Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 38

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#258863 D100 / topic 2013

Postat de mgabi on 28 November 2013 - 11:24 AM in Arhiva

Am auzit-o si p-asta :blink:

In codul nostru fiscal nu exista alt trimestru decat cel calendaristic din an :))
Cat despe perioade de raportare si termene, sunt date in clar in CF.

O micro infiintata in august incheie anul fiscal tot la 31.12 , odata cu incheierea anului calendaristic. Deci ultimul trimestru este tot oct-dec :)) ... prin extensie trim.III este iul-sept ... etc.
Doar ca incepe anul fiscal in august (va fi mai scurt), asa ca nu-ti va cere nimeni declaratii pentru primele 2 trimestre.



#258857 zile libere pt. deces in familie

Postat de mgabi on 28 November 2013 - 10:49 AM in Arhiva

Zilele libere platite (in cazul unor evenimente din familie) functioneaza ca si CO-ul (ca si cum ai mari zilele de CO din anul resp. la care are dreptul).

Nu primeste tichete pt. ca nu este prezent la munca (asa cum nu primeste nici pt. CO)

PS: Ar fi bine sa existe in ROI sau in contract specificat nr. de zile pentru aceste situatii.



#258853 D100 / topic 2013

Postat de mgabi on 28 November 2013 - 10:32 AM in Arhiva

In octombrie pt. trim.III si in ianuarie pt. trim IV



#258847 Inchidere CIM, raportare Revisal

Postat de mgabi on 27 November 2013 - 07:09 PM in REVISAL

La ITM se depune/transmite doar revisalul.

Sfatul meu este sa mergi sa-ti iei parola, se da pe loc daca ai revisal predat anterior.
Sper ca ai transmis si incetarea suspendarii la persoana cu CIC :))



#258801 declaratii II

Postat de mgabi on 26 November 2013 - 12:32 PM in Declaratii I.I.

Banuiesc ca acolo era un semn de intrebare ... si nu ai postat o informare :))
Nu prea am inteles problema .. este cam "aruncata", nu suntem aici ca sa ghicim ce vrea fiecare.Totusi ...

1. Daca te refereai la transmitere:
Daca semnatura este inregistrata pe acel II, sigur ca poti. O declaratie o depui daca este validata si semnata, nu conteaza ce informatii ai completat in interior atata timp cat ti-a dat validarea!

2. Daca te refereai la completare"
Pentru zilieri nu se declara in D112 decat impozitul retinut (cand completezi suma la impozit, treci totalul=impozit salariati+impozit zilieri), nu si persoanele.

PS: Pentru zilieri trebuie sa depui si la ITM lista lunar (adica extrasul din registrul zilierilor)



#258799 Achizitie UE cu tva inclus. Cum procedez ?

Postat de mgabi on 26 November 2013 - 12:08 PM in Arhiva

Este o aberatie ce ti-au spus cei din Ungaria (sau poate n-ati inteles voi bine!). Colectarea si virarea tva-ului nu este conditionat de locul de achizitie (intern,import, CE ..).

Pentru recuperarea tva din Ungaria trebuie sa faci D318 (studiaza putin declaratia) , vei primi poate la anu' banii.

PS: Orice stat este interesat sa descurajeze vanzarile fara tva in UE pentru ca astfel vor primi un TVA (un fel de imprumut) pe care il vor returna peste un an cumparatorului :))



#258723 TVA la incasare - topic 2013

Postat de mgabi on 21 November 2013 - 06:36 PM in Arhiva

Mai intai ceva legislatie :
Norme CF art.138:
....
(2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în cazul achiziţiilor realizate de/de la persoanele obligate la aplicarea sistemului TVA la încasare, se aplică corespunzător prevederile art.134^2 alin. (10) din Codul fiscal în situaţiile prevăzute la art.138 lit. a) - c) şi e) din Codul fiscal. În situaţia prevăzută la art.134^2 alin. (11) din Codul fiscal, beneficiarii ajustează mai întâi taxa neexigibilă şi doar în situaţia în care nu mai există diferenţe de taxă neexigibilă pentru achiziţiile efectuate de la furnizorul/prestatorul respectiv ajustează taxa deductibilă.

CF : Art.134^2 :
10) ....
a) pentru situaţia prevăzută la art 138 lit. a):
1. în cazul în care operaţiunea este anulată total înainte de livrare/prestare, exigibilitatea taxei intervine la data anulării operațiunii, pentru contravaloarea pentru care a intervenit exigibilitatea taxei. Pentru contravaloarea pentru care nu a intervenit exigibilitatea taxei se operează anularea taxei neexigibile aferente;
2. în cazul în care operaţiunea este anulată parțial înainte de livrare/prestare, se operează reducerea taxei neexigibile aferente contravalorii pentru care nu a intervenit exigibilitatea taxei, iar în situaţia în care cuantumul taxei aferente anulării depăşeşte taxa neexigibilă, pentru diferență exigibilitatea taxei intervine la data anulării operațiunii;
b) pentru situaţia prevăzută la art 138 lit. b) se aplică corespunzător prevederile lit. a); (adica returnarea marfurilor)


Deci s-o luam pe rand cu factura ta de storno:
1. la data fact. de storno tu ai din prima factura in sold :
....... 268.26lei .... din care tva (neex) .... 51.92 lei
2. mai intai reducem 4428 existent in sold la furnizorul resp, apoi restul (daca mai ramane ceva) este direct exigibil.
....... -268.26lei .... din care tva (neex 4428) .... -51.92 lei ........ prima inregistrare din fact.storno pe 4428 in rosu
............................................................................................(adica se operează reducerea taxei neexigibile)
....... -161.86lei .... din care tva (exig. 4426) .... -31.33 lei ........ a 2-a inregistrare din fact.storno pe 4426 in rosu
............................................................................................(adica pentru dif.exigibilitatea taxei intervine la data anulării )


La final vei avea sold furnizor negativ si tva neexigibil 0


Stiu ca nu este tocmai OK, era mai bine sa ne lase sa avem 4428 in rosu si sa-l inchidem la urmatoarea factura ... dar prin min.de finante cred ca este un adevarat labirint si uite asa astia au uitat sa mearga drept :laugh:

Ca regula de baza, daca un furnizor/client are sold negativ , atunci nu va avea neexigibl aferent.
Sper ca nu te gandeai ca ai vre-o cheie de control de cand cu tva-ul asta la incasare "made in Romania" :biggrin: :biggrin:



#258675 Inventarierea obiectivelor de investitii receptionate ca imobilizari corporale

Postat de mgabi on 20 November 2013 - 01:53 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Ca regula generala:
Orice componenta "incastrata" FIX in cladire face parte din acea constructie.
Daca este volanta (se poate "detasa" si muta/vinde separat fara a afecta constructia in sine) atunci este pozitie separata.

Tarabele daca sunt turnate pe platforma atunci fac parte din constructie, daca sunt "libere" ... nu prea.

Lucrarile pentru utilitati , betonare etc ... fac si ele parte din cladire (pentru o vei vinde cu tot cu ele OBLIGATORIU, nu le poti "dezasambla"!)



#258673 factura cu storno si vanzari noi produse

Postat de mgabi on 20 November 2013 - 01:40 PM in Arhiva

Despre punctul 3 era vorba, restul le inregistrezi normal.

Pe factura trebuia sa apara denumirea marfurilor/serviciilor. Asta pentru ca este absolut necesara pentru a identifica tipul de cheltuiala si pentru a justifica deductibilitatea.

Poti pune pe cheltuiala doar serviciile "cumparate" necesare desfasurarii activitatii. Daca nu scrie ce serviciu ti-au prestat/facturat , apoi tu cum vei putea justifica oportunitatea? N-ai cum sa demonstrezi ca este transport si nu masaj de intretinere. :laugh:

PS: Norocul tau este ca suma este mica , asa ca nu prea are importanta cum o inregistrezi ...



#258647 Inventarierea obiectivelor de investitii receptionate ca imobilizari corporale

Postat de mgabi on 18 November 2013 - 02:59 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Daca ai da un exemplu ar fi mai bine.

Daca ati receptionat mese si virtrine frigorifice ca si "cladiri" ... ati gresit din start.
Ca si regula generala, inventarierea se face pe baza fiselor, la bucata. Deci asa cum apar in fise , asa se invetariaza.

Daca in fisa apare set, inventariezi set. Altfel ti-ai complica foarte mult existenta cu inventarierea facand componentele si echivalentele.



#258645 factura cu storno si vanzari noi produse

Postat de mgabi on 18 November 2013 - 02:45 PM in Arhiva

Probabil sunt servicii ... de ex.transport marfa

Dar ATENTIE , o factura emisa in acest fel nu este deductibila, pentru ca nu contine elementele OBILGATORII conform cod fiscal (adica nu contine denumrea serviciului ... sau macar o trimitere gen "conform contract ..." sau conform deviz..." sau variante)



#258523 Noile coduri CAEN

Postat de mgabi on 08 November 2013 - 11:08 AM in Arhiva

Cazier judiciar si cazier fiscal sunt doua lucruri diferite.

Daca are cazier fiscal, nu poate fi administrator. Daca are cazier judiciar (a facut un accident auto de ex.), atunci poate fi administrator.
Dar il poti anagaja ca director general :))

PS: Ce cauta la notar totusi?



#258435 decl. 010 / topic 2013

Postat de mgabi on 02 November 2013 - 02:56 PM in Arhiva

Nu probabil, ci sigur amenda (termenul era 10.10.2013).
Asta-i nimic, sa vezi cand vei calcula si tva colectat si va trebui sa-l platesti din urma.



#258401 Ajutor! Venituri din chirii!

Postat de mgabi on 30 October 2013 - 11:12 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Sunt scutite FARA drept de deducere ... si nu deduci tva-ul din cheltuielile aferente acelor inchirieri (daca poti avea evidenta lor distinct), sau vei avea pro-rata (daca ai si venituri cu tva si cu drept de deducere)



#258399 clauze contract de munca

Postat de mgabi on 30 October 2013 - 11:08 PM in Arhiva

In CIM poti trece orice clauza ... cu conditia sa nu incalce vre-o prevedere legala.
Poti specifica maxim 4 stele hotel, maxim 7l/100km combustibil, etc.
Aceste precizari pot apare si contractul colectiv daca aveti.

Cat despre chelt. de deplasare, la sfarsitul deplasarii, cand se face decontul de cheltuieli, acestea trebuie verificate si aprobate. NU AI VOIE sa decontezi cheltuieli nejustificate.



#258397 tratament fact. cu tva, pt. per. in care firma nu era inreg. ca platit. de tva

Postat de mgabi on 30 October 2013 - 10:59 PM in Arhiva

Bonurile fiscale nu le mai poti corecta, nici macar cu acte de stornare ... pentru simplul motiv ca nu mai ai cui sa-i dai tva-ul inapoi (si sa-i mai faci si dispozitie de plata, sa-ti semneze ...etc.)

Si totusi, daca nu era platitor, cum a fiscalizat cu RO? Sau a fost fiscalizata fara RO si s-a vandut pe taxa 1 sau 2 sau ... ce numar o fi avut cota 24?



#258349 Decont de cheltuieli firma noua

Postat de mgabi on 29 October 2013 - 01:19 PM in Arhiva

Diferenta dintre cheltuiala cu obiectele de inventar si cheltuiala cu diverse consumabile ... este ca in bucatarie:

Oala este un obiect de inventar, il dai pe cheluiala ... dar dupa 3-4 luni daca n-o gasesti ii iei la rost pe toti din casa :)) !
Carnea pe care o pui in oala este un consumabil, il dai si pe cheltuiala ... dar dupa 3-4 luni n-o sa umbli prin casa sa cauti .... "Unde-i bucata de carne de acum 3 luni?"

Asa ca registrele de care vorbesti (mai putin reg.jurnal care se genereaza lunar de obicei pe calculator), daca le pastrezi si trebuie sa ai grija de ele si raspunzi pentru pierderea lor ... apoi ar fi normal sa intre la obiecte.


Atentie, nu confunda hartiile care se arhiveaza cu obiectele de inventar!
Inventarul si arhiva nu sunt acelasi lucru.



#258269 Declaratia 394

Postat de mgabi on 25 October 2013 - 10:06 AM in Arhiva

Si-au adus si ei aminte ca s-a modificat codifirea :))



#258091 Tva avans cereale

Postat de mgabi on 17 October 2013 - 10:47 PM in Arhiva

Norme CF:
(3) În cazul livrărilor de bunuri prevăzute la art.160 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv pentru avansurile încasate, furnizorii emit facturi fără taxă și înscriu în aceste facturi o mențiune referitoare la faptul că au aplicat taxarea inversă.

Deci, da este cu taxare inversa.

Si se raporteaza in D394, pentru ca este factura si ai primit-o :))
O3596/2011:
"Declarația trebuie să conțină toate facturile care au fost primite în perioada de raportare"

In concluzie, exact asa cum ai spus si tu.



#258041 inchiderea contului 167

Postat de mgabi on 15 October 2013 - 09:19 AM in Arhiva

Venit impozabil, doar este castigul firmei, este logic !

PS: De ce ai prins totusi o marfa primita pe factura in contul 167?



#258039 Monografie depasire diurna

Postat de mgabi on 15 October 2013 - 09:14 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Se considera venit salarial (adica salariu ca orice salariu).
Deci intra in calcul la toate taxele si contributiile.



#258007 legislatie

Postat de mgabi on 12 October 2013 - 11:23 PM in Arhiva

Da, acum se aplica 3055.

Cat pentru institutiile publice, nu am forma actualizata printabila.



#258005 Factura neinregistrata

Postat de mgabi on 12 October 2013 - 11:11 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Nu se intampla nimic dpdv al 394 ... si nici din alt punt de vedere.

D394 se verifica dinspre beneficar catre furnizor, conform metodologiei de verificare publicata in MO.
In consecinta , nimeni nu se va sesiza ca nu ai inregistrat (si raportat) ca si beneficiar o suma care exista in declaratia furnizorului (altfel spus se verifica daca ceea ce spui ca ai cumparat si dedus se regaseste si la furnizorul tau ca si vanzare).

Este si normal sa nu se deranjeze ca n-ai dedus o suma pe care furnizorul tau a impozitat-o :))



#257953 storno avans in sistem tva incasare

Postat de mgabi on 10 October 2013 - 09:23 AM in Arhiva

Lexiroxi ti-a explicat destul de clar zic eu:
"4428 - TVA neexigibil= TVA facturat diminuat cu TVA avans"

Adica in 4428 ai 1420.21 (1775.27-355.06)


Garantia, cum ai scris.



#257925 storno avans in sistem tva incasare

Postat de mgabi on 09 October 2013 - 10:37 AM in Arhiva

Personal eu asa operez.

Practic asa ar fi corect, dar in CF este cam ametita situatia :)).
Avantajeaza pe cei care emit cu - si dezavantajeaza pe cei care primesc cu - .
Probabil ca in afacerile lor de baiati destepti se practica o inginerie sa nu colecteze TVA-ul. Pentru ca ei incaseaza avansuri, n-or fi prosti sa plateasca avansuri :))

Acum:
In CF spune ca daca stornezi o operatiune care a devenit intre timp exigibila, tva-ul din storno este exigibil pentru acea suma. Ceea ce este o tampenie, pentru ca pana se deconteaza acea factura de storno ... :)

Adica am tva la incasare/plata uneori :((
De ex:
Am facturat de 1000 + 240 de lei si am si incasat. Deci colectez 4427 , 240lei
Pana aici este bine, am primit banii, ii colectez.

Dupa o luna primesc retur si stornez -500 + -120 (cu minus) pe factura.
Aceasta factura este exigibila chiar daca n-am platit banii inapoi clientului! Deci colectez 4427 , -120lei.
Deci colectez -120lei (adica deduc de fapt) chiar daca n-am platit nimic clientului.

La cel care primeste facturi cu storno este pe dos, isi diminueaza deducerile chiar daca n-a primit banii inapoi.




Cometa SQL