Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
utilaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


utilaj

2 replies to this topic

#1 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 14 October 2004 - 03:53 PM

Mai am si eu o ontrebare daca am achizitionat un utilaj (pt taiat gresie)cu o valoare de 11 milioane, inclusiv TVA IN CE CONT TREC ?
%=401
303
4426 si apoi 603=303
sau trec direct in 603
Trebuie sa il trec si in registrul inventar?



#2 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2004 - 02:31 PM

inregistrarile sunt bune cu contul 303 ca intermediar si apoi 603. In registrul inventar presupun ca nu trebuie trecut pt.ca odata ce faci 603=303 nu mai are valoare; pe de alta parte am citit ca cele pt ob de inventar uzate prin formula de mai sus se intocmeste o evidenta extracontabila. Vezi despre reg.inventar ce mai spun si altii.




#3 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2004 - 08:34 PM

Trebuie sa il trec si in registrul inventar?
nu, insa trebuie trecut in evidenta cantitativ-valorica organizata extracontabil pentru obiectele de inventar in folosinta.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL