Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitare venituri din drepturi de autor - 2018 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


89 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2018 - 03:21 PM

Tu stii ce norma de venit, cu reducere, ai avut ! Noua nu ne-ai spus. Ai spus doar ce venituri ai avut pe 2017 (21.600 lei), asa ti-am facut calculul.
Oricum, baza legala aplicabila e asta (o mai dau inca o data pt toti cei interesati !), cred ca in urma tuturor explicatiilor de pana acum iti poti face singur calculele. :smile:

ART. 148 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente

(2) Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente, din una sau mai multe surse de venit, datorează contribuția de asigurări sociale dacă sunt îndeplinite următoarele condiții, după caz:
.................
c) valoarea lunară a normelor de venit, obținută prin raportarea normelor anuale de venit la numărul lunilor de activitate din cursul anului după aplicarea corecțiilor prevăzute la art. 69, este cel puțin egală cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care în anul fiscal în curs desfășoară activități impuse pe bază de norme de venit;
d) venitul net lunar realizat în anul precedent, rămas după scăderea din venitul brut a cheltuielii deductibile prevăzute la art. 70, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală pentru care impozitul pe venit se stabilește potrivit prevederilor art. 72 și 73.
.........
(6) Persoanele fizice care în anul fiscal precedent au realizat venituri cumulate din activități independente sub nivelul plafonului minim prevăzut la alin. (1) nu au obligația depunerii declarației prevăzute la alin. (3) și nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru anul în curs.

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)

(2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
a) venitul net din activități independente, stabilit potrivit art. 68 - 70, după caz;
........
(3) Încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 155 alin. (2) se efectuează prin însumarea veniturilor anuale menționate la alin. (2), realizate în anul fiscal precedent.



#42 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 14 January 2018 - 09:28 AM

Bună ziua și la mulți ani tuturor. Sunt compozitor și majoritatea veniturilor mele sunt din drepturi de autor.Incasez lunar Dda de la diferite surse și fiind și Pf plătitoare de tva sumele sunt peste acel prag minim impus de noua legislație. Deci voi depune formularul 600.Am însă unele nelămuriri vis a vis de noul Cf și m as bucura dacă m ați putea lamuri. Am fost la administratia financiara sector 1 și am fost sfătuit sa completez venitul minim la secțiunea pensii din formularul 600. Eu tocmai am încasat o factura din luna decembrie conform cu noul Cod fiscal care are o valoare Maricica. Sincer eu nu prea am înțeles foarte clar cum se plafonează aceste contribuții? Dacă la începutul anului viitor fiscul va face oricum o regularizare între ce am declarat și plătit și ceea ce ar fi trebuit sa plătesc. De asemenea v as ruga sa mi spuneți și mie punctual la o suma bruta de 41630 lei ce contribuții ar trebui sa plătesc eu la stat în cazul în care am optat deja pt retinerea la sursa a impozitului de 10 la suta. Asa as înțelege și eu cum se calculează de fapt noile taxe și care este suma neta practic care îmi rămâne mie. Va mulțumesc anticipat și va doresc tuturor un an nou excelent și cu cât mai puține bătăi de cap

Și as mai avea o intrebare. În noul Cf scrie ca sunt exceptate de la plata CAS persoanele care sunt asigurate într un alt sistem decât cel de stat. Sa înțeleg ca dacă îmi fac o asigurare privata de sănătate nu mai sunt obligat sa plătesc CAS ul? Eu oricum sunt și angajat cu Carte de munca și plătesc și acolo CAS Deci as beneficia de asigurare medicala de stat oricum. Nu as pierde aceasta facilitate. Multumesc frumos




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2018 - 12:43 PM

Legat de CAS, CF spune asa :
ART. 148 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente
(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale în cazul persoanelor care realizează venituri din activități independente o reprezintă venitul ales de contribuabil, care nu poate fi mai mic decât nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția.

Astfel se explica de ce ai primit acel sfat (f. bun, de altfel) de la Ad. Fin. S1.
In 2019, fiscul iti va face regularizarea impozitului pe venit fiindca la CAS(pensii) nu mai are ce sa faca atata vreme cat deja ai platit obligatoriu CAS anticipat in 2018 la nivelul unui salariu minim, alegand aceasta suma minima cf. art. de mai sus. Regularizarea din 2019 va genera aceeasi suma pe care deja ai platit-o, deci nu vei mai avea nimic de platit in plus la CAS (dar vei avea de platit alte cote anticipate de CAS, aferente lui 2019).
Acelasi rationament era valabil si pt CASS (sanatate).

Cat priveste contributia pt pensii la alte sisteme, este vorba de cel in care cotizeaza avocatii si sistemul clerical, NU despre asigurarile private (polite se asigurare).

Legat de calculul concret la suma de 41.630 lei, trebuie sa ne spui daca acesta este un venit brut realizat in 2017 sau un estimat pe 2018. Banuiesc ca e vb de cel pe 2017, dar n-as vrea sa muncesc degeaba calculand pt o situatie gresita.



#44 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 14 January 2018 - 05:30 PM

In primul rand multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.Aceasta suma de 41630 ron reprezinta o plata pt care eu am facut factura in luna Decembrie anul trecut insa care mi s-a platit vineri in aceasta saptamana si care practic se supune noului CF. Practic aceasta suma este suma bruta peste care evident am nincasat si tva dar asta este alta problema pe care o stiu deja.Pe mine in momentul de fata man intereseaza cum calculez toate taxele.Adica probabil pt ca am facut deja cerere de 10 la suta din aceasta suma se va retine impozitul calculat dupa ce dau la o parte cota forfetare de 40 la suta nu?Adica 41630 x40 la suta.E pe mine ma intereseaza cum calculez practic CAS SI CASS tinand cont ca procentele sunt de 25 respectiv 10 la suta.Un calcul amanuntit m-ar face sa inteleg cum ar trebui sa negociez eu pe viitor sumele ce mi vor fi platite pe DDA.Va multumesc anticipat si daca nu am fost prea clar va rog sa-mi spuneti si reformulez.Seara placuta

Scuze pt greselile de scriere insa tastez de pe telefon si niciodata nu reusesc sa scriu corect



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2018 - 06:43 PM

Incepand cu 2018, contributiile sociale se calc. dupa legislatia pe care deja am postat-o repetat la acest topic, adica art. 148 si 170 CF, si se stabilesc de catre organul fiscal, cf. art. 151 si art. 174 din CF.

ART. 151 - Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale în cazul persoanelor care realizează venituri din activități independente
(1) Contribuția de asigurări sociale datorată de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente potrivit prevederilor art. 148, care nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale prevăzute la art. 150, se stabilește de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declarației prevăzute la art. 148 alin. (3) (nn adica D600). Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale se evidențiază lunar, iar plata acesteia se efectuează trimestrial, în 4 rate egale, până la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) Contribuția de asigurări sociale stabilită prin decizia de impunere prevăzută la alin. (1) se calculează prin aplicarea cotei de contribuție prevăzute la art. 138 lit. a) (adica 25%) asupra bazei de calcul prevăzute la art. 148 alin. (1) (adica atat cat ai optat in D600 = minim sal. minim, sau mai mult) .
ART. 148 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente
(1) Baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale în cazul persoanelor care realizează venituri din activități independente o reprezintă venitul ales de contribuabil, care nu poate fi mai mic decât nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția.

................................................................................

ART. 174 - Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2) se stabilește de organul fiscal competent, prin decizie de impunere, pe baza declarației prevăzute la art. 170 alin. (4) (adica D600). Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate se evidențiază lunar, iar plata se efectuează trimestrial, în 4 rate egale, până la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) Contribuția de asigurări sociale de sănătate stabilită prin decizia de impunere prevăzută la alin. (1) se calculează prin aplicarea cotei de contribuție prevăzute la art. 156 (adica 10%) asupra bazei de calcul prevăzute la art. 170 alin. (1) (adica sal. minim) .
ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2)
(1) Baza lunară de calcul pentru care persoanele fizice prevăzute la art. 155 alin. (2) datorează contribuția este salariul de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează.

.............................................................................................

Concret, la suma de 41.630 lei vei avea un impozit de 10 % calc. (cum f bine ai inteles) la o baza de calcul = (venitul net - cota forfetara de 40%) x10% = (41.630 - 16.652)*10% = 24.978 x 10% = 2.498 lei retinuti si platiti de catre firma (platitorul de venit). Prin urmare, vei incasa (in mana) 39.132 lei.
In cursul anului 2018, daca prin D600 optezi sa platesti CAS la sal. minim, atunci vei primi decizie de impunere cu suma trimestriala de 1.425 lei = (1.900x25%)x 3 = 475 lei x 3 luni, rezultand o suma anuala de 5.700 lei.
De asemenea, tot in cursul anului 2018, cf. D600 prin care ai bifat contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS), vei primi o decizie de impunere (probabil pe aceeasi foaie cu CAS) cu suma trimestriala de 570 lei = (1.900 x 10%) x 3 = 190 lei x 3 luni = 570 lei, rezultand o suma anuala de 2.280 lei.

In 2019, la recalculare, toate sumele raman aceleasi fiindca impozitul pe venit e deja final (10%) = 2.498 lei, iar CAS si CASS le-ai platit in cursul anului 2018, prin acele plati anticipate de 5.700 lei si 2.280 lei.
Rezulta ca din 41.630 lei ramai cu 31.152 lei !! - daca n-am gresit pe undeva la calculele efective.

Partea si mai proasta poate sa apara daca in 2019 nu vei mai incasa venituri din activ. independente fiindca, daca legislatia fiscala va fi aceeasi pana atunci, suma de 41.630 obtinuta in 2018 va deveni baza de calcul pt platile anticipate de facut obligatoriu in 2019, adica vei plati contributii sociale (la sal. minim de atunci) chiar daca nu vei mai incasa deloc !! Adica vei fi impozitat de 2 ori pt aceeasi bani ...

DACA te situai sub plafon cu veniturile din 2017, atunci in 2018 nu aveai obligatia platilor anticipate pt CAS si CASS si datorai numai impozitul pe venit, adica nu depuneai D600 si ramaneai cu 39.132 lei, dar - repet - in 2019 datorai CAS si CASS pt ca veniturile din acest an sunt deja peste plafon.



#46 Musicman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:Drepturi de autor

Postat 14 January 2018 - 09:41 PM

Mulțumesc frumos. Acum am înțeles și eu exact ce trebuie sa fac. Deci practic statul nu mă obligă să plătesc 35 la sută contribuții sociale din suma bruta a oricărui venit care îmi intră în buzunar. Eu trebuie să plătesc la ce suma bruta vreau eu însă nu mai puțin de 1900 de Ron pe luna. Sper că am înțeles corect. Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor. Am sa va recomand și altor cunoscuți din domeniu. Am destui 😀. Poate cei de la ANAF totuși în 3 luni își vor da seama că nu au cum să facă față la așa lege și că practic nu le aduce niciun beneficiu și vor renunța la aceasta prostie. Numai bine



#47 Aleka Sarah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 January 2018 - 10:01 PM

Buna, Otilia!

Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca am inteles in principiu. Vin insa cu o intrebare sau mai degraba as avea nevoie de un sfat... Cum ziceam, eu am niste contracte sporadice pe DDA de 300-500 euro si cam atat independent, deci nu ajung sa depasesc plafonul. In acest caz ce mi-ai recomanda? Sa optez pentru impozit 7% sau 10%? De asemenea, cred ca ar fi indicat sa-mi platesc totusi minimul de CAS si CASS, nu?

Multumesc inca o data! Nu stiu ce m-as fi facut fara tine si acest forum. :D



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2018 - 01:11 PM

Vezi postareaMusicman, la 14 January 2018 - 09:41 PM, a spus:

Eu trebuie să plătesc la ce suma bruta vreau eu însă nu mai puțin de 1900 de Ron pe luna.
Asta e valabil pt CAS.
Pt CASS nu e pe alese, e numai la sal. minim.
Daca in cursul anului, val. sal. minim se schimba, se va schimba si baza de calcul la val. noua, insa sunt sanse practic zero sa se intample asta in 2018 (zic eu ...).

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor ! Spor mare ! :smile:
_____________________________________________________________________

@Aleka Sarah,

Am facut un calcul la un mesaj anterior de aici sau de la alt topic si o sa ti-l pun si aici. Il caut ... si revin.

DA, e chiar aici, postul 26 si chiar pt tine era mesajul, nu l-ai citit ? Am explicat amanuntit ... dar daca te-am pierdut "pe drum" :blush: , atunci conchid spunandu-ti ce as face eu : as opta pt 7% in ideea ca contributiile sociale vor fi deductibile la recalculare si ca voi primi bani inapoi - adica 31 lei la fiecare 1000 lei venit incasat.
Daca optez pt cota de 10%, impozitul retinut ramane definitiv = nu mai are loc nicio recalculare si nu mai primesc nimic inapoi, chiar daca vor fi deductibile contributiile. Desigur ca e var. cea mai comoda fiindca nu am de depus D200 pt DDA, dar ma si poate costa destul aceasta comoditate. In plus, la logica fiscala elementara, aplicata si in anii precedenti, ctb. sociale vor fi deductibile. Din pacate, nu pot fi sigura 100% pt ca acesta guvernare a facut multe prostii "fiscale" (si nu numai) pana acum, deci ma pot astepta la inca una, leger ... dar totusi eu mi-as (si le-as) acorda o sansa aici .... numai ca eu sunt in domeniu si mi-e usor sa fac o D200 si s-o depun online .... stau aproape de Admin. Fin. ... DAR poate lucrurile nu sunt la fel si pt tine ... asa ca tu decizi cum iti convine mai mult si daca e un avantaj real recuperarea a vreo 200-300 lei (in fct de ce venituri aduni) vs intocmirea si depunerea D200 + cerere de rambursare impozit (daca nu-i mai mare daraua decat ocaua).

Spor mare si tie si cat mai multe contracte sa ai ! :smile:
__________________________________________________________________________

Amandurora va multumesc frumos pt aprecieri ! :wub:



#49 Dragosh19

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 January 2018 - 08:35 PM

Buna seara.
Sotia mea este angajata iar luna aceasta (ianuarie) va beneficia si de 5.000 lei din drepturi de autor. Care probabil vor fi singurele venituri de acest fel in 2018 si nici in 2017 nu a mai avut astfel de venituri.
Am tot citit commenturile dar nu sunt sigur daca am inteles corect.
Cu impozitul am inteles cum se procedeaza.
Dar contributii trebuie sa plateasca pentru aceasta suma? Daca da cand si cat?
O alta intrebare e daca aceste venituri din drepturi de autor pot fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la 2 ani (sotia va naste undeva in luna iulie) Multumesc anticipat!
Dar



#50 Aleka Sarah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2018 - 12:34 AM

Multumesc mult, Otilia!

Scuza-ma, sunt foarte confuza cu noile legi si voiam sa vad ce parere ai si tu. :happy:
Mai vin cu o ultima intrebare, asa... de finete: daca nu trec de plafonul de 22.800 lei cu veniturile din 2017, deci nu sunt obligata sa depun declaratia 600 si nici sa-mi platesc CAS si CASS... mai trebuie sa fac ceva, sa depun sau sa declar ceva? Sau e de ajuns ca vor declara firmele contractele cu mine?

Stiu ca pun multe intrebari, imi cer scuze. :blush:



#51 mar90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2018 - 11:41 AM

Buna ziua, am citit si rasucit codul fiscal si totusi ma nelamureste partea cu CAS-ul.
Eu in 2017 am avut venituri DDA insa nu pe 12 luni, am incheiat la un moment dat colaborarea cu firma care imi platea lunar DDA-uri si pe 2018 nu mai am de gand sa colaborez cu nimeni ci sa ma angajez cu CIM.

Pentru CASS am calculat in felul urmator: Brut total pe 2017-40% forfetar si e o suma sub acel plafon de 22800, deci nu depun D600 pentru asta decat optional, daca vreau asigurare de sanatate.

La CAS in schimb in codul fiscal se vorbeste despre venit lunar si ceva despre raportari la lunile de activitate. La mine, lunarul depaseste 1900, chiar si cu acei 40% in minus. Nu pare logic sa trebuiasca sa platesc CAS pe 2018 din moment ce nu am niciun venit, de aceea nu mi-e clar daca trebuie sa depun D600 pt CAS.

Multumesc.



#52 CPK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2018 - 11:44 AM

Buna ziua,

Ref. determinare obligativitate plata CAS: Cum demonstram nr lunilor de activitate din anul precedent? Prin atasarea unei copii de pe contract(e) la D 600? Sau nu trebuie demonstrat, ci pur si simplu se completeaza D 600 pe propria raspundere?

Exemplu: In 2017 o persoana a obtinut din drepturi de autor (dupa scaderea din venitul brut total de 36000 lei a cheltuielii deductibile 40%) un venit net total de 21600 lei, cumulat din 2 contracte:
- unul incheiat la 15.02.17 cu termen de predare 17.04.17, plata integrala la 15.05.17; - al doilea contract incheiat pe 20.07.17 cu termen de predare 10.10.17, plata integrala incasata pe 30.11.17
Deci luni de activitate propriu-zisa ar fi 3 pe primul contract (februarie - aprilie) si inca 4 pe al doilea contract (iulie - octombrie). Iar "venitul net lunar raportat la nr. lunilor de activitate din cursul anului" ar rezulta 3086 lei, deci peste plafon. Este corecta interpretarea?


Daca da, persoana respectiva trebuie sa completeze baza lunara de calcul in tabelul de la rubrica II.3 din D 600 numai pentru cele 7 luni (februarie - aprilie, respectiv iulie - octombrie)? Sau cum? Te poti "asigura" pentru pensie contribuind numai cateva luni dintr-un an?

Ref. determinare obligativitate plata CASS: Art. 155 (2), ca si rubrica III.1 din D 600, mentioneaza realizarea in anul fiscal precedent a unor "venituri anuale cumulate cel putin egale cu 12 salarii de baza minime brute pe tara", deci nu se spune nimic de "scaderea din venitul brut a cheltuielii deductibile" cum e in cazul CAS.
Dar inteleg ca la veniturile din drepturi de autor intotdeauna se tine cont de cota forfetara.

In exemplul de mai sus, netul impozabil rezultat 21600 lei impartit la 12 luni ar da 1800 lei lunar, deci sub plafon.
Exista deci situatii in care o persoana sa fie obligata doar la plata CAS, nu si CASS?




#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2018 - 01:17 PM

Vezi postareaAleka Sarah, la 17 January 2018 - 12:34 AM, a spus:

daca nu trec de plafonul de 22.800 lei cu veniturile din 2017, deci nu sunt obligata sa depun declaratia 600 si nici sa-mi platesc CAS si CASS... mai trebuie sa fac ceva, sa depun sau sa declar ceva? Sau e de ajuns ca vor declara firmele contractele cu mine?

Daca optezi pt impozitul de 7%, acesta nu este final si va trebui sa depui in 2019 D200 pt regularizare.
Daca optezi pt impozitul de 10%, acesta este final si nu mai trebuie sa depui nimic fiindca nu va mai avea loc nicio regularizare.

ATENTIE : exista avantaje si dezavantaje pt fiecare optiune, le-am explicat amanuntit in mesajele anterioare de la topic, nu le mai reiau.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2018 - 01:29 PM

Vezi postareamar90, la 17 January 2018 - 11:41 AM, a spus:

La CAS in schimb in codul fiscal se vorbeste despre venit lunar si ceva despre raportari la lunile de activitate. La mine, lunarul depaseste 1900, chiar si cu acei 40% in minus. Nu pare logic sa trebuiasca sa platesc CAS pe 2018 din moment ce nu am niciun venit, de aceea nu mi-e clar daca trebuie sa depun D600 pt CAS.

Trebuie sa depui D600, din pacate, si sa platesti CAS pt 2018, care sunt plati anticipate. Nici noua nu ni se pare normal, insa legea este abuziva in aceste cazuri. Ea prevede ca :

ART. 148 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente
(2) Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente, din una sau mai multe surse de venit, datorează contribuția de asigurări sociale dacă sunt îndeplinite următoarele condiții, după caz:

....................d) venitul net lunar realizat în anul precedent, rămas după scăderea din venitul brut a cheltuielii deductibile prevăzute la art. 70, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală pentru care impozitul pe venit se stabilește potrivit prevederilor art. 72 și 73 (n.n. adica cu impozit retinut la sursa)

Prin urmare, daca ai depasit plafonul de 1.900 x nr. lunilor in care ai obtinut veniturile din DDA, atunci mai platesti inca o data CAS, desi ti s-a retinut deja la sursa, anul trecut, CAS la aceste venituri. Si ca sa fie mizeria completa, in 2019 fiscul va constata ca platile tale anticipate sunt in plus, insa nu-ti va da banii inapoi fiindca CAS platit in plus nu se restituie - el se aduna la pensia ta, fie ca vrei fie ca nu vrei, adica ti-i ia cu japca ! Asta-i adevarul ! :sad: Puteau, macar, sa-l restituie ... ar fi fost un minim de decenta, respect si corectitudine fata de contribuabil . :angry2:



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2018 - 01:46 PM

Vezi postareaCPK, la 17 January 2018 - 11:44 AM, a spus:

Exista deci situatii in care o persoana sa fie obligata doar la plata CAS, nu si CASS?

In mesajul de deasupra acestuia, tocmai am aratat ca da. :sad: Situatia se creeaza din cauza dif. in modul de calcul al plafonului, la CAS se raporteaza la lunile lucrate, iar la CASS se raporteaza la tot anul, indiferent cate luni ai lucrat.
Ambele calcule au in vedere venitul NET, adica venitul brut- cota forfetara.

Pt CASS - art. 170, (2) Veniturile care se iau în calcul la verificarea plafonului prevăzut la art. 155 alin. (2) sunt cele realizate din una sau mai multe surse de venituri, din categoriile de venituri menționate la art. 155 alin. (2), respectiv:
a) venitul net din activități independente, stabilit potrivit art. 68 - 70, după caz;
iar art. 70 (cel cu retinerea la sursa a impozitului) zice ca : ART. 70 - Stabilirea venitului net anual din drepturile de proprietate intelectuală
(1) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală, inclusiv din crearea unor lucrări de artă monumentală, se stabilește prin scăderea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.

PT CAS, art. 148, (2) Persoanele fizice care realizează venituri din activități independente, din una sau mai multe surse de venit, datorează contribuția de asigurări sociale dacă sunt îndeplinite următoarele condiții, după caz:
d) venitul net lunar realizat în anul precedent, rămas după scăderea din venitul brut a cheltuielii deductibile prevăzute la art. 70, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, este cel puțin egal cu nivelul salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna ianuarie a anului pentru care se stabilește contribuția, în cazul contribuabililor care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală pentru care impozitul pe venit se stabilește potrivit prevederilor art. 72 și 73.

Vezi postareaCPK, la 17 January 2018 - 11:44 AM, a spus:

Ref. determinare obligativitate plata CAS: Cum demonstram nr lunilor de activitate din anul precedent? Prin atasarea unei copii de pe contract(e) la D 600? Sau nu trebuie demonstrat, ci pur si simplu se completeaza D 600 pe propria raspundere?
Lunile de activ. sunt cele in care ai incasat sume de bani (adica ai realizat venituri), NU cele in care ai lucrat !!

La incetarea activitatii trebuia depusa D020 (pt DDA cu retinere la sursa) unde tocmai asta treceai - data incheierii activitatii.
De asemenea, fiscul mai poate verifica veniturile si lunile in care acestea s-au incasat, din D205 (cu termen de depunere la sf lui febr.) si din D112 lunare depuse anul trecut de catre firma si in care raportarea se face pe CNP-ul fiecarei persoane.

Baza de calcul de la rubrica II.3 din D 600 (Luna | Venit ales pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale) se completeaza cand datorezi CAS si cuprinde venitul pe care il alegi ca baza de calcul, ce nu poate fi mai mic decat sal. minim = 1900 lei !! Poate in anumite luni vrei sa platesti mai mult decat 475 lei (cat iese raportat la sal. minim), adica poate vrei sa platesti 625 lei (la 2.000) sau 750 lei ( sau 3.000 lei) .... iar statul si te lasa sa optezi pt venitul la care vrei sa te raportezi.

Pt CASS nu extista desfasurator cu lunile si baza de raportare (pct. III.2) fiindca acolo nu-i pe alese, ci ai doar optiunea de sal. minim, deci nu ai altceva ce sa alegi.



#56 mar90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2018 - 02:57 PM

Multumesc pentru lamuriri, intr-adevar este aberant ce se intampla.



#57 CPK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2018 - 08:18 PM

Va multumesc mult pentru raspunsuri, m-au ajutat sa clarific multe aspecte.

Vezi postareaOtilia Alupei, la 17 January 2018 - 01:46 PM, a spus:

La incetarea activitatii trebuia depusa D020 (pt DDA cu retinere la sursa) unde tocmai asta treceai - data incheierii activitatii.

In acest caz, cei care obtin venituri DDA au posibilitatea (fara a incalca legea) de a depune in ianuarie 2018 D 020 pt incheierea activitatii, precum si D 600 bifind rubricile II.4 c) si III.3 a), ca sa nu le fie impusa obligatia de a plati anticipat CAS si CASS pt 2018 (intrucat estimeaza ca nu vor mai obtine venituri din activitati independente in acest an)?.
Si ce documente justificative ar trebui sa ataseze la D 600? Pentru ca veniturile de autor se obtin (si) de persoane fizice care nu sunt inregistrate la oficiul comertului, deci nu ar putea furniza niciun certificat de radiere / constatator.

Ulterior in cursul anului, in eventualitatea ca ar urma sa incaseze iar venituri DDA, depun declaratia de redeschidere a activitatii in luna cand trebuie sa obtina primul venit. Iar la sfarsitul anului, dupa ultima incasare, depun din nou D 020 de incetare a activitatii.
... astfel, contributiile de asigurari sociale ar urma sa fie calculate de anaf si comunicate spre plata cf deciziei de impunere / regularizare impozit in baza declaratiei de venit care trebuie depusa pt venituri din DDA in mai 2019.
Desigur, pentru 2018 nu ar beneficia de asigurari sociale, dar sa zicem ca nu ii intereseaza (de ex. daca obtin si venituri din salarii in baza unui CIM).

Exista aceasta posibilitate legala de inchidere / redeschidere a activitatii in functie de prima / ultima incasare efectiva a veniturilor DDA din 2018?
Doar asa, ca sa fim siguri ca nu platim anticipat contributii pe care poate nu le vom datora (fie pentru ca nu vom obtine deloc astfel de venituri, fie ca ele vor fi sub plafon).



#58 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2018 - 08:41 PM

DDA se obtin pe baza unui contract. In contract scrie de la ce data incepe... si la ce data de incheie.



#59 CPK

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 January 2018 - 10:49 PM

Vezi postareamgabi, la 17 January 2018 - 08:41 PM, a spus:

DDA se obtin pe baza unui contract. In contract scrie de la ce data incepe... si la ce data de incheie.
Da, asa este.
Dar un contract incheiat nu exclude eventualitatea existentei altui / altor contract(e) in derulare, asa ca nu cred ca se poate utiliza un contract incheiat ca document justificativ pentru incetarea activitatii - daca asta ati vrut sa sugerati.



#60 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2018 - 10:55 AM

Daca ai mai multe, probabil ca trebuie sa le incetezi pe toate daca vrei sa te "scoti" prin D600.
Apoi, cand faci un contract il faci pe perioada scurta, 1-2 luni si te plimbi cu ele pe la fisc :))

Este aberant, nu-i asa?

Nu stiu cum se aplica legea in cazul in care am de exemplu un tip de venit din doua surse diferite si una dintre ele dispare. Situatia asta poate sa apara la orice tip de venit: DDA, dividende, agricole etc.
Adica anul trecut am avut 2 "contracte" (adica doua surse) si la finalul anului una a disparut. Ce faci atunci cu D600???
Chiar nu am un raspuns la asta, trebuie intrebat la anaf. Partea proasta este ca nici ei nu cred ca stiu cum sa interpreteze pana nu apare o norma clara sau un ghid care sa trateze cazurile.

De ex.: ai dividende de la 3 societati in 2017 care depasesc 22800, cesionezi (vinzi) partea ta de la una ... si te trezesti ca anul acesta nu vei avea dividende aproape deloc, dar trebuie sa platesti CASS pentru ca ai avut anul trecut.
Si la DDA sau alte tipuri de venit este aceeasi situatie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL