Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2 cazuri interesante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


2 cazuri interesante

3 replies to this topic

#1 criscos

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 November 2005 - 04:14 PM

CAZ 1
Un angajat mi-a adus in luna octombrie 2 formulare de CM
a) perioada 1-28 oct = 28 zile (initial)
B) perioada 31-31 oct = 1 zi (initial) !!!!!!!!!!!
ambele pe cod indemnizatie 12 - tuberculoza

In noiembrie vine cu CM in perioada 1-30 nov, pe acelasi cod 12 - tuberculoza (in continuare).

Ma intreb de ce trebuie sa suport eu CM din fondurile societatii, in conditiile in care angajatul sufera de aceasta boala, DAR medicul nu i-a eliberat certificat medical pt 2 zile din luna oct (respectiv perioada 29-30 oct)????! :-k
Exista o modalitate de rezolvare a acestui caz in favoarea societatii ? Daca exista care ar fi aceasta posibilitate?

CAZ 2
Un angajat mi-a adus in luna noiembrie 2 formulare de CM
a) perioada 1-9 nov = 9 zile (initial)
B) perioada 10-23 nov = 14 zi (initial) !!!!!!!!!!

Avand in vedere faptul ca ele sunt consecutive, pot considera cel de-al 2 CM in continuare, chiar daca cel care i-a eliberat al doilea certificat a bifat INITIAL pe formular ?!?!?!



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2005 - 05:08 PM

NU poti sa rezolvi asa cum vrei nici-una din situatii!
trebuie sa respecti ce scrie pe certificate

daca crezi ca te ajuta, poti sa le spui asiguratilor ca din cauza medicilor vor primi indemnizatii mai mici pt concediul 2 (baza de calcul e mai mica) si poate ei sa rezolve la medici




#3 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 December 2005 - 05:33 PM

Dar in schimb poti sesiza aspectele la CNAS. Si poti discuta cu angajatii - chiar daca nu e placut - sa mearga inapoi la vip-urile medicale care au eliberat asa ceva si sa le spuna faca bine sa dea cerfificate medicale ca lumea pt. ca altfel o sa-i sesizezi la CNAS. Eu doar asa am reusit sa rezolv situatiile de genul acesta pe care le-am avut.



#4 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2005 - 05:28 PM

Din cate stiu eu cod-12 TBC, SIDA, Cancer, s.a. se platesc 100% din fondurile BASS. Deasemenea si urgentele chirurgicale, unde nu-ti trebuie nici stadiu de cotizare de 6 luni.Asa ca nu au legatura cu fondurile societatii.
(poate nu stiu bine!!!!!!!!!)
elenacca






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL