Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COTA HANDICAPATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


COTA HANDICAPATI

42 replies to this topic

#21 mariuspernes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:servicii

Postat 12 January 2007 - 11:08 AM

Vezi postareaGAMA, la Jan 4 2007, 07:20 PM, a spus:

Vezi postareacr1st1na, la Jan 4 2007, 09:11 PM, a spus:

Va rog mult sa ma ajutati culegea 448 din 6.12.2006 cu privire la protectia si incadrarea handicapatilor si cota de 4%. Multumesc!
Eu te ajut cu placere,dac-mi dai adresa de mail,nu stiu de ce drak de cate ori doresc sa atasez ceva,imi apare ca am spatiu numai 2,18 k,deci nu mai pot atasa documente
Cum nimeni din admin.nu se preocupa de acest lucru,cu regret o spun ca nu mai pot posta nici un act normativ
Da-mi adresa de mail si ti-o trimit imediat

Ai si aceasta lege pe pagina legislativa



#22 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 12 January 2007 - 01:18 PM

Vezi postareaRadoiM., la Jan 7 2007, 01:33 PM, a spus:

daca nu aplici legea intocmai , sa zicem ca ai 100 de angajati si ai doar 1 om cu dizabilitati , dar nu platesti cota respectiva , cine te controleaza?

Te controleaza de la Administratia Financiara de care apartii. Eu am avut control pe tema asta de la Finante in 2006... :lostit (13):




#23 anca2609

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:neamt

Postat 13 January 2007 - 05:01 PM

Angajatorii (persoane juridice si institutii publice) care au cel putin 50 de angajati (nr modificat pt 2007) au obligatia de a angaja persoane cu handicap = 4% din total nr angajati.

Daca nu se fac angajari de persoane cu handicap (apte de munca), se poate opta pt:
a) plateste lunar la bugetul de stat 50% din salar minim x nr pers handicap neangajate (195 ron x nr pers neangajate)
b) achizitioneaza produse sau servicii de la unitati protejate autorizate (cu angajati handicapati) in suma echivalenta calculata cu a) (exista pe site-ul anph lista cu unitati protejate autorizate - vedem poate putem cumpara ceva util pentru firma, sa cheltuim banii cu folos.

MONITORIZARE SI CONTROL: INSPECTIA MUNCII- AMENDA 3000 lei - 9000 lei
Urmarire plata contributii si calcul penalizari : Ministerul finantelor Publice



#24 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 24 January 2007 - 09:34 AM

Vezi postareaanca2609, la Jan 13 2007, 07:01 PM, a spus:

Angajatorii (persoane juridice si institutii publice) care au cel putin 50 de angajati (nr modificat pt 2007) au obligatia de a angaja persoane cu handicap = 4% din total nr angajati.

Daca nu se fac angajari de persoane cu handicap (apte de munca), se poate opta pt:
a) plateste lunar la bugetul de stat 50% din salar minim x nr pers handicap neangajate (195 ron x nr pers neangajate)
b) achizitioneaza produse sau servicii de la unitati protejate autorizate (cu angajati handicapati) in suma echivalenta calculata cu a) (exista pe site-ul anph lista cu unitati protejate autorizate - vedem poate putem cumpara ceva util pentru firma, sa cheltuim banii cu folos.

MONITORIZARE SI CONTROL: INSPECTIA MUNCII- AMENDA 3000 lei - 9000 lei
Urmarire plata contributii si calcul penalizari : Ministerul finantelor Publice
F.Frumos!Dar trebuie declarat ceva si in Declaratia 010?
Si daca da, la ce rand?



#25 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 11:56 AM

((((((scuze ciprian...sper ca nu am inteles eu gresit din legea 448:
pentru dec. avem 4% x nr de angajati( dc acesta depaseste 50) x 330/2
pentru ian. avem 4% x nr de angajati( dc acesta depaseste 50) x 390/2

"pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre urmatoarele obligatii:
a)sa plateasca lunar catre bugetul de stat o suma reprezentând 50% din salariul de baza minim brut pe tara înmultit cu numarul de locuri de munca în care nu au angajat persoane cu handicap;" ))))))

Scuze dar nu stiu cum altfel sa fac referire direct la aceasta opinie... Eu zic ca din moment ce legea 448/2006 intra in vigoare la 01.01.2007 , se va aplica doar statului de salarii aferent lunii ianuarie,.. pentru cel din decembrie ramane calculul legislatiei aferente lunii decembrie care era la acea data in vigoare.
Nu ?????? Alte pareri ??? Multumesc.
O zi buna !!!



#26 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2007 - 12:02 PM

Vezi postareaionella, la Jan 24 2007, 11:56 AM, a spus:

((((((scuze ciprian...sper ca nu am inteles eu gresit din legea 448:
pentru dec. avem 4% x nr de angajati( dc acesta depaseste 50) x 330/2
pentru ian. avem 4% x nr de angajati( dc acesta depaseste 50) x 390/2

"pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre urmatoarele obligatii:
a)sa plateasca lunar catre bugetul de stat o suma reprezentând 50% din salariul de baza minim brut pe tara înmultit cu numarul de locuri de munca în care nu au angajat persoane cu handicap;" ))))))

Scuze dar nu stiu cum altfel sa fac referire direct la aceasta opinie... Eu zic ca din moment ce legea 448/2006 intra in vigoare la 01.01.2007 , se va aplica doar statului de salarii aferent lunii ianuarie,.. pentru cel din decembrie ramane calculul legislatiei aferente lunii decembrie care era la acea data in vigoare.
Nu ?????? Alte pareri ??? Multumesc.
asa e.... daca sunati la anph va recomanda sa asteptati normele, dar cu siguranta aceea contributie se calculeaza pt drepturile aferente lunii ianuarie 2007....



#27 petree

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 February 2007 - 09:11 AM

La ce numar de salariati ma raportez cand calculez numarul de posturi pentru handicapati, respectiv cota de bani platita la bugetul de stat pentru numarul de handicapati neangajat?
Instituitie de invatamant.
Am angajati cu norma intreaga (pentru care platesc CAS,somaj,CASS, impozit) si colaboratori al caror numar variaza de la o luna la alta(in sistem plata cu ora pentru care platesc sanatate si impozit).
Ma raportez la numarul platitorilor de CAS? sau la platitori impozit si sanatate?



#28 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 02 February 2007 - 05:58 PM

In ce cont se plateste acest fond? In programul de OP-uri de pe mfinante am gasit contul asta RO15TREZ70220200105XXXXX - Varsam.de la PJ pt.pers.cu handicap neincadrate. Este corect?

Aceasta postare a fost editata de deea77: 02 February 2007 - 06:01 PM




#29 adi_apostol

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2007 - 06:15 PM

Vezi postareadeea77, la Feb 2 2007, 07:58 PM, a spus:

In ce cont se plateste acest fond? In programul de OP-uri de pe mfinante am gasit contul asta RO15TREZ70220200105XXXXX - Varsam.de la PJ pt.pers.cu handicap neincadrate. Este corect?
Da, este corect, acolo viram si noi



#30 leti***

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 February 2007 - 01:51 PM

de unde se deduce din Legea 448/2006 ca trebuie virat la fd pt handicap si pentru luna decembrie?! :lostit (13):



#31 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 February 2007 - 01:20 PM

care este art contabil ???? 635=447 ?????



#32 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 February 2007 - 04:55 PM

Am de plata o suma ca fd handicapati si, cf legii, cumpar de suma respectiva perii, bidinele si maturi de la un atelier de handicapati. Cum sting obligatia? Sau, in acest caz, nu o mai constitui in decl. 100?
iuliana



#33 mioara.fica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:craiova

Postat 14 March 2007 - 11:58 AM

Vezi postareaGEORGIA, la Dec 9 2005, 05:18 PM, a spus:

Buna ziua , ajutati-ma va rog ......
Am angajata o persoana cu handicap .Vreau sa stiu ce cota trebuie sa reduc la fondul de handicapati sau la somaj? La ce numar de angajati cu handicap se reduce cota ,cum se calculeaza aceasta cota ,stiu ca este in limita de 4% .
Acum platim la 4* salariu minim pe economie.
Lamuritima si cu o baza legislativa.
Va multumesc,colegi.
ATENTIE! LG.448/2006



#34 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2007 - 02:03 PM

Vezi postarealeti***, la Feb 16 2007, 03:51 PM, a spus:

de unde se deduce din Legea 448/2006 ca trebuie virat la fd pt handicap si pentru luna decembrie?! :pullhair:



Din cate stiu L. 448/2006 este o modificare a OG 102/1999- privind incadrarea persoanelor cu handicap. Aceasta obligatie de a vira o suma pentru neangajarea de handicapati exista din 1999 dar a suferit cateva modificari (undeva la art. 42). Astfel, pentru anul trecut, societatile care aveau peste 75 salariati (initial erau 100 de salariati) aveau obligatia de a angaja 4% persoane cu handicap. In situatia in care societatea nu angaja aveai obligatia de a plati un salariu minim pentru fiecare persoana neangajata (total nr. salariati*4%*1 sal. minim brut pe tara -respectiv 330 pt. anul trecut). Partea cea mai frumoasa este cand constati ca trebuia sa angajezi 3,5 salariati. In urma unui control de la finante am avut ceva nelamuriri in legatura cu acest lucru pentru ca am rotunjit aceasta cifra (in plus sau in minus). Desi nu au lasat ceva scris, deduc ca se stabileste obligatia la cifra nerotunjita care a rezultat din calcul.
In legislatia anterioara L.448/2006 aveai posibilitatea de a scapa de aceasta obligatie daca, trimestrial, depuneai la AJOFM o cerere de angajare de persoane cu handicap in domeniul in care iti desfasurai activitatea. Daca aveai raspunsul negativ de la AJOFM erai absolvit de orice obligatie.



#35 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2007 - 02:05 PM

Vezi postarealauramino, la Jan 24 2007, 11:34 AM, a spus:

Vezi postareaanca2609, la Jan 13 2007, 07:01 PM, a spus:

Angajatorii (persoane juridice si institutii publice) care au cel putin 50 de angajati (nr modificat pt 2007) au obligatia de a angaja persoane cu handicap = 4% din total nr angajati.

Daca nu se fac angajari de persoane cu handicap (apte de munca), se poate opta pt:
a) plateste lunar la bugetul de stat 50% din salar minim x nr pers handicap neangajate (195 ron x nr pers neangajate)
b) achizitioneaza produse sau servicii de la unitati protejate autorizate (cu angajati handicapati) in suma echivalenta calculata cu a) (exista pe site-ul anph lista cu unitati protejate autorizate - vedem poate putem cumpara ceva util pentru firma, sa cheltuim banii cu folos.

MONITORIZARE SI CONTROL: INSPECTIA MUNCII- AMENDA 3000 lei - 9000 lei
Urmarire plata contributii si calcul penalizari : Ministerul finantelor Publice
F.Frumos!Dar trebuie declarat ceva si in Declaratia 010?
Si daca da, la ce rand?


Ne-au zapacit cu declaratiile astea. Nu se declara nimic la 010 pentru ca numarul de salariati poate diferi de la o luna la alta.



#36 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 March 2007 - 02:08 PM

Vezi postareapetree, la Feb 2 2007, 11:11 AM, a spus:

La ce numar de salariati ma raportez cand calculez numarul de posturi pentru handicapati, respectiv cota de bani platita la bugetul de stat pentru numarul de handicapati neangajat?
Instituitie de invatamant.
Am angajati cu norma intreaga (pentru care platesc CAS,somaj,CASS, impozit) si colaboratori al caror numar variaza de la o luna la alta(in sistem plata cu ora pentru care platesc sanatate si impozit).
Ma raportez la numarul platitorilor de CAS? sau la platitori impozit si sanatate?



Poate ca intre timp te-ai lamurit. Cred totusi ca te raportezi la salariatii care au carte de munca si ale caror venituri brute intra in fondul de salarii. Oricum daca ai capatat o opinie pertinenta te-as ruga sa o postezi pentru ca m-ar interesa si pe mine. Multumesc.



#37 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 02:26 PM

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.
Dragos



#38 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 March 2007 - 03:32 PM

Vezi postareanegocont, la Mar 14 2007, 02:26 PM, a spus:

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.
Si daca din calcul rezulta 2.1 tot la 3 se rotunjea. Acest fond exista de mult, nu este u noutate si cei vechi care s-au mai izbit de el striu si pot confirma. Se rotunjeste in plus, indiferent de valoarea de dupa virgula.
iuliana



#39 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2007 - 03:35 PM

[quote name='IULIANA1207' post='125293' date='Mar 14 2007, 03:32 PM'][quote name='negocont' post='125283' date='Mar 14 2007, 02:26 PM'][quote name='iren' post='114064' date='Jan 5 2007, 11:14 AM']"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"

Asa este!Subscriu la ce a scris Iuliana! Si este logic, pentru ca este vorba de numar de persoane!

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 14 March 2007 - 03:37 PM

loredana



#40 cflorinc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Medias

Postat 04 June 2007 - 04:20 PM

Pe situl ANPH gasiti o lista actualizata zilnic cu unitati protejate care mai nou nu produc neaparat perii si maturi ci fac webdesign sau sunt agentii de publicitate ori tipografii. Asa ca ar fi muuult mai intelept sa cumparati de banii respectivi ceva avand in vedere ca legea permite sa optati nu doar pt plata la stat ci achizitii de produse si servicii de la unitati protejate.
Iata lista completa:

http://www.anph.ro/lista_institutii.php?m=...438fdb1f5ba4470

www.webleader.ro






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL