Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Locul de munca dorit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Locul de munca dorit


108 replies to this topic

#41 melaniamelinda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 November 2005 - 02:37 PM

In Romania, astazi, la un salar de 10 000 000 trebuie sa lucrezi foarte serios.
Eu de exemplu, am peste, dar fac treaba de conta si pe langa ea, cam orice altceva este nevoie. Din cand in cand sunt si secretara, alta data asistenta personala pentru colegi, traducatoare, etc.
Asa ca ...
Melinda



#42 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 09 November 2005 - 06:14 PM

florina m a spus:

Eu zic asa: 20.000.000 lei pe luna pentru un serviciu stresant si peste program si 10.000.000 lei pentru un job in care te faci ca muncesti.
Depinde ce intelegi tu prin "peste program" pentru ca daca asta ar insemna inca 1-2 ore/zi atunci eu una nici nu m-as mai deranja sa ies din casa pentru un astfel de job. In prezent job-ul meu presupune undeva la 9-10 ore pe zi iar salariul este cel putin la dublu fata de cel propus de tine. Am uitat sa mentionez ca sunt casatorita si am si o fetita de 1 an si 4 luni si niciodata nu mi-am neglijat copilul si.......nici nu sunt stresata de nimeni. In ceea ce priveste cea de-a doua varianta propusa de tine cred ca nu merita in primul rand iti pierzi timpul aiurea, nu inveti nimic nou, nu ai satisfactie financiara si nu cred ca exista in Romania job cu doar 8ore/zi deci nu se merita.

n.pascal



#43 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 09 November 2005 - 07:02 PM

ba exista job-uri bine platite si cu 8 ore/zi. ideea e sa reusesti in alea 8 ore sa-ti faci treaba. depinde mult de modul de organizare al fiecaruia. deja cand stai in fiec zi 10 ore/zi intervine oboseala si concentrarea scade. io n-as sta 10 ore in fiecare decat daca as fi platit COLOSAL (si nici atunci nu sunt sigur ca as accepta). sa nu fiu inteles gresit, accept sa stau suplimentar cand e nevoie, dar NU ACCEPT ca asta sa devina o regula.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#44 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 07:36 PM

10.0000.000 e un salariu pentru o persoana fara experienta, in I-ul an. Si pentru care se munceste! :)



#45 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 09 November 2005 - 08:33 PM

Sunteti foarte optimisti cand e vorba de salarii, ar fi bine sa fie generalizate sumele propuse aici dar eu cred ca nici 10% dintre colegii nostri nu prea ating pragurile respective. Cand fac aceasta afirmatie ma refer nu la veniturile nete totale (pt. ca multi dintre noi mai tin conta la cateva firmulete si acasa, la acest capitol nici eu nu ma pot plange) ci la cele de la functia de baza. Si pt. banii pe care-i luam ne mancam nervii, mai ales daca pers. resp. este singurul "vierme de hartie" si "manuitor de acte" al firmei (cum zicea un patronas al unei firmulite de duzina pe care pana la urma l-am "trimis" sa mai "imbogateasca" si pe altul). Ceea ce am observat la multe firme mici (cu pana la 50 sal.) numai atunci se infiinteaza inca un post la conta cand cel care facea pana atunci se epuizeaza de tot si vrea sa plece din cauza suprasolicitarii. Din pacate asta e, putini sunt angajatorii care vad in noi parteneri la luarea deciziilor, in ochi majoritatii suntem niste angajati care nu produc altceva decat cheltuieli (sau si mai rau, "producem impozite", vorba unui patronas).
Sper sa nu luati in nume de rau ce am scris, nu vreau sa descurajez pe nimeni dar cine acum intra pe forum si citeste parerile de mai sus crede ca a face conta e cea mai profitabila slujba dintre toti.
Cei care intradevar aveti salariile respective (15-20 mil si peste) sa aveti grija de post pt. ca nu la orice colt de strada se poate prinde un asemenea job.
Acum ca recitesc ceea ce am scris imi dau seama ca poate unii din voi ar putea interpreta ca si invidie, dar credeti-ma ca nu e asa.
Nu aruncati in mine, va rog !!!!!

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#46 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 09 November 2005 - 08:52 PM

de acord cu tine Ocsi, din pacate si eu sunt tot din aceeasi lume cu Otilia, ma surprinde cu cata usurinta se vorbeste de salarii "duble fata de cele propuse" mai ales in Iasi, unde am stat patru ani la studiu si am vazut ce saracie e pe acolo, sau 10.000.000 ptr un an de experienta, ca eu dupa patru ani si tot mai am de sperat la mariri sa ajung acolo, iar firma la care lucrez are peste 500 angajati si face parte dintr-un holding, deci nu e chiar mica... asta la functia de baza
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 10:54 PM

In aprilie-mai, cand am ramas somer si mi-am cautat de servici, abia la sfarsitul perioadei, cand dadusem in zbenga de trimis CV-uri, am gasit cu ceva peste 10 mil. net. Nu credeti ? Sa credeti !!!
Si am ceva experienta si cunostinte... "Ghinion de nesansa" in piata ? Poate... cert e ca iar m-am lovit cu trenu' de la metrou (mari diferente intre volumul si conditiile de lucru prezentate si cele existente/dovedite); iar s-a adeverit zicala cu gardul si leopardul ! Sa plec si de acolo ? Da, dar nu-mi permit financiar chiar acum...
Inca o data intreb: voi , cei cu servicii relativ legere si bani around 20 mil., unde si/sau cum le gasiti, ca ma inverzesc de nervii ghinionului meu ?
(vreau o iconita care-si smulge parul din cap!!!!)
:) :D :lol:



#48 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:00 PM

Ocsi, poate in alte orase piata muncii se misca altfel, eu prin natura meseriei stiu informatiile despre salarii, si in ultimul an salariile in domeniul financiar au crescut.

Daca nu ma crezi pe mine, poate o sa-i crezi pe altii: PriceWaterhouseCoopers face anual un studiu (pe bani grei) statistic al salariilor, si pentru 2005, salariul mediu de baza pentru un contabil a fost de 467 EUR. Pentru companii intre 100 si 500 salariati, media de mai sus sare la 616 EURO. Deci daca media este asta, acum depinde de fiecare cum se valorizeaza!

Informatia pe care am dat-o mai sus este gratuit pe site-ul PWC: downloadeaza si tu fisierul si vezi: http://www.pwcglobal.com/ro/eng/ins-sol/su...active_tool.xls


ALUPEI OTILIA: Oricine spune de sume serioase spune si de zile de munca de 16 ore si week-end-uri la servici. Parerea mea! :D

LATER EDIT: ca sa clarific: salariile mentionate acolo sunt brute! :twisted:



#49 Guest__*

  • Guests

Postat 09 November 2005 - 11:08 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

(vreau o iconita care-si smulge parul din cap!!!!)  
:)  :D  :lol:
Îmi pare rĂŁu, dar n-am gĂŁsit decĂąt aÂșa ceva:

Imagine postata



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:09 PM

dan popa a spus:

ALUPEI OTILIA: Oricine spune de sume serioase spune si de zile de munca de 16 ore si week-end-uri la servici. Parerea mea! :D
Uite ca nu e chiar asa, dupa unii autori de aici...
La mine, insa, DA! Si pe bani intre 10- si 20 mil....
Dar' PriceWaterhouseCoopers de unde isi ia datele ? Eu NU cred ca de pe piata adevarata a muncii !!! Ca mine, cu salarii around 15 mil., sunt marea majoritate; de unde scot ei 467 euro????
Sa fim seriosi...



#51 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 09 November 2005 - 11:10 PM

M-da, daca vorbim de medii................
Cunosc contabili cu salarii 6-12 mil. si stiu de contabil sef cu un brut de 136 mil. Nu are importanta firma............. Dar daca facem media, iese cam 500 euroi............ Si oricum, in domeniul bancar si al asigurarilor la fel sunt salarii frumusele..................... Si iaca asa ies medii frumoase.............. Parerea mea!

O seara buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:14 PM

Ocsi, eu zic de marea majoritate.... si cred ca ea e formata din cei cu salarii nete ( nu neaparat si oficiale, din pacate) de aprox. 15 mil. lei ! :)

O seara frumoasa si tie.



#53 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:17 PM

Nu am zis ca salariile de acolo sunt brute? Mi-o fi scapat... :)



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:17 PM

coconut a spus:

ALUPEI OTILIA a spus:

(vreau o iconita care-si smulge parul din cap!!!!)  
:)  :D  :lol:
Îmi pare rĂŁu, dar n-am gĂŁsit decĂąt aÂșa ceva:
Imagine postata
Cred ca e una pe Yahoo... dar buna si asta, multumesc frumos de ajutor :)



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:20 PM

dan popa a spus:

Nu am zis ca salariile de acolo sunt brute? Mi-o fi scapat... :)
mai, mai..:smt018 ... asa mai merge :P



#56 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 09 November 2005 - 11:20 PM

in primul rand daca se fac si acolo statictici cum se fac la Institutul de Statistica e clar :^o :roll:

in al doilea rand nu cred ca e relevant salariul mediu ca daca e ca la Petromidia, de exemplu, unde directorul economic are 130 mil si 5 economisti 10 mil/fiecare atunci, media e de 30 mil -> salariu ravnit de un economist

ps: cifrele sunt ipotetice dar diferentele intre salarii se pastreaza sau chiar sunt mai mari... si astfel de cazuri sunt n din pacate :roll:
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#57 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:24 PM

E adevarat, media din valori foarte diferite nu are prea mare relevanta economica.

Acolo e dat si salariul mediu dar si salariul median, adica suma intalnita cel mai des.



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:24 PM

Punct ochit - punct lovit, pestesa ! :)

dan popa a spus:

..Acolo e dat si salariul mediu dar si salariul median, adica suma intalnita cel mai des.
Suma intalnita cel mai des... vrejelile lor, iti zice fata cu multe cunostinte pe felie si daca intrebi provincia, ai pus-o cu studiul lui PriceWater...
Sa nu te superi pe mine, da ? :oops: :D



#59 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 November 2005 - 11:31 PM

ar fi corect ca mainesa merge toti la angajatorii nostrii si sa le spunem ca vrem salariu de 467 euroi... sa vedem ce se intampla...
8) :lol: :lol:



#60 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2005 - 11:32 PM

Nu ma super, orice controversa pe tema asta de salarii nu are rost, pentru ca e sortita esecului de la inceput.

Fiecare isi face calculele proprii vede cum sta si poate vede si ce mai fac si altii; adevarat ramane faptul ca lucrurile se misca.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL