Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Problema Gestiune - inregistrare perisabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Problema Gestiune - inregistrare perisabilitate

4 replies to this topic

#1 AlexMantello

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 May 2020 - 12:48 PM

Buna ziua,

De 2 luni fac parte dintr-o echipa noua, care isi are activitatea principala ca si camping. Eu sunt responsabil cu contabilitatea primara iar in luna februarie, si nu numai, am intalnit o problema impreuna cu contabila. Mai exact pe raportul de gestiune intrarile sunt mai mici ca si iesirile, dupa ce am comunicat cu contabila am ajuns la punctul in care ar trebui sa fac un PV de persibalitate in care sa precizez anumite produse iesite din stoc.

Eu nu am reusit sa gasesc un model de PV sau o alta solutie pentru a rezolva aceasta problema, are cineva vreo idee sau o solutie pentru aceasta problema?

Multumesc mult, sper ca am postat in categoria buna.
Alex Mantello.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2020 - 02:12 PM

Intrarile sunt mai mici ca iesirile ?? Adica ai dat ceva ce n-ai avut ? Ai scazut din gestiune mai mult decat ti-a intrat ?

Apoi, mai exact, la ce perisabilitate te referi avand in vedere obiectul de activitate ? Ce poate fi perisabil la aceasta activitate daca nu aveti servicii de alimentatie publica sau magazin de desfacere - caz in care altul este obiectul de activitate pt ele ?

Nu e clara situatia ta ...




#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 10 May 2020 - 06:50 AM

Dar intrarile pot fi mai mici ca iesirile o zi, noua sau o suta, daca soldul tau initial/stocul este indeajuns de mare. Deci nu vad ce problema este. Sau la ce mai poti face perisabilitate daca deja ai prea multe iesiri.

Cum a zis si Otilia, nu prea ai explicat clar ce problema ai ca sa te putem ajuta in vreun fel. Domeniul de activitate mai clar, ce introduceti intr-un raport de gestiune avand in vedere CAEN-ul de camping, ce am zis mai sus, etc.



#4 AlexMantello

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 May 2020 - 05:54 AM

Pe langa corturi mai vindem produse de bar, produse textie ( merchandesing ). Codul CAEN principal este activitatea de campare.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2020 - 01:42 PM

Camparea, prepararea si vanzarea bauturilor la bar, comertul cu textile sunt activitati complet diferite, cu coduri CAEN diferite. Magazinul este activitate de vanzare cu amanuntul, barul este alimentatie publica, iar camparea/camping este activitate de tip hotelier (de cazare) si e o prestare de servicii. Comertul cu amanuntul / alimentatia publica si prestarea de servicii de tip hotelier nu-s deloc acelasi lucru !! Nu iti cerem amanunte pt ca suntem curiosi, ci pt ca abordarea contabila este diferita ! E ca la doctor, daca nu-i spui clar toate simptomele pe care le ai, el nu-ti poate da un tratament corect ca sa te faci bine, ba chiar iti da unul gresit care-ti face rau si nu e vina doctorului.

Revenind la chestiune ...
Nu ne spui ce anume exact v-a ridicat problema gestiunii defecte (rulaj, stoc, altele ...) si este usor deranjant ca lipsa mai multor clarificari ne face sa ne dam cu presupusul p-aici, dar, ca sa nu zici ca nu vrem sa te bagam in seama, o sa-ti ofer doar niste variante de lucru fiindca mai mult de atat chiar n-am cum sa te ajut in conditiile astea.

Din ce ai prezentat pana acum, se poate intelege ca voi ati scazut din gestiune mai mult decat o puteati face din toate intrarile inregistrate, adica aveti stoc negativ de marfa in cursul anului, altfel nu cred ca v-ati fi ingrijorat. De vreme ce nu exista intrari suficiente pe a avea de unde sa scazi marfa vanduta, nu cred ca se mai poate discuta de aplicarea unor perisabilitati care ar mari diferenta si mai mult, adica ti-ar creste iesirile si mai mult.

Situatia descrisa poate fi generata de :
  • o tentativa de evaziune fiscala facuta stupid (intrari fara forme legale, la care sunt iesiri cu forme legale)
  • persoana responsabila nu a predat toate documentele de intrare la contabilitate, astfel ca evidenta contabila este viciata
  • la contabilitate si/sau locul de vanzare au avut loc inregistrari gresite si repetate privind gestiunea, asta-i lipsa de profesionalism
  • aveti probleme cu softul de conta in sine si asta duce la incarcari /descarcari eronate de gestiune, deci reparati sau schimbati softul
  • softul e corect si vi se potriveste ca activitate, dar nu stiti voi sa lucrati bine cu el, asa ca va trebuie un nou instructaj.
Poate or mai fi si alte cauze care nu-mi vin in minte acum ...
Cand descoperiti unde e problema, va putem da o solutie mai aplicata situatiei. Pana atunci, doar bajbaim ...

Sfaturi :
  • Plecati de la ultimul inventar care v-a iesit corect si de acolo inainte luati toate intrarile/iesirile la mana ca sa vedeti unde sunt greselile si cine se face responsabil de ele, asa veti sti cui sa va adresati pt remediere si invataminte.
  • Corectati erorile pas cu pas si astfel se va rezolva situatia daca nu e cazul acela de evaziune facuta nu doar ilegal, ci si fara minte. E migalos, dar nu-i alta cale legala de rezolvare mai buna.
  • Daca softul e de vina, salvarea bazei de date si reintroducerea ei in softul reparat/ schimbat + refacerea incarcarilor/descarcarilor automate de gestiune pot rezolva problema.
Cu ocazia asta solutionati tot ce nu a functionat bine, ca sa nu se mai repete.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL