Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
incetare CIM prin demisie, respectarea perioadei de preaviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

incetare CIM prin demisie, respectarea perioadei de preaviz


5 replies to this topic

#1 alexx1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 June 2017 - 11:24 AM

Buna ziua. Am un angajat care pe data de 01.06.a.c. si-a prezentat demisia semnata. Am inregistrat-o si urmau sa curga cele 15 zile lucratoare de preaviz. Sambata ma anunta ca nu se va mai prezenta la locul de munca. Si mai mult de atat, astazi cand incerc sa il chem sa semneze incetarea prin acordul partilor sau sa accept demisia cu renuntare la preaviz, are telefonul inchis/numarul schimbat.
Cum sa procedez in acest caz? Dupa 3 absente nemotivate (cum am in RI si CCM), incep cercetarea disciplinara sau am si alta alternativa? Ms.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2017 - 10:31 AM

In primul rand trebuie vazut f clar (cuvant cu cuvant) modul in care si-a dat demisia, adica ce a scris salariatul in demisie ref. la data si la per. de preaviz, precum si ce rezolutie a primit demisia strict in sensul per. de preaviz fiindca, in alt sens nu este nevoie de nicio aprobare - ea fiind un act de vointa unilaterala.

Dupa parerea mea, exista 2 modalitati de lucru :

1. Puteti renunta la per. de preaviz fiindca, la demisie, preavizul este un drept al angajatorului si de aceea el poate renunta la acest drept !! In cazu asta, singura formalitate in plus pt inchiderea CIM este notificarea salariatului. Aceasta hotarare nu trebuie sa fie motivata in niciun fel de catre angajator. Apoi emiti decizie de incetare CIM si o raportezi in Revisal. Banuiesc ca nu mai sunt alte chestiuni de reglat, cum ar fi CO neefectuat, ob. de inventar nepredate, etc ... si nici nu insist asupra tuturor documentelor de intocmit in mod normal (adev. de vechime, nota de lichidare, adev. pt CM din ultimele 12 luni .... ).

2. Daca nu vreti sa renuntati la per. de preaviz, atunci nu ai alta alternativa decat suspendarea CIM in conditiile stabilite prin CCM aplicabil (daca el exista), prin CIM si prin regulamentul intern, fiindca nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz, fara a avea motive intemeiate (de ex. CM), este similara cu absentarea nemotivata de la serviciu.
Suspendarea CIM atrage dupa sine si suspendarea termenului de preaviz, iar asta inseamna ca data incetarii CIM se va amana corespunzator.
De asemenea, cf Codul muncii, nerespectarea de catre angajatul demisionar a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a sa. Oricand pe durata termenului de preaviz, angajatorul are posibilitatea initierii cercetarii disciplinare daca se constata ca
salariatului demisionar a incalcat normele legale, regulamentul intern, CIM sau CCM aplicabil, ordinele si dispozitiile legale ale conducatorilor ierarhici.

Atentie : angajatul demisionar poate sa nu respecte per. de preaviz daca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile fata de angajat !




#3 alexx1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 June 2017 - 11:55 AM

Multumesc pentru raspuns. Pe demisie nu e trecuta nici o data de la care angajatul ar dori incetarea CIM si nicio perioada de preaviz, doar data la care a fost scrisa. Angajatul mai are cateva zile de CO neefectuat.
Am cateva nelamuriri: la modalitatea 1 (pe care as prefera-o) notific salariatul prin scrisoare recomandata ca CIM va inceta la data de conform preavizului sau va inceta mai devreme prin renuntare la preaviz si atat? Nu am nevoie de semnatura sa pe decizia de incetare pe care o voi emite? Eu asa stiu.
In ceea ce priveste modalitatea 2 as prefera sa nu suspend CIM, ci sa initiez direct cercetarea disciplinara pentru absente nemotivate, lucru care m-ar feri de suspendarea preavizului si ar duce la finalizarea mai rapida a situatiei.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2017 - 12:44 PM

1. Decizia de a renunta la preaviz este dreptul firmei si nu trebuie acceptata de salariat, per. de preaviz in cazul demisiei se instituie ca un avantaj/protectie a angajatorului (sa nu ramana brusc fara salariat pe post). Daca acesta considera ca nu este nicio pbl. sa renunte imediat la salariat, poate sa renunte si la per. de preaviz. Semnatura salariatului pe decizia de incetare CIM este exclusiv una de primire a documentului si nimic mai mult.
In acest caz, se poate inchide CIM imediat, chiar cu prima zi in care omu' nu a mai venit la serviciu.

2. In cazul cercetarii disciplinare este necesara suspendarea CIM fiindca salariatul nu a prezentat nicio justificare pt lipsa lui de la serviciu. Prin urmare, pt per. legala de preaviz (care este dreptul firmei, cf legii !) tu nu stii sigur daca nu cumva a murit sau poate e cu burta la soare, dar oricum salariatul nu isi mai indeplineste sarcinile de serviciu ce decurg din prevederile CIM. Vezi clauza ref. la per. de preaviz in cazul demisiei scrisa CIM-ul lui, acolo ai cate zile de preaviz trebuia sa mai vina, acea clauza a incalcat-o si pt aceea ii poti face cercetare disciplinara.

Cea mai simpla metoda e sa renuntati voi la per. de preaviz din CIM, acceptati numai cate zile a venit deja si inchide-i CIM cu prima zi in care n-a mai venit. Trimite-i decizia (+ celelalte acte pe care ti le-am mentionat deja) la adresa cu care figureaza in baza vpastra de date, prin curier sau prin posta cu confirmare de primire si foaie de inventar (continutul plicului) ca sa dovedesti ca in plic era decizia+ ... si nu alta hartie oarecare. Daca nu mai locuieste acolo si se intoarce plicul nedesfacut, nu-i nicio pbl. pt voi fiindca era datoria lui sa va anunte IN SCRIS ca si-a schimbat domiciliul, firma si-a indeplinit obligatiile cf legii.



#5 alexx1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 June 2017 - 01:37 PM

Multumesc pt. lamuriri. In acest caz voi renunta partial la preaviz si voi intocmi decizia de incetare a CIM + Revisal cu data de maine sau poimaine, fiindca din cate stiu nu pot face retroactiv acest lucru, ar insemna sa transmit Revisalul cu intarziere.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2017 - 02:42 PM

eu ti-am raspuns inca de acum o saptamana, dar tu ....
O sa ramai cu zile lucratoare neacoperite, per. 02.06 sau 06.06 -14.06.2017, per pt care trebuie sa-i suspenzi CIM pt absente nemotivate. termenul de raportare a suspendarii e de 20 zile lucratoare de la data suspendarii, deci ai tot timpul sa-l tii in suspendare si sa raportezi in Revisal. Cercetarea disciplinara nu e obligatorie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL