Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preluare contract leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preluare contract leasing

3 replies to this topic

#1 Cristina Enciu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 July 2005 - 10:26 AM

Poate sa ma ajute cineva ? Sa-mi spuna care sunt inregistrarile contabile la preluarea unui contract de leasing de la o societate la alta?
Multumesc anticipat pentru ajutor si o zi buna, bana!
Cristina



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2005 - 03:29 PM

buna cristina
ceea ce vrei tu este un fel de lease-back, am avut si noi, iata inregistrarile contabile:
(eu ti le scriu acum din perspectiva vanzatorului, adica am avut o masina in leasing si o cedez; in cazul in care te intereseaza perspectiva cump le adaptezi)

vanzare (factura) 462 = % 758 si 4427
incasare % = 462
167
5121
scoaterea din gestiune % = 2133
658 val ramasa de amortizat
2813 val amortizarii calculate
dobanda- se storneaza soldul contului 471 cu 471 = 1687 in rosu. In situatia in care ai facut evaluarea dob la 31.12.2004 atunci cele doua nu vor avea solduri egale si diferenta o bagi pe 665 sau 765, dupa caz.
Cam atat. Concluzia e una singura : nu poti sa o vanzi la un pret mai mic decat soldul lui 167.




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 09 July 2005 - 03:36 PM

E vorba de cesionarea contractului de leasing catre o alta societate, sau de restituirea masinii catre firma de leasing? :?:



#4 rodica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 16 July 2005 - 07:13 PM

Cristina Enciu a spus:

Poate sa ma ajute cineva ? Sa-mi spuna care sunt inregistrarile contabile la preluarea unui contract de leasing de la o societate la alta?
Multumesc anticipat pentru ajutor si o zi buna, bana!
Cristina
Intamplator, in iunie, am si eu o preluare de leasing financiar extern!
M-am gandit sa procedez cam asa:
1)-soc. care mi-a cedat contractul mi-a emis o factura pe care scrie"cv.avans autocar".Inreg. : %=404
167.1
4426
2)-achit factura vechiului"locatar"(repr.suma pe care el a platit-o finantatorului din val.totala a contractului si o ia de la mine):404=5121.
3)-inregistrez contractul pe care l-am preluat:2123=%
167.1
167
si 471=1687
Noutatea ar fi ca valoarea bunului(2123) se compune din 167 conf.contractului si 167.1(i-am dat un analitic ca sa-mi fie mai usor) de la primul "locatar".
Astept cu nerabdare si alte opinii,multumindu-va anticipat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL