Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2018


90 replies to this topic

#61 NADIAMANEA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 28 September 2018 - 02:44 PM

Buna. In afara de IAS-uri s-a mai insistat si pe altceva la curs?De exemplu:SUBVENTII PENTRU INVESTITII?



#62 moni70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 September 2018 - 04:37 AM

Vezi postareadani_leia, la 26 September 2018 - 06:49 AM, a spus:

Buna dimineata. La primul curs de fiscalitate am facut impozitul pe profit, impozitul pe venitul microintreprinderii si impozite si taxe locale. Vor fi sigur probleme din imp. profit, poate si micro. Ieri a facut impozit pe venitul persoanelor fizice, la salarii a spus ca vom avea in enunt deducerea. La TVA a insistat pe faptul generator si pe exigibilitate. Pot fi pb de genul celor de la exemplul 116, 117 (pag 555). A trecut prin impozit nerezidenti, repede prin accize. La partea cu stingerea obligatiilor fiscale, sa stim ordinea, calcul penalitati si accesorii (pb 176, 177, 178) - atentie la numaratul zilelor, se va incepe din data de 26 si se ia in calcul si ziua platii. Pe scurt, ce am inteles eu: pb din imp profit, micro si TVA sigur. Dar sa nu neglijam nimic.
multumesc




#63 COPOIU RALUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:GIURGIU

Postat 29 September 2018 - 02:51 PM

Ce parere aveti despre problema 94 de la Evaluare? De ce nu sunt incluse in veniturile din exploatare veniturile din subventii de exploatare pt plata personalului, pt materii prime?
Multumesc.



#64 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2018 - 12:09 PM

Extras regulament forum :

Menirea principala a forumului este aceea de a ne pune la dispozitie un spatiu virtual civilizat, in care sa ne impartasim in mod public informatiile profesionale pe care suntem dispusi sa le comunicam, spre stiinta tuturor celor ce (in timp) ar putea fi interesati de datele prezentate !
............
De aceea, atat solicitarea cat si oferirea de opinii/ solutii/ materiale profesionale pe PM sau pe adrese private de e-mail mentionate in cadrul postarilor respective, este strict interzisa !!
____________________________________________________________________________

Prin urmare, cu parare de rau, v-am sters si o sa va sterg in continuare toate postarile care incalca aceste reguli. Va rog sa nu insistati cu cererile fiindca ma obligati sa aplic sanctiuni si nu vreau sa ajungem acolo !

Deocamdata, nu am primit fisierele de la @dani_leia si chiar am niste temeri privind drepturile de autor aferente acestor materiale - ma refer la suportul de curs oferit de CECCAR cursantilor (care au platit pt el, deci nu e gratuit / nu-l poate primi oricine), nu la notitele personale.

Anunț organizare curs http://www.ceccarbucuresti.ro/ Pregatire Examen Acces 2018


Taxa de participare la curs este în valoare de 600,00 lei și poate fi achitată la caseria CECCAR – Filiala București sau prin virament bancar ....

.





#65 florentina0206

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 01 October 2018 - 10:07 PM

Stiti cumva la ce ora incepe examenul?



#66 NADIAMANEA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 October 2018 - 09:50 AM

Vezi postareaflorentina0206, la 01 October 2018 - 10:07 PM, a spus:

Stiti cumva la ce ora incepe examenul?
Ieri am sunat la CECCAR si mi-a zis ca zilele acestea urmeaza sa afiseze listele cu cei inscrisi si detalii despre locul unde se tine examenul si ora.

Aceasta postare a fost editata de NADIAMANEA: 02 October 2018 - 09:51 AM




#67 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 02 October 2018 - 01:04 PM

Buna ziua, un plan de conturi IFRS are cineva? se poate posta? , va rog!



#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2018 - 06:11 PM

Se poate posta, cum sa nu ... :biggrin2:

vezi fisier atasat, de la pag 40 (Reglementările contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară)
sau
link-ul : http://discutii.mfin...44_19122016.pdf

Reglementările contabile conforme cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară (IFRS) au fost modificate prin OMFP 3189/2017, publicat în Monitorul oficial nr. 1001 din 18 decembrie 2017. Prin ordinul mentionat sunt introduse modificări consistente în Planul de conturi aplicabil entităţilor. https://static.anaf....P_3189_2017.pdf

Reglementarea iniţială a fost dată prin OMFP nr. 2844/2016.

Fisiere atasate





#69 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2018 - 07:38 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 02 October 2018 - 06:11 PM, a spus:

Se poate posta, cum sa nu ... :biggrin2:
Multumesc!



#70 Cristiana Stancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 October 2018 - 09:59 AM

Buna,

Sunt foarte noua aici, asa ca tratati mesajul meu ca atare. Intreb pentru examenul de sambata, putem sa mergem la examen cu planul de conturi, sau transpunerea de la pg 121 din atasamentul de mai sus...?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Cristiana Stancu: 03 October 2018 - 10:01 AM




#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2018 - 12:05 PM

Atasamentul de mai sus a suferit niste modificari aduse de OMFP 3189/2018, am atras atentia asupra acestui fapt, nu-l ignorati !!

Descarcati-va atasamentul si actualizati-l cu ordinul de modificare !

Bafta multa, dragilor !! :biggrin:



#72 rusdiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 October 2018 - 12:06 PM

Vezi postareaCristiana Stancu, la 03 October 2018 - 09:59 AM, a spus:

Buna,

Sunt foarte noua aici, asa ca tratati mesajul meu ca atare. Intreb pentru examenul de sambata, putem sa mergem la examen cu planul de conturi, sau transpunerea de la pg 121 din atasamentul de mai sus...?
Multumesc



LA NOI LA SIBIU ne-au trimis email ca ne asteapta sa venim la examen cu CI, calculator si plan de conturi.



#73 rusdiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 October 2018 - 01:04 PM

Vezi postareaflorentina0206, la 01 October 2018 - 10:07 PM, a spus:

Stiti cumva la ce ora incepe examenul?

buna ziua, la sibiu la 10.15 ne-au anuntat ca trebuie sa fim in sala .

Mai este cineva pe aici care da examen la Sibiu?



#74 Beatrix Zsu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 October 2018 - 01:58 PM

Salut la toti!

Targu Mures-ul merge la Cluj sa dea examenul.
In e-mailul ce l-am primit eu nu este mentionat nimic de plan de conturi.

In Sibiu au zis ca se poate cu plan de conturi...?



#75 NADIAMANEA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 October 2018 - 05:38 PM

Buna!
Pentru Bucuresti,stie cineva la ce ora si unde se tine examenul?

Aceasta postare a fost editata de NADIAMANEA: 04 October 2018 - 05:39 PM




#76 Nita_cld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 04 October 2018 - 06:32 PM

Am sunat la CECCAR Bucuresti sa intreb de ora si locul unde vom da examenul, mi-au spus sa urmaresc site-ul.



#77 Nita_cld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 05 October 2018 - 11:04 AM

S-a afisat ora si locatia examenului. Bafta!



#78 alina.daniella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2018 - 11:24 AM

Buna! La Brasov s-a afisat pe site locatia, ora si lista candidatilor. Avem voie cu calculator de birou dar nu se mentioneaza in nici un fel planul de conturi



#79 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 October 2018 - 07:26 AM

Buna dimineata! Cum vi s-a parut primul examen? Cum invatati la audit? Mi se pare destul de dificil?



#80 Mirela ret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 October 2018 - 07:53 AM

Poate ne spune cineva, care a fost la curs, pe ce s-a pus accentul? Multumim!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL