Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
autofacturarea - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


autofacturarea

38 replies to this topic

#21 florinaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 January 2007 - 08:01 PM

Vezi postareaflorika, la Jan 28 2007, 02:25 PM, a spus:

Pentru Florina
SI in 2005 s-a folosit acest mod de facturare, dar pe factura treceam si calculam TVA-ul pe care apoi il evidentiam 4426=4427 si scriam pe factura taxare inversa.In 2007 nu mai calculam TVA, scriem taxare inversa si nu mai inregistram 4426=4427.

multumesc mult!



#22 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 29 January 2007 - 08:07 PM

" dar nu stiu care e diferenta intre autofacturare si taxare inversa exact."
/quote]

Pe scurt ,diferenta este:
autofacturare se face cind se apropie 15 ale lunii urmatoare si nu ai primit
factura de la x; faci factura, pe care apoi o atasezi la la cea care o sa ajunga,
dar poate mai tirziu; atentie la data la care este intocmita factura de la partenerul
comunitar.
TAXARE inversa, depinde in ce rol esti: emiti factura si scrii pe ea "taxare inversa",
valoarea facturii fiind fara tva , sau primesti factura pe care scrie" " , inregistrazi in
jurnal de cumparari, trecind tva 19%, apoi 4426=4427, tva -ul aparind in decont de
TVA la vinzare si cumparare.
Eu asta am inteles!




#23 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 February 2007 - 02:40 PM

Vezi postareaoma, la Jan 29 2007, 08:07 PM, a spus:

" dar nu stiu care e diferenta intre autofacturare si taxare inversa exact."
/quote]

Pe scurt ,diferenta este:
autofacturare se face cind se apropie 15 ale lunii urmatoare si nu ai primit
factura de la x; faci factura, pe care apoi o atasezi la la cea care o sa ajunga,
dar poate mai tirziu; atentie la data la care este intocmita factura de la partenerul
comunitar.
TAXARE inversa, depinde in ce rol esti: emiti factura si scrii pe ea "taxare inversa",
valoarea facturii fiind fara tva , sau primesti factura pe care scrie" " , inregistrazi in
jurnal de cumparari, trecind tva 19%, apoi 4426=4427, tva -ul aparind in decont de
TVA la vinzare si cumparare.
Eu asta am inteles!

Este vorba de a 15 zi lucratoare a lunii urmatoare.



#24 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 01 February 2007 - 03:59 PM

Asta era in 2006....
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#25 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 01 February 2007 - 04:14 PM

Vezi postareaaikido, la Feb 1 2007, 03:59 PM, a spus:

Asta era in 2006....


FOARTE CORECT!!!
ERA VORBA DE DATA 21.11.2006 !!!!!!!!!!
DECI ERA SPETZA MEA IN 2006..............ASA CA..............A FOST IN 2006........... :lostit (13): :pullhair:
ocoleanui



#26 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 February 2007 - 08:15 PM

Tot legat de autofacturare, ce a ramas si ce s-a schimbat de la 01.01.07?
Si anume imi mai refcaturez serviciile externe prestate pt care primesc factura in valuta? Conform vechiului cod fiscal Art.155 (4) spune ca "Pentru prestările de servicii efectuate de prestatori stabiliţi în străinătate, pentru care beneficiarii au obligaţia plăţii taxei pe valoarea adăugată, aceştia din urma, dacă sunt înregistraţi ca plătitori de taxa pe valoarea adăugată, trebuie sa autofactureze operaţiunile respective, prin emiterea unei facturi fiscale, la data primirii facturii prestatorului sau la data efectuării plăţii către prestator, în cazul în care nu s-a primit factura prestatorului pana la aceasta data."
In noul cod fiscal ce am gasit legat de autofacturare este doar in cazurile in care tu iti prestezi servicii catre tine, faci o vanzare la distanta sau un transfer in UE.
Despre serviciile prestate de firme externe nu mai zice nimic. Intrebarea mea este mai fac 4426=4427, pt ca in cazul asta este vorba de taxa si unde apare TVA suma lui trebuie trecuta pe document si in lei,m si cum altfel decat prin a emite autofactura?!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, eu m-am consultat deja cu alti economisti si firme de contabilitate dar m-au amanat...



#27 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 01 February 2007 - 10:30 PM

Art. 1551. - (1) Persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila, obligata la plata taxei, in conditiile art. 150 alin. (1) lit. b)-e) si g) si ale art. 151, trebuie sa autofactureze, pana cel mai tarziu in a 15-a zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, in cazul in care persoana respectiva nu se afla in posesia facturii emise de furnizor/prestator.
(2) Autofactura prevazuta la alin. (1) trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:
a) un numar de ordine secvential si data emiterii autofacturii;
b) denumirea/numele si adresa partilor implicate in operatiune;
c) codul de inregistrare in scopuri de TVA, prevazut la art. 153 sau, dupa caz, la art. 1531, al persoanei care emite autofactura;
d) data faptului generator, in cazul unei achizitii intracomunitare;
e) elementele prevazute la art. 155 alin. (5) lit. j);
f) indicarea, pe cote, a bazei de impozitare si suma taxei datorate;
g) numarul sub care este inscrisa autofactura in jurnalul de cumparari, in registrul pentru nontransferuri sau in registrul bunurilor primite, pentru bunurile mobile corporale, transportate dintr-un alt stat membru in Romania, pe care persoana impozabila trebuie sa le completeze, conform art. 156 alin. (4).
(3) La primirea facturii privind operatiunile prevazute la alin. (1), persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila va inscrie pe factura o referire la autofacturare, iar pe autofactura, o referire la factura.
(4) In cazul livrarilor in vederea testarii sau pentru verificarea conformitatii, a stocurilor in regim de consignatie sau a stocurilor puse la dispozitie clientului, la data punerii la dispozitie sau a expedierii bunurilor, persoana impozabila va emite catre destinatarul bunurilor un document care cuprinde urmatoarele informatii:
a) un numar de ordine secvential si data emiterii documentului;
b) denumirea/numele si adresa partilor;
c) data punerii la dispozitie sau a expedierii bunurilor;
d) denumirea si cantitatea bunurilor.
(5) In cazurile prevazute la alin. (4), persoana impozabila trebuie sa emita un document catre destinatarul bunurilor, in momentul returnarii partiale sau integrale a bunurilor de catre acesta din urma. Acest document trebuie sa cuprinda informatiile prevazute la alin. (4), cu exceptia datei punerii la dispozitie sau a expedierii bunurilor, care este inlocuita de data primirii bunurilor.
(6) Pentru operatiunile mentionate la alin. (4), factura se emite in momentul in care destinatarul devine proprietarul bunurilor si cuprinde o referire la documentele emise conform alin. (4) si (5).
(7) Documentele prevazute la alin. (4) si (5) nu trebuie emise in situatia in care persoana impozabila efectueaza livrari de bunuri in regim de consignatie sau livreaza bunuri pentru stocuri puse la dispozitie clientului, din Romania in alt stat membru care nu aplica masuri de simplificare, situatie in care trebuie sa autofactureze transferul de bunuri, conform art. 155 alin. (4).
(8) In cazul in care persoana impozabila care pune la dispozitie bunurile sau le expediaza destinatarului nu este stabilita in Romania, nu are obligatia sa emita documentele prevazute la alin. (4) si (5). In acest caz, persoana impozabila care este destinatarul bunurilor in Romania va fi cea care va emite un document care cuprinde informatiile prevazute la alin. (4), cu exceptia datei punerii la dispozitie sau expedierii, care este inlocuita de data primirii bunurilor.
(9) Persoana impozabila care primeste bunurile in Romania, in cazurile prevazute la alin. (8), va emite, de asemenea, un document, in momentul returnarii partiale sau integrale a bunurilor. Acest document cuprinde informatiile prevazute la alin. (4), cu exceptia datei punerii la dispozitie sau expedierii, care este inlocuita de data la care bunurile sunt returnate. In plus, se va face o referinta la acest document in factura primita, la momentul la care persoana impozabila devine proprietara bunurilor sau la momentul la care se considera ca bunurile i-au fost livrate.
(10) Transferul partial sau integral de active, prevazut la art. 128 alin. (7) si la art. 129 alin. (7), se va evidentia intr-un document intocmit de partile implicate in operatiune, fiecare parte primind un exemplar al acestuia. Acest document trebuie sa contina urmatoarele informatii:
a) un numar de ordine secvential si data emiterii documentului;
b) data transferului;
c) denumirea/numele, adresa si codul de inregistrare in scopuri de TVA, prevazut la art. 153, al ambelor parti, dupa caz;
d) o descriere exacta a operatiunii;
e) valoarea transferului.*
__________





deci in 2007 faci auto numai daca nu ai factura..............
ocoleanui



#28 Alina2k5

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 01 February 2007 - 10:58 PM

Intrebare: o firma de transport cum poate sa efectueze transport in interesul firmei?
Furnizorul este si beneficiar. :lostit (13):
Se factureaza serviciul? avand in vedere ca se intocmeste foaie de parcurs, etc.
cum se inregistreaza in contabilitate?



#29 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 01 February 2007 - 11:04 PM

depinde de unde se aduce marfa !!!
daca o aduci tu de la o firma din Romania nu ti tai factura ,logic !!!!Daca marfa e adusa din Ue sau import e mai complicat!!!
ocoleanui



#30 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 02 February 2007 - 03:17 PM

Si eu am o intrebare. Acum la leasing financiar extern se mai face autofacturare?
Ca doânzile includ TVA-ul austriac.
Cum contabilizez factura de leasing?
Cu tot cu TVA dobinda, fac autofactura si poi contabilizez 4426=4427?
Ca nu am gasit in Norme
irina



#31 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 03:29 PM

Vezi postareairina petcu, la Feb 2 2007, 03:17 PM, a spus:

Si eu am o intrebare. Acum la leasing financiar extern se mai face autofacturare?
Ca doânzile includ TVA-ul austriac.
Cum contabilizez factura de leasing?
Cu tot cu TVA dobinda, fac autofactura si poi contabilizez 4426=4427?
Ca nu am gasit in Norme


nu mai faci autofacturare ,ci decat 4426=4427 la valoare facturii externe !!!
ocoleanui



#32 lara_ro

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 February 2007 - 04:07 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Feb 2 2007, 03:29 PM, a spus:

Vezi postareairina petcu, la Feb 2 2007, 03:17 PM, a spus:

Si eu am o intrebare. Acum la leasing financiar extern se mai face autofacturare?
Ca doânzile includ TVA-ul austriac.
Cum contabilizez factura de leasing?
Cu tot cu TVA dobinda, fac autofactura si poi contabilizez 4426=4427?
Ca nu am gasit in Norme


nu mai faci autofacturare ,ci decat 4426=4427 la valoare facturii externe !!!

Scrie in clar chestia asta undeva? Ca si noi am autofacturat in 2006, emitand si fizic facturi, nu doar 4426=4427, si s-a pus problema sa nu mai facem autofacturi din 2007, dar nu am gasit vreo prevedere explicita in acest sens :lostit (13):



#33 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 04:16 PM

Vezi postarealara_ro, la Feb 2 2007, 04:07 PM, a spus:

Vezi postareaocoleanuionut, la Feb 2 2007, 03:29 PM, a spus:

Vezi postareairina petcu, la Feb 2 2007, 03:17 PM, a spus:

Si eu am o intrebare. Acum la leasing financiar extern se mai face autofacturare?
Ca doânzile includ TVA-ul austriac.
Cum contabilizez factura de leasing?
Cu tot cu TVA dobinda, fac autofactura si poi contabilizez 4426=4427?
Ca nu am gasit in Norme


nu mai faci autofacturare ,ci decat 4426=4427 la valoare facturii externe !!!

Scrie in clar chestia asta undeva? Ca si noi am autofacturat in 2006, emitand si fizic facturi, nu doar 4426=4427, si s-a pus problema sa nu mai facem autofacturi din 2007, dar nu am gasit vreo prevedere explicita in acest sens :lostit (13):

deci numai daca nu ai fact externa (pt serv sau bunuri ) faci autofacturare din 2007!!!!!!!!!




Art. 1551. - (1) Persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila, obligata la plata taxei, in conditiile art. 150 alin. (1) lit. b)-e) si g) si ale art. 151, trebuie sa autofactureze, pana cel mai tarziu in a 15-a zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, in cazul in care persoana respectiva nu se afla in posesia facturii emise de furnizor/prestator.

ocoleanui



#34 girl2die4

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Tulcea

Postat 02 February 2007 - 04:25 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 16 2007, 01:41 PM, a spus:

Am un invoice pe 21.12.2006 cu servvicii externe facturate de o firma din Grecia mie in Romania !!!
Pt serviciile externe tre sa fac autofacturare (sa tai eu o factura )???????????

Firma la care lucrez se ocupa cu import -export si m-am lovit si eu de o problema asemanatoare
Am facturat dupa INVOICE, in lei, la cursul euro din ziua importului, firmei de la care am importat.



#35 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 13 April 2007 - 04:25 PM

am platit un avans pe 20.12.2006 pt import marfa germania. marfa mi-a venit pe 28.02.2007 fara nici un document de insotire(un colet mic prin posta), pb mea este la ce data autofacturez? pana pe 15.01.2007 sau 15.03.2007 .



#36 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2007 - 08:22 AM

Firma la care lucrez vrea sa foloseasca autofacturarea la achizitiile de masa lemnoasa.
Intrucat lemnul se cantareste si i se stabileste calitatea la receptie, vor sa aplice aceasta procedura, autofacturarea, inclusiv a transportului.
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca foloseste cineva aceasta procedura si daca este acceptata de fisc.
Precizez ca este intalnita in toate tarile UE si Rusia.

Va multumesc anticipat pentru un raspuns.



#37 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2007 - 09:11 AM

Nu cred ca va fi acceptat altceva decat ce se prevede la CF art.155, respectiv cele 2 cazuri:

1- livrari de bunuri către sine,
2- lipsea facturii de la furnizorii de servicii externe.



#38 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2007 - 09:20 AM

Dar ce se intelege prin art. 155 alin. 8 pct. b):
Prin norme se stabilesc conditiile in care:
- se pot emite facturi de catre cumparator sau client in numele si in contul furnizorului/prestatorului
E singura precizare din CF la care ne-am incadra.



#39 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 July 2007 - 09:47 AM

Intermediere.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL