Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
export in comision - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


export in comision

19 replies to this topic

#1 admg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2004 - 01:34 PM

doresc sa stiu daca pot inregistra in contul 473, sau in alt cont, sume pe care le incasez de la client dar nu reprezinta propriuzis un venit, pt ca din totalul incasat eu (societatea) eu raman numai cu un comosion, diferenta o virez furnizorului pt care prestez serviciul respectiv si care imi emite o factura pe suma virata, sunt platitor de impozit pe venit, si neplatitor de tva.



#2 Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 03:59 PM

admg a spus:

doresc sa stiu daca pot inregistra in contul 473, sau in alt cont, sume pe care le incasez de la client dar nu reprezinta propriuzis un venit, pt ca din totalul incasat eu (societatea) eu raman numai cu un comosion, diferenta o virez furnizorului pt care prestez serviciul  respectiv si care imi emite o factura pe suma virata, sunt platitor de impozit pe venit, si neplatitor de tva.

Eu nu cred ca e corect, tu pentru banii pe care ii incasezi ar trebui sa faci factura, pentru ca tu esti prestatorul pentru client. Stiu ca nu iti convine,ca te incarci la 1,5% impozit pe venit micro, dar asta este.

Si eu cu parerea ...



#3 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 05:47 PM

Sfatul meu este sa nu folosesti contul 473 ;orice control se uita sa vada ce-i acolo.
Pentru un raspuns complet sunt necesare precizari:
in ce baza incasezi de la client?
este vorba de marfa care circula?
Astept!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2004 - 06:35 PM

Mai am o idee:
Daca furnizorul iti face factura pe marfa respectiva (pt. ca ai spus ca iti da factura pe banii pe care ii virezi lui), inreg. 461 = 401; apoi, pe baza facturii de predare a marfii catre client/ DVE, inreg. 411 = 461 si ai descarcat contul 461. Pt. factura ta de comision faci acelasi 411 = 704 si vei obtine in soldului lui 411 intreaga suma pe care clientul ti-o datoreaza. Cele doua conturi 411 si 401 le soldezi la incasarea intregii sume de la client cu 5121/5124 = 411, respectiv la plata furnizorului 401 = 5121/5124. Astfel se poate evita incarcarea nefireasca a contului de venit si plata impozitului aferent. Si nu uita de dif. de curs valutar daca ai decontari in valuta.
Ce zici ?



#5 admg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 October 2004 - 09:43 AM

multumesc celor ce mi-au raspuns la intrebare.



#6 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2004 - 01:13 PM

Otilia,
Daca facturezi marfa catre client singura inreg. pe care o cunosc este 411=707. In plus daca marfa este doar in custodia ta (deci este a beneficiarului, pt. ca nu a facturat-o) cum poti s-o vinzi?
Sintetizand:cat timp se emit facturi de marfuri (furnizorul catre intermediar pt. a o scadea din gest. si interm. catre clienul final pt. a intra in gest. acestuia din urma) se plateste imp. la venit. din vanz. marfuri.
Solutia pt. a rezolva problema este urmatoarea:furnizorul vinde direct clientului final iar intermediarul factureaza comisionul celui caruia i-a facilitat inermedierea (sau ambilor).
Intuiesc ca intermediarul nu vrea sa-i puna in legatura dar asta costa! (un imp. mai mare)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2004 - 03:53 PM

Ai dreptate Mihai, formularea 'factura de predare' este gresita. Scuza-ma, dar aseara n-am gasit o alta formulare. Solutia ta este foarte corecta, dar eu ma gandeam la o analogie a vanzarii in comision la intern cu exportul in comision cand pot incarca 411 pe baza DVE. Am chiar acum un astfel de caz in care furnizorul meu intern imi factureaza mie si nu clientului extern marfa pe care eu o voi exporta in numele lui, si va scrie pe factura 'export in comision' pt. scutirea de tva. Am si contract de export in comision cu acest furnizor. Eu voi face clientului, pe baza unui contract cu el in care ii specific exportul in comision al marfii.... in val. de .... comision de..., o fact. externa de prestari servicii in valoarea comisionului. Cu toate aceste contracte si facturi pot face exportul, MI S-A SPUS DE CATRE UN COMISIONAR VAMAL, eu fiind exportatorul doar din pct. de vedere al TVA-ului. In plus, in DVE va trebui sa specific ca marfa este proprietatea furnizorului si sa-i dau copii dupa doc. vamale pt. a justifica si el scutirea de tva. DACA AM INFORMATII GRESITE, TE ROG MULT AJUTA-MA ! Am capiat, intreband in stanga si-n dreapta, care sunt operatiunile si documentele de facut in cazul unui export in comision. Sunt la prima "abatere"... In plus, furnizorul mi-a confirmat si el modul de abordare pe care ti l-am scris mai sus, spunandu-mi ca el asa procedeaza si nu au fost probleme.
Nu stiu ce sa mai cred si sunt chiar ingrijorata ... Am citit si ord. 1846/2003, dar nu am gasit explicatii clare despre mecanism...
VA ROG MULT, PE TOTI CEI CARE PUTETI, AJUTATI-MA! URGENT !!!

Am creat subiect nou in 'diverse probleme contabile'.

O zi buna.



#8 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 04 November 2004 - 10:35 AM

tu executi un export in comision (ai si contract de export in comision, e ok), furnizorul tau iti factureaza marfa, tu facturezi beneficiarului( invoice) si emiti si factura fiscala catre acest benef.extern dar raman la tine toate 3 exemplarele: mai emiti o factura fiscala si pentru furnizorul tau pentru comision. Inregistrarile sunt:

357=401 pentru factura de la furnizorul tau

411=357 marfa - factura fiscala emisa ptr beneficiarul tau

411=704 val comision - factura emisa ptr furnizorul tau

Tu incaseazi integral de la benef valoare exportului si achiti furnizorului tau marfa mai putin comisionul.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2004 - 11:12 AM

Multumesc pentru raspuns Fivefell.
Permite-mi o precizare: dupa cum am scris si in mesajul anterior, eu ii facturez comisionul CLIENTULUI ext. ( pe baza contractului de prestari servicii), deci nu furnizorul meu intern este cel care imi da comisionul. El imi factureaza doar marfa la pretul pe care il doreste FARA comisionul meu, eu urmand sa reafacturez cl. ext. marfa la pretul producatorului + comisionul meu. Problema mea era ca nu stiam daca mai trebuie sa refacturez la ext. toata marfa chiar daca nu sunt proprietarul ei sau e suficient sa aplic metoda pe care mi-a descris-o acel comisionar vamal. Din toate raspunsurile primite am inteles ca trebuie refacturata marfa de la mine la ext. ceea ce nu ma obliga sa incarc/descarc gest. mea de marfa.
O zi buna.



#10 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 05 November 2004 - 09:39 AM

da, marfa trebuie sa o facturezi la extern chiar daca nu esti tu proprietar.Pentru sistemul fiscal din tara noastra emiti 2 faturi: una pentru marfa si alta pentru comision.La tine e doar in custodie(357). Apropo:cine raspunde de marfa pe timpul transportului?



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2004 - 03:48 PM

Buna, fivefell !
Conditia de livrare este CPT.
Multumesc mult pt. raspuns si-ti doresc o zi buna.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 04:31 PM

Draga fivefell,

Am avut marea surpriza ca, de la comisionarul vamal cu care voi lucra maine, sa aflu ca pe el nu-l intereseaza factura mea de comision facuta separat si ca el imi va face DVE-ul numai pe fact. de export ce contine marfa. CE ZICI DE ASTA ?
Ca sa nu cumva sa am probleme la vama (nici nu e in Bucuresti) am preferat, tinand cont de sfatul dat cu bunavointa de la Min. Fin., sa refac invoice-ul de marfa adaugandu-i rubrica separata de comision, astfel incat sa fie o singura fact. externa, fortandu-l astfel pe declarantul vamal sa-mi faca DVE-ul pe toata suma, dar sa am totusi comisionul evidentiat separat pt. a nu fi nici o indoiala asupra faptului ca eu sunt doar comisionarul.
Daca maine totul va decurge bine si voi reusi sa nu ma trezesc cu cine stie ce nazbatie va promit ca dau de baut ! Peri albi mi-a scos exportul asta si nu numai din cauza actelor...
Inca o data multumesc tuturor pt. ajutor !!!



#13 SILVIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 November 2004 - 04:38 PM

am aceeasi situatie-export in comision : eu sunt intermediarul doar si emit o factura de prestari pentru serviciul meu. in rest fac 4111-4011 direct. Am avut Garda in control si a fost ok. eu nu am de ce sa-mi incarc baza de impozitare, ptr ca nu este venitul meu.
o zi buna !



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2004 - 05:03 PM

Buna, Silviana !

Sa-ti spuna fata... ce-a aflat in legatura cu facturarea la extern privind exportul in comision: poti face factura catre clientul extern in 3 moduri (descoperite de mine si cu ajutorul vostru + verificate si confirmate de M.F. care mi-a spus ca nu exista precizari legale care sa impuna facturarea intr-un anumit fel => facturam cum consideram de cuviinta):
* 1 invoice cu valoarea totala = marfa + comision, pe un singur rand, neevidentiate separat, adica ai marfa = 100 + com. = 100 => scrii o singura pozitie cu marfa = 200.
* 2 invoice = 1 invoice cu marfa = 100 + 1 invoice cu comisionul = 100, SEPARATE deci,
* 1 invoice cu pozitii separate pt. marfa = 100 si pt. comision = 100, dar totalul este tot cei 200.
In functie de ce-ti cere declarantul vamal, mai ales cand te grabesti si nu ai timp de targuieli, poti opta pt. una din variante, toate fiind corecte d.p.d.v. fiscal.



#15 aluna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 07:52 AM

Intr-adevar. Util forumul asta..poti invata multe din el.
Si e ceva ...sa inveti din experienta altora. Sunt lucruri de tinut minte!

Sa fiti iubiti!



#16 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 01 December 2005 - 06:30 PM

cum se procedeaza in urmatorul caz:
Voi actiona ca un comisionar, marfa se cumpara din germania si se vinde in belarus. Voi primi invoice de la furnizor pe care-l voi refactura clientului si voi emite un invoice pentru comision.
Factura fiscala emit si pentru marfa si pentru comision sau numai pentru comision?
Inregistrarile 461=462
411=704
5124=%
461
411
462=5124
sunt ok?
Ce alt ceva poate sa apara legat de acte taxe, etc.?



#17 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 02 December 2005 - 12:40 PM

Am uitat sa precizez, din germania direct in belarus fara sa treaca prin romania.
nu exista nicio parere?



#18 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 06 December 2005 - 01:03 PM

nimic, nimic!!!
merci mult!!!



#19 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 December 2005 - 01:14 PM

Marfa poate nu trece fizic prin Romania, dar din cate am inteles tu o cumperi de la furnizor. Deci mi se pare normal ca la vanzarea ei sa inregistrezi atat marfa cat si comisionul. Parerea mea...
Sanda



#20 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 December 2005 - 12:41 AM

despre comision: http://www.conta.ro/...opic.php?t=7862
cititi fis.atasat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL