Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitie din piata UE/nonUE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Achizitie din piata UE/nonUE

achizitie piata acte transport vama
5 replies to this topic

#1 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 13 January 2018 - 12:41 AM

Am un client care doreste sa achizitioneze piese de schimb (second) din Anglia, de la piata, deci nu poate primi factura, chitanta etc, pe care doreste sa le aduca sa le vanda in tara, RO. De ce acte are nevoie la vama pentru a justifica achizitia si cum poate introduce piesele in tara, pentru a le putea vinde mai departe prin SRL?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2018 - 03:29 PM

Daca nu are factura/ alt document de provenienta care sa reflecte tranzactia directa cu firma personala, atunci poate introduce marfa in tara numai ca PF, caz in care trebuie sa indeplineasca doar conditiile aferente unei PF.
Cele mai bune explicatii cred ca le poti obtine chiar la vama.




#3 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 14 January 2018 - 10:45 PM

Inteleg...ideea e ca el vrea sa faca treaba asta a la long si pentru cantitati mari de piese. Adica nu vine doar odata, isi aduce piesele si gata. In tara vrea se le vanda mai departe, prin SRL-ul propriu.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2018 - 01:44 PM

Am inteles, dar tot nu am alta varianta si reinnoiesc sfatul de a te adresa Directiei Vamilor. Nu ai de ce te teme fiindca patronul dovedeste astfel ca chiar vrea sa lucreze legal. In plus, de acolo vei primi cele mai exacte informatii - adica cele de la sursa directa.

Spor mare ! :smile:



#5 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 15 January 2018 - 07:52 PM

Ok, multumesc mult!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2018 - 08:00 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Poti sa le faci si o solicitare in scris, iar daca raspunsul este ca se poate si cum anume, atunci pastreaza-l pt patron in caz ca are pbl. cu trecerea pieselor, ulterior. Daca nu se poate, macar stiti asta si renuntati ...
Eu asa as face ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL