Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#148185 Ordin 1503

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 18 October 2007 - 07:23 AM in Arhiva

Noi modificari privind justificarea scutirii de TVA la operatiuni intracomunitare si de export.

Fisiere atasate




#147848 Bilete la ordin

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 15 October 2007 - 10:32 AM in Arhiva

Parerea mea e sa folositi conturile 403 efecte de platit sau 413 efecte de primit (dupa caz)
[/quote]


Si care ar fi inregistrarile?



#147831 Bilete la ordin

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 15 October 2007 - 08:34 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Oct 15 2007, 09:31 AM, a spus:

Cred ca s-a mai discutat despre treaba asta pe forum. Tot nu inteleg ce cauta acest cont 482 in situatia data, pentru ca 482 se refera la decontari intre subunitati ale aceleiasi societati.

Ai o propunere mai buna? :biggrin:
Ca sa fii contabil trebuie sa inveti si sa impovizezi. Contul 482/analitic distinct-"decontari pentru compensari" este un cont tampon intre 401 si 411 pentru ca sunt multe programe de contabilitate care nu permit contarea directa 401=411.
Pana acum foarte multi colegi au facut asa si nu a zis nimeni nimic...



#147818 Bilete la ordin

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 15 October 2007 - 07:33 AM in Arhiva

Biletul la ordin primit de la client si girat la furnizor se inregistreaza ca o compensare. Contul de banca nu are ce cauta acolo pentru ca nu incasez si nu platesc nimic prin banca.

401=482
si
482=411



#147578 calcul impozit prof. cu sau fara 711?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 October 2007 - 09:41 AM in PRODUCTIE

Vezi postareamariusoana, la Sep 25 2007, 03:48 PM, a spus:

. In fiecare luna, contul 711 ramane cu sold. La sfarsitul anului, soldurile rezultate la sfarsitul fiecarei luni se cumuleaza. Deci se aduna 12 solduri, aferente a 12 luni calendaristice. Acest total se aduna la total venituri, din clasa 7, dupa ce, in prealabil din total venituri din balanta se scade totalul sumelor din contul 711.


Si bilantul la jumatate de an cu il faci daca 711 ramane cu sold?? Asta e cam evaziune fiscala... Parerea mea...



#147566 Calcul TVA achizitii intracomunitare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 October 2007 - 07:33 AM in Arhiva

La mine nu exista asa ceva. Cand am o achizitie intracomunitara primesc si factura externa. Daca nu o primesc nu o platesc si gata. Trebuie insistat la furnizorii externi sa emita si factura atunci cand fac o livrare. Nu cred ca e asa de greu pentru ei sa faca o factura... :smile:



#146420 Calcul TVA achizitii intracomunitare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 03 October 2007 - 11:14 AM in Arhiva

Vezi postareaDoina P, la Sep 25 2007, 12:21 PM, a spus:

Pt. Madalina
Eu procedez asa: inreg. fct in momentul receptiei ,adica data NIR, (chiar daca este din luna anterioara pt. ca eu vad fct in momentul cand o primesc ) cu valoarea Eur calculata la curs BNR din data consemnata pe factura de furnizor.


Daca data receptiei este intr-o luna ulterioara datei facturii, ce faci cu declaratia 390 ca nu o sa corespunda cu ce declara el acolo(presupunand ca factura e din 30.09 si tu o inregistrezi in 01.10 sa zicem).



#145229 casare semifabricate si produse finite

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 28 September 2007 - 12:45 PM in PRODUCTIE

Vezi postareaoctaviaavram, la Sep 27 2007, 09:55 PM, a spus:

In Norme la Codul Fiscal, punctul 35, art 21, litera d) se specifica clar" nu sunt considerate perisabilitati pierderile tehnologice care sunt cuprinse in norma de consum proprie necesara pentru fabricarea unui produs sau obtinerea unui serviciu"
Asta ce inseamna?...Ca daca nu sunt considerate perisabilitati, nu sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice, respectiv rebuturile despre care discutam mai sus?

Nu. Inseamna ca sunt deductibile fiscal pierderile tehnologice cuprinse in norma de consum.



#144810 Proiect : de la 01.01.2008 se modifica art 160 din codul fiscal

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 September 2007 - 07:18 AM in Arhiva

Mie nu mi se par masuri de complicare deloc. Este un avantaj ca nu mai platesti TVA-ul nici la furnizor, nici la stat. Daca se elimina din lucrarile de constructii-montaj taxarea inversa ar fi bine, pentru ca multi aplicau aceste masuri cum vroiau ei. Manopera cu taxare inversa si materialele cu taxare normala, cu toate ca in codul fiscal se specifica doar lucrari de constructii-montaj si nu face referire la manopera sau materiale.
Vom trai si vom vedea.



#144530 Achizitii intracomunitare sau nu?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 21 September 2007 - 02:27 PM in Arhiva

Vezi postareamarian.apetre, la Sep 21 2007, 01:21 PM, a spus:

Categoric nu este AIC si nu se declara in 390.

Nu este achizitie intracomunitara si nu ai voie sa deduci TVA-ul de pe facturile respective. Dar nu vad de ce cheltuiala nu ar fi deductibila din moment ce ai un document legal de inregistrare in contabilitate.



#144491 calcul impozit prof. cu sau fara 711?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 21 September 2007 - 11:47 AM in PRODUCTIE

Vezi postareacory1980, la Sep 21 2007, 11:53 AM, a spus:

buna ziua tuturor. caiutza, raspunsul tau m-a lamurit complet in ceea ce priveste calculul impozitului cand firma are ca activitate productie.
acum, am si eu o alta nelamurire, si sper sa ma poti ajuta tu, sau oricine stie si are timp
firma noastra ridica o constructie in regie proprie . eu folosesc conturile 231 si 722. cladirea nu o vom vinde niciodata, deci nu o sa am venituri din vanzare.contul 722 intra in baza de calcul a impozitului pe profit? eu cred ca da..dar vreau sa fiu sigura! astept raspunsul vostru


Normal ca intra. Contul 722 nu face parte din categoria veniturilor neimpozabile.



#144411 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 September 2007 - 02:29 PM in Arhiva

Vezi postareamadiil, la Sep 20 2007, 07:25 AM, a spus:

:notworthy: Ne învârtim în jurul cozii! Care este baza legală pentru a mă obliga ca patron să-mi angajez economist sau expert contabil,din moment ce îmi lasă obțiunea de a răspunde pentru ceea ce fac?Sunt tot felul de interpretări. :pullhair:


Legea 259/2007.



#138548 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 12:40 PM in Arhiva

Imi cer scuze daca te-am suparat... Nu mi-am data seama ca sunt in topicul de noutati legislative... Pe viitor o sa fiu mai atent...



#138543 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 12:00 PM in Arhiva

Prin urmare administratorul nu este exonerat total de raspundere cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii. Oricum eu zic ca e mai bine sa asteptam normele care probabil nu o sa apara prea devreme...



#138526 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:35 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 11:34 AM, a spus:

In postarea lui flemil (prima din topic)

Eu ma refeream la actul normativ. :lostit (13):



#138524 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:30 AM in Arhiva

Imi spui si mie te rog unde se regaseste citatul pe care l-ai postat ca in legea 259/2007 nu este?



#138522 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:07 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 10:34 AM, a spus:

Multumin ELENAB :lostit (13):


Pt. GOIA ADRIAN-NICOLAE ...... administratorul nu mai raspunde de conducerea contabilitati, raspunerea e doar a directorului economic sau a persoanei fizice sau juridica (membra CECCAR) care conduce contabilitatea.



Pari foarte sigura de asta dar art. 10 alin (1) nu este abrogat.... inca... si uite ce spune acest articol:
"(1)Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."

Iar in noua lege se vorbeste de raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile care revine directorului economic..... Se cam bat cap in cap aceste doua articole. Ce parere aveti?



#138513 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 09:28 AM in Arhiva

Vezi postareaELENAB, la Jul 31 2007, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 09:57 AM, a spus:

Are cineva tot textul legii? :celb (6):

4. La articolul 10, alineatele (2), (3) și (4) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."

Oare art. 10 alin (1) in ce priveste raspunderea administratorului privind organizarea si conducerea contabilitatii cui l-au lasat??? :lostit (13):

Pana la urma tot amandoi raspund pentru contabilitate: administratorul si directorul economic. Gresesc cumva?



#137046 o noua contributie

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 12 July 2007 - 03:40 PM in Arhiva

Asta era valabil anul trecut. Anul asta gata. Ori platesti, ori cumperi produse de la unitati protejate.



#136790 Vanzare autoturism

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 July 2007 - 01:14 PM in Arhiva

Conform noului cod fiscal valabil de la 01.01.2007 nu mai trebuie organizata licitatie pentru vanzarea de mijloace fixe. Daca este complet amortizat este si mai bine si mai ai probleme cu diferenta dintre valoarea ramasa neamortizata si valoarea de vanzare. Unii spun ca ar fi deductibila cheltuiala daca vinzi sub valoarea ramasa neamortizata, altii nu. Faci factura si cu asta totul e OK.



#136789 inregistrare tva import

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 July 2007 - 01:07 PM in Arhiva

Nu are nici o legatura una cu alta. Se colecteaza TVA la valoarea de vanzare.



#136630 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 July 2007 - 07:12 AM in Arhiva

Unde scrie ca nu ai voie sa emiti facturi catre persoane fizice daca ai casa de marcat? Daca persoana fizica cere factura ce faci?



#136629 AJUTOR. PLATA TVA IN VAMA.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 July 2007 - 07:07 AM in Arhiva

Vezi postareapuchky_me, la Jul 6 2007, 11:09 PM, a spus:

dar daca eu persoana juridica aduc masini (autoturisme) din germania pentru revanzare (persoane fizice, poate si juridice) se face identic

231=401
4426=4427

dupa care urmeaza implicit vanzarea autoturismului (in cazul acesta 231 devine 371? este ca o marfa spre vanzare), TVA-ul in acest moment il incasez numai de la client si il dau la stat? corect? ramanand si impozitul pe profit aferent.

Ai dreptate, daca cumperi masini pentru revanzare folosesti 371. In rest aprecierile tale sunt corecte dupa parerea mea.



#136192 AJUTOR. PLATA TVA IN VAMA.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 July 2007 - 08:44 AM in Arhiva

Nu se plateste TVA in vama pentru ca este achizitie intracomunitara daca se cumpara din Germania. Se plateste prin decontul de TVA, urmand sa faceti inregistrarile:
213=401
4426=4427
Pentru ca furnizorul din Germania sa va factureze fara TVA trebuie sa ii furnizati codul valid de TVA al firmei dvs. Sper ca v-am lamurit.



#136182 contractului de asigurat

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 July 2007 - 07:41 AM in Arhiva

Angajatorii care au sediul social in afara municipiului Bucuresti, unde depun aceste contracte? Pe site-ul CJAS Harghita nu am gasit nimic referitor la aceste contracte.




Cometa SQL