Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model deviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

model deviz


41 replies to this topic

#21 dalexicus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2009 - 09:48 PM

Vezi postareaioana_dd24, la Mar 30 2009, 12:53 PM, a spus:

buna ziua...
as avea o intrebare referitoare la conceperea unui deviz lucrari. nu am mai lucrat cu asa ceva pana acum si nu stiu ce pret unitar se trece in deviz: pretul unitar de intrare a marfii in firma sau pretul final adica cu adaos.
am vazut pe devize ca se calculeaza undeva la sfarsit un procent din lucrare profitul.
va rog sa ma lamuriti.
multumesc anticipat!
Devizul unei lucrari de constructii se numeste "deviz oferta" in cazul in care solicitati unui constructor o oferta referitoare la o anume lucrare.
Dupa acceptarea sa de catre investitor devine parte integranta din contractul de executie .
Devizul , sau lista de cu cantitatile de lucrari se intocmeste pe baza articolelor de lucrari care au simboluri si care reflecta, practic, absolut orice operatiune care se executa pe un santier ( sapaturi, cofraje , montari armaturi, turnari betoane, zidarii,tencuiel,gleturi. zugraveli , vopsitorii , invelitori ,schele , pardoseli , scari , fatade , placaje , instalatii electrice, sanitare si termice ....etc.).
Aceste cantitati sunt apoi "imbracate" in valori astfel:
-pret unitar material - pe baza normelor tehnice de consum ( exista indicatoare de norme de deviz care dau consumurile specifice de materiale pe unitatea de produs. Astfel intr-un metru patrat de cofraj de scandura intra , scandura , cuie , sarma de dulgher etc.)
- pret unitar manopera - pe baza normelor cu consumul de manopera ( 1 mp de faianta se face in 1,2 ore , 1mc de sapatura manuala in 5 ore ... care inmultite cu salariu tarifar orar dau pretul pe mp sau mc de produs)
-urmeaza pretul pentru utilaj ( aici intra utilajele de mica mecanizare , sau mare mecanizare , pe baza tarifelor orare de functionare)
- si transporturile .
se ajunge la un total 1 dupa care incep sa se adauge fel de fel de coeficienti legali pentru CAS, SOMAJ , SANATATE , RISC ACCIDENTE , COMISION ITM ..ETC ...!
La final se adauga cheltuielile indirecte ale firmei , tot sub forma de procent ( aici intrand celelalte cheltuieli decat cele directe: chirii , telefoane , motorina masinii directorului , salariu secretara , sau telefonista, paznici,etc)
...apoi un profit al firmei ...5%

...si la final TVA-ul ...si devizul este gata ! ( atentie in toate etapele de mai sus nici o resursa nu se introduce cu tva)

Dupa ce incepe executia propriu-zisa a investitiei din devizul initial , incep sa se deconteze SITUATII de PLATA partiale.

Exista softuri speciale pentru intocmirea documentatiei de ofertare , lansare si urmarirea unei investitii dupa cum exista si persoane carora toate aceste lucruri chiar par simple .



Postez si un exemplu de deviz !



Vezi postareastroetania, la Feb 22 2009, 11:59 AM, a spus:

buna,
am vizualizat modelele de devize oferite de voi dar chiar nu mai are nimeni nici un model ?
eu sincera am auzit doar de deviz dar nu si de analitic
eu as avea nevoi de un deviz pentru pardoseli
multumesc anticipat
...cred ca pardoseala respectiva s-a si tocit deja !!! v-as fi ajutat cu placere !

Fisiere atasate





#22 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 08 September 2009 - 11:01 AM

Este un deviz corect dar la coeficienti valorile sunt altele acum .Ma refer la cele de CAS Somaj si Fond risc.Nu de alta dar cei care nu sunt obisnuiti cu devizele s-ar putea sa ia de bune aceste procente.
Cel mai bine este sa cerem devizul de la cei care trebuie sa-l faca si noi sa verificam doar coada de deviz , ca asta ne intereseaza pe noi.Pentru articolele de deviz sa raspunda departamentul tehnic.

Aceasta postare a fost editata de VIVI1968: 08 September 2009 - 11:02 AM

vivi



#23 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 September 2009 - 12:18 PM

Buna ziua! Nu am stiut unde sa postez problema mea. As avea nevoie de un model in .xls sau .doc pentru "Jurnal de utilaj" sau FAZ pentru calculul consumului de combustibil pentru un utilaj folosit in reparatii de drumuri. Va multumesc.



#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 September 2009 - 08:04 PM

Cateva completari la modul de calcul al Devizului:
- se foloseste pretul mediu de achizitie al materialelor care intra in calculul pretului/ unitatea de produs;
- coeficientii de CAS,CASS,Somaj, etc se aplica numai asupra valorii totale a manoperei;
- cheltuielile indirecte se aplica la totalul rezultat(materiale,manopera,cheltuieli cu utilajele, cheltuieli salariale);
- valoarea procentuala a profitului practicat, aplicat la toata valoarea rezultata;
- Devizele se intocmesc de regula fara TVA, contractele cuprind de regula valoarea totala fara TVA.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 November 2009 - 09:23 AM




#25 alina_38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 September 2009 - 05:00 PM

dar pentru betonarea unui mormant cam de unde as putea afla o antecalculatie cat mai aproape de realitate?



#26 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 18 November 2009 - 02:19 PM

Buna
A-si avea mare nevoie de un model deviz pentru prestari servicii/ lucrari . Multumesc mult



#27 Tony C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 November 2009 - 11:48 PM

Salut tuturor! Am si eu rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu un exemplu real (2009)de Deviz Lucrari Termo Izolatie



#28 lauradana29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 January 2010 - 09:23 AM

Buna ziua. Tin contabilitatea unei firme mici care realizeaza constructii in antrepriza, adica , firma a incheiat contracte cu alte firme care se ocupa de construirea cladirilor care ulterior vor fi vandute. Deci nu are angajati si nici nu are organizat santier. Fiind la inceputul activitatii, patronul ma intreaba cine trebuie sa intocmeasca situatia sau devizul de lucrari( nu stiu daca inseamna acelasi lucru?). Va rog mult daca aveti experienta in domeniul constructiilor, sa ma ajutati!

O zi placuta!
Dana.



#29 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 January 2010 - 07:03 PM

inginerul constructor



#30 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 27 January 2010 - 08:41 AM

lauradana,
si eu lucrez tot in domeniul constructiilor. probabil esti la inceput, daca vrei iti pot trimite eu un model de deviz de lucrari ca sa-ti faci o idee ce inseamna.
mihaela are dreptate, devizele sau/si situatiile de lucrari se intocmesc, de regula, de un inginer sau tehnician de specialitate, pt. ca se folosesc o serie de indicatori si norme de deviz cu care nu poate lucra decat cineva care se pricepe la constructii.
daca vrei modelul de deviz lasa-mi aici adresa ta de mail. daca mai ai nelamuriri si te pot ajuta, o fac cu placere!
succes, mai vorbim! :smile:



#31 lauradana29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 27 January 2010 - 06:36 PM

Va multumesc mult de tot Mihaela si Maria. Sunt la inceput in tinerea contabilitatii unei firme din domeniul constructiilor si patronul firmei, la fel e la inceput. Adresa mea este nistor_dana2004@yahoo.com. As dori sa primesc modelul de deviz pe mail si sa mai colaboram.

O zi placuta:)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 January 2010 - 02:00 PM




#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2010 - 07:09 PM

In cazul prezentat de tine, constructia unei cladiri prin antreprenori, devizul de lucrari se intocmeste de catre anteprenori pentru negocierea contractului privind termenele de executie si termenele de plata, pe baza planului constructiei intocmit de catre un arhitect. Situatia de lucrari se intocmeste periodic, conform contractelor incheiate, tot de catre antreprenor, se aproba de catre societatea voastra si pe baza acestor situatii de lucrari se intocmesc facturile pe care societatea voastra le plateste la termenele prevazute in contract. Cladirea construita apartine societatii, se stabileste valoarea de vanzare si se vinde apoi beneficiarilor.
In cazul in care aveti contracte incheiate cu beneficiarii cladirilor si construiti pentru acestia, sunteti societate de constructii, veti intocmi si voi la randul vostru devize si situatii de lucrari catre clientii vostrii.
Reglementari gasesti in CF, pentru stabilirea faptului generator pentru serviciile de constructii-montaj:
Art. 1341. - (1) Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor, cu exceptiile prevazute in prezentul capitol.
(7) Prestarile de servicii care determina decontari sau plati succesive, cum sunt serviciile de constructii-montaj, consultanta, cercetare, expertiza si alte servicii similare, sunt considerate efectuate la data la care sunt emise situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, la data acceptarii acestora de catre beneficiari. Totusi, perioada de decontare nu poate depasi un an.



#33 vflorea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2010 - 10:02 AM

Multumesc mult de modelul de deviz

Aceasta postare a fost editata de vflorea: 18 February 2010 - 10:03 AM




#34 dangl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 May 2010 - 08:18 AM

O firma privata detine o sectie de constructii. Aceasta presteaza lucrari de constructii catre alte sectii ale aceleasi firme. Mi se spune ca devizul de lucrari constructii este valabil doar cand se face o lucrare catre o alta firma iar pentru decontarea interna este suficient un bon de predare ore executie., gen : lucrari indiguire-80 de ore-5000 de lei. Stie cineva daca asta e sigur varianta corecta?



#35 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 May 2010 - 12:33 PM

da, stiu eu. Asta nu e sigur varianta corecta. Se face deviz, pentru lucrarea pe care o executi, dar nu se factureaza (ca doar nu faci auto-factura, e aceeasi companie) si in final in ctb il inregistrezi 212=722 (dupa ce treci prin 231 adica)



#36 Florin M.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 June 2011 - 07:35 AM

Stiu ca reinvii un thread creat de mult, insa am o problema...
Trebuie sa realizez documentatia tehnica la partea de management (formularele F3-F5, C6,C7,C8 si C9) pentru lucrarea de licenta. Sunt student la Facultatea de Constructii.
Ma puteti ajuta, va rog frumos, cu aceste modele de formulare? Format .doc (word) sau .xls (excel) ar fi ideale.

Va multumesc anticipat.
Numai bine!



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 June 2011 - 12:27 PM

Vezi daca nu te ajuta:
OMDLPL 863 din 2.07.2008 cu Intructiuni privind elaborarea devizelor
http://www.deviz.ro/..._02_07_2008.doc

sau
http://www.x-dev.ro/...n_deviz-v1b.pdf

Aceasta postare a fost editata de nopris: 22 June 2011 - 12:36 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 lylyanab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 July 2011 - 06:19 PM

buna,suntem la inceputuri cu o firma care se ocupa cu constructii de drumuri,rog un model de deviz si eventual un model de situatii de lucrari.
de asemenea,angajatii vor efectua deplasari in afara orasului,cu cazare si diurna,rog eventuale lamuriri in acest sens,ce acte se intocmesc si ce trebuie sa cuprinda contractul de munca dupa ultimele reglementari.
va multumesc!
adresa de email:lylyanac3@yahoo.com



#39 Nicu Dragu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 October 2012 - 09:42 PM

buna seara sunt la inceput de cariera ca contablil la o firma de constructii as dori si eu modele de devize pe adresa mea de mail mcgreendy@yahoo.com va multumesc foarte mult



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2012 - 10:34 AM

Oameni buni,

AVETI modele in posturile 12 si 21, iar in postul 37 aveti link catre instructiuni !!

exista soft-uri pt devize, unul chiar f bun (zice lumea care il foloseste), dati un google sl veti gasi (nu vi-l pot spune aici fiindca ar fi reclama neautorizata).

:smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL