Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizare utilaj luat in chirie cu Contract de locatiune - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Amortizare utilaj luat in chirie cu Contract de locatiune

1 reply to this topic

#1 Dragos Marieta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 February 2022 - 12:49 PM

Buna ziua
O microintreprindere a luat in locatiune un utilaj pe o perioada de 75 de luni, cu posibilitate de achizitionare la sfarsit sau mai repede.
Am primit o factura dupa instalarea utilajului de catre ei cu o valoare destul de mare, pe care scrie "Cheltuieli ocazionate cu inchirierea" pe care am achitat-o, iar in ctr.scrie ca este plata avans.
In valoarea utilajului este cuprinsa si aceasta suma in contract, iar diferenta este chiria lunara.
Am contabilizat factura:
% = 401
658
4426
valoare chiriei lunare:
612
666
% =401
Valoarea chiriei extracontabil in 8031; pe care lunar o scad cu factura.
Intrebarea mea este: Ce valoare voi inregistra la sf.perioadei de chirie in contabilitate (ct.2131) ?
Cu amortizarea ce se intampla ? am citit ca numai pentru valoarea de investitii efectuate pe perioada asta pot amortiza, oare face amortizare proprietarul ? O sa primesc factura cu ce valoare ?
Cred ca m-am exprimat destul de clar sa ma intelegeti
As putea gasi undeva mai multe lamuriri despre acest fel de contract de inchiriere?
Ori ce parere este binevenita.
Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2022 - 03:26 PM

Buna, Marieta, :smile:

Dupa parerea mea, chiria este o cheltuiala curenta de exploatare, a microintreprinderii; ea nu se aduna spre a intra in calculul valorii de intrare a utilajului !
Acesta, in caz de cumparare, se va inregistra la val. din factura de vanzare a furnizorului, de la acel moment, iar chiria facturata/platita pana atunci nu are legatura contabila/fiscala cu acea valoare.
Chiar daca ar fi un ctr de leasing, ceea ce nu e cazul la tine, mijlocul fix respectiv s-ar inregistra la val. reziduala, nicidecum la val cu chiriile incluse. Prin urmare, inreg in 2131 nu-si are locul.

Amortizarea mijloacelor fixe date cu chirie se calculeaza, atat din punct de vedere contabil, cat si fiscal, de catre proprietarul acestora. Fiind un contract de inchiriere, microintreprinderea nu este proprietara utilajului, deci nu are voie sa calculeze amortizare. Vei putea sa o calculezi numai atunci cand devine proprietara utilajului si numai pt val de achizitie, la care se poate adauga vreo eventuala modernizare.
Pt modernizarile aduse utilajului in per de inchiriere ai voie sa calculezi amortizare DACA aceste cheltuieli au ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestuia si conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare suplimentare fata de cele estimate initial. Daca nu e cazul, atunci val modernizarilor intra la cheltuieli in perioada in care ele au fost efectuate, acestea avand ca scop doar asigurarea utilizarii continue a utilajului.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL