Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
un sfat ,va rog - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


un sfat ,va rog

7 replies to this topic

#1 cllara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 10:50 AM

va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari.am intrebat mai multe persoane dar am primit multe raspunsuri diferite si nu stiu cum e corect.
1. stiu ca pentru a plati 3% impozit pe venit trebuie sa ai cel putin un angajat.acel angajat trb sa aiba carte de munca ptr 8 ore minim sau poate sa aiba un contract de munca cu 4 ore/zi si sa fie angajat si la alta firma?
2.daca o firma are datorii la stat de ex 5.000 ptr trim trecut si in trimestru urmator are de recuperat 6.000 lei cum se procedeaza. se compenseaza sau mai intai platesti si pe urma iti recuperezi banii?

va multumesc anticipat



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 July 2005 - 11:39 AM

cllara a spus:

va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari.am intrebat mai multe persoane dar am primit multe raspunsuri diferite si nu stiu cum e corect.
1. stiu ca pentru a plati 3% impozit pe venit trebuie sa ai cel putin un angajat.acel angajat trb sa aiba carte de munca ptr 8 ore minim sau poate sa aiba un contract de munca cu 4 ore/zi  si sa fie angajat si la alta firma?
2.daca o firma are datorii la stat de ex 5.000 ptr trim trecut si in trimestru urmator are de recuperat 6.000 lei cum se procedeaza. se compenseaza sau mai intai platesti si pe urma iti recuperezi banii?

va multumesc anticipat

1. Nu se specifica in legislatie ce tip de contract de munca trebuie sa fie, asa ca poate fi si cu timp partial (6, 4, 2 ore).
2. La ce fel de datorii te referi. Trebuie sa fii mai explicita, ca nu se pot compensa asa oricum.




#3 cllara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 11:50 AM

ma refer in primul rand la TVA. cind si cum se compenseaza si cum se recupereaza?



#4 cllara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 11:51 AM

mersi pentru raspuns.



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 July 2005 - 12:09 PM

cllara a spus:

ma refer in primul rand la TVA. cind si cum se compenseaza si cum se recupereaza?

Daca e vorba de TVA, te vei "prinde" cand completezi declaratia 300.
Trim. I de plata 5.000, trim. II de recuperat 6.000 , rezulta la sf. trim II de recuperat 1.000.
Daca nu ai platit debitul la trim. I, vei avea de plata accesorii (dobanzi si penalitati) calculate pentru 5.000 si perioada 25.04. - 25.07.
Suma de recuperat la sf. trim.II o compensezi cu ce vei avea de plata in perioadele urmatoare.



#6 cllara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2005 - 12:23 PM

mi-a zis cineva ca mai intai platesti cele 5.000 plus toate penalitatile si din perioada viitoare iti compensezi toata suma de 6.000 lei.
mi-a zis cineva care a fost in aceasta situatie .
exista undeva unde scrie cum se procedeaza in astfel de cazuri?



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 July 2005 - 10:00 PM

cllara a spus:

mi-a zis cineva ca mai intai platesti cele 5.000 plus toate penalitatile si din perioada viitoare iti compensezi toata suma de 6.000 lei.
mi-a zis cineva care a fost in aceasta situatie .
exista undeva unde scrie cum se procedeaza in astfel de cazuri?

:shock: Incep cu finalul: nu scrie nicaieri atat de explicit incat sa ti se raspunda la orice caz particular. Daca citesti legislatia trebuie sa faci singur incadrarea situatiilor in care te afli.
Nu exista lege care sa spuna ca daca vrei sa inaintezi, trebuie sa duci un picior in fata si apoi sa faci si cu celealat acelasi lucru.

Si acum, in legatura cu cale 5.000: daca pana la data depunerii decontului in care rezulta ca ai de recuperat 6.000 lei nu ai platit, atunci nu mai platesti decat penalitatile si dobanzile aferente.



#8 cllara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 July 2005 - 12:28 PM

MULTUMESC






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL