Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ochiad's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ochiad's Content

There have been 128 items by ochiad (Search limited from 19-December 07)



Sort by                Order  

#140756 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 25 August 2007 - 11:01 AM in CONSULTANT FISCAL

View Postcristy_botezatu, on Jul 26 2007, 11:13 AM, said:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............
le vreau si eu la ochiac@yahoo.com
Multumesc



#148981 Urmatorul examen pt consultanti fiscali...

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 10:38 AM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Jul 14 2007, 06:06 PM, a spus:

Are cineva idee cand va fi? Si as vrea sa stiu la examenele care au fost pana acum, au aparut grilele pe net inainte de examen cu cateva zile? Sau cum a fost procedura?

pe 8-9 decembrie
unde gasim grilele din iulie? :cool: :smile:



#148982 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 10:51 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 11:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............

Te rog rfumos trimite si la adresa office@ochia.ro sau ochiac@yahoo.com
Multumesc frumosLe astept cu interes



#148984 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 26 October 2007 - 11:04 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareajulia607, la Sep 19 2007, 04:03 PM, a spus:


nu reusesc sa descarc nimic
te rog ajuta-ma si trimite-le la ochiac@yahoo.com
si martie si iunie
multumesc frumos
mult mult



#151558 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 24 November 2007 - 11:43 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postarearamy001, la Nov 22 2007, 09:22 AM, a spus:

Buna,

As dori si eu grilele examen consultant fiscal 2007-cu variantele de raspuns: ramy_simion@yahoo.com

Multumesc frumos,

Ramona

daca se poate sa le primesc si eu (cu variante de raspuns) la adresa ochiac@yahoo.com.
Ne ajuta foarte mult daca avem si variantele de raspuns nu doar raspunsul corect.
Pe cele din Martie le am dar pe cele din Iunie nu
Multumec anticipat



#151601 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 25 November 2007 - 03:27 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Nov 24 2007, 07:21 PM, a spus:

Gand la gand cu bucurie: si eu am avut azi de furca cu vama, in sensul ca nu gasesc nimic care sa zica dom'le ca e actualizat la data de cutare sau la zi. Voi aveti legislatia la zi cu vamile: regulament vamal, cod vamal din astea?
Mersi

MAJORITAREA RASPUNSURILOR LE GASESTI IN REGULAMENT
L-AM ACTUALIZAT LA ZI CU SINTACT-UL

se pare ca nu stiu sa postez aici documentul meu
ma invata careva?



#151603 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 25 November 2007 - 03:52 PM in Arhiva

Vezi postareamarinic, la Nov 24 2007, 01:18 PM, a spus:

Banuiesc ca mai toti v-ati apucat deja de intrebari si ati sesizat ca si mine ca regulamentul vamal a fost destul de abrogat prin 946/2007, deci multe din intrebari nu prea mai au raspuns. Eu zic ca intrebarile vor fi dupa ce in vigoare acum. Voi cum invatati? Ma tot uit pe bibliografie si nu scrie scrie nimic de data aplicari legislatiei. Stie cineva ceva?
Fara nici un fel de legatura la Codul de procedura fiscala intrebarea 412, raspunsul dupa legislatia actuala este 2 zile.

Hai sa mobilizam noi oamenii pentru raspunsuri cat mai complete
vad numai cereri de grile pe forum, oare dezbaterile unde se fac?
ce spui de raspunsul meu la intrebarea:

452. În cazul fuziunii, nu se realizează operațiunea de:
a. publicare a actului de fuziune în Monitorul Oficial al României, Partea I
b. întocmire a proiectului de fuziune
c. avizare a proiectului de fuziune
d. informare a asociațiilor
e. adoptare a hotărârii privind fuziunea
f. [b]exercitare a dreptului de opoziție[b] ? unde-l gasesc?



#152020 regulament vamal examen consultant

Postat de ochiad on 28 November 2007 - 11:13 PM in Arhiva

Vezi postareamarinic, la Nov 25 2007, 05:22 PM, a spus:

Oricum hai sa incercam sa raspundem si la astea "Proiectul de fuziune sau de divizare, vizat de judecătorul delegat, se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, pe cheltuiala părților, integral sau în extras, potrivit dispoziției judecătorului delegat sau cererii părților, cu cel puțin 30 de zile înaintea datelor ședințelor în care adunările generale extraordinare urmează a hotărî, în temeiul art. 113 lit. h), asupra fuziunii/divizării." -art. 242, legea 31/90 pct. 2

Ok, am inteles ce spune legea dar nu mi-ai raspuns la intrebare
Raspunsul corect este c sau e?



#152023 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 28 November 2007 - 11:29 PM in Arhiva

Vezi postareapetro71, la Nov 27 2007, 10:21 AM, a spus:

Multumesc celor care au subscris la idee...este foarte buna si ideea cu cate 2 persoane care sa rezolve in paralel...
Deci incepem inscriierile?
Propunerea mea:

Incepem inscrierile pana vineri...in functie de nr celor inscrisi sambata-duminica vom face repartizarea intrebarilor in ordinea inscrierilor si in functie de nr celor inscrisi...vom vedea cate intrebari ne revin spre rezolvare la fiecare...
In legatura cu posibilitatea sa nu mai apara subiectele: este posibil dar TREBUIE SA FIM OPTIMISTI.

Astept propunerile si ideile voastre .BAFTA LA INVATAT!

LISTA:

1.PETRO 71

dar pentru intrebarile din iunie si martie nu facem dezbateri?
majoritatea au inteles ca repartizarea intrebarilor se face doar pentru cele din Decembrie, pe care speram sa le aflam...?!

Vezi postareanaiman_a, la Nov 28 2007, 11:13 PM, a spus:

Vezi postareaiulie012006, la Nov 28 2007, 06:32 PM, a spus:

1. PETRO 71
2. MARINIC
3. LYV
4. RONALDO
5. mihaela.ela
6. ylg
7. contasoft
8. bibilica
9. mariusoana
10. ade31
11.lorena-2007
12. mirela 13
13.Oana_P
14.Unchiul 56
15.alexa_balaj
16 IANT
17. Roberts
18. florens
19. malabs
20. domnica_l
21 Andra M
22. florin_bv
23.danitza
24.mihaela_b
25.szferi
26.ramy001
27. iulie012006, ma inscriu si eu.
28. naiman_a , ma inscriu si eu sa ajut la rezolvarea lor , desi sunt consultant
29. ochiad



#152263 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 04:14 PM in Arhiva

[cine poate raspunde la intrebarea
313. Un antrepozitar autorizat pentru productia de alcool etilic si bauturi alcoolice spirtoase produce o cantitate de 20.000 de hl alcool etilic, din care: 15.000 de hl ii utilizeaza in sistem integrat pentru productia de bauturi alcoolice spirtoase, 1.000 de hl livreaza catre spitale si farmacii, 2.000 de hl catre depozite farmaceutice, iar diferenta de 2.000 de hl sunt utilizati in productia proprie de otet alimentar cu codul NC 2209. Pentru ce cantitate de alcool etilic datoreaza accize antrepozitul fiscal de productie de alcool etilic:
A. 0 HL
B 2000 de hl

cu exemplificare din lege.
hai sa incepem dezbaterile



#152273 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 04:50 PM in Arhiva

Vezi postareagabif, la Nov 30 2007, 04:41 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 04:14 PM, a spus:

[cine poate raspunde la intrebarea
313. Un antrepozitar autorizat pentru productia de alcool etilic si bauturi alcoolice spirtoase produce o cantitate de 20.000 de hl alcool etilic, din care: 15.000 de hl ii utilizeaza in sistem integrat pentru productia de bauturi alcoolice spirtoase, 1.000 de hl livreaza catre spitale si farmacii, 2.000 de hl catre depozite farmaceutice, iar diferenta de 2.000 de hl sunt utilizati in productia proprie de otet alimentar cu codul NC 2209. Pentru ce cantitate de alcool etilic datoreaza accize antrepozitul fiscal de productie de alcool etilic:
A. 0 HL
B 2000 de hl

cu exemplificare din lege.
hai sa incepem dezbaterile


In codul fiscal se face referire la depozite farmaceutice ci numai la spitale si farmacii
multumesc frumos
am inteles (asa este, am citit si eu acum)

o intrebare noua:
382. La ce nu va proceda organul de inspecție fiscală pentru ducerea la îndeplinire a atribuțiilor inspecției fiscale?
R: Calcularea de accesorii aferente obligatiilor fiscale declarate si neachitate in termenele legale.

Extras din lege:
Pentru ducerea la îndeplinire a atribuțiilor prevăzute la alin. (2) organul de inspecție fiscală va proceda la:
a) examinarea documentelor aflate în dosarul fiscal al contribuabilului;
b) verificarea concordanței dintre datele din declarable fiscale cu cele din evidența contabilă a contribuabilului;
c) discutarea constatărilor și solicitarea de explicații scrise de la reprezentanții legali ai contribuabililor sau împuterniciții acestora, după caz;
d) solicitarea de informații de la terți;
e) stabilirea corectă a bazei de impunere, a diferențelor datorate în plus sau în minus, după caz, față de creanța fiscală declarată și/sau stabilită, după caz, la momentul începeni inspecției fiscale;
f) stabilirea de diferențe de obligații fiscale de plată, precum și a obligațiilor fiscale accesorii aferente acestora;
g) verificarea locurilor unde se realizează activități generatoare de venituri impozabile;
h) dispunerea măsurilor asigurătorii în condițiile legii;
i) efectuarea de investigații fiscale potrivit alin. (2) lit. a);
j) aplicarea de sancțiuni potrivit prevederilor legale;
k) aplicarea de sigilii asupra bunurilor, întocmind în acest sens proces-verbal.

litera d nu este cumva raspunsul postat acestei intrebari? sunt un pic in ceata????



#152278 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 05:07 PM in Arhiva

acestui grup de lucru ii mai adresez o intrabare:
455.Care este momentul în care ia naștere datoria vamală în cazul sustragerii mărfurilor de la supraveghere vamală ?
R: din momentul in care a fost constatata sustragerea ?????

R cu estras din lege : Codul vamal Art. 225
(1) Datoria vamală la import ia naștere și prin sustragerea de sub supraveghere vamală a mărfurilor supuse drepturilor de import.
(2) Datoria vamală se naște în momentul sustragerii mărfurilor de sub supraveghere vamală.

care raspuns il considerati corect ( pentru cele din martie l-am gasit pe cel cu ????, iar eu il consider pe cel de-al doilea: momentul sustragerii dar, daca acesta constatare are loc mai tarziu cum ne dam seama care este momentul sustragerii?)
ce spuneti?



#152283 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 05:16 PM in Arhiva

cine imi poate spune unde scrie despre raspunsul corect la intrebarea de mai jos?

464.Cine efectuează verificarea condițiilor economice pentru mărfurile supuse măsurilor de politică agricolă, drepturilor antidumping sau drepturilor compensatorii, în cazul regimului de transformare sub control vamal?

Autoritatea Nationala a Vamilor



#152287 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 05:56 PM in Arhiva

[vad ca nimeni nu are raspunsuri la intrebarile mele!!
dar totusi insist cu o intrebare noua:

36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?



#152289 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 06:08 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_b, la Nov 30 2007, 05:31 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 05:16 PM, a spus:

cine imi poate spune unde scrie despre raspunsul corect la intrebarea de mai jos?

464.Cine efectuează verificarea condițiilor economice pentru mărfurile supuse măsurilor de politică agricolă, drepturilor antidumping sau drepturilor compensatorii, în cazul regimului de transformare sub control vamal?

Autoritatea Nationala a Vamilor

art.413,al.3 Regulament vechi

ai vazut tu acest regulament? il poti posta pe site ca nu am gasit nimic nici pe net
Multumesc


Vezi postareaCLP, la Nov 30 2007, 06:02 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 05:56 PM, a spus:

[vad ca nimeni nu are raspunsuri la intrebarile mele!!
dar totusi insist cu o intrebare noua:

36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?

deci???
da sau nu ?!
si mai ales de ce?



#152315 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 30 November 2007 - 09:09 PM in Arhiva

dupa ce trimit raspunsurile mele unde le vizualizez pe toate si mai ales cand?



#152384 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 02:04 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 12:38 PM, a spus:

la intrebarea asta ce parere aveti :

24. Care sunt cotele de impunere aplicate veniturilor realizate de o persoana rezidenta a unui stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri si care prezinta certificatul de rezidenta fiscala , in original, eliberat de organul fiscal din tara de rezidenta ,prin care sa se ateste ca este rezident al statului respectiv si ca ii sunt aplicabile prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri :
a) cotele prevazute de legislatia privind impunerea unor venituri realizate din Romania de persoane fizice si persoane juridice nerezidente ;
b) cotele prevazute in conventia de evitare a dublei impuneri ;
c) cotele de impozitare din legislatia interna,daca sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri .

In variantele de pe net se precizeaza b), in art 118 (1) CF : În situația în care cotele de impozitare din legislația internă sunt mai favorabile decât cele din convențiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele de impozitare mai favorabile.

Iar in NM : (8) Dispozițiile titlurilor II și III din Codul fiscal reprezintă legislația internă și se aplică atunci când România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri cu statul al cărui rezident este beneficiarul venitului realizat din România și acesta prezintă certificatul de rezidență fiscală sau documentul prevăzut la pct. 13 alin. (1).
(9) Prevederile titlului V din Codul fiscal se aplică atunci când beneficiarul venitului obținut din România este rezident al unui stat cu care România nu are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri sau când beneficiarul venitului obținut din România, rezident al unui stat cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, nu prezintă certificatul de rezidență fiscală sau documentul prevăzut la pct. 13 alin. (1) ori atunci când impozitul datorat de nerezident este suportat de către plătitorul de venit.

Raspunsul corect este c).

de unde sunt aceste intrebari (nu am gasit nicaieri aceasta numerotatie) si uneori nu ai toate variantele de raspuns ???



#152388 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 02:31 PM in Arhiva

[
36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?
[/quote]

Mihaelab am inteles ca acest transfer nu est prins in calculul pro ratei dar de ce?
unde scrie ca este un transfer de bunuri pentru desfasurarea activitatii??
poti explica mai clar?
Multumesc



#152391 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 03:01 PM in Arhiva

Vezi postareadimalexia, la Dec 1 2007, 02:52 PM, a spus:

Buna! M-am regasit in grupa 4 si e ok. Deci eu trebuie sa trimit raspunsurile la intrebarile 357-365 la nr. 27- iulie012006.
Dar, cum le voi trimit? Nu am mailul... sau trebuie sa trimit aici in forum... Nu prea stiu .. si de aceea intreb.. ca sa fiu pregatita .. sa nu bantui atunci...
Multumesc. Pedro 71, poate ma ajuti, te rog... trimit pe mail? daca da.. la ce mail? am intrat pe und eam vazut ceva scris de iulie012006, dar nu am gasit ca ar fi dat mailul...


dupa cate am vazut tu trebuie sa trimiti raspunsurile lui lumi78 (cris78ro@yahoo.com) si ea le va centraliza si trimite catre iulie122006



#152395 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 03:29 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 03:21 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 1 2007, 02:04 PM, a spus:

de unde sunt aceste intrebari (nu am gasit nicaieri aceasta numerotatie) si uneori nu ai toate variantele de raspuns
este o numerotatie personala, din diverse documente de pe aici .... conteaza numerotatia ? mi s-a mai pus aceasta intrebare si nu inteleg, important e sa le rezolvam, nu ? si sa invatam, sa retinem logic .... sunt toate variantele de raspuns .... sunt grilele propuse pt noiembrie, care observ ca au numai 3 variante de raspuns .... sunt atasate chiar de catre mine grilele din noiembrie, undeva mai jos ....

Dar nu inteleg : ne pierdem timpul observand numerotatia sau variantele de raspuns sau incercam sa prindem logica Codului Fiscal ??????? sau nu suntem in stare decat sa invatam pe de rost niste grile, cu numere pana la 500 .... daca vedem grila 508 deja nu mai stim sa raspundem ..... Haideti, fratilor, sa ne maturizam ....
si in loc sa pierdem timpul constituind grupuri de lucru in asteptarea unor presupuse grile care nici nu stim daca apar, mai bine ne concentram pe studiu ....

sunt perfect deacord
te-am intrebat de numerotare pentru ca vroiam sa merg direct la intrebare sa atasez raspunsul meu documentat la momentul respectiv
ajuta mult sa pastram numerotarea pentru ca este mai usor de atasat/vizualizat (cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care ai mai fost intrebata si nu din cauza memoratului / tocitului )
hai sa ne concentram pe raspunsuri documentate la intrebari si nu pe afirmatii rautacioase (hai sa ne maturizam !!!!!!)



#152398 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 03:44 PM in Arhiva

sefii de grupa sa intre in posesia adreselor de email ale colegilor si sa trimita un mesaj cu intrebarile care ii sunt alocate fiecaruia (poate nu au vazut prima repartizare)
eu le-am trimis pe ale mele si astept un email de confirmare si sa hotaram pasii urmatori
intre timp propun sa mai atasam intrebari doar pe acest topic, ce spune-ti? sa nu mai bantuim de ici colo
vad ca suntem destui activi dar intrebari nu prea gasesc.!
Spor la treaba



#152404 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:26 PM in Arhiva

Vezi postareazsuzsmo, la Dec 1 2007, 04:05 PM, a spus:

sefii de grupa sa intre in posesia adreselor de email ale colegilor si sa trimita un mesaj cu intrebarile care ii sunt alocate fiecaruia (poate nu au vazut prima repartizare)
eu le-am trimis pe ale mele si astept un email de confirmare si sa hotaram pasii urmatori
intre timp propun sa mai atasam intrebari doar pe acest topic, ce spune-ti? sa nu mai bantuim de ici colo
vad ca suntem destui activi dar intrebari nu prea gasesc.!
Spor la treaba

salut!

suntem in acelasi grup.... daca poti sa-mi trimiti adresa de e-mai al sefului nostru de grup.... am gasit pe site 2 adrese de e-mail, unde am si trimis e-mail-ul meu... dar nu am primir un replay..?!
... am trimis un e-mail si pe adresa gruplucrudecembrie@yahoo.com.... dar nimic...

eu am trimis la andra_m05@yahoo.com , adresa am gasit-o aici pe site
tu ai intrebarile 267-275 nu?



#152408 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:47 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 03:49 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 1 2007, 03:29 PM, a spus:

sunt perfect deacord
te-am intrebat de numerotare pentru ca vroiam sa merg direct la intrebare sa atasez raspunsul meu documentat la momentul respectiv
ajuta mult sa pastram numerotarea pentru ca este mai usor de atasat/vizualizat (cred ca acesta este adevaratul motiv pentru care ai mai fost intrebata si nu din cauza memoratului / tocitului )
hai sa ne concentram pe raspunsuri documentate la intrebari si nu pe afirmatii rautacioase (hai sa ne maturizam !!!!!!)
nu am vrut sa fiu rautacioasa .... dar intrebarile circula pe aici in multe variante .....
Deci, cum e treaba : atunci cand cf nu coincide cu norme la cf ce este mai prioritar ? vezi intrebarea 21 de la problemele propuse pt noiembrie ???? sau la 24. Care sunt cotele de impunere aplicate veniturilor realizate de o persoana rezidenta a unui stat cu care Romania are incheiata o conventie de evitare a dublei impuneri si care prezinta certificatul de rezidenta fiscala , in original, eliberat de organul fiscal din tara de rezidenta ,prin care sa se ateste ca este rezident al statului respectiv si ca ii sunt aplicabile prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri :
a) cotele prevazute de legislatia privind impunerea unor venituri realizate din Romania de persoane fizice si persoane juridice nerezidente ;
b) cotele prevazute in conventia de evitare a dublei impuneri ;
c) cotele de impozitare din legislatia interna,daca sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri .

Ambele intrebari sunt cele propuse pt noiembrie ....

raspuns corect c
Art. 118: Coroborarea prevederilor Codului fiscal cu cele ale convențiilor de evitare a dublei impuneri
(1) In înțelesul art. 116, dacă un contribuabil este rezident al unei țări cu care Romania a
încheiat o convenție pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit și
capital, cota de impozit care se aplică venitului impozabil obținut de către acel contribuabil
din Romania nu poate depăși cota de impozit, prevăzută în convenție, care se aplică asupra
acelui venit, potrivit alin. (2). în situația în care cotele de impozitare din legislația internă
sunt mai favorabile decât cele din convențiile de evitare a dublei impuneri se aplică cotele
de impozitare mai favorabile.



#152411 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 04:53 PM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareaLaurischa, la Dec 1 2007, 04:42 PM, a spus:

Vezi postareacristy_botezatu, la Jul 26 2007, 10:13 AM, a spus:

daca vrea cineva grilele din iunie de la consultanti rezolvate sau una din variantele date la examenul de experti tot din iunie 2007.............

V-as ruga sa-mi trimiteti si mie grilele de la consultanti fiscali rezolvate din iunie pe adresa laurischa@yahoo.com.

Multumesc foarte mult

ti le-am trimis pe ale mele (cele cu verde nu prea sunt sigura pe ele)
spor la treaba



#152415 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de ochiad on 01 December 2007 - 05:17 PM in Arhiva

Cei care aveti intrebarile de la iunie nu cumva sunt 499 si nu 500? oare care este pierduta (si avem si de doua ori aceeasi intrebare)




Cometa SQL