Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Locul de munca dorit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Locul de munca dorit


108 replies to this topic

#21 Guest__*

  • Guests

Postat 26 October 2005 - 10:21 PM

Important este sã te iubeascã ºi banul pe tine... :D
Fainã sinceritatea ta! 8)



#22 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 27 October 2005 - 12:32 PM

desi e o vorba din popor "mai bine sa duci dorul banului decat sa-i ducu grija" trebuie sa recunoastem ca acesta ofera SIGURANTA




#23 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 October 2005 - 10:19 AM

Interviu cu Dumnezeu de Octavian Paler

- Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci... zise Dumnezeu.
- Daca ai timp... i-am raspuns. Dumnezeu a zâmbit.
- Timpul meu este eternitatea... Ce întrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca.....iar apoi tânjesc iar sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea pentru a face bani......iar apoi îsi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gândesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mâna si am stat tacuti un timp.
Apoi am întrebat:
- Ca parinte, care ar fi câteva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le învete copiii tai?
- Sa învete ca dureaza doar câteva secunde sa deschida rani profunde în inima celor pe care îi iubesc.....si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa învete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa înv ete ca exista oameni care îi iubesc dar pur si simplu înca nu stiu sa-si exprime
sentimentele; sa învete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada în mod diferit; sa învete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei însisi.
- Multumesc pentru timpul acordat....am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zâmbind si a spus:
- Doar faptul ca sunt aici, întotdeauna

NO COMMENT
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#24 Guest__*

  • Guests

Postat 29 October 2005 - 11:18 AM

Acest interviu a fost postat pe sait... http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ezeu&&start=195 :roll:
Dar este atât de înþelept cã nu stricã sã fie reeditat... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#25 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 October 2005 - 11:20 AM

Abia dupa ce l-am pus am observat ca mai este ..... dar se potriveste si aici ....
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#26 Guest__*

  • Guests

Postat 29 October 2005 - 11:33 AM

Se potriveºte oriunde, oricând ºi oricum... :smt058



#27 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 October 2005 - 12:51 PM

Se potriveste si ar fi f bine daca oamenii ar si intelege ceva din el ..... probabil multi il citesc si ...... gata :smt058 eu l-am prmit zilele trecute pe mail si tocmai trec printr-o perioada in care am invatat "ca dureaza doar câteva secunde sa deschida rani
profunde în inima celor pe care îi iubesc.....si ca dureaza
mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece;
" si poate de aceea sunt mai receptiva acum
Probabil daca nu eram in situatia asta eram prea ocupata sa fac declaratii .... sa fac inchideri de luna .... sa nu uit de vreun act ce trebuie depus cine stie unde.....
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#28 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 31 October 2005 - 03:35 PM

Eu una le-am "trait"pe-amandoua fara sa vreau;asa a fost sa fie!
Dar cred ca tot de bani depindem oricat de mare ar fi stresul;in fon stresul se poate combate (zic eu) cu calm si fermitate; dar asta depinde doar de noi Eu as alege varianta cu bani multi dar si munca fara stres prea mult :lol:
S-aveti parte de bani multi si fara stres!
geanina drehuta



#29 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 01 November 2005 - 10:54 AM

:smt024



#30 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2005 - 12:31 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Un patron imi poate da orice suma, dar daca nu ma respecta si nu ma asculta, totul = ZERO!!! Aici intra si oferirea unor conditii de munca cel putin decente !...

OTI eu zic ca ar fi bine sa plecam first de la respectul de sine, la satisfactiile personale ca ceea ce faci, faci bine si nu doar de dragul de a bifa inca opt ore trecute pe rabojul vietii. E adevarat ca riscul unei monotonii existentiale ce respecta sa zicem un program riguros e destul de mare si tinde sa inlature "bucuriile" marunte :twisted: gen: salariu motivant (ce aiurea suna aceasta sintagma!!) , bonusuri profesionale si alte cele. Dar ce zici si de mentalitatea damboviteana veche dar cat de actuala reliefata in expresia "ei se fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim"? Stim cu adevarat ce vrem cand incepem o cariera sau asteptam ca altcineva (oricine ALTCINEVA :roll: : sistemul, destinul, mos craciun, tanti Leana de la colt) sa ne arate un drum care sigur nu va fi drept ci foarte foarte sinuos. Cred ca de aici ar trbui sa plecam ...
HoratiuHagiudotro



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2005 - 02:13 PM

LEXUS a spus:

OTI eu zic ca ar fi bine sa plecam first de la respectul de sine, la satisfactiile personale ca ceea ce faci, faci bine si nu doar de dragul de a bifa inca opt ore trecute pe rabojul vietii. ...
Foarte adevarat, zic eu. Si realizabil, mai ales, daca iti place ceea ce faci. Numai ca, oricat de adevarat ar fi, daca patronul nu ma respecta nici nu-mi mai vine sa ma zbat pt. el. Si uite asa intram intr-un cerc vicios din care se poate iesi numai prin demisie, oricat de avantajoase ar fi mijloacele de plata banesti, chiar daca IUBESC BANU"!!! Asta ziceam, dragule :P plecand de la tema initiala a discutiei.
Ai dreptate, putem discuta si despre modul in care angajatii isi fac treaba la servici, chiar ar fi foarte oportun pt. cei de aici, care sunt patroni, numai ca am repeta mesaje ce s-au scris deja la alt forum="de ce ne subapreciem valoarea profesionala", dar, daca vreti-de ce nu?
In sfarsit, te mai vede omu' p-aici ... =D>



#32 robert a.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 November 2005 - 05:10 PM

Eu m-am hotarat la a doua varianta....dar o practic pe prima :lol: Ideea e ca lucrez si acasa....asa ca mai am timp si de familie.



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2005 - 08:42 PM

Asta-i varianta ideala, dragilor. Eu am practicat-o o vreme si a fost cea mai frumoasa perioada a vietii mele de care imi aduc aminte. Apoi, lucrurile au evoluat nepotrivit si a trebuit sa trec la jug... cum sunt si acum, dar ma pregatesc sa ies. Mai am cateva luni... mult a fost, putin CRED ca a mai ramas. :)



#34 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 02 November 2005 - 08:55 AM

ne mai trebuie catava secole de evolutie pozitiva ( ca tot se practica expresia " crestere negativa")



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2005 - 10:59 AM

Tu, draga mucho dolor, la ce serviciu ai (bravo tie, norocoaso, si la mai mare :P ), ar trebui sa-ti schimbi nick name-ul in "mucho satisfaction", cel putin. :lol: :lol: :lol:



#36 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 November 2005 - 11:44 AM

:smt044 :smt044 :smt044 mucho tare.



#37 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 07 November 2005 - 08:43 AM

:D/



#38 florina m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 09 November 2005 - 02:04 PM

Acum depinde cit inseamna sa cistigi mult si cit putin pentru fiecare. As propune niste exemple de salariu, chiar daca este" confidential".
Eu zic asa: 20.000.000 lei pe luna pentru un serviciu stresant si peste program si 10.000.000 lei pentru un job in care te faci ca muncesti.
Astept alte pareri.



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 02:28 PM

Vreau si eu un job de 10 mil. la care sa ma fac ca muncesc [-o<
Doamne, eu cred ca sunt pe alta lume daca voi puneti problema asa... De aceea mi s-a spus ca lucrez "sub piata" ! :?



#40 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 November 2005 - 02:30 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

Vreau si eu un job de 10 mil. la care sa ma fac ca muncesc [-o<  
Doamne, eu cred ca sunt pe alta lume daca voi puneti problema asa... De aceea mi s-a spus ca lucrez "sub piata" !  :?
pai na, depinde mult zic eu si de raspunderea pe care o ai la postul respectiv...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL