Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PREAZIV - LUCREZ PROGRAM NORMAL? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PREAZIV - LUCREZ PROGRAM NORMAL?

12 replies to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 14 July 2005 - 07:47 AM

Salut! Spuneti-mi si mie va rog, daca i-am dat preaviz unei persoane (am hotarat sa o dem afara) atunci in aceste 15 zile, ea lucreaza program normal? Si inca ceva ... 15 zile lucratoare sau calendaristice?

merci
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 08:12 AM

Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îºi producã toate efectele.

Dreptul la preaviz nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare (conform Codului Muncii).




#3 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 14 July 2005 - 08:22 AM

merci frumos
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 July 2005 - 08:30 AM

si angajatul in astea 15 zile are dreptul sa munceasca doar 4 ore



#5 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 08:49 AM

Am cercetat mai cu atentie aceasta situatie si am aflat ca in contractul colectiv de munca exista urmatoarele prevederi:

Art. 74. - (1) Încetarea CIM poate avea loc - în condiþiile prevãzute de lege - printr-unul din urmãtoarele moduri:
a) de drept;
B) ca urmare a convenþiei pãrþilor, la data convenitã de acestea;
c) ca urmare a voinþei unilaterale a uneia dintre pãrþi, în cazurile ºi condiþiile limitative prevãzute de lege.
(2) În cazurile în care unitatea este obligatã, potrivit legii, sã acorde un preaviz la desfacerea contractului de muncã, durata preavizului va fi de 20 de zile lucrãtoare.
(3) În perioada preavizului, salariaþii au dreptul sã absenteze patru ore pe zi de la programul unitãþii, pentru a-ºi cãuta un loc de muncã, fãrã ca aceasta sã afecteze salariul ºi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiþiile stabilite de patron.

(4) În cazul în care unei persoane i se desface contractul de muncã fãrã sã i se acorde preavizul prevãzut la alin. 2, angajatorul are obligaþia de a plãti o indemnizaþie egalã cu salariul de bazã pe o lunã, avut la data desfacerii contractului de muncã.



#6 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 July 2005 - 09:37 AM

Motivele concedierii sunt f.importante.a se vedea art.73 din Codul Muncii.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#7 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 09:46 AM

:lol: :lol:

atentie la indeplinirea obligatiei cu 20 de zile! daca esti angajatul si chiar merita, cred ca se poate obtine un salariu de baza in instanta, adica aplicarea alin 4



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2005 - 02:15 PM

Din cate stiu, contractul colectiv de munca se aplica DOAR daca ai peste 20 angajati. Gresesc?



#9 wex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 02:46 PM

Cred ca te referi la cazul in care o societate are cel putin 21 de angajati - in aceasta situatie este obligatorie incheierea de contract colectiv de munca si la nivel de unitate.

Contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
B) pentru toti salariatii incadrati in unitatile care fac parte din grupul de unitati pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
c) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca;
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 03:04 PM

da otilia, gresesti!
acu, stii cum e, legea zice una, noi aplicam alta, totul e pana la tribunal unde legea e una si clara (vezi codul muncii la cp ref la contractul colectiv si legea 130 a contractelor colective)
si au existat multe dispute pe aceasta tema, plecand de la salariul minim si concediul de odihna minim :?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2005 - 05:26 PM

Ca de asta ziceam si eu... 3.300.000 lei vechi cf. contractului colectiv de munca sau 3.100.000 cum mi-a primit ITMB-ul ? Ei n-au auzit de contract colectiv de munca valabil pt. toti, cum zice wex?
S-a mai discutat problema cu sal. minim pe economie! "Eu cu cine votez ?" Asa cum l-a prezentat wex, am inteles ca e la nivel national, ca cine intreba n-a zis nimic de vreo ramura sau altele...



#12 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 July 2005 - 05:28 PM

ideea e ca in caz de proces nu te ajuta cu nimic vizarea de catre itm :P

noroc ca nu-si pune nimeni mintea!



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2005 - 05:30 PM

Cum sa nu te ajute, Danuta? Eu l-am vizat la ei, nu la mama acasa... Ei i-au dat legitimitate!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL