Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din drepturi de autor - 2018 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


89 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 January 2018 - 08:09 PM

Chiar ma pregateam sa spun, in D112 vor ramane doar salariatii si asimilatii (cenzori,aga,etc).

Tipul C ar trebui sa dispara din D112, nu se vor mai retine contributii la nimic altceva, vor fi deciziile de impunere de la anaf (si minunatia de D600 inainte).
Chiar si in D205 scrie ca din 2018 se declara tot in afara de salarii.

Dar trebuie sa asteptam D112 pentru anul 2018 si poate ne vom mai lumina (sau incurca :laugh: ??):

Art.132 varianta 2018
(2) Plătitorii de venituri cu regim de reținere la sursă a impozitelor au obligația să depună o declarație (nn: adica D205) privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, cu excepția plătitorilor de venituri din salarii și asimilate salariilor, care au obligația depunerii Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate pentru fiecare beneficiar de venit.

Art.132 varianta 2017
(2) Plătitorii de venituri cu regim de reținere la sursă a impozitelor au obligația să depună o declarație privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat, cu excepția plătitorilor de venituri din salarii și asimilate salariilor, din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală, din arendare, precum și a persoanelor juridice care au obligația calculării, reținerii și plății impozitului datorat de persoana fizică potrivit art. 125 alin. (8) și (9), care au obligația depunerii Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate pentru fiecare beneficiar de venit.



#22 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 January 2018 - 11:33 PM

Buna seara, am nevoie de putin ajutor. Sper sa aiba legatura cu subiectul de aici. Incerc sa povestesc detaliat situatia in care ma aflu. Sunt salariat la o institutie de stat si am deschis de cativa ani un PFA pentru prestari servicii, cu un salar fix pe luna. Anul trecut am fost la norma de venit dar anul acesta nu mai exista norma de venit pentru codul meu caen si e obligatoriu sa trec in sistem real. Anual incasez in 2 transe o suma de bani din drepturi de autor de la Credidam, pe persoana fizica, care poate varia. Pana la sfarsitul lunii trebuie sa depun la Finante declaratia 220 pentru PFA prin care sa estimez venitul anual si aici am niste neclaritati:
Venitul meu anual de la PFA cumulat este mai mic decat pragul de 22800 si asta ar insemna din ce m-am documentat ca trebuie sa platesc 10% impozit. Dar totodata mi-au spus cei de la finante ca se cumuleaza cu venitul de la drepturi de autor si atunci depasesc cu siguranta 22800 si automat trebuie sa platesc si CAS si CASS. Este normal sa se cumuleze veniturile ca sa dea baza de calcul pentru contributii daca sunt 2 activitati independente, ma refer la incasarile pe PFA (persoana juridica) si incasarile pe persoana fizica? Nu as vrea sa depun declaratia 220 si sa platesc doar impozitul pe profit de 10% pentru 2018 si sa ma trezesc anul viitor ca trebuie sa platesc retroactiv (regularizare) de cateva mii de lei. Multumesc mult!




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 12:47 PM

Din pacate DA, este corecta cumularea ! Va trebui sa depui D600 cu ambele contributii, DACA baza de calcul pt drepturile de autor incasate in 2017 + venituri PFA declarate/ estimate prin D220 depasec 22.800 lei anual.

Baza de calcul pt drepturile de autor NU este venitul brut, ci cel diminuat cu cota forfetata de 40%, De ex, daca in 2017 ai incasat 10.000 lei din DDA, atunci baza la care se calc. este doar 6.000 lei, deci pe astia in iei in calcul. Asta poate face ca CAS si CASS sa nu fie datorate, de ex. daca ai avut venituri din PFA de 16.000 lei, atunci per total vei avea o baza de calcul de 16.000 + 6.000 = 22.000 ceea ce te mentine sub plafon. NU stiu ce norma de venit ai avut ... si daca ea ti-a fost diminuata fiind si salariat ..

:smile:



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 03:10 PM

@ Aleka Sarah, :smile:

Daca sumele incasate in 2017, din asemenea ctr de 300-500 euro nu depasesc 22.800 lei ca baza de calcul a CAS (adica brut - 40% cota forfetara), deci daca nu ai incasat in 2017 venituri totale in euro ce au echivalentul in lei a maxim vreo 38.000 lei anual, atunci nu ai nimic de declarat si platit la CAS !
Pt CASS, plafonul se calc. la fel, insa daca nu esti asigurata la sanatate in sistem privat, te sfatuiesc sa optezi totusi pt plata CASS chiar daca esti cu veniturile sub plafon, fiindca altfel ramai fara asigurarea de sanatate de la stat (deci fara medic de familie, retete compensate, trimiteri ...).

Daca situatia ta concreta este alta, revino cu detalii ca sa-ti pot spune mai aplicat.



#25 Aleka Sarah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2018 - 03:29 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 January 2018 - 03:10 PM, a spus:

@ Aleka Sarah, :smile:

Daca sumele incasate in 2017, din asemenea ctr de 300-500 euro nu depasesc 22.800 lei ca baza de calcul a CAS (adica brut - 40% cota forfetara), deci daca nu ai incasat in 2017 venituri totale in euro ce au echivalentul in lei a maxim vreo 38.000 lei anual, atunci nu ai nimic de declarat si platit la CAS !
Pt CASS, plafonul se calc. la fel, insa daca nu esti asigurata la sanatate in sistem privat, te sfatuiesc sa optezi totusi pt plata CASS chiar daca esti cu veniturile sub plafon, fiindca altfel ramai fara asigurarea de sanatate de la stat (deci fara medic de familie, retete compensate, trimiteri ...).

Daca situatia ta concreta este alta, revino cu detalii ca sa-ti pot spune mai aplicat.

Aceasta ma gandeam si eu ca ar fi situatia, motiv pentru care voi opta oricum pentru CASS. Am insa o alta intrebare: cum se calculeaza impozitul de 10% (cu retinere la sursa) atunci in cazul meu?
De asemenea, imi poti spune te rog totusi care ar fi formula de calcul pentru CAS si CASS? Ca sa fiu sigura ca nu calculez gresit.

Eu intelesesem ca acestea ar fi calculele:
CAS = 25% x 1900 (minim brut pe economie) = 475 lei (se plateste trimestrial 1.425 lei, deci anual 5.700 lei)
CASS = 10% x 1900 (minim brut pe economie) = 190 lei (se plateste trimestrial 570 lei, deci anual 2.280 lei)

Cred ca ne-ar fi de ajutor tuturor daca am avea metodele de calcul, insa eu gasesc diverse formule pe net. :(

Mersi mult, Otilia!



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 04:15 PM

Aleka, :smile:

Sunt 2 moduri de calcul al impozitului cu retinere la sursa, din DDA, aplicandu-se 2 cote diferite in fct de optiunea exercitata de catre beneficiarul de venit (adica de tine), astfel :
- cota de 7%, cf. art. 72(2) din CF, care spune ca impozitul care trebuie reţinut se stabileşte prin aplicarea cotei de impunere de 7% la venitul brut.
De ex, la un venit de 1.000 lei lunar, vei avea 70 lei impozit si un net in mana de 930 lei.
Aceasta varianta reprezinta plata anticipata a impozitului pe DDA, urmand ca pana la 25 mai 2019 sa depui D200 in urma careia fiscul iti va regulariza impozitul crescandu-l la 10% si aplicand deducerile legale. Pana acum stiu sigur ca doar cota forfetara e deductibila, nu am informatiii si nici nu am gasit o baza legala care sa ma asigure ca si contributiile sociale platite anticipat in 2018 vor fi deductibile (cum au fost in anii 2016 si 2017) - ar trebui sa fie tot asa, dar cu acesti guvernanti te poti astepta la orice ! In cazul in care aceste contributii vor fi deductibile, atunci fiscul recalculeaza impozitul la o baza de calcul noua, scazand din brut acea cota forfetara si ctb. sociale.
De ex., la cei 1.000 lei se calc. asa :
* Baza de calc pt CAS si CASS = venit brut - cota forfetara de 40%, adica la 600 lei si vor fi 60 lei (CASS 10%) si 150 lei (CAS 25%)
* impozitul va fi : [1000 - 400 (cota forfetara) - 60 (CAS) - 150 (CAS)] x 10% = 39 lei, ceea ce inseamna ca vei primi de la stat inapoi (70 lei opriti pe statul de plata - 39 lei recalculati) = 31 lei.
Daca nu vor fi deductibile, cum cred eu acum, atunci la recalculare se va aplica formula (1000-400) x 10 = 60 si vei primi inapoi de la stat cei 10 lei dif.fata de 70 lei retinuti initial.

- cota de 10% cf. art. 73(2) care spune ca impozitul pe venit se calculează prin reţinere la sursă la momentul plăţii veniturilor de către plătitorii veniturilor, persoane juridice sau alte entităţi care au obligaţia de a conduce evidenţă contabilă, prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului brut diminuat cu cheltuielile determinate prin aplicarea cotei forfetare de 40% asupra venitului brut .
De ex, la acelasi venit de 1.000 lei, baza de calcul este de (1000-400) 600 lei, iar impozitul va fi 60 lei, ceea ce face ca netul tau sa fie de 940 lei.
Daca optezi pt acest impozit (trebuie s-o faci neaparat in scris (adica nu pe vorbe), el va fi impozitul final, NU va mai trebui sa depui D200 anul urmator si astia-s banii pe care ii primesti. Deavantajul ar fi ca daca contributiile sociale vor fi deductibile la calculul impozitului pe venit (logic asa ar trebui sa fie intr-o fiscalitate fireasca), atunci baza ta de impozitare ramane ca mai sus, fara a mai putea fi regularizata, deci fara a mai primi ceva inapoi de la stat.

:sad:
Alte pareri, va rog ? Am calculat bine ?



#27 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 04:39 PM

Multumesc de raspuns. Am avut norma de venit diminuata cu 50% si si cu taxele sunt la zi, cu exceptia unor regularizari ce trebuie sa imi vina pe anul 2016. Incasari pe PFA am avut 1800 de lei lunar pe anul 2017 deci 21600 anual dar ma gandesc ca nu are ce regularizare sa imi vina daca am fost la norma de venit. Sunt angajat si in alta parte deci nu ar fi problema cu asigurarile de sanatate si la pensie. Venituri din drepturi de autor au fost de 3400 din care s-au retinut la sursa toate impozitele cu exceptia celor 10 sau 16% impozit pe venit, pe care trebuie sa ii platesc dupa ce trimit cei de la Credidam declaratiile de venit pe anul 2017. Ideea este ca, daca se cumuleaza veniturile nu se mai merita sa tin PFA-ul si trebuie sa il inchid ca o sa depasesc plafonul de 22800. Veniturile pot varia din drepturile de autor de aceea cred ca o sa depasesc fiindca e posibil in 2018 sa fie mai mari. Este posibil sa imi inchid PFA-ul desi trebuie sa imi vina platesc niste regularizari din urma sau trebuie sa fiu cu datoriile achitate? Multumesc inca o data de ajutor!



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 05:00 PM

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 04:39 PM, a spus:

Venituri din drepturi de autor au fost de 3400 din care s-au retinut la sursa toate impozitele cu exceptia celor 10 sau 16% impozit pe venit, pe care trebuie sa ii platesc dupa ce trimit cei de la Credidam declaratiile de venit pe anul 2017.
Nu inteleg ce vrei sa spui aici, daca ti s-au retinut toate impozitele e clar ca si cel pe venit ti s-a retinut, deci despre ce alt impozit pe venit e vb ? La DDA se retineau toate darile la sursa, adica de catre Credidam. Probabil vrei sa spui ca aveai optiune de 10% impozit si trebuie sa depui D200 pt regularizarea la 16% (pt 2017) ...

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 04:39 PM, a spus:

Este posibil sa imi inchid PFA-ul desi trebuie sa imi vina platesc niste regularizari din urma sau trebuie sa fiu cu datoriile achitate? Multumesc inca o data de ajutor!
Trebuie sa fii cu datoriile achitate sau o sa ti se vanda activele pe care le ai pe PFA (daca le ai), o sa-ti blocheze conturile de PFA si/sau o sa-ti popreasca din averea personala/ salariu.

Daca facem socotelile mi-e teama ca ai depasit plafonul. Sa vedem : 21.600+ (3400-cota forfetara) = 21.600+ 2.040 = 23.640 lei !! Cu 840 lei ai depasit plafonul, uff ... :sad:

Cu drag si alta data ! :smile:



#29 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 05:55 PM

Da, la asta ma refeream cu declaratia 200 pentru DDA, ma gandesc ca asa trebuie sa fac si pentru anul 2017. Anul asta o sa fac cerere in schimb sa imi retina ei toate taxele, sa nu mai am batai de cap. La PFA daca in declaratia 220 precizez ca nu voi realiza venituri pe anul 2018 mai trebuie sa platesc ceva pe anul in curs sau dupa ce depun 220 e posibil sa vina regularizare daca am fost la norma de venit si nu am depasit norma? Ma gandesc ca as putea sa nu inchid PFA-ul si as mai castiga timp sa imi platesc datoriile din urma esalonat si sa evit propriri pe conturi sau alte impedimente. Iar daca sa presupunem ca o perioada nu realizez venituri pentru pfa apoi se schimba situatia si realizez venituri in urma unei renegocieri si depasesc plafonul din pfa cumulat cu DDA, in 2019 cat poate sa imi vina de plata? Imi cer scuze daca pun prea multe intrebari dar sunt intr-o situatie mai delicata si nu am cui sa cer sfaturi. Multumesc!



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 06:01 PM

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 05:55 PM, a spus:

Anul asta o sa fac cerere in schimb sa imi retina ei toate taxele, sa nu mai am batai de cap.
In 2018 NU se retine la sursa decat impozitul pe venit !! Ctb sociale le plateste autorul, din mana ! Firma nu are dreptul sa le retina, nu e o chestiune optionala.

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 05:55 PM, a spus:

La PFA daca in declaratia 220 precizez ca nu voi realiza venituri pe anul 2018 mai trebuie sa platesc ceva pe anul in curs sau dupa ce depun 220 e posibil sa vina regularizare daca am fost la norma de venit si nu am depasit norma?
Pai, poti sa declari ca nu vei obtine venituri ? Eu nu cred ca e valabil la norma de venit ...

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 05:55 PM, a spus:

Iar daca sa presupunem ca o perioada nu realizez venituri pentru pfa apoi se schimba situatia si realizez venituri in urma unei renegocieri si depasesc plafonul din pfa cumulat cu DDA, in 2019 cat poate sa imi vina de plata?
Daca legislatia va fi tot asta, reiei calculul la fel ca pt 2018, adica tot incadrarea in plafon si restul ...

Vezi postareaIulian1234, la 12 January 2018 - 05:55 PM, a spus:

Imi cer scuze daca pun prea multe intrebari dar sunt intr-o situatie mai delicata si nu am cui sa cer sfaturi. Multumesc!
Mi-am dat seama, nu-i pbl. :smile: Oricum, "arde" internetul de cand au venit oamenii din vacanta .... E normal in conditiile actuale, pe toti ne-a afectat schimbarea legislatiei, insa pe cei cu venituri din activitati independente ne-a bulversat de tot ! Ne e si noua greu sa tinem pasul (cei de specialitate), daramite voua care nu aveti minime cunostinte de fiscalitate ...



#31 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 06:01 PM

Acum am vazut postarea. Inseamna ca e musai sa platesc CAS, CASS si impozit pe profit (toate taxele) anul acesta, daca vreau sa continui cu PFA-ul fiindca anul trecut am depasit plafonul? Sau chiar daca imi inchid PFA-ul trebuie sa platesc?



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 06:10 PM

Oricum platesti anul asta ! Imi pare rau ...



#33 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 06:23 PM

Inseamna ca o sa imi vina din urma de plata calculat la salariul minim de la 1 ianuarie? Eu plateam 402 lei la 3 luni, din care 300 pe profit si 102 la sanatate, aveam reducere 50% la norma de venit fiindca eram salariat in alta parte. Tocmai in ideea asta am trecut la norma de venit anul trecut, sa nu imi mai bag cheltuieli si sa platesc o suma fixa, fara a mai necesita sa platesc regularizari, dar se pare ca m-am inselat. De anul acesta nu mai este norma de venit pentru codul meu caen si e musai sa trec in sistem real. Plus o sa trebuiasca sa platesc impozit si la banii din DDA. Aveti idee cat o sa imi vina de plata?



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 06:29 PM

In primul rand, termenul de "profit" pt PFA e gresit, e vb de venit impozabil. "Profit" e pt firme. Dar inteleg ce vrei sa spui. :smile:
Apoi, daca tot treci la PFA sistem real, baga-ti si DDA pe PFA si ai scutit o pbl., ai totul la un loc si poti vedea mai usor imaginea fiscala de ansamblu. O sa platesti darile la stat la venitul net obtinut.



#35 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 06:35 PM


Daca facem socotelile mi-e teama ca ai depasit plafonul. Sa vedem : 21.600+ (3400-cota forfetara) = 21.600+ 2.040 = 23.640 lei !! Cu 840 lei ai depasit plafonul, uff ... :sad:
Daca eu anul trecut plateam 402 la 3 luni, inseamna ca am platit 1608 lei anual, banii astia nu ar trebui sa se scada si sa diminueze si plafonul?




#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 06:41 PM

Sa nu uit, daca treci la sistem real iti trebuie contabil neaparat ! Te depaseste partea asta de fiscalitate, cu mult ... si nu e de rusine ! Si pe mine ma depasesc multe aspecte din alte domenii, e normal sa fie asa si nu insemna ca sunt tuta.

Revenind, trebuie sa intelegi ca in fiecare an, au loc 2 etape :
- regularizarea impozitelor/ contributiilor aferente anului fiscal precedent
- plati anticipate pt anul in curs
Din pacate, multi dintre PFA nu fac distinctia asta si de aceea sunt atat de confuzi.

Deci, in 2018 vei avea :
- regularizarea impozitarii pt 2017 (daca e cazul si cat e cazul), tinand cont de ceea ce ai platit deja anticipat in 2017 (sumele de care spuneai) - pt veniturile din DDA nu e cazul fiindca pt ele s-a retinut totul la sursa deja.
- vei face plati anticipate pt CAS si CASS aferent 2018 fiindca ai depasit plafonul impus de lege cf legislatiei in vigoare anul asta.

Sunt 2 chestiuni separate, pt 2 ani separati, chiar daca sunt in relatie cu aceeasi institutie - ANAF- si pt 2 categorii de venit separate (PFA si DDA). Te bulverseaza faptul ca baza de impozitare pt ctb. sociale anticipate, aferente lui 2018, este formata dintr-un prag calculat in legatura cu veniturile din 2017 ... dar la ce altceva se putea raporta fiscul ? E normal sa se raporteze la ceva pt care are date certe si astea sunt cele pt un an incheiat deja.

Mai clar acum ? :smile:



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 06:53 PM

am mai scris despre asta, aici : http://www.conta.ro/...re-pfa-pe-2017/

Vezi postareaOtilia Alupei, la 04 January 2018 - 12:26 PM, a spus:

Bine ai venit ! :smile:

Am observat ca multi dintre cei cu PFA aveti aceasta neclaritate fiindca nu ati inteles ca in fiecare an (cu exceptia celui de infiintare) aveti 2 componente legate de impozitare, urmand legislatia a 2 ani consecutivi, astfel :
- regularizarea impozitelor si contributiilor sociale pt veniturile obtinute in anul precedent si declarate in D200 in anul curent
- plata ANTICIPATA a impozitului si a ctb sociale pt anul curent
Deci, in fiecare an au loc 2 feluri de actiuni ref. la darile catre stat : una de regularizare a datoriilor aferente anului precedent si pt care deja au fost facute plati anticipate (daca a fost cazul) - cf legislatiei anului precedent si inca una de stabilire a platilor anticipate pt anul in curs - cf legislatiei in vigoare in anul in curs.

Altfel spus, ca urmare a depunerii D200 in 2018 pt anul 2017, vei primi tot in acest an (de regula in anul depunerii) o decizie de impunere prin care fiscul iti regularizeaza datoriile catre el urmand legislatia aplicabila in 2017, adica a anului in care s-au obtinut veniturile si in care ai platit anticipat niste cote pt acel an.
De asemenea, in 2018 fiscul iti mai calc. incadrarea in plafoanele de la care datorezi platile anticipate obligatorii pt anul 2018 si sumele aferente (baza de calcul fiind veniturile anului 2017). Vei primi, o decizie de impunere cu sumele anticipate datorate trimestrial, stabilite cf legislatiei din 2018 (daca, fireste, le datorezi).
In 2019, cand vei depune D200 pt 2018, ti se vor efectua regularizarile cuvenite dupa legislatia valabila in 2018, adica a anului in care s-au obtinut efectiv acele venituri si in care ai platit deja (eventual) niste sume ANTICIPATE. Totodata, fiscul va relua procedura pt platile anticipate aferente anului 2019, ca mai sus.

And so on, and so on ...

Acum e mai clar ? :smile:




#38 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 07:04 PM

Da, va multumesc de informatii. O seara minunata sa aveti!



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2018 - 07:29 PM

Multumesc frumos !
La fel ! :smile:

Traiasca internetul !! :laugh:
Era vai de noi daca nu aveam aceast mijloc de comunicare !



#40 Iulian1234

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2018 - 11:38 PM

Doar o constatare, daca am fost la norma de venit pe anul 2017 nu ar trebui sa se calculeze in functie de norma, gen 15000 norma si plus veniturile din drepturi de autor si atunci sa se calculeze daca depasesc plafonul? Atunci ce rost a mai avut sa fiu la norma de venit, stiu ca puteam sa fac pana la 100.000 de euro si plateam aceeasi suma, un procent in functie de norma stabilita pe fiecare judet. In mod normal nu ar avea importanta ce venituri am realizat daca am fost la norma de venit. Multumesc!

Nu sunt cunoascator dar cred ca sunt 2 calcule diferite, in functie de sistemul de impozitare pentru care am optat. In sistem real se calculeaza venitul net anual si la norma de venit se calculeaza in finctie de norma impusa..gresesc?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL