de cunostinte, spre binele tuturor, dar mai ales al vostru personal ? :blink:



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 01:01 PM

Mulțumesc.Eu trebuia sa depun 100 și 112 pentru ca nedepunerea era cu amenda și probabil eu eram cea vinovata.Cum sa fac acum cu statul de plată pe oct dacă nu vrea sa ne întâlnim? la declarații se pot depune rectificative, dar nedepunerea este cu amenda. Eu vreau sa termin cu firma aceasta și mă las de contabilitate, dar va rog sa mă ajutați cu sfaturi ca sa pot termina cu firma aceasta. Am greșit ca am vrut sa muncesc? Vă mulțumesc pentru ajutor.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 01:17 PM

Vezi cum interpretezi ? :sad:
Cine a zis ca ai gresit dorind sa muncesti ? Eu am spus ca muncesti ceva la care nu te pricepi suficient si iata ca asta te baga in belele. O solutie mult mai buna ar fi sa lucrezi conta sub indrumarea unui contabil-sef, a unui expert care sa stie bine ce trebuie facut si care sa poarte, prin natura functiei, cea mai mare parte din raspundere. De ce nu te angajezi la o firma de conta, cel putin pt cativa ani ? Asta ti-ar aduce siguranta si experienta necesara. Firma are asigurare de malpraxis, la fel si un expert (daca-si face asigurare si cei mai multi isi fac).
Chestiunea e valabila pt oricine in situatia ta, nu doar pt tine special.

Contabilitatea e o meserie f pretentioasa, f riguroasa, cu reguli stricte care trebuie neaparat respectate daca vrem sa fim protejati (noi, contabilii) cat de cat in hatisul legislativ din RO si lucrand cu mentalitati patronale de tot rahatul. Nimeni nu va proteja contabilul, asculta-ma ca stiu bine ce spun dupa 24 de ani de experienta cu firme private (relativ) mici !
Cand tii conta de una singura, lucrurile pot deveni f. dificile ! In atatia ani, am invatat ca niciun patron nu merita sa-ti bagi pielea-n bat pt el, crede-ma ! Dupa ce ca nu imparte cu tine niciun beneficiu, va fugi si te va lasa in fata organelor de control sa raspunzi tu pt tot, chiar daca n-ai fost partasa la "actiuni" - deci (cel putin in cea mai mare parte) n-ai nicio vina si ai fost de buna-credinta in fata legii ! Asta-i mentalitatea in RO, a 99,9 % dintre patronii de firme mici.
In situatia in care te afli, patroana te poate invarti pe degete cum vrea si daca eu stiu asta, o stie si ea, te asigur. De aceea te-am invatat ce trebuie sa faci ca sa-i lasi cat mai putine portite sa te "atace". Din pacate, se pare ca acum e cam tarziu ...

Mai, oameni buni, repet sfatul pe care vi l-am mai dat si alte dati, cu tot dragul : daca cerintele muncii in contabilitate va depasesc, atunci ar fi mai bine sa va ganditi serios la riscurile la care va expuneti si sa vedeti daca merita sa vi le asumati tinand cont cat de problematica poate deveni situatia pt voi. V-o spune o contabila (economista) care a inceput sa lucreze contabilitate de capul ei - fortata de imprejurarile vietii (am povestit pe forum cum am ajuns sa fiu contabila), care s-a trezit fata-n fata cu "trenul de la metrou" de cateva ori si a acumulat multa experienta profesionala neplacuta (ca sa nu zic mai mult) cu patroni de firme mici. Si ca mine mai sunt atatia ... De aceea incerc sa va ajut cu sfaturi - eu am trecut pe "poteca" pe care mergeti unii dintre voi acum, pe mine n-a avut cine sa ma sfatuiasca/ sa ma ajute, asa ca pana am prins ceva experienta (ca sa ma pot proteja singura) am "primit" destule ... si numai bunul D-zeu (poate si evidenta bunei mele credinte in fata legii) m-au scapat de consecintele urate ale situatiilor la care am fost expusa cu rea-credinta sau la care m-am expus singurica, din ignoranta si incredere acordata gresit unor colaboratori.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL