Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare TVA din Belgia - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Rambursare TVA din Belgia

2 replies to this topic

#1 Raluca Nicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2022 - 06:40 PM

Bună seara!
Mă confrunt cu o "noutate" pentru mine.
Prestăm servicii pentru o societate cu sediul în Franța.
De data aceasta, lucrarea este în Belgia. Am obținut cod de TVA din Belgia, pentru ca altfel nu ne permiteau sa lucram.
Trebuie sa depun declarația speciala de TVA în Belgia.
Întrebările mele sunt..
Cum facturez către clientul nostru? Cu TVA/fără TVA?
Menționez ca TVA ul în Belgia este de 21%.
Știu ca se depune D318 pentru rambursare TVA. Noi prestam servicii, domeniul construcțiilor, deci plătesc TVA ul statului belgian, după care depun D318 pentru rambursare?

Va mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri!

Aceasta postare a fost editata de Raluca Nicoleta: 14 July 2022 - 06:41 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2022 - 11:32 AM

Buna, :smile:

Constructiile sunt niste servicii pentru care se aplica regulile speciale de la art. 278 alin. (4) Cod fiscal + Normele la Codul fiscal si fac parte din categoria serviciilor legate de bunuri imobile. Cele efectuate in legatura cu un bun imobil din UE, nu reprezinta servicii intracomunitare si nu se declara in D 390.
Locul impozitarii este locul unde este situat bunul imobil si de aceea prestatorul datoreaza TVA in statul unde este acel bun imobil. Fiind inregistrata in scop de TVA in statul unde se afla bunul imobil, firma ta trebuie sa indeplineasca obligatiile declarative si de plata a TVA in acel stat.
Pentru lucrarile de constructii efectuate in Belgia, vei colecta TVA la cota aplicabila acolo si va trebui sa completezi echivalentul decontului de TVA pe formatul pus la dispozitie de autoritatile fiscale din Belgia. Apoi D318 la ANAF.




#3 Raluca Nicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 July 2022 - 02:00 PM

Bună seara,
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Am primit și declarația de TVA din Belgia.
Deci eu facturez către clientul meu valoarea fără TVA.
În declarația specifica de TVA calculez 21% x valoarea facturii. Ii recuperez prin D318.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL