Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lioana - Vede profil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lioana

Inregistrat la: 25 Nov 2015
Offline Ultimul click: Jul 16 2019 09:01 PM
-----

Topicele mele

Inregistrari piese schimb care nu pot fi reparate

28 January 2019 - 07:17 PM

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema-
Din gestiunea de materiale recuperate s-a trimis spre reparatie o piesa de schimb. Firma care executa reparatia a returnat piesa de schimb mentionand pe avizul de insotire ca nu poate fi reparata. Care sunt inregistrarile?
La primire, piesa se va receptiona, dar cum se procedeaza pentru a incadra piesa ca deseu, avand in vedere ca nu mai poate fi reparata. Initial, cand a fost introdusa in gestiunea de materiale recuperate s-a considerat ca poate fi reparata, s-a inregistrat venit (provenea din demontarea unui ansamblu)-
302x(analitic distinct)=7588,
s-a trimis la reparat- 351=302x
a venit de la reparat- 302x=351
E corect daca la primire o incadrez direct ca deseu 302x (analititic distinct-deseu) ? Ar fi o problema?

deductibilitate cheltuieli impozitare profit

19 March 2018 - 06:06 PM

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati pentru clarificarea situatiei urmatoare:

-in 2015 s-a constituit o ajustare pentru depreciere creantelor (debit ptr. lipsa in gestiune-ptr. toata valoarea debitului):
681=496 - cheltuiala nedeductibila;
-in 2017 s-a finalizat procesul - s-a constatat ca debitorul nu se face vinovat de producerea debitului; s-a intocmt Nota justificativa privind scaderea din evidenta contabila a creantei, s-a aprobat:
781=496 - venit neimpozabil
654=461 - cheltuiala deductibila sau nedeductibila ???


Art. 25 (4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidență a creanțelor, pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26, precum și cele înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
1. punerea în aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentință judecătorească, în conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii judecătorești;
3. debitorul a decedat și creanța nu poate fi recuperată de la moștenitori;
4. debitorul este dizolvat, în cazul societății cu răspundere limitată cu asociat unic, sau lichidat, fără succesor;
5. debitorul înregistrează dificultăți financiare majore care îi afectează întreg patrimoniul;
6. au fost încheiate contracte de asigurari.


Art. 26 (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor/ajustărilor pentru depreciere, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:

j) ajustările pentru deprecierea creanțelor înregistrate potrivit reglementărilor contabile aplicabile, în limita unui procent de 100% din valoarea creanțelor, altele decât cele prevăzute la lit. d), e), f), h) și i), dacă creanțele îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
1. sunt deținute la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătorești prin care se atestă această situație, sau la o persoană fizică asupra căreia este deschisă procedura de insolvență pe bază de:
- plan de rambursare a datoriilor;
- lichidare de active;
- procedură simplificată;
2. nu sunt garantate de altă persoană;
3. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului.

Normele metodologice de la art. 26- (6) În aplicarea art. 26 alin. (1) lit. j) din Codul fiscal, creanțele, altele decât creanțele asupra clienților reprezentând sumele datorate de clienții interni și externi pentru produse, semifabricate, materiale, mărfuri etc. vândute, lucrări executate și servicii prestate, sunt cele înregistrate după data de 1 ianuarie 2016. De asemenea, pentru deducerea ajustărilor pentru deprecierea creanțelor se au în vedere și regulile prevăzute la alin. (3).

Am atasat extrase din Codul Fiscal pe care le-am considerat relevante pentru situatia prezentata; sa inteleg ca suma inregistrata in contul 654 este nedeductibila, ea fiind o creanta inregistrata inainte de 01.01.2016 ? unde gresesc ?

cota TVA aferenta facturilor de chirii emise in dec. 2016

01 February 2017 - 01:41 PM

Buna ziua!
Avem urmatoarea situatie:
- chirii aferente lunii dec. 2016, facturate cu data de 31.12.2016, cu cota tva de 20%. Termenul de plata (data scadenta) este in ianuarie 2017.
Avand in vedere ca pentru inchirieri serviciul se consideră efectuat la fiecare dată specificată în contract pentru efectuarea plății (respectiv, ian. 2017), in ianuarie 2017 trebuie stornata factura cu cota tva de 20% si intocmita factura cu cota tva de 19%.
Este corect ?

Cometa SQL