Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare gresita! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare gresita!

22 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 22 November 2005 - 01:14 PM

buna ziua.
am primit o factura de avans in luna iunie aferenta unui contract de certificare iso
problema e ca eu nu facut inreg pe cheltuieli in avans ci pe ct 628
acum, in noiembrie mi-a venit factura pt diferenta si mi s-a stornat avansul....
ce mai pot face in cazul asta?
daca modific in iunie mi se duce bilantul.... :cry:



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 22 November 2005 - 01:20 PM

nu mai poti modifica in iunie.
dar poti face acum in luna asta corectia. stornezi inregistrarea gresita si refaci inregistrarea corect.

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2005 - 11:48 PM

faci stornarea in noiembrie si care-i problema?



#4 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 23 November 2005 - 09:46 AM

am inteles storno inregistrare facuta anterior....dar fac storno pe 628-401 sau includ si tva? :oops:



#5 cecil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 November 2005 - 11:01 AM

poti sa faci

401=% 10
628
4426
%=401
471
4426

dif pe 4426 de 0

sau 628=401 -10
471=401 10



#6 COSTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:MG

Postat 23 November 2005 - 11:27 AM

PT.INREGISTREA AVANSULUI PLATIT TREBUIA FOLOSIT CONTUL 409 !



#7 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 23 November 2005 - 11:29 AM

DE CE NU E BUN 471?



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 11:59 AM

Contul 409 se foloseste doar in cazul in care avansurilor ACHITATE catre furnizori. pentru inregistrarea facturii corespunzatoare cheltuielilor in avans, e corect 401. stornarea o faci pentru suma de pe 628 in corespondenta cu 401 (nu vad de ce sa stornezi si TVA, din moment ce acesta a fost inregistrat corect, pe luna respectiva). aceeasi valoare o treci apoi pe 471 in corespondenta cu 401. :)



#9 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 November 2005 - 12:06 PM

Contul 409 este cel mai corect



#10 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 12:15 PM

Daca citesti Ordinul 306/26.02.2002, ai sa vezi ca nici nu se pune problema inregistrarii pe 409. Scrie foarte clar ca pe contul 409 se inregistreaza " VALOAREA AVANSURILOR ACHITATE FURNIZORILOR (512, 531)". In plus, in cazul de fata este vorba despre CHELTUIELI in avans, cheltuieli neefectuate, NU de PLATI in avans. 409 prezinta dreptul de CREANTA asupra furnizorului pentru suma in avans, pe cand cheltuiala in avans e DATORIA catre furnizor, inregistrata in avans, neefectuata propriu-zis. Categoric se foloseste contul 401.



#11 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 23 November 2005 - 12:17 PM

Pentru inregistrarea in 471 este nevoie de receptia serviciilor -P.V., etc.



#12 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 23 November 2005 - 12:30 PM

domne, eu zic ca e simplu de fapt. EXISTA 2 CAZURI :
1. daca exista FACTURA FISCALA DE AVANS :
471=401
si 401=5121 - la plata acesteia
apoi cand vine storno la fact de avans si fact definitiva :
471=401 cu suma de mai sus cu minus
si % = 401
4426
3028 sau 628 sau...
2. daca nu exista factura fiscala de avans si se plateste in baza unei proforme sau ceva de genu asta :
409=5121 - plata avansului
apoi cand vine factura
%=401
4426
628 sau 3028...
si IN PLUS :
401=409 cu val avansului platit care acum se inchide.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#13 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 02:27 PM

Ce nu inteleg eu e: ai platit avansul in luna iunie sau ai primit factura aferenta serviciilor in avans? cele doua se inregistreaza diferit. daca are contract la baza, mai e nevoie de PV de receptie? :roll:



#14 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 23 November 2005 - 02:40 PM

e vb de un contract intr-adevar...dar de ce imi trebuie receptie? nu e vb decit de o certificare iso care e in mai multe faze....
eu am primit o factura reprezentind contravaloare avans...pe care am achitat-o cash. ca inreg am folosit ct 628...fara sa sesizez ca e vb de avans....
acum mi-a venit fact pt diferenta din contract si mi s-a trecut avansul cu minus. e clar ca trebuie sa stornez inreg de atunci.
logic, dupa intreaga conversatie....reiese ca am de-a face cu 471 si nu cu 409.... :wink:



#15 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 02:49 PM

In acest caz vei face inregistrarea pe 409 (fiind vorba de avans achitat) si NU vei utiliza contul 471, ci vei trece valoarea pe contul de casa 5311 (am inteles ca ai platit cash). Inregistrarea ta va fi:
409=%
5311
4426
:wink:



#16 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 03:07 PM

mii de scuze, am gresit, nu inregistrezi TVA la plata in avans. :oops: nu se inregistreaza decat pentru extern. Inregistrezi toata valoarea pe 5311. TVA il deduci in momentul in care se efectueaza propriu-zis serviciul, adica in luna asta. daca ai inregistrat TVA il iunie, nu trebuia...



#17 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 23 November 2005 - 03:20 PM

draga mea...eu nu mai inteleg nimic....
dar in iunie cind am platit...am platit furnizorul.... 628,4426-401 si 401-5311
deci nu am facut inreg direct 409-5311.
stiind ca exista un contract si ca va mai fi inca o etapa din certificare...am preferat sa il trec ca si cheltuiala curenta...pt ca din mom in care am achitat acea fact. comisia care s-a ocupat de chestia asta a facut niste demersuri, investigatii...in interesul firmei...deci in noiembrie au finalizat ce au inceput in iunie...deci nu se poate afirma ca acum au facut proiectul aferent certificarii....
intreb mea era: fac storno la inreg: 628=401 acum si o inreg corect pe 471?
inca nu inteleg ce cauta 409 in toata discutia asta?! eu am inreg un furnizor-401 si nu 409 atunci...



#18 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 23 November 2005 - 05:07 PM

In noiembrie inregistrezi corectia : 409 (+ pe debit)= 628 (- pe debit) cu suma din fact de avans din iunie, de TVA nu te mai atingi acum.
Ai fact fiscala finala + dovada efect serviciului (un certificat, de ex) , inreg acum 628, 4426 = 401. Storno avans il inreg 409,4426 (-pe debit) = 401(+ pe debit). daca pui si sumele o sa iasa totul struna. Cat despre bilantul de iunie, nu-ti fa griji, se regleaza, de aceea exista maretul bilant anual :wink: , iar daca suma nu e mare nu are impact material semnificativ.



#19 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 23 November 2005 - 05:31 PM

Lucrurile s-au zapacit rau de tot, ba incasare ba factura. Din moment ce ai factura, inseamna ca ai de inregistrat niste servicii efectuate in avans. Partea cu achitatul datoriei e altceva, in cazul tau. Asa ca revin la prima mea interventie, si dupa cum a spus si Ronaldo, inregistrarea se face pe 471. Verifica daca poti Codul fiscal, Titlul VI parca (Taxa pe valoare adaugata), vezi exigibilitatea si deductibilitatea TVA si ai sa te convingi in ce situatie te incadrezi. Apoi verifica Ordinul 306 pentru a te lamuri in legatura cu contul pe care trebuie sa il utilizezi 471 sau 409 (eu zic categoric 471). Asa nu ai sa mai ai nici un dubiu, indiferent de raspunsurile pe care le-ai primit aici. :)



#20 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 23 November 2005 - 05:37 PM

mersi, sanda
dupa cum ai obs si tu...am plecat de la ceva simplu...si cred ca pe tema asta s-ar mai putea discuta....
ideea e ca eu am inreg deja pe 471...dar uite ca nu eram 100% sigura...
imi pare rau ca am gresit in iunie iar acum vreau sa fie corect ca sa nu se lege inutil careva de mine.... :D






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL