Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
help me - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


help me

14 replies to this topic

#1 Daniel Severa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 May 2004 - 10:02 AM

Sunt economist.Vreau sa stiu daca si cum pot sa tin pe cont propriu evidenta contabila a unor firme, srl-uri. Va rog daca sunteti amabili sa-mi dati un raspuns cat mai exact. Va multumesc
Cu stima,



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 04 May 2004 - 04:07 PM

Super simplu. Ca sa vorbim despre termeni legali si nu despre munca la negru, pe care de altfel nu vrem sa o incurajam, incheiati contract de munca pe 2, 4, 6, 8 ore (cate considerati ca aveti nevoie) cu fiecare dintre firmele respective si va faceti meseria.
Daca vreti mai multe amanunte, ma puteti suna la 0740.95.32.02.




#3 B.Viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 May 2004 - 10:55 PM

Dar daca timpul de munca este mai mic de 2 ore pe zi , Contract de prestari servicii nu se poate ? Chiar daca nu esti contabil autorizat de CECCAR, dar esti contabil calificat , absolvent de ASE-contabilitate.



#4

  • Guests

Postat 05 May 2004 - 06:56 AM

Dupa noua legislatie, intrata in vigoare la 1 martie 2003, nu conteaza ce pregatire profesionala ai. Timpul minim de lucru este de 2 ore pe zi pentru incheierea unui contract de munca. Conventiile civile, la care probabil va referiti dumneavoastra, au disparut. Mai exista o varianta, care intra sub incidenta codului civil si anume incheierea unui contract care nu se inregistreaza nicaieri, dar se face in doua exemplare (cate unul pentru fiecare parte) si la care se platesc impozitul pe venit si CASS 6,5%.



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 05 May 2004 - 06:59 AM

Insa pentru contabili este recomandat sa incheiati un contract de munca de 2 ore pe zi.
Andreea



#6 Daniel Severa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 May 2004 - 10:10 AM

Asta inseamna ca nu e nevoie sa fiu contabil autorizat de ceccar, asa e?
Eu sunt economist, cu specializarea contabilitate si informatica de gestiune.



#7 Daniel Severa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 May 2004 - 11:54 AM

Eu sunt angajat la o societate comerciala pe post de economist cu contract de munca de 8 ore pe zi. In aceste conditii mai pot incheia unul-doua contracte de 2-4 ore cu niste firme? Va multumesc.



#8 B.Viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 May 2004 - 10:33 AM

As mai avea nevoie de o precizare. Mi se pare mai interesant sa inchei contract civil de prestari servicii , pentru ca timpul de lucru este sa zicem , mult mai mic de 2 ore pe zi , impozitul este 10 % ? S-a modificat , cumva ? Dar Societatea careia ii prestez serviciile plateste si ea 7% CASS ?
Va multumesc .



#9 B.Viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 May 2004 - 10:36 AM

Andreea , de ce zici ca pentru contabili este recomandat sa aiba contract de munca ? Care sunt riscurile , sau la ce te gandesti cand zici asa ?Te rog da-mi o explicatie , daca se poate ,ca sa inteleg consecintele .
Multumesc.



#10 Daniel Severa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 May 2004 - 10:58 AM

Astept si eu raspuns la cele 2 intrebari ale mele. Sper sa nu fiu enervant, dar sunt destul de incepator.



#11 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 06 May 2004 - 12:53 PM

Da,puteti sa aveti un contract de munca cu norma intreaga(8ore) si 2,3 contracte cu timp partial 2,4ore. Se inregistreaza toate contractele si se completeaza Declaratia de venit global la sfirsitul anului. Cristian



#12 Daniel Severa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 May 2004 - 12:58 PM

Multumesc d-lui Iordachescu pt raspuns.



#13

  • Guests

Postat 07 May 2004 - 11:11 AM

E mai bine contract de munca pentru ca atunci esti angajat pe baza diplomei de economist la compartimentul de contabilitate al firmei si nu ai nevoie de autorizatie ( contabil autorizat de CECCAR) ca pentru un contract civil ( unde ai nevoie si de autorizatie de la primarie pentru profesie libera). Daca firma se incadreaza in cifra de afaceri poti semna si bilantul.
Cred ca asta a vrut sa spuna.
Pentru conventiile incheiate in baza codului civil nu se plateste 7% pentru ca nu este salariu ci plata furnizorului de servicii.
Si a nu se uita ca daca n-ai nici un contract de munca trebuie sa inchei contract in nume personal cu Casa de Pensii.



#14 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 03 June 2004 - 12:13 PM

Asa este. Exact asta am vrut sa spun, doamna Florica B. Domnule Daniel Severa, si eu sunt angajata cu norma intreaga la o societate comerciala, care, by the way, este IMM, adica are mai mult de 100.000 Euro CA si tin acasa contabilitatea unor SRL-uri cu contract de 2 ore. In aceeasi situatie este si mama, contabil de 25 de ani. Deci se poate. Si eu am absolvit aceeasi fac. ca si dumneavoastra. Dar de unde si pana unde ca numai expertii contabili pot semna bilanturi la societatile cu CA de peste 100.000 Euro? Stiu ca exista o limita de suma, in functie de studii, dar este mult mai mare de atat. Care este cadrul legislativ care reglementeaya aceasta suma pentru liber profesionisti si nu pentru a face diferenta intre Micro si IMM-uri?



#15

  • Guests

Postat 13 June 2004 - 08:17 AM

Ma puteti ajuta si pe mine!
Sunt studenta anul II la ASE - "Cibernetica si statistica economica". Pot tine contabilitatea la o firma?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL