Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
VALOARE MIJLOC FIX AVARIAT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


VALOARE MIJLOC FIX AVARIAT

4 replies to this topic

#1 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2005 - 12:29 PM

Am in societate un automobil a carui valoare de intrare este in jur de 700 mil lei. Pana in momentul de fata amortizarea este de 140 mil lei.
In septembrie , automobilul a fost implicat intr-un accident si a fost distrus in proportie de 80% (scrie acest lucru pe procesul verbal de la politie). Am gasit un cumparator care vrea sa dea pe automobil 120 mil lei.
Intrebarea mea este care ar fi suma pe care trebuie sa o facturam la vinzarea masinii in asa fel incat societatea noastra sa nu platesca impozit pe profit si tva mult. Mentionez ca pe cumparator nu-l intereseaza la ce valoare ii facturam automobilul.



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 October 2005 - 03:47 PM

Faci PV de casare a automobilului in care, pe verso, scrii ca s-a recuperat materialul "epava automobil", caruia comisia ii da o valoare (de preferinta apropiata cu cea de vanzare catre clientul epavei).

Faci:
% = 2133: 700 mil
28133 : 140 mil
301epava: 100 mil
6583 : 460 mil

vinzi epava:
411 = 7583: 120 mil (vanzare activ, nu marfa sau produs finit, daca nu ai cod CAEN pt asa ceva)
6583 = 301epava: 100 mil (cedare activ, idem)

Norme CF:
71.6. In aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile inregistrate ca urmare a casarii unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizata sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile. (adica deductibile)
Prin casarea unui mijloc fix se intelege operatia de scoatere din functiune a activului respectiv, urmata de dezmembrarea acestuia si valorificarea partilor componente rezultate, prin vanzare sau prin folosirea in activitatea curenta a contribuabilului.@
@Pct. 71.5-71.7 au fost introduse prin art. I, lit. A, pct. 12 din H.G. nr. 84/2005.




#3 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2005 - 08:52 AM

Adica ce trec in 6583 respectiv 460 mil si 100 mil sunt cheltuieli deductibile?



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 October 2005 - 12:00 AM

Da.



#5 AlexiaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2005 - 08:36 AM

Multumesc pentru informatie






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL