Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#61 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 December 2006 - 05:42 PM

hmmm... in capitolul VI din codul fiscal se fac anumite referiri la facturari pentru servicii continue:

Art. 135 (4) Pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii care se efectueaza continuu, dand loc la decontari sau plati succesive - energie electrica si termica, gaze naturale, apa, servicii telefonice si altele similare -, exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata intervine la data intocmirii documentelor prin care furnizorii/prestatorii au stabilit cantitatile livrate si serviciile prestate, dar nu mai tarziu de finele lunii urmatoare celei in care s-a efectuat livrarea/prestarea.

sunteti siguri ca trebuie pana la sfarsitul lunii curente si nu pana la sfarsitul lunii urmatoare?



#62 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2006 - 08:20 AM

Mda... am recitit si eu si se pare ca ai dreptate...
Oricum, vad, ca ti-ai raspuns singur(a).




#63 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 06 December 2006 - 09:18 AM

Firma de paza cu care societatea la care lucrez eu are contract amite facturile cu data de 1 deci si scrie pe ea "servicii paza pentru luna nov." Asa factureaza de 2 ani.

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 6 2006, 09:16 AM, a spus:

Firma de paza cu care societatea la care lucrez eu are contract emite facturile cu data de 1 dec. si scrie pe ea "servicii paza pentru luna nov." Asa factureaza de 2 ani.


Scuze pentru greselile de redactare, nu am dormit asta-noapte, l-am asteptat pe Mos cu niste copii de la Centrul de plasament.
iuliana



#64 roninblue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 06 December 2006 - 12:22 PM

Multumesc,
deci se pare ca se poate emite facturi pana la sfarsitul lunii urmatoare... are cineva alta parere?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 December 2006 - 12:52 PM




#65 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 07 December 2006 - 10:08 AM

Nu cred ca se poate factura chiar pana la sfarsitul lunii, pentru ca veniturile sunt aferente lunii precedente celei in care intervine exigibilitatea TVA, deci trebuiesc prinse in balanta lunii in care s-au efectuat. De aceeea firma pe care o am eu la paza imi factureaza pe 1 ale lunii pentru luna precedenta. In acel moment are pontajele cu numarul de ore si are si timp sa prinda in acte veniturile.
iuliana



#66 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 06:54 PM

A avut cineva control pe aceasta tema de la garda financiara, ANAF, sau din alta parte?



#67 audi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 02 April 2007 - 09:50 AM

In aprilie 2006 la un control al Garzii, s-au legat de imprumuturile acordate societatii de asociatul unic, care erau de 20.000 Euro, pentru cumparare auto din strainatate.M-au intrebat daca stiu de faptul ca trebuia sa raportez imprumutul si daca stiu care e amenda .Le-am raspuns ca mie nu mi s-a parut suspecta provenienta banilor deoarece asociatul a lucrat cu carte munca in Ungaria.Nu au mai spus nimic, dar pe vremea aceea nu se insista pe asa ceva.
audi



#68 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 02 April 2007 - 02:41 PM

Pentru cei interesati, amenda e 100.000.000 lei vechi. Am scris la Oficiului Naţional de Prevenire şi
Combatere a Spălării Banilor si atasez raspunsul lor, si da trebuie declarat. Azi am avut Garda Finaciara si au vrut sa vada adresa cu care am depus disketa cu fisierul in cauza (fisier care e groaznic! este "dbf" si cer o groaza de chestii)



#69 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 26 November 2007 - 05:39 PM

Am sediul social al firmei intr-un judet, iar puncte de lucru unde se desfasoara activitatea in alt judet.La sediu nu desfasor activitate, dar am primit o vizita de la garda financiara sa prezint actele contabile pe ultimele 6 luni.Ce poate garda sa verifice daca activitatea mea se desfasoara int´-un alt judet, si oricum a mai fost verificata de garda de acolo?A mai avut cineva situatii similare?In ce termen trebuie sa te prezinti la ei, scrie undeva in vreo lege?



#70 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 27 November 2007 - 03:15 PM

Vezi postareadelia draghia, la Nov 26 2007, 05:39 PM, a spus:

Am sediul social al firmei intr-un judet, iar puncte de lucru unde se desfasoara activitatea in alt judet.La sediu nu desfasor activitate, dar am primit o vizita de la garda financiara sa prezint actele contabile pe ultimele 6 luni.Ce poate garda sa verifice daca activitatea mea se desfasoara int´-un alt judet, si oricum a mai fost verificata de garda de acolo?A mai avut cineva situatii similare?In ce termen trebuie sa te prezinti la ei, scrie undeva in vreo lege?
Daca contabilitatea se tine la punctele de lucru din alt judet si implicit actele sunt acolo trebuie sa faci declaratia 050 de mutare a domiciliului fiscal si atunci garda nu mai are ce sa zica.
Se vor duce unde ai domiciliul fiscal.Daca nu ai aceasta declaratie aduni actele de la punctele de lucru si le prezinti in cel mai scurt timp.
vivi



#71 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 November 2007 - 08:44 PM

Conform art. 80 al Codului de procedura fiscala evidentele contabile si fiscale sunt pastrate la domiciliul fiscal al contribuabilului si la sediile secundare.
In cazul creantelor fiscale administrate de MEF prin ANAF prin domiciliu fiscal se intelege, pentru persone juridice, sediul social sau locul unde se exercita gestiunea administrativa si conducerea efectiva a afacerilor, in cazul in care acestea nu se realizeaza la sediul social declarat. In situatia in care domiciliul fiscal nu se poate stabili cu exactitate, domiciliul fiscal este locul in care se afla majoritatea activelor – art.31 alin (1), (3) al OG92/2003 Codul de procedura fiscala.
In cazul celorlalte creante fiscale ale bugetului general consolidat, prin domiciliu fiscal se intelege domiciliul reglementat potrivit dreptului comun sau sediul social inregistrat potrivit legii – art.31 alin.(4) al OG92/2003 Codul de procedura fiscala



#72 sisco4779

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 December 2007 - 06:33 PM

Am si eu o intrebare!
Sediul social il am intr-un spatiu in care nu mai am contract, in Timisoara!Activitatea o desfasor in CLuj!
Cam care e amenda de la Garda daca merge la sediul social si nu ma gaseste acolo!???

Multumesc



#73 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 18 December 2007 - 08:20 PM

In primul rand daca ai sediul social pe un spatiu pe care nu mai ai contract inseamna ca ai o mare problema.Intra pe urmatorul link https://recom5-ssl.o...om.cgi?o7=1&l=R introdu codul fiscal si vezi daca ai sediul expirat.
Daca ai sediul expirat fa tot posibilul sa faci acte pe sediu ca este posibil sa-ti inchida firma Registrul Comertului nu Garda.
vivi



#74 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 December 2007 - 11:39 AM

Vezi postareasisco4779, la Dec 18 2007, 06:33 PM, a spus:

Am si eu o intrebare!
Sediul social il am intr-un spatiu in care nu mai am contract, in Timisoara!Activitatea o desfasor in CLuj!
Cam care e amenda de la Garda daca merge la sediul social si nu ma gaseste acolo!???

Multumesc
3000 lei.
iuliana



#75 deeasorilo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 January 2008 - 07:42 AM

va rog mult sa-mi raspunde-ti la o intebare. dupa cum se stie hotelul are un program de gestiune la care la sf. fiecarei zile se fac miste rapoarte de inchidere a zilei hoteliera. intrebarea mea este daca cei care vin in control de la finante se uita si pe aceste rapoarte?va multumesc



#76 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 January 2008 - 06:22 PM

Tu ce crezi?



#77 dav_liane

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 January 2008 - 08:21 PM

te referi la situatia camerelor ocupate ,etc.... ?
Tin contabilitatea unui hotel in Mamaia din 1998 , vara suntem asaltati de controale si sincer nu-mi amintesc sa ceara asta decat garda si politia economica ....



#78 SUZIE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2008 - 08:32 PM

Bineinteles ca au dreptul sa ceara aceste situatii, rapoarte zilnice. Insa nu te grabi sa le bagi tu sub nas aceste rapoarte. unii nu le cer.



#79 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 18 January 2008 - 11:12 AM

Daca se pricep ti le cer, pt ca e singura cheie de verificare a corectitudinii venituilor din ctb
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#80 ALEXIM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 19 February 2008 - 12:38 PM

Am auz it ca in sectorul 3 au inceput controale de la garda financiara . Dar sa vedeti ce solicita !!!!
Registrul scadentar, daca aveti persoana desemnata la Oficiul Spalarii Banilor , care sa mearga cu subsemnatul... ca in vremurile apuse ! Cu alte cuvinte trebuie sa ai desemnat un tradator !
Ma intrb cati dintre dvs. aveti asa ceva,nu de alta dar nici eu nu am o astfel de persoana. S-a lasat cu amenzi de sute de mil. ,apropo, legea 656/2002 :laugh: :tongue:

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL