Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce trebuie sa faca un contabil? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Ce trebuie sa faca un contabil?


100 replies to this topic

#41 Nicoleta Corciova

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 September 2006 - 02:49 PM

CITAT(Septimiu @ Sep 6 2005, 11:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cea mai misto intrebare e:
"De ce am profit 2 miliarde cand eu am doar 1 miliard in banca?"
:lol: :lol: :lol: ma tavalesc de ras cand mi se pun intrebari de genu asta :lol: :lol:

dar ce mai zici cand intrebarea vine de la un superior care are studii economice? :blink:
Era sa cad de pe scaun...



#42 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 September 2006 - 10:25 PM

CITAT(Nicoleta Corciova @ Sep 12 2006, 12:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Septimiu @ Sep 6 2005, 11:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>

cea mai misto intrebare e:
"De ce am profit 2 miliarde cand eu am doar 1 miliard in banca?"
:lol: :lol: :lol: ma tavalesc de ras cand mi se pun intrebari de genu asta :lol: :lol:

dar ce mai zici cand intrebarea vine de la un superior care are studii economice? :blink:
Era sa cad de pe scaun...


Am mai auzit eu astfel de specimene, dar ceea ce spune-ti voi nu-mi vine sa cred. ma doare burta de atata ras. :lol: :lol:

acum mai si glumim, dar ceea ce a spus '' aikido '' este perfect adevarat, noi contabilii facem munca a 3-4 oameni intr-o societate si pe bani putini.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 25 September 2006 - 10:48 AM

kathy



#43 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 23 September 2006 - 12:20 PM

daca toata lumea se plange ca si-a depasit domeniul...hai sa zic si eu Proiectare de instalatii electrice pe medie si joasa tensiune :lol:



#44 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 September 2006 - 02:53 PM

CITAT(madata @ Sep 23 2006, 01:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
daca toata lumea se plange ca si-a depasit domeniul...hai sa zic si eu Proiectare de instalatii electrice pe medie si joasa tensiune :lol:

si care e legatura cu contabilitatea?!



#45 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 25 September 2006 - 05:27 AM

CITAT(nicole33 @ Sep 23 2006, 03:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(madata @ Sep 23 2006, 01:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>

daca toata lumea se plange ca si-a depasit domeniul...hai sa zic si eu Proiectare de instalatii electrice pe medie si joasa tensiune :lol:

si care e legatura cu contabilitatea?!

Abilitati de invatare dezvoltate prin dubla inregistrare:) si multe concedii date inginerilor :lol:



#46 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 11 October 2006 - 06:04 PM

CITAT(conta_ro @ Sep 7 2005, 03:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu vreau doar sa fac fisa postului?
Credeti ca reusim?


Eu sunt contabil la o firma de comert cu amanuntul.
Cifra de afaceri 700.000 RON, 14 salariati, 250-300 recepti pe luna si lucrez acasa.
(Fisa postului arata in felul urmator) :D asa m-am inteles cu patronul.

1. Nota de receptie;
2. Registru stocurilor;
3. Registru de casa;

4. Registru general de evidenta a salariatilor;
5. Dosare personale a salariatilor (intocmesc: contracte, decizii, acte aditionale, etc ...);
6. Foaie colectiva de prezenta; State de plata;
7.Fisa de magazie a formularelor cu regim special;

8. Evidenta contabila:
- Inchiderea lunara, situatia furnizorilor - clientilor
- Balanta de verificare, Registru jurnal, Jurnal Cumparari, Jurnal Vanzari, Registru de evidenta fiscal ...
- Bilant ...

9. Ridicarea extraselor, depunerea sumelor la banca, plata contributiilor la Finante inclusiv ITM.
10. Depunerea declaratiilor Finante, CAS, Somaj, CASS, ITM.

... toate astea la 700 RON/ luna.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#47 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2006 - 08:34 PM

CITAT(Dzsygy @ Oct 11 2006, 07:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
... toate astea la 700 RON/ luna.

nu crezi ca e cam putin?



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2006 - 10:02 PM

e f. putin !

carte de munca ai acolo (salariul oficial...) ?

la o firma de conta, fara MINIM 400 de euro nici nu are ce discuta...



#49 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2006 - 10:36 PM

cu siguranta



#50 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 12 October 2006 - 02:08 AM

CITAT(Dzsygy @ Oct 11 2006, 07:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
... toate astea la 700 RON/ luna.

Daca faci toate acestea si le faci bine,regret ca nu esti din Brasov.



#51 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 12 October 2006 - 12:15 PM

CITAT(ALUPEI OTILIA @ Oct 11 2006, 11:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
e f. putin !

carte de munca ai acolo (salariul oficial...) ?

la o firma de conta, fara MINIM 400 de euro nici nu are ce discuta...


... vad ca in Bucuresti sunt alte preturi.
La noi probabil nu este asa mare concurenta.
Problema este ca luna trecuta a venit un contabil pensionar la firma si a facut o oferta pentru 500 RON (la negru) si patronul cam este de acord. Ma cam ingrijoreaza faptul ca s*ar putea sa-l accepte.
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#52 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2006 - 09:25 PM

intr-adevar, in bucuresti preturile sunt mai mari. dar daca dl. pensionar nu are calculator sau nu il stapaneste prea bine (cazuri frecvente) va scrie de i se va usca mana numai la cele cca 300 nir-uri.
este pacat ca strica piata, dar poate cu 500 ron la negru omul isi dubleaza pensia



#53 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 07 November 2006 - 10:10 PM

... toate astea la 700 RON/ luna.
[/quote]


tin sa te anunt ca stai cat de cat bine,
ai fi surprinsa sa afli ca in constanta se lucreaza toate astea si pe 500 de ron. Si toate astea se intampla datorita incepatorilor sau proaspeti absolventi de facultate care decat sa stea acasa prefera sa accepte salarii mici si sa munceasca, ca robii. Iar patronii profita la maxim de asta.
asta ca sa te consoleze cat de cat.


... vad ca in Bucuresti sunt alte preturi.
La noi probabil nu este asa mare concurenta.
Problema este ca luna trecuta a venit un contabil pensionar la firma si a facut o oferta pentru 500 RON (la negru) si patronul cam este de acord. Ma cam ingrijoreaza faptul ca s*ar putea sa-l accepte.
[/quote]


Iti spun ca dupa doua luni patronul respectiv va regreta ca la angajat. Cand o sa vada ca nu da randament, o sa-si schimbe parerea. Nu cred ca va putea sa faca fata la toate responsabilitatile mentionate mai sus, chiar este imposibil ptr om de varsta lui. Nu cred ca mai are putere sa alerge dintr-un loc in altul si sa faca fata stresului.
kathy



#54 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 10:10 PM

"in constanta se lucreaza toate astea si pe 500 de ron. .....Iar patronii profita la maxim de asta.
[/quote]
Probabil acei patroni nu cunosc zicala :" cat dai,atata face..."



#55 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 November 2006 - 12:17 AM

La periferie se fac si cu 200 ron......avantaj orasele mari Bucuresti,Bucuresti...si iar Bucuresti....ahhh de ce nu locuiesc intr-un oras cu mai multe posibilitati.



#56 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 08 November 2006 - 12:23 AM

CITAT(ramona_demeter @ Nov 8 2006, 02:17 AM) <{POST_SNAPBACK}>
La periferie se fac si cu 200 ron......avantaj orasele mari Bucuresti,Bucuresti...si iar Bucuresti....ahhh de ce nu locuiesc intr-un oras cu mai multe posibilitati.

Vino la Brasov



#57 osman enghin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 November 2006 - 03:06 PM

CITAT(kathy @ Sep 22 2006, 12:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CITAT(Nicoleta Corciova @ Sep 12 2006, 12:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>

CITAT(Septimiu @ Sep 6 2005, 11:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>

cea mai misto intrebare e:
"De ce am profit 2 miliarde cand eu am doar 1 miliard in banca?"
:lol: :lol: :lol: ma tavalesc de ras cand mi se pun intrebari de genu asta :lol: :lol:

dar ce mai zici cand intrebarea vine de la un superior care are studii economice? :blink:
Era sa cad de pe scaun...


Am mai auzit eu astfel de specimene, dar ceea ce spune-ti voi nu-mi vine sa cred. ma doare burta de atata ras. :lol: :lol:

acum mai si glumim, dar ceea ce a spus '' aikido '' este perfect adevarat, noi contabilii facem munca a 3-4 oameni intr-o societate si pe bani putini.





nu va mai plangeti acum
puteti sa negociati slariile ,s a va cereti drepturile ,
si poate ca ai profit de 2 mld si 1 mld in banca poentru ca sunt debitori ce trbe sa plateasca


nu va mai plangeti de mila
enghin osman
consilier juridic
:P



#58 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2006 - 03:25 PM

Aici nu e vorba ca-ti plangi de mila !!!! Faptul ca, ceea ce faci nu e apreciat la adevarata valoare, asta e un lucru foarte grav ! Consider ca, doar atunci cand ai habar de contabilitate si ajungi patron, abia atunci stii sa apreciezi cu adevarat munca unui contabil !!
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#59 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 14 November 2006 - 03:29 PM

scumpule, daca ne-am lua dupa tine am ramane toti fara clienti. noi nu suntem consilieri j ca tine.
daca spui ca vrei mai mult si ii aduci la cunostinta si de ce nu zice nu , dar in decurs de max 2 luni isi gaseste pe cineva cu mai putin si ramai fara client. "contabilul nu inregistreaza decat niste hartii si se plimba toata ziua ba la banca ba la admin..... etc " dupa parerea multora



#60 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 14 November 2006 - 03:51 PM

Contabilii au fost bine platiti pana nu era o concurenta atat de mare...... :celb (8): ........nu stiu de ce dar patronii tot asa cred,ca nu meritam bani....ca nu lucrum...numai ne plimbam,dar nu-i pasa nimanui ca citim legile pana nopti tarzii..... :angry: ....si lucram 10-12 ore pe zi....cui pasa....??

Viata e grea.. eu zic, mai bine e sa nu te gandesti daca esti platit sau nu pt munca depusa....ca o sa-ti para rau ca te-ai sculat din pat dimineata. :thumb_yello:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL