Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OUG 148-Concediu Ingrijire Copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

106 replies to this topic

#1 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 02 December 2005 - 02:18 PM

Va rog, puteti sa ma lamuriti? Am ametit cu totul. Sa inteleg ca de la 1 ianuarie 2006 angajatorul nu mai are a face cu plata CIC? Ca totul o "insarcineaza" pe mamica? Si ea va lua banutzii de la casa de pensii?
Cam asta deduc eu azi... din ordonanta, si din discutiile de pe forum.



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2005 - 09:36 PM

Intr-adevar de la 01 ianuarie 2006 angajatorul nu mai are nimic de-a face cu CIC-ul. Totul trece in seama primariilor. Mamica (sau taticul :) ) care va solicita CIC-ul trebuie sa intocmeasca un ditamai dosarul si sa-l depuna la primarie; de acolo urmand sa incaseze si indemnizatia de 800 RON.




#3 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 06 December 2005 - 12:07 PM

Multumesc din suflet! :)



#4 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 06 December 2005 - 01:16 PM

dar daca o persoana isi plateste singura la pensii contributia, beneficiaza de cei 800 ron.



#5 VERRA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:timisoara, Romania

Postat 06 December 2005 - 01:24 PM

legea se aplica retroactiv? va multumesc



#6 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2005 - 10:34 PM

VERRA a spus:

legea se aplica retroactiv? va multumesc

Cum adica retroactiv?
Legea se aplica astfel, incepand cu data de 01.01.2006!!!!
elenacca



#7 VERRA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:timisoara, Romania

Postat 09 December 2005 - 09:30 AM

multumesc de raspuns
da intradevar se aplica de la 01.01.2006 pt. toata lumea inclusiv pentru mamele care sunt deja in CIC.
Initial m-am gandit ca se aplica pentru persoanele ce vor naste dupa 01.06.2006.



#8 raluca30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 December 2005 - 10:50 AM

Ce vor face mamenle care sunt in CIC. De la 01.01.2006 nu vor mai fi platite de angajatori dar cine va depune dosarul la Primarie? Ele sau angajatorii. In orgonanta nu se fac precizari prea multe in ceea ce priveste acest aspect :roll:



#9 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2005 - 11:05 AM

Scrie clar in ordonanta ca angajatorii trebuie sa depuna dosarele dupa 01.0106.Pentru detalii www.cjpsibiu.ro



#10 VERRA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:timisoara, Romania

Postat 09 December 2005 - 11:06 AM

trebuie sa apara normele de aplicare. pana atunci se fac doar supozitii: la depune firma angajatoare, le depun mamicile nu se stie inca
eu nu am vazut in ordonanta unde scrie ca angajatorii depun dosarele.



#11 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 09 December 2005 - 01:06 PM

Am primit o notificare de la DMSSF, care suna cam asa:

In baza OUG nr148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului si a notei nr.3644/MS/22.11.2005, aprobata de Ministerul muncii, solid.siciale si a familiei, va rugam ca pana la data de 13.12.2005 sa ne predati dosarele beneficiarilor de indemnizatie pentru cresterea copilului ,in numar de ..........

Dosarele beneficiarilor vor contine in mod obligatoriu urmatoarele documente in copie, certificate pentru conformitate cu originalul:
- cererea de acordare a drepturilor, inregistrata la angajator,
- certificatul de nastere al copilului si, dupa caz livretul de familie
- buletinul( cartea de identitate)
- certificatul privind incadrarea copilului intr-o categorie de persoane cu handicap, dupa caz
- adeverinta, eliberata de angajator, din care sa reiasa indeplinirea conditiilor de stagiu de cotizare cerute de Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, situatia deschiderii dreptului la indemnizatia pentru cresterea copilului si a duratei acordarii acesteia.
si vor fi depuse la sediul institutiei noastre din str....................., camera...

Precizez ca: Adeverinta o dau ei, angajatorul trebuie sa completeze.

In ziarul de azi, scria ca data limita de predare este 15.12.2005



#12 raluca30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 December 2005 - 01:53 PM

Multumesc Oti71, dar in ce ziar de astazi scria ........ :wink:



#13 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 09 December 2005 - 02:06 PM

Scuze, in ziarul local, era dat o declaratie a Directoarei Directiei Muncii .Insa Notificarea l-am primit prin fax direct de la Directia Muncii .



#14 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2005 - 11:06 PM

Este de laudat atitutudinea lor.....ma bucur sa aud ca unii mai si muncesc in prag de sarbatori!
In Bucuresti probabil este vacanta deja......nu se aude nimic in acest sens!
DanielaZ



#15 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 11 December 2005 - 08:37 PM

nici la Constanta nu se aude nimic. Am fost la primarie si am intrebat ce se mai aude cu depunerea dosarelor pentru indemnizatie si mi-au raspuns ca deocamdata nu se stie nimic. Se asteapta normele si dupa aceea mai vedem. Asa ca tot noi o sa ne inghesuim pe la cozi pentru ca intr-un timp record sa depunem toate cele ce trebuie. :( Acum nu ramane decat sa asteptam.



#16 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 12 December 2005 - 01:39 PM

Dragilor, noi astazi am pregatit dosarele mamicilor aflate in concediu de ingrijire copil pana la 2 ani ( aveam vreo sase cazuri) si am si depus la Directia Muncii, asa cum scria in Notificarea primita de la ei.
Ne-au zis asa: indemnizatiile pentru mamicile aflate deja in ingrijire copil pentru - luna decembrie : plateste angajatorul ca si pana acum
- din 01.01.2006 plateste Directia Muncii. Banii vor fi virati prin mandat postal sau daca mamica are cont bancar, atunci acolo.
Incepand din 01.01.2006 acestea nu mai apar pe statul de plata , deci nu se calcueaza 6,5% de catre angajator.
Mamicile care intra in ingrijire copil incepand din 01.01.2006 depun dosarele la primarie, care transmit cererile, insotite de doc.justificative, pe baza de borderu la Directia Muncii.



#17 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 13 December 2005 - 09:52 AM

Oti,firma ta a depus deja dosarele?Tu esti din Bucuresti?Unde exact ai depus?Te rog....ca aici la mine la birou pe nimeni nu intereseaza :? ...



#18 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 13 December 2005 - 10:10 AM

Acum am sunat eu la 2 numere de tel de la DMSSF din Bucuresti...ei nu stiu nimic,nu primesc nici un dosar!Ca nu au normele..si au adaugat "dragut"ca probabil banii ptr.Ianuarie nu se vor primi in februarie :lol: ..Deci care stiti,va rog sa-mi spuneti si mie cum atoi procedat voi:unde ati depus,mai trebuie depuse si la Primarie......
Multumesc multttttttt!



#19 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2005 - 10:16 AM

Din cate am inteles eu Oti71 nu este din Bucuresti.....asa ca noi cei din capitala mai avem mult si bine de asteptat pana se organizeaza ceva in acest sens!
DanielaZ



#20 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 13 December 2005 - 10:53 AM

Sunt din Sf.Gheorghe, jud Covasna si intreadevar am depus dosarele, pentru ca am primit Notificare de la DMSSF si aveam termen data de azi.
Deja multe firme si chiar institutii, scoli au primit aceasta notificare.Probabil se grabesc din cauza sarbatorilor + ca sa primeasca mamicile indemnizatiile pe ianuarie in timp util.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL