Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proces verbal spalatorie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Proces verbal spalatorie

9 replies to this topic

#1 leo92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 August 2020 - 01:36 AM

Ma puteti ajuta cu un model de proces verbal, pentru ridicarea banilor de la o spalatorie cu jetoane. Am incercat sa fac unul insa nu imi iese. Multumesc !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2020 - 12:37 PM

Nu exista un model impus. Se intocmeste in functie de nevoile fiecarei firme, insa trebuie sa contina niste elemente obligatorii pt a deveni document justificativ.

OMFP 2634/2015 :
ANEXA 1
NORME GENERALE de întocmire şi utilizare a documentelor financiar-contabile
A. Aspecte generale
.....................
2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele şi prenumele şi, după caz, sediul persoanei juridice/adresa persoanei fizice care întocmeşte documentul;
- numărul documentului şi data întocmirii acestuia;
- menţionarea părţilor care participă la efectuarea operaţiunii economico-financiare (când este cazul);
- conţinutul operaţiunii economico-financiare şi, atunci când este necesar, temeiul legal al efectuării acesteia;
- datele cantitative şi valorice aferente operaţiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operaţiunii economico-financiare.

3. În cuprinsul oricărui document emis de către o entitate trebuie să se menţioneze şi elementele prevăzute de legislaţia în domeniu, respectiv forma juridică, codul de identificare fiscală şi capitalul social, după caz.

4. Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de document justificativ numai în condiţiile în care furnizează toate informaţiile prevăzute de normele legale în vigoare.
5. Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au înregistrat în contabilitate.
_____________________________________________________

Acestea fiind zise, daca tot nu te descurci cu PV sau ti-e teama ca o sa gresesti, o sa-ti dau modelul efectiv, adica ti-l fac eu, dar deja ar trebui sa-l poti compune. In plus, sunt pe net o multime de modele de PV fel de fel, asta te ajuta sa-ti faci o idee despre cum trebuie sa arate documentul tau.

Am vazut ca zilele astea au mai aparut cereri de acest tip pe net (poate ca-s tot ale tale :biggrin:, poate nu ), dar nimeni dintre cei care au raspuns nu a considerat ca e cazul sa dea modelul de-a gata gandindu-se, probabil, ca e simplu de intocmit daca s-au oferit elementele legale necesare si ca orice absolvent de liceu ar trebui sa poata concepe un PV, insa aici mai intervine si teama de a gresi care la un incepator e de inteles si de luat in seama. Oricum, daca te-ai apucat sa lucrezi in contabilitate, o sa te tot lovesti de necesitatea de a intocmi fel si fel de documente, asa ca va trebui sa incepi sa te descurci cu ele.

Deci, te mai ajut cu modelul ? :smile: Eu ti l-am facut deja (e in postul urmator, facut invizibil deocamdata), dar as vrea sa incerci intai sa-l faci singur, ca sa vezi ca poti, ca nu e mare lucru si ca n-ai de ce sa-ti faci griji c-o sa gresesti daca respecti pct. 2 si 3 de mai sus. Astfel o sa capeti incredere in tine, in capacitatea ta de a rezolva bine lucrurile de acest gen.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2020 - 01:15 PM

Model PV de predare-primire

Denumirea firmei, forma juridica : (SRL sau ce este) ........
Nr. R.C. : J..../.............. (din certificatul de inregistrare al firmei, de ex. J40/... pt Buc.)
CUI : ................
Sediul : .....
Capital social :
Punct de lucru : (adresa spalatoriei)
CIF pct de lucru : (daca exista) ...

Proces verbal de predare-primire numerar,
spalatorie cu jetoane

nr. ...., din data de ............, (chiar si ora ..., daca iti foloseste)

Incheiat intre:

Dna/dl. .........................., avand functia de ................., CNP : .................., act de identitate (fel, nr., emitent, data emiterii), in calitate de predator
si
Dna/dl. .........................., avand functia de ................., CNP : .................., act de identitate (fel, nr., emitent, data emiterii), in calitate de primitor

Urmare a activitatii desfasurate in cadrul spalatoriei cu jetoane situata in ......,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
s-a procedat la predarea-primirea sumei de ............... lei, dupa cum urmeaza :
... buc x 10 lei
... buc x 5 lei,
... buc x 1 lei
(adica sa fie ca un monetar, facut in fct de banii care se folosesc pt jetoane)

Predator, .
Nume, prenume.
..................................
semnatura
....................................


Primitor,
nume, prenume,
....................................
Semnatura,
.........................................

Primitorul poate fi la dreapta paginii, in linie cu predatorul. Aici nu se poate face alinierea.



#4 leo92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2020 - 09:55 AM

De contabilitate nu ma apuc. Contabila imi cere sa intocmesc procesul verbal. Ajutorul dvs. este pretios pentru mine. Multumesc anticipat!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2020 - 10:43 AM

Ti-am facut vizibil PV, postul 3. :biggrin: Vezi ce simplu e ?
Bine, pt un incepator totul pare complicat prima oara ... e perfect normal.

Spor mare !



#6 leo92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2020 - 12:04 PM

Sarut mana!



#7 leo92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2020 - 12:09 PM

Mai am o intrebare. Trebuie sa tai dispozitie sau chitanta?Contabila zice ca e mai buna chitanta. Ce credeti?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2020 - 01:08 PM

Aici e o discutie intreaga, de ani si ani de zile.... chitanta vs dispozitie de plata/incasare.
Contabila ti-a spus de chitanta din prudenta, insa parerea mea este ca fiind vb de un transfer de numerar de la un pct de lucru la caseria firmei se foloseste dipozitia de incasare, nu chitanta.
Acum, daca faci dispozitie de incasare, pe ea sunt cam toate datele din PV si in acest caz nu prea-i mai vad rostul acelui PV, dar nu este impotriva legii sa-l intocmesti.

Tu trebuie sa faci chitanta, asa cum iti zice contabila voastra fiindca ea raspunde la un control ! :smile: Ea e jupaneasa !
Noi aici ne dam doar cu parerea ... dar avizata, ce-i drept ! :biggrin2:



#9 leo92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2020 - 06:16 PM

Mii de multumiri!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2020 - 01:32 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL