Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conventii civile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conventii civile

2 replies to this topic

#1 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2004 - 11:37 AM

Vreau sa ajut o colega care vrea sa ia credit pentru un apartament.
Pentru asta are nevoie de venituri nete destul de mari.(500 EURo).
Daca ii majorez salariul net la aceasta suma , platim la stat de ne uscam.
Tot cautind si intrebind am gasit solutia cu conventia civila pentru care se plateste doar 10% impozit si se globalizeaza ( cel putin asa sper ca este corect).
Intrebarea mea este pentru ce categorii de servicii se poate face conventie civila ? Si ce alte formalitati mai trebuie facute?
Va rog mult daca se poate sa-mi dati sfaturi.



#2 ukel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2004 - 09:36 AM

In primul rand ca sa inchei o conventie civila trebuia sa fie PFA (cel putin), trebuie sa faca doar ce este autorizat (se obtine autorizatia de la primaria de care apartine persoana fizica). Obiectul conventiei trebuie sa aiba ceva legatura cu activitatea firmei tale.
Vezi Legea 300/2004 MO 576 29 iunie 2004
Apoi vezi ca ii platesti Conventie cu 10 %, probabil un venit mare ca sa aiba minimum cei 33 % la credit, dar anul viitor cand persoana fizica isi face globalizarea veniturilor intra pe grila la 40 % si plateste statului diferenta de 30 % (mai putin ceva deduceri personale).
Avantaje si dezavantaje




#3 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 September 2004 - 01:38 PM

Multumesc !
O zi buna!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL