Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaela_cva's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mihaela_cva's Content

There have been 1000 items by mihaela_cva (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#251180 investitie spatiu inchiriat

Postat de mihaela_cva on 28 November 2012 - 12:38 AM in Arhiva

eu in locul dvs as solicita reevaluarea spatiului acum, si as depune la Primarie raportul, impreuna cu intrebarea: in baza carei legi au primit raportul de evaluare facut de chirias? De ce l-au luat in considerare? Chiriasul nu este parte din relatia contribuabil-platitor de impozit pe cladire si Directia Impozite si Taxe a Primariei. Si la un eventual proces nu l-ar primi judecatorul, pentru lipsa calitatii procesuale active.



#251151 Monografie discount

Postat de mihaela_cva on 23 November 2012 - 09:40 PM in MONOGRAFII CONTABILE

eu inregistrez valoare de intrare 0.01 a marfii si adaos comercial pana la pretul de vanzare-la comert cu amanuntul



#251041 situatii consolidate

Postat de mihaela_cva on 18 November 2012 - 05:45 PM in Bilanturi

"soc mama este asociat unic o pers fizica" puteti sa explicati, nu inteleg, este societate mama?!



#251040 stornare factura gresita

Postat de mihaela_cva on 18 November 2012 - 05:39 PM in Arhiva

cum ai inregistrat-o, doar cu semnul -



#251039 Situatie de lucrari

Postat de mihaela_cva on 18 November 2012 - 05:39 PM in ALTE DOCUMENTE

deviz; vedeti ca exista programe specializate



#250967 Metoda tertului poprit

Postat de mihaela_cva on 13 November 2012 - 06:49 PM in Arhiva

felicitari!
am pus si eu aceleasi documente in dosar, dar degeaba



#250924 Metoda tertului poprit

Postat de mihaela_cva on 11 November 2012 - 12:43 AM in Arhiva

eu am primit la o firma o solicitare de acest fel de la anaf slatina parca, doar ca eu nu cumparasem nimic de la respectivul . Acesta avea o creanta provenita din o factura nesemnata de mine (a se citi clientul meu, nu eu), nu contract, comanda, nimic, suma relativ mare. Am raspuns oficial ca nu recunosc datora si m-au lasat in pace.
La aceeasi firma am solicitat si eu anaf craiova poprirea tertului. Nu numai ca nu au facut nimic, i-au acordat si tva de rambursat pe factura de la mine, pe care ulterior a contestat-o in instanta ca fiind neexecutata lucrarea si factura neprimita si in consecinta nu recunosc datoria. Am avut si titlu executoriu sa nu i se dea banii din rambursare, dar functionarii anaf craiova au ratacit titlul vreo 2 zile, cat sa ii intre banii in cont. Degeaba am facut scandal scris si verbal, atat eu cat si executorul judecatoresc, raspunsul a fost "am gresit" Nu am actionat in judecata persoana din anaf, desi eu cred ca ar fi trebuit. Eu (clientul meu) si respectivii se judeca si acum. SC care a primit rambursarea tva e in faliment, se vand bunurile prin licitatie, dar la masa credala sta si banca, si sapardul, si altii... cine credeti ca va castiga?!



#250923 TVA vanzare apartament PJ - PF

Postat de mihaela_cva on 11 November 2012 - 12:31 AM in Arhiva

reevaluarea o inreg in luna in care ai facut-o (cronologic si sistematic, zice legea). TVA 5% se acorda in anumite conditii, vezi codul fiscal si daca te incadrezi (cumparatorul adica, vezi norme)



#250922 Control Adm. Fin.

Postat de mihaela_cva on 11 November 2012 - 12:05 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

1.daca ai preluat acum, si inreg ctb sunt deja facute e vechiul contabil in urma rif, de ce te straduiesti acum? dezgropi mortii? pentru asta trebuie sa stii si foarte bine ca sa faci.
2. ai uitat sa spui care au fost masurile in rif
3. fiscul calculeaza si ia ceea ce ii intereseaza, impozite si taxe, restabilind baze de impozitare. Ce faci tu cu furnizorii si clientii e treaba ta. Cheltuiala si tva de la furnizori e nedeductibila, dar obligatia de plata nu e anulata, daca ai sold la furnizor trebuie sa il platesti. Ce vina are el ca tu ai cumparat bauturi nedeductibile fiscal?! Clientii-respectiv facturile de vanzari neinregistrate sunt alta poveste, vezi situatia lor clara. (sa nu fie prescrise, incasarea lor, etc) Ai si art.159 alin 3 cod fiscal, norme



#250921 sunt domiciliu si cnp-ul clientului obligatorii de trecut in factura?

Postat de mihaela_cva on 10 November 2012 - 11:43 PM in Arhiva

art 155 cod fiscal norme metodologice: c) la rubrica cumpărător, numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA din România al persoanei impozabile, iar în cazul persoanei impozabile nestabilite în România, care şi-a desemnat un reprezentant fiscal în România, se va înscrie denumirea/numele persoanei care efectuează achiziţia intracomunitară de bunuri, precum şi denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA, conform art. 153 din Codul fiscal, ale reprezentantului fiscal;
evident ca persoana fizica nu are cod fiscal; eu recomand seria si nr cartii de identititate; exista si legea pentru protectia datelor-



#250843 Impozite si taxe locale la firma in insolventa

Postat de mihaela_cva on 05 November 2012 - 11:57 PM in Arhiva

in luna octombrie nu mai faceti nimic. Doar la calculul impozitului pe profit tineti cont de cheltuiala inregistrata care nu apartine perioada ( din ct 635 dati jos 3 luni pt iunie, 6 luni pt martie). Ati stiut ca intrati in insolventa cu data de 30.09.2012 sau in 635 aveti chelt pe tot anul 2012.
In soldul contului 446 aveti oricum suma de plata (scadenta la martie, respectiv septembrie 2012).



#250842 inventariere / topic 2011-2013

Postat de mihaela_cva on 05 November 2012 - 11:38 PM in INVENTARIERE

@maria_ct68 - le evaluezi si dai pret piata, vezi OMFP 2861/2009-tii cont si de gradul de uzura (banuiesc ca nu sunt noi)

@danieldavid - cum ai putea sa ai in ctb ca unitate de masura cantitatea cand ai produse ca: -marfa -mere-cantitate 5 kg;-benzina-10 litri;-computer-1 buc? balanta in ce o faci? in kg, in buc sau litri?
In ctb se inreg dif exprimate in bani, + sau -, indiferent de moneda, dar in Ro se foloseste obligatoriu leul.
Plusurile cantitative ca atare (buc)nu se inreg in ctb, doar valoarea lor. Si e scris si in teorie. (omfp 2861/2009)



#250768 investitie spatiu inchiriat

Postat de mihaela_cva on 31 October 2012 - 07:26 PM in Arhiva

evaluarea e facuta de un evaluator autorizat, independent? ce a dus el la primarie si primaria i-a acceptat?



#250767 inventariere / topic 2011-2013

Postat de mihaela_cva on 31 October 2012 - 07:14 PM in INVENTARIERE

folosirea functiei cautare e obligatorie
nu scrie cu litere asa mari, e deranjant
Ordin MF2861/2009-norme, pct 40
În situaţia constatării unor plusuri în gestiune, bunurile respective se evaluează potrivit reglementărilor contabile aplicabile.
pct 46
Bunurile constatate în plus se evaluează şi se înregistrează în contabilitate la costul de achiziţie al acestora, în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, în funcţie de preţul pieţei la data constatării sau de costul de achiziţie al bunurilor similare.



#250679 acte necesare pt. control ITM

Postat de mihaela_cva on 24 October 2012 - 10:52 PM in ITM, Inspectia Muncii

sau la sediul lor, ca de regula trec pe la firme, ia declaratii, lasa o nota si te cheama in 24-48 ore la sediul lor.

+decizie programare concedii odihna+state salarii+pontaje pe ultimele 3luni



#250678 tva achizitie autoturism

Postat de mihaela_cva on 24 October 2012 - 10:47 PM in Arhiva

este folosit exclusiv in interesul firmei, deci poti.



#250677 Inregistrari contabile magazin SH

Postat de mihaela_cva on 24 October 2012 - 10:31 PM in Arhiva

parca raportul de gestiune s-a scos, mai e obligatoriu?



#250676 Document de plata pierdut

Postat de mihaela_cva on 24 October 2012 - 10:30 PM in Arhiva

si alta data!



#250675 tva declarat gresit

Postat de mihaela_cva on 24 October 2012 - 10:27 PM in Arhiva

pai nu ti-am spus?! tu alegi....nu are prea mare relevanta, ca doar ai platit diferenta si ai declarat corect d394, iar in d300 faci regularizare



#250658 taxare inversa material lemnos

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:21 PM in Arhiva

refaci, dar e cam mult si ai tva de plata neplatit, deci dobanzi de intarziere. - vanzare cu taxare inversa la neplatitori de tva 4111=4427



#250657 An financiar 01 oct-30 sept

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:14 PM in Arhiva

sorry :blush2:



#250656 Inregistrari contabile magazin SH

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:13 PM in Arhiva

1. marfa cu amanuntul
2. faci receptia cu transformarea unitatii de masura (5kg =10 buc)



#250655 monografie productie energie fotovoltaica

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:11 PM in MONOGRAFII CONTABILE

nu, dar cred ca este ca si alta productie, pret standard si diferente de pret, doar documentatia tehnica este diferita



#250654 Document de plata pierdut

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:09 PM in Arhiva

dispozitiie de plata in care la scopul platii scrii contravaloare fact..conform chitanta...., in data de azi, inregistrata azi



#250653 model cerere ITM schimbare sediu social firma

Postat de mihaela_cva on 23 October 2012 - 11:08 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

de ce nu ia baza de date de la onrc si ne scutesc pe noi de anunturi inutile?! intrebare retorica, evident




Cometa SQL