Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond handicapati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Fond handicapati

4 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 October 2017 - 02:58 PM

A aparut in august ORDONANTA DE URGENTA nr. 60 care modifica si doua aspecte legate de salarii (se aplica cu salariile pentru septembrie):
-"Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condițiile prevăzute la alin. (2), plătesc lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap." Sau in traducere mai simpla, firmele cu peste 50 de angajati trebuie sa angajeze 4% angajati handicapati din totalul numarului de angajati. Daca NU, platesc un "fond pentru handicapati" care este salarul minim brut pe tara inmultit cu numarul de handicapati lipsa. Diferenta este salarul minim si nu 50% din salarul minim cum era pina acum (din formula de calcul).
-Daca exista fondul de handicapati (firme cu peste 50 angajati si lipsa angajati handicapati) pana acum se puteau achizitiona produse sau servicii de la firmele protejate (unde angajatii sunt handicapati) in contul acestuia si nu mai trebuia platit (adica se putea compensa suma cu facturile de la firme protejate). Din septembrie s-a abrogat acest articol, sau mai simplu fondul de handicapati trebuie platit.

Fisiere atasate





#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2017 - 05:30 PM

e postata la noputati legislatie, de pe 16 aug. : http://www.conta.ro/...or-cu-handicap/

De assemenea, explicatii de la ANAF am postat la "Materiale ANAF", pe 12 sept., uite aici : http://www.conta.ro/...50-de-angajati/ (postul 2).

Multumim, oricum ! :smile:




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 October 2017 - 07:10 AM

Am cauat cu diferite cuvinte (handicapati, fond handicapati etc.) dar nu am gasit decat postari vechi. Oricum raman la parerea ca ce este legat de salarii ar trebui postat aici.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2017 - 12:12 PM

Toate noutatile legislative sunt la un loc si fiecare isi alege de acolo ce are nevoie. Materialele ANAF, de asemenea.
Discutiile se pot face fie la sectiunile aferente domeniului, fie la "Legislatie comentata", ma rog ... cum prefera fiecare, insa cea ma uzitata metoda este plasarea la sectiunea aferenta.

De-a lungul anilor s-a dovedit cea mai buna organizare, crede-ma.

Cuvantul potrivit pt cautare era handicap* (cu steluta) si iti ieseau toate cuvintele cu aceasta radacina, inclusiv handicapati. Din curtoazie cred, nu se foloseste in ordonanta cuvantul "handicapati", ci persoane cu dizabilitati.

Multumesc pt interes. :smile:



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 October 2017 - 07:46 AM

Se pare ca si steluta era cauza la cautare (am uitat de vechile cautari din DOS gen hand* si da tot ce incepe cu hand) !
Asa am gasit ordonanta imediat!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL