Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate Vanzari Amazon UK - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate Vanzari Amazon UK

amazon contabilitate uk
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 emil.dumitrache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 May 2017 - 08:58 AM

Buna ziua,

Urmeaza sa incep si eu o mica afacere pe site-ul Amazon UK si am cateva nelamuriri cu privire la contabilitate. Va rog sa aveti in minte ca vreau sa fiu 100% legal. Ca si idee, In Romania firma plateste impozit pe venit si este neplatitoare de tva.

Activitatea se va desfasura cam asa:
- noi comandam produsele de pe un din China si le transportam catre UK pentru a fi vandute pe Amazon UK
- cand inta in UK platim VAT si Taxe vamale aferente produselor
- din pretul cu care vindem produsele, Amazon UK isi opreste o suma pentru depozitarea, manipularea, trimiterea catre client a produselor si altele. Diferenta din pretul cerut clientului si aceste taxe oprite de Amazon reprezinta suma ce va fi virata in contul firmei noastre
- cand trimite produsele catre client, Amazon emite o factura cu VAT in numele firmei noastre
- treptat, VAT platit initial in vama se va compensa cu VAT colectat de la clienti prin facturile individuale, iar cand VAT colectat va depasi VAT deductuibil, diferenta o vom achita in UK ca VAT de plata
- precizez ca noi am aplicat pentru VAT si numar EORI in UK pentru a putea face tranzactiile de mai sus

Intrebari:
- daca firma noastra este neplatitoare de TVA, cum inregistram noi facturile in Romania?
- cum se calculeaza impozitul pe profit in Romania: la suma pe care o primim de la Amazon ca si profit sau la total facturi ?(precicizez ca suntem microintreprindere care pentru activitatile prestate din Romania plateste 3% din venit)
- ar mai fi si alte taxe de platit in UK sau in Romania aferente acestui tip de tranzactii?

Va multumesc pentru timpul acordat.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL