Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
georgyc's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


georgyc's Content

There have been 109 items by georgyc (Search limited from 20-December 07)



Sort by                Order  

#278407 Completare D300 si D394 - facturi de retur

Postat de georgyc on 25 April 2017 - 07:15 AM in Arhiva

Vezi postareaLuceNera, la 24 April 2017 - 09:33 AM, a spus:

Mda, am gasit raspunsul. Era usor dar nu am observat. Am sunat la ANAF si mi-a zis ca trebuie sa adaug partener. Era un buton mai jos pe care nu l-am observat. Eu puneam pe un singur tip de partener operatii si cu furnizori si cu persoane fizice. :)

Da, mi-am dat seama dupa mesajul tau anterior si voiam sa-ti raspund dar ai fost mai rapida. Trebuie lista separata cu fiecare tip de partener, da. Ma bucur ca ai rezolvat.



#278347 Completare D300 si D394 - facturi de retur

Postat de georgyc on 24 April 2017 - 07:58 AM in Arhiva

Vezi postareaLuceNera, la 23 April 2017 - 04:56 PM, a spus:

Incerc sa validez D394 si imi da eroare "Eroare ! Pt tip partener = 2 se declara doar operatiunile : L, LS, N !"

Persoanele fizice sunt trecute bine la tip partener: 2 (persoane neinregistrate in scopuri de TVA). Dar ce tip ai ales, ca trebuia L - livrari? Tu ai selectat altceva, si de aceea te-a si avertizat ca pentru tip 2 de partener, trebuie doar L, LS, N. Mi se pare foarte clar mesajul. Normal ca nu poti la tip partener 1, declaratia verifica CUI/CNP sa fie corecte.

Eu asa trec facturile emise catre persoane fizice (tip 2 partener, tip L - livrari) de cand a aparut declaratia, si a fost validata si am primit recipise fara erori de validare.



#277579 Plata fragmentata dividende

Postat de georgyc on 12 February 2017 - 07:48 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Nici eu nu consider "dividend" ca o singura operatiune daca implica mai multe hotarari AGA de distribuire/mai multe tranzactii. E ca si cum ai considera orice alt serviciu/marfa ca un tot unitar, facturat de furnizori lunar/pe achizitie, deci nu le mai poti plati nici pe acestea niciodata prin numerar.

Nu consider interzisa facturarea unui produs pe 2 facturi a cate o bucata fiecare, a cate 6000 lei (nu consider "marfa" ca un tot unitar), ci a unui produs de 12.000 lei pe 2 facturi, fragmentat in fel si chip (rata 1/2, avans/lichidare, etc).

Si da, 205 doar o data, depusa anul viitor pentru anul precedent. 100 depus in luna urmatoarea fiecarei distribuiri. Asta daca chiar se doreste evitarea unor comisioane la transfer bancar in urma unei singure distribuire a dividendelor iar profitul este indeajuns de mic pentru a fi distribuit in felul acesta.



#277511 Factura primita cu TVA 20%

Postat de georgyc on 08 February 2017 - 09:35 AM in Impozitare - TVA

Ai gresit initial, da, deoarece factura uitata prin sertar e ca si o factura care este emisa cu tva 20% in data de 31.12.2016 si sosita/inregistrata pe 3 ianuarie 2017 cu tva 20%. Inregistrarea in contabilitate se face in momentul receptiei. Modul de inregistrare a fost explicat de Otilia mai sus.

Dar NU poti sa inregistrezi o factura cu data de ianuarie 2017 si tva 20% deoarece cota de tva este de 19% dupa 01.01.2017.

Deci as sugera sa le inapoiati a doua factura cu data de ianuarie si tva 20% deoarece nu corespunde legislatiei in vigoare si sa va factureze cu tva-ul corect. Dar cum au facut ei anularea primei facturi daca un exemplar inca se afla la tine de vrei sa-l inregistrezi? Sau cum sa inregistrezi ceva ce ei teoretic au anulat inainte de reemiterea valorii in ianuarie?



#276459 D394 - topic 2016

Postat de georgyc on 18 November 2016 - 07:42 AM in Arhiva

Contabilitatea facuta de mine este una relativ simpla (farmacii independente) tinuta intr-un stil old-school: in Excel.

Asta a fost si bine la inceput pentru ca am invatat contabilitate (nu sa las un program sa-mi faca toata conturile/declaratiile/etc), dar acum mi-a picat si greu pentru ca nu aveam nici o informatie separata dupa cum doreau cei care au facut D394.

Si am reusit dupa lungi ore in fata calculatorului sa fac multe mici schimbari in modul in care introduceam datele (ca de acolo pleaca tot), pana la introducerea de noi verificari/pivoti care sa-mi separe informatiile dupa cum trebuie introduse in D394, reusind sa ajung la rezultatul mult dorit: totaluri D394 (deh, n-are unul singur) = total D300

Si asta a mers relativ repede pentru ca nu suntem platitori de tva la incasare si nici nu avem decat regie cu facturi simplificate sau de la putini platitori de tva la incasare (si plati pe loc la acestea) sau putine bonuri fiscale cu CUI pe ele sau deloc vanzari in regim special, deci mi-era "mila" de cei care au si toate astea si inca n-au reusit sa o termine.

Da, o declaratie de 10 pagini goala, 25 pagini completata si 55 pagini explicata mi s-a parut un lucru bun de mentionat dar mai ales, mi s-a parut important sa mentionez corelarea finala dintre D394 si D300 pentru a putea verifica daca s-a introdus bine totul.

Acum este un raspuns destul de complet @kmkz? Multumesc @Otilia.



#276437 D394 - topic 2016

Postat de georgyc on 17 November 2016 - 02:08 PM in Arhiva

Nu-mi vine sa cred. Dupa lupte seculare, am reusit sa inteleg tot ce se vrea in aceasta declaratie si sa o completez cu succes, verificand-o chiar si cu D300 (aici cred ca este smecheria de fapt). Wow ce mandru ma simt dupa ce am trecut de aceasta provocare pusa-mi inainte de catre ANAF.



#276153 Concediul de maternitate

Postat de georgyc on 20 October 2016 - 09:14 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Vezi postareaAdelinaS, la 20 October 2016 - 09:43 AM, a spus:

Valoare medical brut= 126 zile* 50 lei/zi*85%=5355 lei

Iar calculezi gresit valoarea indemnizatiei folosind numarul de zile ale CM, si nu ale celor lucratoare din cadrul lunii pentru care faci plata indemnizatiei (pentru ca da, probabil ai vrut sa faci un calcul la modul general, dar se calculeaza indemnizatia pe fiecare luna in parte, nu pe CM intreg, deoarece indemnizatia o platesti lunar salariatei).

In fine, a gasit timp Otilia inaintea mea si a facut calculele exact, multumim.



#276127 Concediul de maternitate

Postat de georgyc on 20 October 2016 - 06:35 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

@AdelinaS Trebuie sa fug acum, si n-am timp sa fac toate calculele, dar modul tau de calcul al CM este gresit. Nu se folosesc numarul de zile calendaristice pentru a afla media zilnica sau valoarea indemnizatiei. Se folosesc zilele lucratoare.

Calculul este asa: total salariu brut in ultimele 6 luni (care din 1 mai 2016 este 1250) / nr zile LUCRATOARE din acea perioada

Apoi media zilnica * nr zile lucrate * 85% = val bruta indemnizatie

Apoi CAS NU se retine din valoarea indemnizatiei ci din 35% din sal mediu brut pe economie aferent zilelor lucratoare din CM.



#275991 dividende

Postat de georgyc on 07 October 2016 - 07:44 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Si eu am vazut cazuri in care directori economici cu "varsta si greutate" calculau impozit pentru dividende gresit, adica considerau ca suma bruta repartizata pe dividende contine net-ul (ce ramane asociatului) si impozitul aferent, deci scoteau cei 5% (16% atunci) din valoarea bruta, rezultand deci un impozit calculat si platit mai mic decat cel corect.

Aplicand pe exemplul de mai sus, daca aveau 40.000 lei dividende repartizate, ei faceau 40.000 * 5 / 105 = 1.905 lei impozit => 38.095 dividend net.

Mai pe scurt, aplicau regimul care se gaseste la un pret cu tot cu tva, scotand taxa din acel pret. Nu stiu de cate ori le-am explicat ca si @mgabi cu 2 posturi mai sus, ca impozitul se calculeaza la o suma, iar tva-ul se scoate din suma (daca o contine pe taxa).

Concluzie @silvia65:

E corect cum au zis mai sus colegii: 40.000 * 5% = 2.000 lei impozit (impozitul se calculeaza la suma impozitata)

Sunt curios totusi cum ai facut calculele inainte de 2016, cand impozitul era 16%, ca doar la fel se calcula si atunci, doar ca se utiliza un alt procent ........ atentie mare.



#275701 Concediul de maternitate

Postat de georgyc on 14 September 2016 - 03:36 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

**Editat - nu mai conteaza**

Dupa multe alte incercari si refaceri a declaratiei (oricum folosesc mereu ultima versiune a declaratiilor inainte sa le completez/depun) si ajungand la aceleasi cifre care se dadeau cap in cap, mi-am dat seama intr-un final unde aveam o eroare in logica.

Nu se calculeaza separat AMBP pentru CM, asa cum se face si pt CAS (mai ales ca fac note contabile separate de stat pt salariatul cu CM), ci se adauga valoarea unui salariu minim brut pe economie la VBL al salariatilor fara CM, aflandu-se deci baza la care se aplica procentul de AMBP. Eu le tot calculam separat si aveam 35 la salariatii fara CM si inca 2 lei la un salariu minim pt CM de-mi dadea 37 lei la AMBP in notele contabile si 36 in declaratie (care o calcula la total).

Pfoai. Multumesc pentru ajutor.



#275687 Concediul de maternitate

Postat de georgyc on 14 September 2016 - 07:51 AM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Am si eu un CM pe toata luna august cu cod 08 si am intampinat o problema cu contributia pentru AMBP.

Ati mentionat in topic ca se calculeaza la valoarea unui salariu minim brut garantat pe tara si asta ar insemna 1250 * 0.15% = 1.875 (2 lei rotunjit), dar atunci cand fac D112 imi adauga doar 1 leu la AMBP.

De ce mi se calculeaza doar 1 leu? Sigur aia este baza de calcul sau este aceeasi folosita pentru calculul CAS?

Pentru ca sal mediu brut (2681) * 35% = 938 lei, si 0.15% din 938 = 1.407 (si ar veni 1 leu rotunjit, cum zice si D112).

Am completat gresit 112 (cu toate ca nu completez eu nicaieri baza de calcul pt AMBP, ci face el singur contributia totala) sau am inteles eu care este baza de calcul gresit?

Am facut 0.15% din VBL total (inclusiv indemnizatia bruta a CM) deci n-am calculat AMBP separat ca si CAS-ul, iar calculele se cam verifica si-mi da ca in D112. Si am crezut ca AMBP se aplica la baza totala de venituri brute si in cazul CM.

Dar daca schimb in D112, si pun o alta valoare bruta pentru indemnizatie pe peste tot (inclusiv in calculele de pe certificat), imi lasa aceleasi contributii, nu le schimba. Deci presupunerea mea de mai sus nu se mai adevereste.

Din asta rezulta si inteleg ca SI contributia pentru AMBP se calculeaza la aceeasi baza, de 35% din venitul mediu care este calculat si in D112 automat (938 lei). Este corect deci asa?



#275335 D394 - topic 2016

Postat de georgyc on 18 August 2016 - 07:36 PM in Arhiva

1) Daca tot au avut atata timp sa o faca, de ce mai are inca atatea erori, si au aparut 7 modificari in mai putin de atatea zile?
2) Daca tot pot verifica daca un CUI este valid sau nu, de ce nu pot completa automat si denumirea furnizorului pe acel CUI? (daca tot fac o treaba, sa o faca pana la capat macar)
3) Daca in versiunea veche exista o baza de date cu partenerii introdusi anterior, de ce nu au pastrat-o si aici? Trebuie sa stau sa adaug luna viitoare iar denumirile furnizorilor? De parca n-ar fi deja destul de mare.
4) Daca tot au facut unele campuri care apar/dispar, de ce nu le-au facut sa dispara la introducerea unor informatii simple (ca oricum asta vor completa 90% din contribuabili), si sa nu fie doar 5 introduceri pe pagina (pe cea veche macar intrau 12 parca) ca sa nu printam zeci de pagini aiurea (cu doar 20 cifre pe pagina)?
5) Si ar mai fi, dar de ce inca ma chinui sa-mi pun atatea intrebari ca prostul?



#270937 registrul de bani personali

Postat de georgyc on 27 October 2015 - 08:21 PM in CASA DE MARCAT

Sunt intarziat, stiu, dar sa inteleg ca nu mai se completeaza registrul de bani personali (si nici nu se mai sanctioneaza lipsa acestuia), prin Legea 186/2015 care spune ca "La articolul I, punctele 3, 6 și 7 se abrogă" ?

Ca deja au facut un carusel din acest aspect: ba se face in 2008 ba ca nu se mai face, apoi in 2015 l-au readus la viata si dupa ce ne-am facut registrul (sau unii chiar cumparat, hehe), dupa alte 2 luni l-au eliminat din nou?

Ma astept acum sa-l reintroduca ca-n filmele "Greu de ucis": "Registrul de bani personali se reintoarce!"



#269169 Pensia la limita de varsta

Postat de georgyc on 01 July 2015 - 06:56 AM in PENSIONARE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 June 2015 - 06:54 PM, a spus:

CO n-ar fi o pbl. fiindca la inchiderea CIM vechi ii banii de concediu aferent si ai rezolvat-o usor

Atat mi-ar trebui, sa zic patronului ca, pe langa ca ramane fara un om pe care poate punea bazele, din ziua din care i-a sosit decizia (poate salariatul nu mai vrea sa munceasca in continuare), ca mai trebuie sa-i mai si plateasca zilele de CO pe care nu le-a luat (o "mini-prima" pt. ca a "evitat" cele 20 zile de preaviz in mod normal).

Romania, tara tuturor posibilitatilor ... nefaste.

Pentru ca @mgabi, nu este chiar asa de ipotetica situatia. Am o firma de reciclare cu care colaborez si nu stie ce sa faca cu resursele umane, pentru ca-i vin si pleaca oameni pe banda rulanta (uneori pleaca, si tot in ziua respectiva ma suna ca s-a razgandit, si ca-l tine, asta dupa ce eu facusem deja toate actele si revisalul). Deci sunt oameni si oameni, din pacate.



#269159 Pensia la limita de varsta

Postat de georgyc on 30 June 2015 - 02:08 PM in PENSIONARE

Mi se pare "cumva" sa te oblige sa ii incetezi contractul la data comunicarii, fara perioada de preaviz nimic. Salariatul stia ca-si face dosarul de pensionare, dar societatea nu, si poate nu se poate dispensa de acea persoana.

Plus, cum ai specificat si tu, conform legii, trebuie sa-i acorzi concediul de odihna inainte de a-i inchide contractul, deci nu o pot face asa cu una cu doua, deci se cam bate cap in cap. Exista deci cateva probleme cu privire la acest articol (de parca ar fi doar asta), probleme cu care si cei de la ITM au fost de acord, si probabil d-aia m-au sfatuit sa nu mai fac nici o inchidere.

Eu totusi i-am facut ce trebuie, chit ca mi-am pus in cap cei 2 sefi. Doar doream sa caut raspunsuri suplimentare pentru a avea sustinere.

Cat despre diferenta de impozitare, doar cea cu privire la contributia de 0.5% somaj angajat/angajator nu se mai plateste in cazul pensionarilor pentru limita de varsta. Alta diferenta fata de un salariat normal, nu stiu sa existe (impozitare, norma de lucru, zile CO, etc).

Ah, si in caz ca nu eram singurul in dubii cu privire la asta, se poate trimite o singura data Revisalul (.rvs-ul) la ITM daca se modifica contracte diferite pentru ca se creeaza pozitii diferite pentru persoana la care i se deschide contract nou, ramanand si cel vechi cu caracterul de "incetat", comparativ cu modificarile consecutive ale aceluiasi contract, unde trebuie trimis Revisalul dupa fiecare modificare, nu doar la final.



#269137 Pensia la limita de varsta

Postat de georgyc on 29 June 2015 - 04:47 PM in PENSIONARE

Asta am mai auzit-o si eu. Dar majoritatea celor cu care am vorbit, au spus ca am 5 zile la dispozitie, dupa ce soseste decizia, sa fac incetarea contractului.

Chiar si la ITM mi s-a spus de catre 2 angajati (cand am fost in zile diferite), ca in cazul altor tipuri de pensionari, da, e nevoie de o decizie la data comunicarii, pentru ca fara sa fie depusa la dosar si aceasta, nu incep sa vireze pensia (in caz de handicap, sau anticipata, etc).

Dar in cazul pensionarilor pentru limita de varsta, in cazul in care vreau sa-l si pastrez in firma, sa-i fac incetarea contractului si apoi contract nou, mi se pare pur si simplu o hartogaraie inutila cu care nu rezolv nimic.

Si in aceasta speta, eu am privit acest articol al Codului Muncii, doar o posibilitate a angajatorului de a evita cele 20 zile de preaviz mentionate in CIM. Daca soseste decizia si nu doresti sa-l mai pastrezi in firma, il poti da afara cu art. 56, lit. C, fara sa astepti cele 20 zile de preaviz, contractul incetand de drept in cazul asta.



#269131 Pensia la limita de varsta

Postat de georgyc on 29 June 2015 - 07:41 AM in PENSIONARE

Multumesc pentru raspuns. Dar tot in acel art. 56, avem alin (2) care spune:

"(2) Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c) - j) , constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare."



#269075 Pensia la limita de varsta

Postat de georgyc on 24 June 2015 - 08:04 AM in PENSIONARE

Am folosit functia de cautare, dar nu exista topic mai nou ca acesta sau cu raspunsul dorit.

Problema:
- 1 aprilie = salariatul depune dosar pentru pensioare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard
- 10 iunie = i-a sosit decizia privind iesirea la pensie (pe nume personal)
- 23 iunie = i-a sosit decizia privind iesirea la pensie (pe adresa societatii)

Am vreun termen legal de 5 zile lucratoare in care pot emite decizia de pensionare? Adica as vrea sa fac decizia de incetare a CIM cu data de 30 iunie (fiind a 5-a zi lucratoare de la sosirea deciziei) pentru a incheia luna intreaga si a nu ma complica cu statul/declaratia/etc.

Apoi voi face CIM nou cu data de 1 iulie (deoarece vreau sa pastrez salariatul in functie), cu noul salariu (era pe salariul minim, care creste de la 1 iulie), neplatindu-i contributia pentru somaj (salariat+angajator).

Altfel trebuie sa fac decizie cu 23, CIM nou cu 24, aditional cu 1 iulie. Toate astea insemnand raportari separate a Revisalului catre ITM.

Ca am tot auzit ambele variante: trebuie incetat la data comunicarii (23 iunie) sau in 5 zile lucratoare de la data deciziei (maxim 30 iunie). Chiar si la ITM mi se raspunde diferit.



#268609 Anunt obligatoriu neprimire bascsis vs fiscalizare/inregistrare bacsis cf. Re...

Postat de georgyc on 14 May 2015 - 01:08 PM in CASA DE MARCAT

@Otilia

Din pacate, nu-i chiar asa nebunesc. La inceputul anului cand a devenit obligatoriu sa emiti bon fiscal (de parca nu era si pana atunci, dar deh, daca asa stie lumea de la TV) sa vezi ce fugeau vanzatorii dupa clienti sa ia bonul altfel daca ii prindea garda ca n-au emis bon sau cu bonuri fiscale in cosul de gunoi, le inchide pravalia.

Apoi a aparut si loteria bonurilor fiscale si au devenit smecheri: au pastrat toate bonurile fiscale (ce, ei nu pot incasa premiul de la loterie?), dar dupa ce-au strans la ele timp de vreo 2 luni, au realizat ca s-au strans asa multe bonuri castigatoare (fiind asa o suma mica castigatoare) incat mai aveai putin si trebuia sa dai bani inapoi (impozit pe venit) daca se mai gaseau multe.

Iar acum cu bacsisurile/restul ... la hypermarket X, unde dau si monezi de 1 ban rest, sa vezi ce scandal iesea cand gaseau directorii banuti d-astia pe jos sau in cosul de gunoi, pentru ca ei n-au voie sa aiba plus/minus de casa deloc, dar nici sa-l arunce la gunoi.

Deci vorba ta, iesit din unitate si aruncat bacsisul pe jos, ca altfel e jale mare. Trist, dar adevarat.



#268577 Registrul de casa

Postat de georgyc on 13 May 2015 - 04:07 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Si eu sunt de parere ca atata timp cat avem incasari la un punct de lucru (mai ales cu casa de marcat) si apoi si dispozitie de plata (pentru transferul banilor catre sediu) atunci eu zic ca trebuie intocmit un registru, chiar daca soldul final este 0.

Altfel cum inregistrez in Registrul de casa Zul de la punctul de lucru? Ca incasare si nu ca transfer de la punctul de lucru? Ca nu s-a facut acolo incasarea.

Mai ales ca am vazut cazuri in care nu intocmeau registrul de casa chiar daca mai si cheltuiau cate ceva din incasarile zilnice, pentru diverse consumabile (ba un top de hartie, ba o apa, etc) sau plati de diverse utilitati, etc.

Vorba Otiliei: nu prea mai reflecta realitatea economica. Si daca tot se intocmeste registrul cu acele inregistrari, de ce sa nu se faca acolo unde sunt infaptuite?

Imi raspund singur, pentru ca acum incerc sa impun acest lucru firmei pe care am preluat-o, cu mai multe puncte de lucru, si incerc sa vad pe cine pot invata sa-mi faca registrul zilnic, deci probabil d-aia toata lumea incearca sa nu-l faca si la puncte, neavand personal capabil sa-l completeze mereu.



#268573 Anunt obligatoriu neprimire bascsis vs fiscalizare/inregistrare bacsis cf. Re...

Postat de georgyc on 13 May 2015 - 03:30 PM in CASA DE MARCAT

Nici eu nu stiam ca pana sa apara acesta ordonanta (despre care s-a vorbit destul intr-un alt topic deja), ca erai obligat sa afisezi ca unitatea nu primeste bacsis. Nici nu pot sa-mi dau seama cum poti obliga clientul sa nu ti-l lase.

Ordonanta respectiva, cum a zis si @Otilia , te obliga sa evidentiezi primirea acelui bacsis prin emiterea unui bon fiscal corespunzator. Deci trebuiesc modificate casele de marcat astfel incat sa poata emite un bon fiscal cu serviciul/produsul "bacsis" cu tva 0% si trebuie facut un regulament intern cu privire la bacsis (ce este, cum se utilizeaza, cum se distribuie, etc).

Dar ce stie clientul este ca daca da un bacsis, trebuie sa primeasca bon fiscal pentru acesta (ca si pentru orice alt produs/serviciu). Altfel acel bacsis va reprezenta o suma de bani nejustificata ori in casa de marcat ori a personalului (pentru ca acestia din urma vor completa registrul de bani personali la inceputul programului de lucru).

Eu realizez ca toata lumea va incerca sa faca clientul sa nu lase bacsis (rest) dar nu-l poti obliga sa nu o faca (chiar daca pui sau nu un anunt ca unitatea nu primeste bacsis), deci esti tu obligat sa fii pregatit pentru asa ceva, prin cele mentionate mai sus.

Si in ROI poti mentiona ca bacsisul se pastreaza de unitate, astfel incat personalul sa nu fie tentat sa pastreze cat mai mult rest/bacsis pentru a-si mari veniturile.



#268551 registrul de bani personali

Postat de georgyc on 12 May 2015 - 09:03 PM in CASA DE MARCAT

@mutual Si pana la urma care este problema ca s-a depus notificarea? Chiar daca ai dreptate si nu era obligatorie, nu vad ce se poate intampla daca am depus-o. Avem o problema/grija in minus, un lucru mai putin de care sa ne facem griji si care poate fi interpretata in diverse modalitati de organele de control.

Adica, cel putin pentru mine, acesta imi este scopul: sa fac cat mai multe si cat mai bine, astfel incat, in cazul unui control, sa nu gaseasca o problema de cum intra pe usa, ci sa-si piarda un pic timpul pana gaseste ce sa amendeze, pentru ca sigur gaseste ceva daca vrea (asta daca nu vin chititi doar pe o singura chestie, ci vor sa plece neaparat cu un PV intocmit).



#268509 registrul de bani personali

Postat de georgyc on 11 May 2015 - 06:25 PM in CASA DE MARCAT

Deci eu nu cred ca doar banii in plus or sa fie o problema. Eu cred ca trebuie justificare pentru orice inclusiv pentru cele in minus. Ca altfel pun 500 lei in fiecare zi, sau 1.000 sau 5.000 si nu ma mai sinchisesc sa trec altceva. Si intotdeauna o sa am mai putin. Si deci chiar pot sa si fur fara grija atata timp cat nu depasesc cat am scris in registru. Deci nu cred asa ceva. Pur si simplu nu cred ca ar da asa o lege, unde-si limiteaza modalitatile prin care pot incasa niste bani pe amenzi.

@kmkz Pai si la salariu nu ai document justificativ care sa evidentieze banii pe care-i ai in plus fata de ce ai scris in registru? Fluturas de salariu, semnatura pe stat, lista cu avansuri/lichidari, dispozitia de plata, orice. De asta chiar nu au cum sa se lege. Nu vad ce distractie ar fi in acele zile.



#268469 Plafoane plati/incasari numerar - 2015

Postat de georgyc on 08 May 2015 - 09:10 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

In cazul dividendelor, pentru clarificare (sa ma corecteze cineva daca gresesc, si iertati-mi devierea partiala de la topic):

1) Daca profitul a fost distribuit pe dividende inainte de data de 09.05.2015 atunci se poate fragmenta plata prin numerar a acestora, avand astfel plati prin DP in valoare de 10.000 lei/zi pana cand se ridica toate dividendele

2) Daca profitul a fost distribuit pe dividende dupa data de 09.05.2015 atunci nu se mai poate fragmenta plata prin numerar a acestora, putand plati doar 10.000 lei o singura data prin DP, restul sumei fiind platita prin banca.

a) Parca la ridicarea dividendelor in numerar din banca, iti este enumerata o intreaga lista de documente necesare la ghiseu: decizia AGA privind distribuirea profitului pe dividende, ultima balanta cu sold la 457, dovada platii impozitului (nu stiu de ce ar cere asa ceva, daca am termen 25 ale lunii urmatoare ridicarii dividendelor pentru plata acestuia), declaratii ca nu s-au ridicat banii prin casierie, declaratii de la alti asociati ca sunt de acord cu ridicarea lor din banca, etc.

Toate aceste documente inca mai sunt necesare sau s-au mai redus din ele? Ca oricum nu inteleg rostul acestora, adica ce treaba ar avea banca cu scopul sumei de bani pe care o ridic eu ca actionar/administrator din conturile unitatii.

Mai ales ca nu se doreste ridicarea tuturor dividendelor deodata, pentru a dauna cash-flowului societatii, si se retrage lunar cate o suma, de fiecare data fiind necesare acele documente inutile.

b) Dar daca administratorul/asociatul face un ordin de plata prin Internet Banking catre contul personal? Ii este acceptat de banca dupa semnare, sau ii este refuzat din cauza ca ii lipsesc acele documente de mai sus? Au vreo acoperire legala pentr acele documente cerute?



#268445 Declaratii depuse gresit, impozit retroactiv

Postat de georgyc on 07 May 2015 - 07:05 AM in Arhiva

Am vazut ca ti-a placut postul de mai sus. Din cauza asta (adica ai plecat pe picior gresit cu acest topic, dar ai inteles pana la urma ca nu-i chiar asa usor) nu ma lasa inima sa nu-ti mai dau inca o justificare la ceea ce am spus (pentru ca ma apasa pe constiinta), si anume:

Vezi postareanumai bine, la 06 May 2015 - 08:08 AM, a spus:

[...]sa le completez, in concordanta cu facturile firmei.

Asta vine ca o intarire la ce-am spus cu privire la contabilitatea primara: declaratiile si bilantul nu sunt contabilitate primara, reprezinta chiar finalul, inchiderile de luna/trimestru/semestru/an.

Si ca raspuns la citatul tau: bilantul NU se completeaza dupa facturile firmei cum ai spus ca ai citit. Sau ca ai citit pentru bilant care sunt activele necorporale. Bilantul se completeaza dupa balanta de la 31.12. Ca-ti si spune ce conturi si cu ce formula (+ sau -) intra in completarea fiecarui rand.

Deci inca un lucru care ma face sa cred ca tu nu-ti faci nici inchiderile de sfarsit de luna + balanta. Toata activitatea ta trebuie sa se regaseasca in niste note contabile (d-aia ii zice contabilitate) si in niste registre/documente care trebuiesc completate. Nu trebuie sa faci facturi/chitante/incasari/plati/achizitii etc tot anul si apoi la sfarsit de an, acele facturi le bagi intr-un bilant si gata.

De asta imi este frica mie, ca nu ai facut deloc bine mai multe lucruri, si pe internet, fara sa vedem ce acte ai si cum le-ai facut, nu putem sa te ajutam. Cu privire la declaratiile depuse gresit, ai aflat raspunsul, dar s-ar putea ca ce declari tu sa nu fie nici ala corect (ca suma) avand in vedere cele de mai sus.

Insist pe cautarea unui contabil, platit pentru o consultatie de o zi macar, sa se uite peste actele tale si ce-ai facut acolo. Nu doar pe ce ii povestesti tu ca ai ca activitate, ca s-ar putea sa nu inteleaga. Pierzi 1-2-300 lei sa vina sa faca asta, dar economisesti mult mai mult in eventualitatea unor penalizari si si mai si, a unor amenzi.

Si ca final, revin iarasi cu exemplul preluarii mele mentionat in postul anterior. Mi-a explicat toata ziua ce face, fata in fata, dar dupa ce am vazut actele am vazut ca nu facea deloc bine ce facea, chiar daca le facea si-mi zicea ca le-a facut. Si erau lucruri de baza, obligatorii in mod clar.

Contabilitatea asta e o munca care te umple de hartii dar e si oarecum oarecum logica intr-o oarecare masura (in afara legislatiilor prostesti date de niste oameni care stau intr-un birou si legifereaza ce viseaza ei noaptea fara sa faca un exercitiu de imaginatie inainte).




Cometa SQL