Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PISOIAS's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PISOIAS's Content

There have been 138 items by PISOIAS (Search limited from 20-December 07)



Sort by                Order  

#70682 FNUASS

Postat de PISOIAS on 01 March 2006 - 11:00 AM in Arhiva

:lol: Super raspuns....... de fapt tipic. :x



#67340 FNUASS

Postat de PISOIAS on 15 February 2006 - 11:17 AM in Arhiva

Vedeti ca in folderul in care se instaleaza aplicatia, Raportare FNUASS exista si un alt executabil denumit instalare.exe. Eu dupa instalare am rulat asta mai inati si apoi am putut intra in aplicatie fara probleme.
Parerea mea: alta tampenie de aplicatie. A gasit cineva vreo modalitate de import de fisiere in aplicatie? Ca eu tot caut si nu vad nimic. :shock:



#145244 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 02:15 PM in Arhiva

Vezi postareaNemesis, la Sep 27 2007, 11:42 AM, a spus:

certificatul de concediu medical initial a avut cod de indemnizatie 06.
certificatul de concediu medical in continuare are tot cod 06.
Este cotect? eu zic ca nu.
Daca este internare se poate continuarea. Altfel...pot sa fie max 5 zile de CM 06.



#145292 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 05:20 PM in Arhiva

Vezi postareaNemesis, la Sep 28 2007, 01:54 PM, a spus:

Da ,a fost internare si apoi a avut prelungire de CM.
Am gasit in Ordinul 175 din 23.04.2007 publicat in MO Partea I nr.519/01.08.2007 >
-Daca incapacitate temporara de munca se mentine,concediul medical poate fi prelungit,pentru acceasi afectiune
dar,nu pentru cod de indemnizatie de urgenta 06.
Deci,nu se poate elibera un certificat medical dat ,,in continuare ,, pe acelasi cod.06
Asa inteleg eu din textul de lege.
Ce spuneti?
Tu citezi din acelasi articol la care faceam eu referire si anume tot in categoria fara internare in spital. Uite ce spune art 30 din Normele de aplicare la OUG 158:
"Art. 30. - (1) Certificatele de concediu medical pentru durata internării se acordă de medicul curant din spital care a îngrijit și externat pacientul.
(2) În cazul în care durata internării este mai mare de 30 de zile, medicul curant va elibera certificatul de concediu medical lunar.
(3) La externarea din spital se poate acorda un concediu medical de la 1 la 7 zile calendaristice, iar în cazuri speciale, cu aprobarea medicului-șef de secție, până la maximum 21 de zile calendaristice."
Eu zic ca e ok certificatul ala si sa i-l iei in considerare.



#150616 Declaratie sanatate CASS

Postat de PISOIAS on 13 November 2007 - 07:27 PM in Arhiva

Vezi postareaDinu George, la Nov 9 2007, 10:13 AM, a spus:

Nedumerirea mea a fost si este daca luna aceasta se merge cu structura veche a declaratiilor de sanatate (contributia angajati si angajator) sau cea noua.

Buna intrebare. Asta e si nedumerirea mea, mai ales ca minunatul ordin 811 nu a aparut inca in Monit. Ofic. In Bucuresti ca in Bucuresti, ca aici mai treaca mearga. In schimb in tara e jale. Acolo am avut probleme si luna trecuta cand nu primeau pe noul format.



#54291 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de PISOIAS on 05 December 2005 - 09:36 PM in Arhiva

Intr-adevar de la 01 ianuarie 2006 angajatorul nu mai are nimic de-a face cu CIC-ul. Totul trece in seama primariilor. Mamica (sau taticul :) ) care va solicita CIC-ul trebuie sa intocmeasca un ditamai dosarul si sa-l depuna la primarie; de acolo urmand sa incaseze si indemnizatia de 800 RON.



#56783 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 20 December 2005 - 09:32 AM in Arhiva

Eu pe noiembrie nu am facut nici o modificare.
Pe decembrie insa nu mai scap. Si nu stie nimic nimic. :evil: Am sunat de mi-a venit rau peste tot si ori nu raspunde nimeni ori e raspunsul clasic: asteptam lamuriri suplimentare. :shock:



#56670 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 19 December 2005 - 10:31 AM in Arhiva

Citeaza

Hai sa gandim logic!
Normal ca se pondereaza cu zilele de CM. Altfel de unde stii ca acel salariu minim este cel lunar si nu anual ( nici asta nu se specifica ).
Logic da, asa este! Numai ca..... ce e logic pentru noi nu este si pentru ei de cele mai multe ori. Si daca nu specifica nicaieri in legislatie...la un eventual control......nu ne vad prea bine.



#56521 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 17 December 2005 - 02:41 PM in Arhiva

Hai sa va spun si ce am inteles eu:
1. Toate concediile medicale trec de sub "umbrela" CAS-ului, sub cea a CASS-ului (sanatate), mai putin CIC-ul care va trece catre Directiile de munca
2. Se diminueaza cota de CAS angajator la 21.25%
3. Se infiinteaza o noua contributie: 0.75% (contributie pentru concedii medicale..parca asa se numea in lege);
4. Pentru perioada de concediu medical se va plati CAS 9.5% la nivelul unui salariu minin pe economie, care SE VA RETINE din indemnizatia de medical. Ceea ce este aici o tampenie, este faptul ca nu se specifica nicaieri daca acest 9.5%*921 se pondereaza cu zilele de concediu medical. Pt ca daca nu....se poate ajunge la situatii hilare cand o persoana pt 1 zi de medical trebuie sa vina cu bani de acasa. (9.5%*921>indemnizatia de medical);
5. Si vesnica problema indelung dezbatuta aici: daca se plateste sau nu 6.5% pt perioada de concediu medical. Mie mi se pare normal sa nu se plateasca, dar aici dragii nostrii legiuitori trebuie sa se puna de acord.



#145247 se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time?

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 02:21 PM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 25 2007, 05:06 AM, a spus:

Daca nu are stagiu de cotizare nu-i poti plati CM decat pt urgente si celelalte boli speciale! Il pontezi invoit fara plata.
Nu chiar. Cfm noilor reglementari si certificatele medicale care nu se platesc trebuie incluse in declaratia de concedii medicale si depuse la casa de sanatate, impreuna cu declaratia.
Iar in ceea ce priveste stagiul de cotizare, acesta nu este strict perioada pe care a lucrat-o la tine in firma angajatul, ci este vorba de perioada in care a realizat venituri, pentru care s-a platit 0,85%+perioadele de stagiu prin asimilare



#145248 se poate plati un CM la cineva care lucreaza part-time?

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 02:25 PM in Arhiva

Nu e vorba de ce e logic si de ce nu. Scrie clar in lege ca beneficiaza de CM si la locul unde lucreaza cu timp partial.



#84002 doua functii la aceeasi firma?????

Postat de PISOIAS on 17 May 2006 - 03:39 PM in Arhiva

Citeaza

NU se pot incheia si inregistra doua contracte pentru acelasi salariat la aceeasi unitate cum nici nu se pot cumula doua functii pe acelasi contract.

Asa stiu si eu Andreea. Ganditi-va apoi si la declaratiile de somaj, de cas, pe acestea cum le faceti? Deoarece nu poate sa apara pe ele acelasi CNP de mai multe ori. Si o alta problema ar fi plafonarea CAs-ului. Cum faci daca impreuna cele 2 salarii depasesc plafonul, dar separat nu?



#195291 impozitare salarii compensatorii

Postat de PISOIAS on 26 February 2009 - 05:05 PM in Arhiva

Lege nr. 95 din 14/04/2006, privind reforma în domeniul sănătății

CAPITOLUL V, Finanțarea serviciilor medicale, a medicamentelor și dispozitivelor medicale

SECȚIUNEA 1
Constituirea Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).

(6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.

Normă metodologică din 20/02/2002, de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă

Art. 14. - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentată de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19 din lege, constituit, după caz, din următoarele elemente:

(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
b) diurne de deplasare și de delegare, indemnizații de delegare, detașare și transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariaților la profit;
e) compensațiile acordate în condițiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în situațiile prevăzute la art. 19 din lege, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deținut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.


Normă metodologică din 21/12/2006, de aplicare a Legii nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale

Art. 1. (2) Fondul total de salarii brute lunare prevăzut la alin. (1) include:
a) salariile de bază;
b) salariile de bază aferente personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară;
c) sporurile, adaosurile și indemnizațiile;
d) salariile de merit;
e) sumele realizate prin plata cu ora, gărzile, indemnizațiile clinice;
f) stimulentele și premiile de orice fel care se plătesc din fondul de salarii;
g) indemnizațiile pentru concediul de odihnă;
h) indemnizațiile pentru perioadele de incapacitate temporară de muncă, suportate de angajatori, conform legii, din fondul de salarii;
i) orice alte sume plătite din fondul de salarii, cu excepția compensațiilor acordate în condițiile legii și ale contractului colectiv de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor.



#145369 Casa de marcat -PFA

Postat de PISOIAS on 30 September 2007 - 10:16 AM in Arhiva

Vezi postareaJojo, la Sep 20 2007, 08:22 AM, a spus:

Eu inteleg din ordonanta 47 ca profesiile liberale nu tb sa aiba case de marcat.SE EXCEPTEAZA DE LA PREVEDERILE ART.1 alin 1 !!!!!!!!!!!! Ce ziceti?Inteleg eu aiurea?
Asa inteleg si eu si nu inteleg de ce atatea intrebari pe subiectul asta. Ce e asa de neclar? Interesant ca s-a ajuns inclusiv la explicatii din DEX :biggrin:

Si apropos Noris: "Legea zice ca se excepteaza de la obligatia casei de marcat:
"h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"
Eu nu inteleg aceasta formulare. Cine poate sa o formuleze altfel, mai clar?"

Este vorba de activitati desfasurate si pentru care NU ESTI OBLIGAT sa ai SRL, adica le poti desfasura si altfel.



#7129 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 04:01 PM in Arhiva

la brut????
Pai brutul poate sa includa si ore suplimentare... si prime....



#48804 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:25 PM in Arhiva

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.
[/code]



#51013 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 14 November 2005 - 09:35 PM in Arhiva

Din cate stiu eu pentru pensionari nu se retine somaj (nici angajat nici angajator).



#7141 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 05:22 PM in Arhiva

Citeaza

"Deci contributia de 1% se calculeaza la salariul de baza brut efectiv realizat(aferent timpului lucrat) la care se adauga sumele cu caracter permanent(sporuri care fac parte din salariu, ca sporul de vechime, sporul de conducere a unei formatii de lucru - ex. maistru-sau indemnizatia de conducere -la direcori). "
Asa stiam si eu
M-ar interesa care este baza legala> Scrie undeva explicit chestia asta?



#7680 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 18 January 2005 - 05:27 PM in Arhiva

Multumesc de lamuriri!
Deci atata timp cat in CIM e trecut separat sal de baza si separat sporul de vechime e clar!!!
Platesc somaj la sal baza+spor vechime



#7117 aplicare procent 1% somaj - la ce?

Postat de PISOIAS on 12 January 2005 - 03:18 PM in Arhiva

Buna tuturor!!

Am si eu o nelamurire! Din informatiile mele cota de 1% somaj se plateste la sal de baza+sporurile permanente (cele trecute in cartea de munca de ex spor vechime). As vrea sa stiu daca asa este :?: si care este baza legala.
Sper sa ma poata cineva ajuta pentru ca am avut n dispute pe tema asta.



#51448 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 16 November 2005 - 10:37 PM in Arhiva

NU



#48806 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:26 PM in Arhiva

Scuze cred ca asa trebuia de fapt sa apara

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.



#145265 achizitie masina pfa

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 03:17 PM in Arhiva

Iertare, PISOIAS...e-adevarat, eu tin ctb la societati si poate ca-mi scapa unele prevederi legate de PFA, dar stiam ca se poate face impozitarea in sistem real, adica in functie de profit (incasare minus cheltuieli), si este de 16%. Adica se iau in calcul si cheltuielile.
[/quote]
Da, exista PFA in sistem real si asa se calculeaza baza de impozitare, cum ai spus si tu. Doar ca se calculeaza asa indiferent daca esti platitor de TVA sau nu. Pe sintax il interesa daca il ajuta sa fie platitor de TVA pentru ca asa zicea el ca masina ar fi cu 19% mai ieftina.
Eu zic ca nu e chiar asa. Adica valoarea masinii e aceeasi, doar ca TVA-ul ti-l poti recupera in timp, daca esti platitor de TVA. Si asa cum am zis si in postul anterior, trebuie sa ai intai ceva TVA colectat, ca sa-ti poti deduce TVA-ul aferent masinii. Gresesc?



#145252 achizitie masina pfa

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 02:38 PM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Sep 28 2007, 11:53 AM, a spus:

Daca timp de un an de zile nu ai simtit nevoia de a deveni platitor de TVA, nu ai avut probleme in relatia cu clientii, nu vad de ce sa faci pasul asta doar pt o masina. E-adevarat, poate fi o suma considerabila si probabil ca acesta ar fi un aspect hotarator. Pe de alta parte, valoarea de intrare a masinii in ctb va fi valoarea totala a facturii. Deci treptat(datorita amortizarii), suma aceea va putea fi dedusa integral la calculul impozitului pe profit.
E vorba de PFA unde nu exista notiunea de impozit pe profit.
Si eu zic ca e mai bine sa fi platitor de TVA, desi nu stiu daca asta te ajuta acum cu ceva. Pentru ca din cate stiu eu, trebuie sa ai ceva TVA colectat inainte de a incepe sa deduci. Cu alte cuvinte trebuie sa fi de un timp platitor de TVA ca sa se simta acum cand vrei sa-ti iei masina.
facturarea....n-are legatura, nu ar trebui sa fie nici un incovenient. Depinde insa si de clauzele contractuale.



#145289 achizitie masina pfa

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 04:48 PM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Sep 28 2007, 02:17 PM, a spus:

Cam asa ceva. TVA-ul il platesti oricum furnizorului, iar daca nu ai emis facturi care acopere acest TVA nu ai din ce sa scazi. Dar, ca platitor, daca TVA-ul de recuperat este mai mare de 5000lei se poate face cerere de rambursare la fisc. Dar este o procedura de durata.
Exact. Asta vroiam si eu sa spun. Merci Madalinab :notworthy:




Cometa SQL