search
conta.ro cauta meniu
search

Petrolul, la un pas de recordul de 90,46 dolari pe baril



Parlamentul din Turcia a votat miercuri aproape în unanimitate o incursiune militară în nordul Irakului, într-o mișcare care a ridicat prețul țițeiului cu mai mult de un dolar la o valoare de 89 dolari pe baril, relatează Financial Times.
Un oficial iranian al OPEC a declarat că prețul ridicat al petrolului se datorează tensiunilor politice la nivel internațional și nu presupusei lipse a rezervelor de țiței.
Prețul țițeiului se apropie de maximul istoric, ajustat la inflație, atins în 1908, atunci când prețul petrolului s-a ridicat la 90,46 de dolari pe baril, odată cu începerea războiului dintre Iran și Irak.
"Geopolitica este motivul din spatele majorării prețurilor la petrol. O contribuție la calmarea situației internaționale va ajuta la scăderea prețurilor", a declarat oficialul iranian. Organizația și-a făcut publică ieri îngrijorarea în ceea ce privește prețul ridicat al petrolului, însă anumiți membri au declarat că nu pot face nimic mai mult pentru a controla creșterea. FMI a avertizat miercuri că piața petrolului este "foarte strânsă" și "reducerea rezervelor de țiței sau îngrijorările geopolitice vor conduce la o viitoare puternică creștere a prețului de combustibil".
Se spune că piața de opțiuni, unde investitorii cumpără protecție față de orice modificare a prețului, va avea șanse de 16,6% să tranzacționeze petrolul la 95 de dolari pe baril înainte de sfârșitul anului 2008.
Tensiunile geopolitice au mărit prețul petrolului cu 8 dolari în ultimele 10 zile
507 parlamentari au votat în favoarea acțiunii militare, față de 19 împotrivă, lucru ce va permite forțelor armate turce să intre în baza kurdă separatistă din Irak a PKK vinovați de recentele atacuri din Turcia. "Am ajuns la capătul răbdării", a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului turc în Parlament, informează The International Herald Tribune.
Astfel se ridică temeri că trimiterea de forțe masive turcești în regiune, o mișcare la care SUA se opun, va inflama și mai mult conflictul în una din puținele părți ale țării care sunt considerate a fi stabile. Președintele american George W. Bush a amenințat Ankara în legătură cu viitoarea mișcare: "Transmitem foarte clar Turciei că suntem de părere că este în interesul lor să nu trimită trupe în Irak". Bush, care a discutat cu generalul David Petraeus, comandantul trupelor americane în Irak și cu Ryan Crocker, ambasadorul SUA în Bagdad a mai adăugat că "există și alte soluții de a lupta cu această problemă decât prin trimiterea masivă de trupe în țară."
Ar putea fi începutul celui de-al treilea Război Mondial?
Totuși, Guvernul de la Ankara a declarat săptămâna trecută că va fi adoptată o rezoluție care să elibereze mâinile conducătorilor pentru a fi capabili de a face o schimbare în decizii dacă situația o va necesita și că acest lucru nu înseamnă în mod obligatoriu că vor acționa. Între timp, și Uniunea Europeană a reiterat ideea că se poate găsi o soluție diplomatică prin cooperarea cu Guvernul irakian, față de folosirea forței.
Președintele Bush a atras atenția miercuri asupra faptului că un Iran ce deține arme nucleare ar putea conduce la un al treilea Război Mondial. Iranul a respins acuzațiile ce i-au fost aduse privind dezvoltarea capacităților nucleare în scopuri ostile, afirmând că tehnologia nucleară va servi producerii de energie.
"Este crucial pentru Turcia să continue să rezolve această problemă prin cooperarea cu autoritățile relevante", a declarat miercuri un purtător de cuvânt al Comisiei Europene. "Uniunea Europeană și Turcia au reiterat în mod repetat faptul că vor milita pentru independența, suveranitatea, unitatea și integritatea teritorială a Irakului", a mai adăugat purtătorul de cuvânt.

Esential pentru contabili - Monografii contabile complete



Atentie, contabili!

Contabilitatea se schimba!
Completeaza adresa de email la care
vrei sa primesti Raportul Gratuit
TOP 12 Monografii Contabile