Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stampila e ob. de inventar? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stampila e ob. de inventar?

20 replies to this topic

#1 id_violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 December 2005 - 12:54 PM

Help!!! Am o factura prin care s-au cumparat o stampila si o tusiera. Cum o inregistrez in contabilitate? Puteti sa-mi spuneti si mie care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un obiect ca sa fie un obiect de inventar? Thanks



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 08 December 2005 - 01:12 PM

Obiect de inventar ai atunci cand obiectul respectiv are valoare mai mica de 1500 RON si durata de utilizare mai mica de 1 an. Fiind vorba de stampila societatii eu am inregistrat-o pe obiecte de inventar. Conditiile sunt oricum indeplinite. :)

Sanda



#3 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 08 December 2005 - 02:18 PM

Cred ,corect este:obiect de inventar este acela care are o valoare mai mica de 1500 lei si o durata de intrebuintare de un an sau mai mare chiar.In exemplu de mai sus stampila are o durata de utilizare numai de un an?Si exemple sunt cu miile.Deci,durata poate fi mai mare de un an.
Mult succes![/color]
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#4 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 08 December 2005 - 02:41 PM

stampila se considera obiect de inventar chiar daca se foloseste mai mult det un an. asa am facut eu. :lol:



#5 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 11 December 2005 - 08:05 PM

in general stampila se foloseste mai mult de un an :lol:
Eu zic ca e normal sa fie pusa pe obiecte de inventar. La urma urmei cineva si raspunde de ea in caz ca se pierde.
silvi



#6 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2005 - 09:01 PM

eu as da- direct in consum



#7 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 02 January 2006 - 10:14 PM

Stampila ca si celelalte materii care nu-si consuma "substanta" intr-un singur ciclu de productie si au valoare sub limita stabilita prin HG pentru a fi Mijloace Fixe se inregistreaza ca Obiecte de Inventar.



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 04 January 2006 - 03:44 PM

Revin asupra ceea ce am scris mai sus. In loc de "si" era "sau" (conditiile trebuie indeplinite cumulativ doar de mijloacele fixe). Mersi de atentionare :D
Sanda



#9 marian manolea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2006 - 01:36 PM

am deschis o firma in urma cu vreo cateva luni.
pe langa cheltielile de constituire, evident ca s-a cumparat si o stampila...
eu am bagat-o direct pe consum. daca se pierde, se anunta si se va face alta. nu stiu sigur unde se anunta, dar stampila sunt cum sunt cheile de la casa, trebuie sa ai maaare grija de ele.....



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 February 2006 - 02:30 PM

Am o nelamurire: cu ce document dau in folosinta un obiect de inventar atunci cand firma nu are gestionar ( micro cu 5 salariati, din care nici unul nu-i gestionar).



#11 crist1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:intrebari si comentari

Postat 13 February 2006 - 02:42 PM

"fboji" a spus:

Am o nelamurire: cu ce document dau in folosinta un obiect de inventar atunci cand firma nu are gestionar ( micro cu 5 salariati, din care nici unul nu-i gestionar).
daca optezi pt a le baga pe obiecte de inventar...le poti scoate cu bon de consum pe administratorul firmei.
eu le-am bagat pe ob de inv....aici parerile sunt impartite.



#12 IULIAN CHELARU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Interests:specializare

Postat 13 February 2006 - 02:53 PM

Cel putin asa fac eu.
Achiziti ob.inv pe 303 si la sf lunii de obicei sau cand se dau ele in folosinta le treci pe 603 si intocmesti fisa obiectelor de inventar pentru a sti cine raspunde de respectivul ob de inv.In momentul cand s-a distrus fac un pv de scoatere din evidenta a ob de inv.Nu se fac bonuri de consum la ob de inv.
RESPECT



#13 crist1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:intrebari si comentari

Postat 13 February 2006 - 02:57 PM

"IULIAN CHELARU" a spus:

Cel putin asa fac eu.
Achiziti ob.inv pe 303 si la sf lunii de obicei sau cand se dau ele in folosinta le treci pe 603 si intocmesti fisa obiectelor de inventar pentru a sti cine raspunde de respectivul ob de inv.In momentul cand s-a distrus fac un pv de scoatere din evidenta a ob de inv.Nu se fac bonuri de consum la ob de inv.
Eu am facut si la control nu a fost gresit..fise fac doar la mijloacele fixe.



#14 andi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 14 February 2006 - 01:29 PM

IULIAN CHELARU a spus:

Cel putin asa fac eu.
Achiziti ob.inv pe 303 si la sf lunii de obicei sau cand se dau ele in folosinta le treci pe 603 si intocmesti fisa obiectelor de inventar pentru a sti cine raspunde de respectivul ob de inv.In momentul cand s-a distrus fac un pv de scoatere din evidenta a ob de inv.Nu se fac bonuri de consum la ob de inv.

Eu lucrez la o institutie publica iar conform ord 1917/2005 si potrivit contabilitatii de angajamente costurile bunurilor de natura stocurilor se recunosc in momentul consumului acestora,exceptie facand materialele de natura obiectelor de inventar,al caror cost se recunoaste in momentul SCOATERII DIN FOLOSINTA,NU LA MOMENTUL DARII IN FOLOSINTA!!!
la soc comerciale nu este la fel?????? :?:



#15 Bambucha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:TARGOVISTE

Postat 02 April 2006 - 10:58 AM

O stampila poate sa fie predata spre folosire unui salariat doar pentru activitati anume? De exemplu: mie mi se poate da o stampila a firmei pe care sa o pot utiliza in activitatea curenta de director economic, dar pe care sa nu am voie sa o folosesc pentru a stampila ordine de plata mai mari de 10.000 de euro sau pentru a incheia contracte fara avizul patronatului?



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 April 2006 - 12:50 PM

pai intai pt chestii d'astea stampilele trebuie sa aiba un semn dinstinct pe ele, dupa care se face un proces verbal in care se scrie ce se poate face cu stampila care are pe ea semnul dinstinc "*" spre exemplu



#17 Bambucha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:TARGOVISTE

Postat 02 April 2006 - 02:00 PM

Un act normativ referitor la asa ceva, stii? Sa prestez un studiu rapid si apoi sa vin sa ma dau mare pe forum ca stiu totul despre stampile! :wink: :lol:



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 April 2006 - 02:06 PM

act normativ despre stampile nu cred ca exista.. ce ti-am spus eu e ce se practica ... daca vrei sa faci altfel, fa



#19 Bambucha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:TARGOVISTE

Postat 02 April 2006 - 02:10 PM

Ma interesa daca un angajat care are in folosinta o stampila pentru scopuri bine determinate si o utilizeaza angajand firma in cine stie ce contracte(cu toate ca in acel proces verbal nu era prevazut asa ceva) poate sa piarda un eventual proces pe care il intenteaza firma si daca aceasta din urma este exonerata de angajamentul asumat prin acel angajat care nu avea asemenea atributii.
Merci pentru raspunsuri.
NU SPERA SI NU AI TEAMA!



#20 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 02 April 2006 - 02:24 PM

pai in mod sigur va pierde procesul.. dar mai bine intreaba un avocat... noi aici ne ocupam cu cifre :D






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL