Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2017

364 replies to this topic

#201 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 October 2017 - 02:44 PM

Vezi postareaDanaelena89, la 08 October 2017 - 02:37 PM, a spus:

Nu este cea xu imobilizari. Dar iti poti da seama din altele. Eu am gandit.o asa. Am luat in calcul toate elementele problemei din care am scazut amortizarile si deprecierile celor financiare. Le.am luat in calcul inclusiv pe cele in curs, acestea incadrandu.se la active corporale
Da, asa am facut-o si eu. Sper ca e bine. Adica sper ca nu mai trebuia inmultit cu ceva coeficient sau chestii de genul.

Aceasta postare a fost editata de Egial: 08 October 2017 - 02:46 PM




#202 Danaelena89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 October 2017 - 02:47 PM

Nu. Nu trebuia.

In schimb la cea cu actiuni am gresit.o complet. Nu cred ca trec. Pentru ca nu stiu daca va puncta cea cu provizionul. Am gandit.o exact ca tine.




#203 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 October 2017 - 02:50 PM

Vezi postareaDanaelena89, la 08 October 2017 - 02:47 PM, a spus:

Nu. Nu trebuia.

In schimb la cea cu actiuni am gresit.o complet. Nu cred ca trec. Pentru ca nu stiu daca va puncta cea cu provizionul. Am gandit.o exact ca tine.
Eu cea cu provizionul sunt sigura ca e bine asa cum am facut-o. :biggrin2:

Si nu cred ca daca e ceva gresit la vreo problema o taie complet....tot luam ceva puncte pe ele, pe rationament, pe ceea ce am facut bine...

Aceasta postare a fost editata de Egial: 08 October 2017 - 02:53 PM




#204 Aadriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2017 - 02:56 PM

Vezi postareaEgial, la 08 October 2017 - 01:32 PM, a spus:

Vezi postareaavramp.94, la 08 October 2017 - 10:12 AM, a spus:

Problema cu provizionul pe cat a fost de simpla pe atat a fost de inselatoare, dupa parerea mea. La 31.12.N-1 se constituie provizionul de 5000 de lei si la 24.12.N penalitatile sunt in suma de 4000 de lei. Nu se specifica ca societatea a pierdut litigiul si este obligata prin hotarare judecatoreasca la plata a 4000 de lei. Dupa parearea mea problema nu a fost suficient de clara pentru ca, daca este obligata la plata a 4000 de lei penalitati la 24.12.N atunci trebuie recunoscuta cheltuiala de 4000 de lei cu penalitatile si reluat provizionul la venituri cu toata valoarea sa de 5000 de lei. Iar daca se specifica precum in problema ca societatea afla ca penalitatile sunt in suma de 4000 de lei, nespecificand obligatia de plata/finalizarea litigiului atunci trebuie reluat doar partea de 1000 de lei (5000-4000) la venituri.
Aici trebuia facuta plata penalitatii cu 6581 pe debit si la operatia urmatoare anulai intreg provizionul constituit 1511=7812 pt intreaga valoare a provizionului. Pt ca 6812 trebuie sa se inchida cu 7812 si 1511 de pe credit (de la constituire) se inchide cu 1511 de pe debit (de la anulare) pt intreaga valoare. Daca faci asa cum ai zis mai sus, iti ramane 1511 incarcat cu 4000lei, pe care nu mai ai de unde sa-i scazi.
Si eu tot asa am facut. Am platit penalitatile 4000 lei, apoi am anulat provizionul cu 5000 cat se constituise initial.



#205 raluca017

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 October 2017 - 04:19 PM

Buna tuturor,

Sper ca am facut cu totii bine la examen. Cu toate ca se putea da si mai greu, cred ca m-am incurcat la ce era mai simplu.

Are cineva raspunsul la urmatarele intrebari de la Doctrina:

4. Care este structura Tabloului cuprinzand membrii CECCAR?
5. Cum se mentine calitatea de expert contabil si ce obligatii au acestia anual?
15. Definiti sigla/marca CECCAR.
36. Care sunt raspunderile expertului contabil?
37. Care este formularea Juramantului membrilor Corpului la inscrierea in Tablou.

Va multumesc si mult succes tuturor!

Aceasta postare a fost editata de raluca017: 08 October 2017 - 04:19 PM




#206 Aadriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2017 - 04:58 PM

Sunt aici raspunsurile

Fisiere atasate





#207 raluca017

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 October 2017 - 05:07 PM

Vezi postareaAadriana, la 08 October 2017 - 04:58 PM, a spus:

Sunt aici raspunsurile

Multumesc mult!!!



#208 valentina13

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 October 2017 - 07:14 PM

Salut, oare la problema cu fluxul de trezorerie prin metoda directa din activitatea de finantare intrau si platile de dividende catre asociati? eu am gasit in unele locuri ca platile de dividende sunt incluse la exploatare si in unele locuri ca intra la finantare. in ghid nu era numai metoda indirecta. multumesc:) :smile:



#209 Danaelena89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 October 2017 - 07:39 PM

Eu la aia m.am incurcat. Initial le.am luat in calcul cand le.am catalogat.
Si ceed ca asa trebuia. Cash lowul trebuia sa iasa negativ. Din pacate la sfarsit m.am razgandit si am facut alte calcul. :( dar in carte am vazut ca le lua in calcul. Curiozitatea mea ramane tot cea cu provizionul



#210 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 08 October 2017 - 08:42 PM

Vezi postareavalentina13, la 08 October 2017 - 07:14 PM, a spus:

Salut, oare la problema cu fluxul de trezorerie prin metoda directa din activitatea de finantare intrau si platile de dividende catre asociati? eu am gasit in unele locuri ca platile de dividende sunt incluse la exploatare si in unele locuri ca intra la finantare. in ghid nu era numai metoda indirecta. multumesc:) :smile:
Platile de dividende intra la fluxurile de finantare. De ce platesti dividende? Pt ca ai avut nevoie la un moment dat de finantare din partea asociatilor. La exploatare intra clasele 3 si 4 de conturi.

Aceasta postare a fost editata de Egial: 08 October 2017 - 08:46 PM




#211 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 09 October 2017 - 07:37 AM

Buna ziua, cum procedati la evaluare, am observat ca intrebarile sunt mult diferite fata de cele din ghidul pe 2016? le invatati si pe cele din ghidul trecut?



#212 dani_leia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2017 - 12:27 PM

Buna. La evaluare doar ce este in ghidul de anul acesta. Fata de anul trecut au mai scos din materie. Ne-a spus la curs.



#213 CCCorina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 October 2017 - 05:20 PM

Buna ziua,

Aveti subiecte care s-au dat in 2016, 2015, din materiile pentru examenul al -2-lea? (evaluare, expertiza, audit, doctrina); sa ne facem o parere.
Multumesc anticipat, si tuturor va doresc mult spor si concentrare maxima la invatat.



#214 Danaelena89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 October 2017 - 12:37 PM

Oare cand ne dau rezultatele?



#215 Maria Arad83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 October 2017 - 02:06 PM

Intre 20-25 oct o sa avem rasp.
Succes!



#216 alexa04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 10 October 2017 - 02:39 PM

Vezi postareaMaria Arad83, la 10 October 2017 - 02:06 PM, a spus:

Intre 20-25 oct o sa avem rasp.
Succes!
De unde sti? V-a spus sambata?



#217 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 10 October 2017 - 07:37 PM

Parerea mea despre examen pana acum: este aberant de multa materie, cel putin la conta, ar putea s-o injumatateasca. Apoi dreptul nu mi se pare ca ar trebui sa fie materie de examen de admitere in domeniul acesta; drept comercial si civil se face in primul an de facultate, deci toti candidatii am dat examenele acestea la drept. Pt expertiza contabila oricum se va da ceva diferenta la final probabil, deci nici asta nu ar trebui sa apara ca materie de examen de admitere. Deontologia.....iar ar putea fi curs in timpul anilor de stagiu. Sunt cateva materii de umplutura, doar ca sa-ti consumi timpul invatand... Dupa mine, din 4 materii ar trebui sustinut examenul.

Per total, nu mi s-a parut chiar asa de greu examenul, pe cat timp am pierdut (toata vara) cu invatatul.

Aceasta postare a fost editata de Egial: 10 October 2017 - 07:46 PM




#218 Maria Arad83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 October 2017 - 11:01 AM

Referitor la datele de afisare am primit informatia de la directorul ceccar local.



#219 Anna Maria88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 October 2017 - 04:29 PM

Bună ziua,
Am depus dosarul în vederea echivalării examenului de acces la stagiu dar am de dat diferențe la fiscalitate, evaluarea economică și financiară a întreprinderilor și expertiză contabilă.
Am căutat ghidul la filialele din trei județe și nu reușesc să-l găsesc...

Mult succes celor care susțin examenul.

Mulțumesc!



#220 Maria Arad83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 October 2017 - 02:18 PM

Ati stiut la evaluare? :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL