Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COTA HANDICAPATI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


COTA HANDICAPATI

42 replies to this topic

#41 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2007 - 09:58 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 14 2007, 03:32 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Mar 14 2007, 02:26 PM, a spus:

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.
Si daca din calcul rezulta 2.1 tot la 3 se rotunjea. Acest fond exista de mult, nu este u noutate si cei vechi care s-au mai izbit de el striu si pot confirma. Se rotunjeste in plus, indiferent de valoarea de dupa virgula.


Am primit un raspuns de la ANPH, in care se spune ca nu se rotunjeste deloc.
Calculul corect:
2.1 * 390/2
2.99 * 390/2
NU SE ROTUNJESTE NICI IN MINUS NICI IN PLUS
Am mai trimis o solicitare pentru lamuriri suplimentare si de o luna astept raspuns... si astept...
Dragos



#42 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 15 June 2007 - 09:10 AM

Mi se pare logic sa nu se rotunjeasca. Avem posibilitatea sa angajam o persoana si cu contract partial de munca ( de la o ora pana la 7 ore), deci
numarul mediu care apare in declaratia de CAS este cel care se inmulteste cu 390/2 .

TotalSal - un program complet de salarii!



#43 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2007 - 12:29 PM

Am primit in sfarsit raspunsul de la ANPH:

Numarul de angajati luat in calcul este numarul mediu de angajati din luna de raportare.
Se determina ca numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, impartita la numarul total de zile lucratoare. In efectivele zilnice nu vor fi inclusi salariatii aflati in concediu fara plata, cei aflati in greva, cei detasati la lucru in strainatate si nici cei ale caror contracte de munca sunt suspendate. pentru fiecare zi de repaus saptamanal sau de sarbatoare legala se vor lua in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta, cu exceptia persoanelor al caror contract individual de munca a incetat in acea zi. Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga vor fi inclusi in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca.
Numarul obtinut in urma aplicarii procentului de 4% la numarul de angajati se rotunjeste in plus.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL