Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Serii de facturare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Serii de facturare

2 replies to this topic

#1 xxclaudexx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 December 2020 - 11:41 PM

Buna seara! Am o mica rugaminte. Nu am fost lamurit de contabila mea cum ar trebui sa procedez cu seriile de facturare. In prezent facturez pe o singura serie. Am mai introdus pe langa produsele pe care le comercializez, alte produse din cu totul alt domeniu si as vrea sa tin cumva o evidenta mai buna a celor doua paliere ale activitatii.

Cum se procedeaza? pur si simplu generez facturi cu seria noua pentru celelalte produse? sau am si alte obligatii?

Multumesc anticipat!



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2020 - 01:41 AM

Lasa o singura serie...

Exista alte mijloace, mult mai bune, prin care sa "urmaresti" cele doua, trei etc. tipuri de produse comercializate.
Un contabil (bun) + un soft, ar trebui sa te ajute.

Contabil disponibil nu stiu ;-)

Dan

Dan



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2020 - 03:25 PM

Eu folosesc serii separate pt activitatile pe care vreau sa le urmaresc separat. Asa vad imediat in legatura cu ce activitate este factura. Si indosarierea separata ma ajuta.

Mie imi plac lucrurile organizate pe "caprarii", mi-e mult mai usor sa le urmaresc asa. Merg pana intr-acolo incat folosesc chiar si dosare de culori diferite pt acte de tip diferit, de ex. am dosare verzi pt banca, albastre pt intrari (facturi furnizori), galbene pt iesiri (vanzari), bleu pt casa, rosii pt situatii inchidere luna, mov pt salarii, etc ... Astfel, cand vreau sa verific ceva in actele de banca ma duc direct la biblioraftul cu dosare verzi, iar daca gasesc si biblioraft verde e cu atat mai bine. Merg direct la tinta, nu stau sa caut printre dosare si bibliorafturi de aceeasi culoare. La inceputul anului fac aprovizionarea si am cam tot anul. Nu e nimic complicat aici, banii cheltuiti sunt aceeasi si oricine poate cauta acte f usor. Chiar si patronii au invatat stilul asta si le convine fiindca se descurca si singuri cand nu sunt prin preajma, inclusiv in arhiva unde dosarele colorate sunt in cutii. Pastrez bibliorafturile de la an la an si mai cumpar doar dosare aferente,

Na, ce sa zic ... Fiecare cu felul lui de a se organiza. :smile: Depinde f mult si daca contabilul lucreaza la firma si actele raman acolo tot timpul sau lucreaza acasa predand tot dupa ce a terminat actele fiecarei luni sau mai tine din ele si le preda de ex. dupa ce inchide anul.

In esenta, organizarea actelor contabile este destul de permisiva, asa incat ne putem alege un sistem mai personalizat, in care sa ne descurcam usor.

Vezi postareaxxclaudexx, la 21 December 2020 - 11:41 PM, a spus:

... pur si simplu generez facturi cu seria noua pentru celelalte produse? sau am si alte obligatii?
Trebuie sa aloci prin decizie seria noua, la fel cum ai procedat cu cea deja existenta. In rest, nimic in afara celor specifice activitatilor tale.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL