Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sofia1975's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


sofia1975's Content

There have been 142 items by sofia1975 (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#204531 deducere personala

Postat de sofia1975 on 16 June 2009 - 12:19 PM in Arhiva

mda....am discutat un pic cu salariatul si....mi s-a spus ca ....atata timp cat prin acel act normativ se stabilesc si alte drepturi ale persoanei cu handicap...e clar ca trebuie luat in calcul si acest lucru.Adica deducerea suplimentara este un drept al lui si ca atare la calculul deducerii nu se ia in considerare bugetul complementar.


Va rog ...pareri!?



#203863 deducere personala

Postat de sofia1975 on 09 June 2009 - 01:41 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la May 22 2009, 08:59 AM, a spus:

Legea este destul de clara, nu poate intra ca persoana in intretinere.
Poate doar daca exista o derogare expresa.
poate fi acest lucru o derogare?
Bugetul personal complementar prevazut la alin. (4) lit. b) nu este luat in calcul la stabilirea altor drepturi si obligatii



#203465 deducere personala

Postat de sofia1975 on 04 June 2009 - 01:40 PM in Arhiva

daca va uitati i legea 448 /2006
definitia bugetului personal complementar - stabileste limitele cheltuielilor personale din cursul unei luni, in functie de gradul de handicap, pentru plata taxei de abonament radio/TV, a abonamentului telefonic cu impulsuri incluse si a taxei pentru abonamentul la curentul electric
art.58 prevede

4) Adultul cu handicap beneficiaza, in conditiile prezentei legi, de urmatoarele prestatii sociale:
a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;

b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:

1. in cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. in cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. in cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handica
tot la art 58 spune
12) Bugetul personal complementar prevazut la alin. (4) lit. b) nu este luat in calcul la stabilirea altor drepturi si obligatii
deci.
eu pot sa inteleg prin asta ca de fapt venitul care trebuie luat in calcul la deducerea suplim este suma de 202 lei ca diferenta de 91 ce reprez buget pers.compl. nu se ia in calcul
va roog!o interpretare juridica...daca nu cer prea mul!



#202586 deducere personala

Postat de sofia1975 on 26 May 2009 - 10:53 AM in Arhiva

da..d-le Dinu ...ati inteles !Dar este o problema care am pus-o in discutie si care nu a fst dezbatuta.Pe cupon este defalcata suma...buget complementar
80 lei si diferenta este idemnizatia pentru handicap.Ori solicitantul specifica ca daca in legea lor se mentioneaza ca cei 80 sunt alocati pt acopr ch cu telefonul,energ.elec...etc inseamna ca dif de 198 este venitul pers cu handicap,si deci poate fi trecut la deducere.



#202324 deducere personala

Postat de sofia1975 on 22 May 2009 - 08:06 AM in Arhiva

florika...este vorba de venitul maxim pe care trebuie sa-l aiba acela care este pus la deducerea suplimentara.Intelegi?Nu cat se acorda pentru o persoana in intretinere!Pt av avea o persoana in intretinere trebuie sa indeplineasca niste conditii,alea din codul fiscal! :sad:



#202226 deducere personala

Postat de sofia1975 on 21 May 2009 - 09:51 AM in Arhiva

Buna!Ce-ati face in locul meu,contabililor!Am un salariat care vrea sa puna la deducere un parinte care este bolnav cu handicap gradul I.Acesta are indemnizatie de 278 lei.deci trece de 250 lei venitul pentru deducere.Persoana respectiva specifica faptul ca se incadreaza la deducere deoarece legea care reglem. aceasta indemnizatie spune ca din suma aceea 80 de lei este ceva de genul buget complementar alocat pt plata abon telefonice,curent,etc.Dealtfel si in cupon este defalcat acest lucru.Cum interpretati voi?Ce-ar trebui sa fac?



#200837 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de sofia1975 on 06 May 2009 - 08:29 AM in Arhiva

si ce sa inteleg eu prin asta!
eu am urmatoarea situatie:
1.dacia papuc pe societate care-l transporta pe administrator de la firma acasa...etc si aduce marfa cu ea...e deductibil combustibilul?
2.un alt caz -un autoturism de data asta- pe numele administr cu care cara marfa la firma...ce sa fac sa fie deductibil comb? contr de comodat?sau si asa nu e bun pt ca e autoturism ,adica e de transport persoane...?
Ma puteti lamuri? :sad:



#199657 contract de comodat!!!!

Postat de sofia1975 on 20 April 2009 - 09:28 PM in CONTRACTE comerciale

Vezi postareaFlorin_76, la Apr 20 2009, 10:04 PM, a spus:

Daca se specifica in contractul de comodat ca utilitalile ( lumina , gaz, etc.) sunt suportate de firma le puteti deduce cheltuiala .
Daca facturile de utilitati sunt pe persoana fizica nu puteti deduce TVA ul ci doar cheltuiala.
mersiiii
deci sa inteleg..
ca fac un contract in care valoarea este 0 si ca se suporta utilitaile d ecatre firma care a inchiriat spatiul


buuun
am inteles...
nu stiu daca contr. ded comod.tb inregistrat sicare ebaza legala...
:sad:



#199651 amenajare spatiu

Postat de sofia1975 on 20 April 2009 - 08:21 PM in Arhiva

daca o firma de comert vrea sa faca o curatenie de primavara...varuit,vopsit...si.. mici modernizari,ceva de genul turnat scari,platforme de ciment.etc....cum procedez?
adica ...am factura de cimet,var sau vopsea...fac receptie...la ce?
care sunt documentele justificative/......practic cum procedez de la A la Z



#199648 OUG nr.35/2009

Postat de sofia1975 on 20 April 2009 - 06:53 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

stimati colegi ..dar de merit ce stiti...se mai da anul acesta sau nu?



#199647 contract de comodat!!!!

Postat de sofia1975 on 20 April 2009 - 06:51 PM in CONTRACTE comerciale

am o problema!
tin evidenta unui depozit de materiale de constrcutii.Este la inceput si nu are spatiul lui.Isi desf activ pe un teren si intr-o cladire care apartine pers fizice,care kla randul ei nu vrea un contract inregistrat ca sa se poata deconta anumite cheltuieli ale societatii.Cum sa procedez?
Daca as face un contract de comodat.cu valoare zero(pt ca proprietarul nu vrea sa plateasca imp. pe ven. din chirii).as putea sa decontezlumina,gazul,chiria?Daca pot asa..tb sa inregistrez contractul undeva?

Va rog..poate deranjeaza daca spun ca e urgent..dar totusi poate cineva sa ma sfatuiasca ..in mod legal..



#196810 13-lea salar invatamant plata cu ora

Postat de sofia1975 on 14 March 2009 - 10:13 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Art. 36. - (1) Pe perioada ingrijirii si protectiei persoanei cu handicap grav, pe baza contractului individual de munca, asistentul personal are urmatoarele drepturi:
a) salariu de baza stabilit potrivit dispozitiilor legale privind salarizarea asistentului social cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar,altele decat cele cu paturi, precum si spor de vechime si alte sporuri aferente acordate in conditiile legii;
Deci?
dreptul este reglementat prin legea numita de tine dar cuantumul salariului de baza este reglementat de legea salarizarii personalului contractual.Dupa mine are...are dreptul!
Ca nu ai dat e o alta problema...nu se da la primarii pt ca sa se faca "economii"....ca de!Trebuie bani pt achizitii...mai ales incredintari directe
Fara suparare...eu cred ca are tot dreptul...tu ce crezi?
ai alte argumente? legale?



#196648 13-lea salar invatamant plata cu ora

Postat de sofia1975 on 12 March 2009 - 02:59 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

AM SI EU O CURIOZITATE......ASISTENTII SOCIALI SUN NISTE SALARIATI AI PRIMARIEI CONFORM LEGII.eI SUNT SALARIZATI DUPA LEGEA SALARIZARII PERSOANLULUI CONTRACTUAL..INSEAMNA CA UA ACELEASI DREPTURI .iNTREBAREA E....AU DREPTUL LA AL 13?



#194387 Inchidere An 2008

Postat de sofia1975 on 17 February 2009 - 10:57 AM in Arhiva

si pana la urma bilanturile se semneaza anul acesta de experti obligatoriu?
care e actul normatov ...va rog!



#194386 VIDEO POKER

Postat de sofia1975 on 17 February 2009 - 10:55 AM in Arhiva

am o societate care are inchiriate jocuri nde norc de la o alta firma.Aproape dupa un an ma trezesc cu niste procese verbale de predare primire in care se preda .citez"" video poker 2 bc de la seria....la seria....
faceti-ma sa inteleg ce tb sa inregistrez si cum in contab?
.



#193656 promovare pe post de conducere

Postat de sofia1975 on 09 February 2009 - 08:04 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

[mda am inteles...insa fiindca ea a fost foarte suparata pentru ca au fost trei pers care puteau sa participe si nu au avut posib,pt ca s-a facut pe ascuns(adica nimeni nu a stiut pana in ziua concursului)...am discutat si putin sa vedem despre ce e vorba>am vazut lehgea nr.188,si actul norm 611.dar nu scrie nicaieri ca poti face discriminare si ca ordonatorul princpila de credite poate pune niste conditii specifice .Eu cred ca ele aveau dreptul sa participe asa cum prevede legea.Chiar tu ai spus ca tb sa aiba master...ori...ori



#193256 promovare pe post de conducere

Postat de sofia1975 on 04 February 2009 - 06:58 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

as dori sa ma lamuriti
la o primarie alaturata s-a facut o promovare a unui functionar public pe un post de sef serviciu>Toate bune si frumoase dar eu nu am inteles de la prietena mea care mi-a povestit cum de s-a facut cu o conditie aceea de avea un tip de master atata timp cat legea prevede sau...sau ..sau adica master in adm.publica,si inca ceva...numai stiu sigur acum.
exista undeva specificat ca ordonatorul principal de credite oate sa impuna un anumit tip de master...nu ingradeste posibilitatea altora de a participa?



#193254 spor confidentialitate

Postat de sofia1975 on 04 February 2009 - 06:53 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareatrikule, la Dec 24 2008, 06:00 PM, a spus:

Vezi postareakatinca, la Dec 18 2008, 06:59 PM, a spus:



Cam asta vroiam sa zic si eu, ca sa beneficiezi de spor de confidentialitate trebuie sa ai certificat de acces la informatii.
atunci as vrea sa inteleg si eu cum secretarii de comuna obtin spor de confidentialitate in instanta?
pe ce baza?



#190831 solutie pt sold mare in caserie

Postat de sofia1975 on 11 January 2009 - 04:59 PM in Arhiva

am si eu o situatie din care nu stiu cum sa ies
la sfarsitul lui oct am avut sold in casa 100 mil....in octombrie a marit patronul incasarile ca sa poata sa obtina un credit,dar bieninteles ca in realit nu sunt banii.In cursul lunii a obtinut creditul cu care a platiti banca direct la unii furnizori,la impozite...si restul i-am bagat in casierie...ca altfel nu am stiut...
Termin luna nov cu aproape 55mil in casa...care de fapt nu sunt...
contul 455 e pe 0.
Ce sa fac?In luna dec...nu prevad sa aiba asa plati mari catre furnizori.E bine sa termin anul cu asa sold?
Ajutati-ma va rog!Sunt soc platitoare de imp pe profit...de dividente nu cred ca pot pune problema....si mai e ceva....e nou pentru mine! :cool:
va rog daca se poate ..urget!



#186752 control financiar preventiv (CFP)

Postat de sofia1975 on 09 November 2008 - 11:08 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

View Posttrikule, on Nov 8 2008, 08:48 AM, said:

View Postdaniela20, on Nov 3 2008, 05:18 PM, said:

Am o intrebare legata de viza CFPP.
Intr-o institutie publica contabilul sef poate exercita controlul financiar preventiv propriu?Un jurist de la o primarie mi-a spus ca nu, deoarece se poate interpreta ca si conflict de interese.Eu nu prea cred mai ales atunci cand aceea persoana este singura cu studii superioare economice din acea unitate.
As vrea sa stiu si parerea d-voastra.Daca se poate si baza legala.


Bineinteles ca poate, toti contabilii sefi dau viza CFPP, baza legala? ntra pe site-ul www.mfinante.ro si vei gasi ceea ce cauti
nu draga...citeste inca odata...ca daca ar da contabilii .ar fi chestia aia eu centrez eu dau cu capul...grav este ca...da! multi acorda viza de control fin prev pt ca se cred mari sefi...au raspunderi si li se cuvin tot



#186452 ajutor!

Postat de sofia1975 on 05 November 2008 - 01:49 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

aceste proceduri sunt obligatorii si pentru primarii...chletuieli,venituri,resurse umane...etc?



#186431 Semnatura stat de plata(salarii)

Postat de sofia1975 on 05 November 2008 - 12:37 PM in Arhiva

da...asta e problema mea...si atunci cand vreau sa cer...tb sa pun baza legala...ca da nu ...imi zice ca nu are o asemenea obligatie



#185936 Semnatura stat de plata(salarii)

Postat de sofia1975 on 29 October 2008 - 08:43 PM in Arhiva

eu primesc banii pe card dar vad doar restul de plata. pe card ..statele de plata nu se vad...pt confidentialitate :thumbup: fluturas nu primesc si poate am si eu dreptul sa vad modul de calcul al banilor...in ce baza legala pot sa cer fluturas?



#185563 documentatie pentru lucrari contractate

Postat de sofia1975 on 26 October 2008 - 09:13 PM in ALTE DOCUMENTE

[multumesc mult.Am cerut urgent pt ca si pe mine m-a pistonat administratorul...dar vad ca acum numai zice nimic...poate a renunttat..sau s-a descurcat in alt mog nu stiu cat de legal...dar te am in vedere :biggrin:



#184828 stimulente

Postat de sofia1975 on 19 October 2008 - 10:40 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

eu te inteleg...nu am vrut sa zic ca au dreptul doar cei care produc bani...a administra o creanta bugetara prin definitia data de og 92 nu inseamna numai a incasa...dar e o mare diferenta in cazul nostru.Sa previzionezi un buget de venituri si chelt nu cred ca inseamna a admnistra o creanta bugetara..asta e parerea mea...tu ce crezi?
please!




Cometa SQL