Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
micsorare salariu- urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


micsorare salariu- urgent

5 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2005 - 04:47 PM

Angajatorul poate micsora salariul unui angajat avind in vedere ca salariul stabilit anterior este prea mare in raport cu cunostintele/realizarile acestuia ?
Cum se procedeaza ?



#2 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2005 - 05:13 PM

Eu stiu ca pentru micsorarea salariului este obligatoriu acordul salariatului. Se face act aditional la contractul de munca si se modifica paragraful "salarizarea", punand salariul mai mic.

Daca salariatul nu vrea sa-si dea acordul pentru micsorarea salariului pt postul pe care a fost angajat, ori ii gasiti un post corespunzator pregatirii lui cu salarizare corespunzatoare (mai mica), ori il dati afara.

In Codul Muncii (varianta actualizata) zice asa:


ART. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care þin de persoana salariatului în urmãtoarele situaþii:
...
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncã în care este încadrat;

ART. 62
(1) În cazul în care concedierea intervine pentru unul dintre motivele prevãzute la art. 61 lit. B) - d), angajatorul are obligaþia de a emite decizia de concediere în termen de 30 de zile calendaristice de la data constatãrii cauzei concedierii.
(2) Decizia se emite în scris ºi, sub sancþiunea nulitãþii absolute, trebuie sã fie motivatã în fapt ºi în drept ºi sã cuprindã precizãri cu privire la termenul în care poate fi contestatã ºi la instanþa judecãtoreascã la care se contestã.

ART. 63
(2) Concedierea salariatului pentru motivul prevãzut la art. 61 lit. d) poate fi dispusã numai dupã evaluarea prealabilã a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin contractul colectiv de muncã încheiat la nivel naþional sau la nivel de ramurã de activitate aplicabil, precum ºi prin regulamentul intern*).
------------
*) Art. 2 din Ordonanþa de urgenþã a Guvernului nr. 65/2005 prevede cã:
"ART. 2
(1) Pânã la data stabilirii în contractul colectiv de muncã, încheiat la nivel naþional sau la nivel de ramurã de activitate aplicabil, a procedurii de evaluare prevãzute la art. 63 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii se aplicã în continuare dispoziþiile acestui articol în forma sa nemodificatã.
(2) Dacã în termen de un an de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanþe de urgenþã nu se stabileºte procedura de evaluare în condiþiile alin. (1), angajatorul va stabili aceastã procedurã prin regulamentul intern, în condiþiile legii.
(3) Prevederile regulamentului intern referitoare la procedura de evaluare se aplicã pânã la data stabilirii acesteia în contractul colectiv de muncã încheiat la nivel naþional sau la nivel de ramurã de activitate aplicabil."
Forma nemodificatã a art. 63 alin. (2) din Legea nr. 53/2003 este urmãtoarea:
"(2) Procedura cercetãrii prealabile este, de asemenea, obligatorie în cazul concedierii pentru situaþia în care salariatul nu corespunde profesional. Termenele ºi condiþiile cercetãrii prealabile sunt cele prevãzute pentru cercetarea disciplinarã."

ART. 64
(1) În cazul în care concedierea se dispune pentru motivele prevãzute la art. 61 lit. c) ºi d), precum ºi în cazul în care contractul individual de muncã a încetat de drept în temeiul art. 56 lit. f), angajatorul are obligaþia de a-i propune salariatului alte locuri de muncã vacante în unitate, compatibile cu pregãtirea profesionalã sau, dupã caz, cu capacitatea de muncã stabilitã de medicul de medicinã a muncii.
(2) În situaþia în care angajatorul nu dispune de locuri de muncã vacante potrivit alin. (1), acesta are obligaþia de a solicita sprijinul agenþiei teritoriale de ocupare a forþei de muncã în vederea redistribuirii salariatului, corespunzãtor pregãtirii profesionale sau, dupã caz, capacitãþii de muncã stabilite de medicul de medicinã a muncii.
(3) Salariatul are la dispoziþie un termen de 3 zile lucrãtoare de la comunicarea angajatorului conform prevederilor alin. (1) pentru a-ºi manifesta expres consimþãmântul cu privire la noul loc de muncã oferit.
(4) În cazul în care salariatul nu îºi manifestã expres consimþãmântul în termenul prevãzut la alin. (3), precum ºi dupã notificarea cazului cãtre agenþia teritorialã de ocupare a forþei de muncã conform alin. (2), angajatorul poate dispune concedierea salariatului.

ART. 73
(1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) ºi d), al art. 65 ºi 66 beneficiazã de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucrãtoare.
(2) Fac excepþie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. d), care se aflã în perioada de probã.


Sper sa te ajute.




#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 22 September 2005 - 05:13 PM

buna intrebare, vad ca aceasta practica e la moda. astept si eu cu nerabdare raspunsurile.



#4 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2005 - 09:58 PM

Tot codul spune ca nici o concediere nu se poate face fara cercetare prealabila.



#5 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2005 - 09:21 AM

Ca angajator cred ca poti gasi o solutie sa scapi de cineva.
Stiti cum e: daca vrei cu adevarat poti!

Si cu cercetare prealabila si fara!
Parerea mea...

Nu cred ca-si permit prea multi oameni sa dea in judecata un angajator - chiar daca stiu ca au dreptate. Timp pierdut, poate si bani, nervi...



#6 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 23 September 2005 - 05:15 PM

procesele de acest gen sunt gratuite si am vazut destule cazuri, castigate in instanta de angajati, concediati pe nedrept. luna trecuta a venit un domn la ITM cu sentinta in mana sa-si rezolve problema.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL