Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cornny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cornny's Content

There have been 82 items by Cornny (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#209119 Amanarea la plata a obligatiilor fiscale neachitate la termen

Postat de Cornny on 13 August 2009 - 12:07 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare privind neachitarea la termen a CASS:

- in urma cu o luna am achitat 1200 RON la CASS pe ultimii 3 ani si mai am de achitat 800 RON reprezentand penalizari

1) La aceste penalizari se aplica alte penalizari? (Desi nu cred, insa in Romania e bine sa te informezi)

2) Ce se intampla daca nu le mai achit deloc?



#202488 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 25 May 2009 - 12:34 PM in Arhiva

Motivul pentru care nu am avut nimic de obiectat a fost faptul ca mi s-a parut destul de logic ceea ce au spus: stocul de marfa nu reprezinta cheltuiala deductibila intrucat nu a contribuit cu nimic la obtinerea de venituri. Acest lucru se intampla doar cand este vandut catre clienti. Cel putin asa vad eu contabilitatea in partida simpla... In momentul inchiderii PFA nu sunt obligat sa epuizez stocul prin vanzare

In schimb la conta in partida dubla, stocul de marfa se deduce ca si cheltuiala cu marfurile. Sper ca am inteles bine contabilitatea asta...



#202147 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 20 May 2009 - 03:31 PM in Arhiva

Se pare ca formula de calcul a venitului impozabil este mai mult decat: Venituri (Incasari) - Cheltuieli (Plati)

Ceea ce difera este formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Astfel ca in primul an de functionare din totalul cheltuielilor se scade stocul la val de Aprov din anul respectiv. Practic se scad cheltuielile aferente marfurilor aflate in stoc, ceea ce din punctul meu de vedere este normal.

Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.



#202362 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 22 May 2009 - 12:58 PM in Arhiva

Formula pe care am scris-o mai sus a fost aplicata de catre inspectorul fiscal. La calculul impozitului am folosit aceeasi formula prevazuta in lege, iar acest lucru mi-a adus penalitati de peste 1500 RON.

Desi in lege nu scrie nimic despre faptul ca cheltuielile cu marfa aflata in stoc nu sunt deductibile, cei de la fisc nu au tinut cont de asta.

Eu nu am scris mesajul de mai sus pe baza zvonurilor, ci in urma unei experiente.



#217566 Casa de marcat

Postat de Cornny on 25 January 2010 - 12:54 PM in Contabilitate PFA

Exista un registru special, dar din ce am vazut pe net este pentru cei care emit facturi si au nevoie sa emita si bon fiscal



#217538 Casa de marcat

Postat de Cornny on 24 January 2010 - 10:04 PM in Contabilitate PFA

Stie cineva cum trebuie sa procedam in cazul in care s-a defectat casa de marcat la un magazin alimentar (vanzare cu amanuntul)? Pe ce perioada se poate inchide magazinul pana se repara casa de marcat?



#267837 Casa de marcat PFA

Postat de Cornny on 07 April 2015 - 06:23 PM in Contabilitate PFA

Daca topicul este despre casa de marcat, am si eu o intrebare: mai este nevoie de justificarea banilor din casa de marcat atunci cand se tine conta in partida simpla?



#189411 cass 5.5%

Postat de Cornny on 12 December 2008 - 10:56 AM in Arhiva

Nu prea m-am lamurit cu privire la aceste taxe (CASS si CAS).

1) Sunt obligatorii chiar daca lucrez in alta parte?

2) Daca DA, atunci de ce nu m-a contactat nimeni de la aceste institutii sa ma oblige sa platesc (dupa 2,5 ani)?

3) Care este Legea in care se specifica acest lucru?



#194677 cass 5.5%

Postat de Cornny on 19 February 2009 - 01:24 PM in Arhiva

Da, termenul este de 15 martie pentru primul trimestru

De unde primesti decizia de impunere? Sau in baza a ce ti se emite decizia de impunere? Eu stiu doar ca trebuie sa completez Declaratia 200 pana in aprilie sau mai



#194619 cass 5.5%

Postat de Cornny on 18 February 2009 - 07:01 PM in Arhiva

Am intrebat la Casa de Asig de Sanatate si mi-au spus ca indiferent daca esti angajat la o alta firma platesti 5.5% ca PFA. Chiar mi-au dat contul unde sa virez banii...



#190008 cass 5.5%

Postat de Cornny on 29 December 2008 - 10:00 AM in Arhiva

Nu cred ca cineva cere dovada ca nu avem venituri din alte activitati. Mai mult, daca legea prevede ca penalizare doar pierderea acestor drepturi medicale, atunci stau linistit



#197420 cass pentru PAF

Postat de Cornny on 23 March 2009 - 09:03 AM in Arhiva

Eu m-am dus la CAS sa ma interesez de plata acestei contributii, iar ei mi-au dat un cont unde sa virez banii. Fara contract, farfa o declaratie. Au posibilitatea sa verifice daca am virat cat trebuie? Mentionez ca sunt si angajat la alta societate



#251615 Cheltuieli deductibile

Postat de Cornny on 07 January 2013 - 10:19 AM in Contabilitate PFA

Dar daca plata asigurarilor sociale (care se face trimestrial) pe lunile OCT, NOV si DEC 2012 o voi face in 2013 cum procedez la deducerea acestor cheltuieli?

E vreo problema daca fac deducerea in 2013?



#267839 Completare RJIP

Postat de Cornny on 07 April 2015 - 06:28 PM in Contabilitate PFA

Conform noului cod fiscal in ce conditii se poate tine RJIP pe suport informatic?

- se poate de la 01.01.2015 sau doar de la 01.03.2015?
- se imprima lunar sau anual?
- totalul se face lunar sau anual?

Si inca o intrebare: la plata cu cardul (de ex la Metro) trebuie deschis cont bancar pe PFA iar in RJIP se inreg la coloana cu planti prin banca?



#198925 Completare RJIP

Postat de Cornny on 09 April 2009 - 12:21 PM in Contabilitate PFA

1. Cei de la fisc mi-au spus clar ca trebuie sa trec nr facturii, ci nu al chitantei

2. Privind explicatiile, tot ei mi-au cerut sa detaliez aceste explicatii, adica sa scriu excat despre ce plata e vorba.



#225871 Completare RJIP

Postat de Cornny on 14 May 2010 - 03:09 PM in Contabilitate PFA

Sper sa nu spun vreo prostie, dar stiam ca un platitor de TVA trece in RJIP sumele fara TVA?

Eu cred ca v-au confundat cu un SRL. Apropo, ce fel de control ati avut? De la Fisc sau de la Garda?



#186017 Contabilitate PFA

Postat de Cornny on 30 October 2008 - 02:36 PM in Contabilitate PFA

Am PFA deja de 2 ani si nu stiam lucrurile astea.

1. Ce trebuie sa fac ca sa platesc CAS si care este procentul? Oare o sa primesc penalizari?

2. Care este registrul pentru toate intrarile si iesirile de marfa? Este un document prevazut in lege? Exista o corelatie intre acest registru si RJIP?

Am nevoie de un raspuns

Multumesc



#194679 Contabilitate PFA

Postat de Cornny on 19 February 2009 - 01:28 PM in Contabilitate PFA

A avut cineva un control incrucisat de la Garda. Intreb asta pentru ca am pierdut niste facturi si nu stiu ce sanctiuni sau amenzi sunt pentru asa ceva.



#185984 Contabilitate PFA

Postat de Cornny on 30 October 2008 - 10:39 AM in Contabilitate PFA

Am si eu cateva intrebari privind contabilitatea PFA:

1) Vreau sa cumpar o soba metalica pe care o instalez in punctul de lucru (magazin alimentar) la valoarea de 500 RON. Din cate stiu eu ar trebui sa intre la obiecte de inventar, insa cum o inregistrez in cotabilitate? Am inteles ca se face o dispozitie de plata cu valoarea de pe factura, dispozitie ce se inregistreaza in RJIP. Sau inregistrez direct chitanta?

2) PFA nu are angajati, in cazul asta am vreo obligatie de plata la CAS sau pensie?

3) Am introdus cam multe facturi, ceea ce a determinat un stoc destul de mare (asta din calculele mele) In cazul unui control, cum se poate verifica stocul scriptic de marfa (mentionez ca este un magazin alimentar). Se face invetar pe stocul de marfa la PFA?

Multumesc



#219916 Contract PFA - CEZ

Postat de Cornny on 22 February 2010 - 04:09 PM in Arhiva

A incheiat cineva un contract cu CEZ? PFA-ul este considerat ca si client necasnic? Daca DA, exista tarife mai mari decat la consumatorii casnici?



#194678 contributie sanatate PFA

Postat de Cornny on 19 February 2009 - 01:25 PM in Arhiva

Am sunat la Casa de pensii si mi-ai spus ca daca persoana este angajata si in alta parte NU trebuie sa mai plateasca cel 9,5% pentru CAS



#194680 Controale peste controale (Garda, Administratie)...

Postat de Cornny on 19 February 2009 - 01:34 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Nu stiu din experienta, dar parca am citit pe acest forum de o amenda in jur de 3000 RON pentru ca nu a trecut punctul de lucru pe factura



#248655 D112 pt PFA

Postat de Cornny on 29 March 2012 - 09:57 AM in Declaratii PFA

Am un angajat pe PFA si trebuie sa depun declaratie 102 trimestrial. Intrebare: aceasta declaratie trebuie depusa doar online (cu semnatura electronica) sau se poate depune si pe hartie?



#239229 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de Cornny on 09 March 2011 - 12:41 PM in Declaratii PFA

Ce baza de date? Tin contabilitatea in partida simpla fara o aplicatie pe calculator
Acum sunt nevoit sa iau toate facturile si sa verific atributul fiscal al furnizorilor



#239184 Declaratia 392B, pt PFA

Postat de Cornny on 08 March 2011 - 01:52 PM in Declaratii PFA

Am un magazin alimentar pe PFA si am CA sub 35000 EURO. Trebuie sa depun declaratia 392B?
Daca da, ce trec la livrari de bunuri catre? Clientii mei sunt platitiori de TVA sau nu? Presupun ca nu...
La achizitii de unde stiu eu daca firma care imi aduce marfa este platitoare de TVA?




Cometa SQL