Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Distribuire dividende din casierie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Distribuire dividende din casierie

3 replies to this topic

#1 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 13 February 2020 - 06:01 PM

Buna ziua,

Sunt asociat unic. In 2019 am dividende de 75000 RON. Vreau sa-i iau din casierie prin 8 hotararari AGA, este legal acest lucru ?


Potrivit art. 4 alin. (4) din Legea nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata:
"Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei".

Din ce inteleg nu am voie decat 10.000 si restul de 65000 prin banca ? Nu inteleg de ce mai scrie 10.000 lei zilnic , ar trebui sa scrie 10.000 si atat .



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2020 - 07:47 AM

Puteti sa-i ridicati cash daca faceti opt AGA de repartizare

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 crossing

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:192.168.1.0

Postat 15 February 2020 - 07:04 PM

Sunteti sigur, pe alte site-uri apare clar ca nu , ci doar 10.000 iar restul prin banca



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2020 - 07:45 AM

Repartizarea profitului se face ori de cate ori considera AGA ca este necesar, nici o lege nu ma obliga sa repartizez cei 75.000 lei doar printr-o hotarare AGA...pot sa fac si 20, daca vreau. Cel putin eu nu am gasit in legislatie ceva care sa ma oblige sa repartizez cei 75.000 lei doar printr-o hotarare AGA . In link-ul postat de dvs se subintelege ca repartizarea s-a facut doar printr-o singura hotararare AGA si daa, in acel caz se considera fragmentare daca ridici cash in mai multe zile prin casierie.

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 17 February 2020 - 07:48 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL