Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cornny's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Cornny's Content

There have been 82 items by Cornny (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#217566 Casa de marcat

Postat de Cornny on 25 January 2010 - 12:54 PM in Contabilitate PFA

Exista un registru special, dar din ce am vazut pe net este pentru cei care emit facturi si au nevoie sa emita si bon fiscal



#217538 Casa de marcat

Postat de Cornny on 24 January 2010 - 10:04 PM in Contabilitate PFA

Stie cineva cum trebuie sa procedam in cazul in care s-a defectat casa de marcat la un magazin alimentar (vanzare cu amanuntul)? Pe ce perioada se poate inchide magazinul pana se repara casa de marcat?



#216001 formularele 220/221

Postat de Cornny on 06 January 2010 - 03:18 PM in Arhiva

Din cate am observat din formularele de pe site-ul Ministerului de Finante declaratia 220 este pentru Veniturile din cedarea folosintei bunurilor, iar declaratia 221 pentru Veniturile din activitati independente (gen magazin alimentar)

Daca gresesc va rog sa ma corectati



#209559 Deducere benzina

Postat de Cornny on 24 August 2009 - 08:55 AM in Arhiva

Sincer, prefer sa nu mai deduc benzina decat sa vina fiscul in control si sa interpreteze ei legea asta astfel incat sa-mi taie aceste cheltuieli, sa-mi zica iar ca am declarat gresit venitu, sa aplice penalizari si amenzi



#209119 Amanarea la plata a obligatiilor fiscale neachitate la termen

Postat de Cornny on 13 August 2009 - 12:07 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare privind neachitarea la termen a CASS:

- in urma cu o luna am achitat 1200 RON la CASS pe ultimii 3 ani si mai am de achitat 800 RON reprezentand penalizari

1) La aceste penalizari se aplica alte penalizari? (Desi nu cred, insa in Romania e bine sa te informezi)

2) Ce se intampla daca nu le mai achit deloc?



#209046 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 12 August 2009 - 01:54 PM in Arhiva

Personal nu consider ca este evaziune fiscala in cazul in care se trec facturile, ci nu chitantele. Pana la urma important este sa se inregistreze toate operatiunile in RJIP, doar ca nu sunt indeplinite specificatiile din lege. Oricum voi reveni la trecerea chitantelor



#208978 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 11 August 2009 - 01:24 PM in Arhiva

Mentionez ca pana la data controlului am trecut chitantele in RJIP.

Insa, domnii de la fisc (care nu glumeau cu siguranta), au motivat prin faptul ca la sfarsitul anului exista o incoerenta intrucat am facturi receptionate in decembrie anul N, cu chitante ce figureaza in anul N+1, iar acest lucru nu este corect pentru ca e posibil ca pana in momentul in care se emite chitanta eu sa fi vandut deja marfa.

Ce ma sfatuiti sa fac: sa revin si sa trec chitantele sau sa contiuni cu facturile cu riscul de a veni aceleasi persoane in control si sa "reproseze" acelasi lucru?



#208911 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de Cornny on 10 August 2009 - 02:06 PM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Aug 7 2009, 11:55 PM, a spus:

Atentie ! in Registrul Jurnal de Incasari si Plati nu se trec facturile, ci chitantele, bon fiscal, OP, EC...

In urma unui control de la fisc mi s-a cerut sa clar sa trec facturile in RJIP, ci nu chitantele.



#208498 Deducere benzina

Postat de Cornny on 03 August 2009 - 10:24 AM in Arhiva

Stiam de aceasta lege dar am crezut ca nu se aplica si pentru PFA, asa cum nu se aplica nici legea cu impozitul forfetar.



#208413 Deducere benzina

Postat de Cornny on 31 July 2009 - 02:28 PM in Arhiva

Incredibil...

Eram convins ca pentru PFA se deduc bonurile de benzina. De ce sa platesc impozit mai mult daca venitul meu se diminueaza pentru ca folosesc masina?



#202488 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 25 May 2009 - 12:34 PM in Arhiva

Motivul pentru care nu am avut nimic de obiectat a fost faptul ca mi s-a parut destul de logic ceea ce au spus: stocul de marfa nu reprezinta cheltuiala deductibila intrucat nu a contribuit cu nimic la obtinerea de venituri. Acest lucru se intampla doar cand este vandut catre clienti. Cel putin asa vad eu contabilitatea in partida simpla... In momentul inchiderii PFA nu sunt obligat sa epuizez stocul prin vanzare

In schimb la conta in partida dubla, stocul de marfa se deduce ca si cheltuiala cu marfurile. Sper ca am inteles bine contabilitatea asta...



#202362 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 22 May 2009 - 12:58 PM in Arhiva

Formula pe care am scris-o mai sus a fost aplicata de catre inspectorul fiscal. La calculul impozitului am folosit aceeasi formula prevazuta in lege, iar acest lucru mi-a adus penalitati de peste 1500 RON.

Desi in lege nu scrie nimic despre faptul ca cheltuielile cu marfa aflata in stoc nu sunt deductibile, cei de la fisc nu au tinut cont de asta.

Eu nu am scris mesajul de mai sus pe baza zvonurilor, ci in urma unei experiente.



#202147 Calcul impozit PFA

Postat de Cornny on 20 May 2009 - 03:31 PM in Arhiva

Se pare ca formula de calcul a venitului impozabil este mai mult decat: Venituri (Incasari) - Cheltuieli (Plati)

Ceea ce difera este formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Astfel ca in primul an de functionare din totalul cheltuielilor se scade stocul la val de Aprov din anul respectiv. Practic se scad cheltuielile aferente marfurilor aflate in stoc, ceea ce din punctul meu de vedere este normal.

Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.



#201304 Excrocheria si nesimtirea "cnas"

Postat de Cornny on 11 May 2009 - 11:00 AM in Arhiva

Vezi postareaalex_antony, la May 6 2009, 04:47 PM, a spus:

Sal,

datoriile fiscale ( parca si cele comerciale ) se prescriu dupa 3 ani .De aia s-a trimis deciazia - pentru a intrerupe prescrierea . Oricum, agentul economic are obligatia de a achita datoriile Plus penalitatile aferente ( in cazul in care plateste cu intarziere) - trebuie sa-si caluculeze singur si sa plateasca penalitatile respective. Cred ca decizia aia este titlu executoriu- adica in baza acelei decizii pot fi blocate conturile .
:sad: :smile:

Adica dupa 3 ani nu mai sunt obligat sa platesc?

La Sanatate imi cere sa fac dovada platii pe ultimii 5 ani. Eu am PFA din 2006 si nu am platit nimic pana acum. Am fost la Casa de Asig de Sanatate si mi-au facut calculul de la inceput (+penalizari). Mai mult, au cerut si copie dupa cartea de munca sa dovedesc ca am platit si in 2004 si 2005. Oare de ce?



#199499 neplata CAS - consecinte

Postat de Cornny on 16 April 2009 - 01:48 PM in Arhiva

S-a mai discutat pe forum si s-a ajuns la concluzia ca sanatatea trebuie obligatoriu platita, iar CAS-ul doar daca nu esti angajat in alta parte. Din cate stiu eu se platesc penalizari daca cele doua taxe nu se platesc

Intrebarea este: in baza a ce platesti sanatatea daca nu ai contract, nu depui o declaratie etc. Mi se pare ciudat sa virez banii intr-un cont si atat... Cum pot deduce CASS daca nu am un document?



#198925 Completare RJIP

Postat de Cornny on 09 April 2009 - 12:21 PM in Contabilitate PFA

1. Cei de la fisc mi-au spus clar ca trebuie sa trec nr facturii, ci nu al chitantei

2. Privind explicatiile, tot ei mi-au cerut sa detaliez aceste explicatii, adica sa scriu excat despre ce plata e vorba.



#198597 sistem real-URGENT!

Postat de Cornny on 06 April 2009 - 12:24 PM in Arhiva

Calculul venitului impozabil: Venituri - Cheltuieli

Formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.

Formula este comunicata de catre Inspectorul Fiscal



#198232 sistem real-URGENT!

Postat de Cornny on 01 April 2009 - 02:52 PM in Arhiva

Citeste thread-ul deschis de mine "Inspectia fiscala". Acolo am scris formula de clacul al venitului impozabil tinand cont de stocuri

Se aseamana cu ce ai scris tu, dar nu am timp sa verific acum...

Oricum eu am de platit peste 2000 RON, diferenta de impozit + penalizari pe ultimii 2 ani pt ca nu am stiut de aceasta formula si am declarat mai putin



#197525 Impozit pe venit pers fizica

Postat de Cornny on 24 March 2009 - 09:35 AM in Arhiva

Am PFA din 2006 si nu am platit nimic la CASS

Daca platesc anul acesta si pentru 2006 si 2007, le pot trece ca si cheltuieli deductibile in 2009?



#197490 Impozit pe venit pers fizica

Postat de Cornny on 23 March 2009 - 08:32 PM in Arhiva

La ch deductibile se trece CAS-ul aferent anului trecut si platit in anul in curs. Asa este?



#197420 cass pentru PAF

Postat de Cornny on 23 March 2009 - 09:03 AM in Arhiva

Eu m-am dus la CAS sa ma interesez de plata acestei contributii, iar ei mi-au dat un cont unde sa virez banii. Fara contract, farfa o declaratie. Au posibilitatea sa verifice daca am virat cat trebuie? Mentionez ca sunt si angajat la alta societate



#197181 Inspectia fiscala

Postat de Cornny on 19 March 2009 - 11:52 AM in Arhiva

In urma inspectiei fiscale pt un magazin mixt s-au constatat urmatoarele:

- declaratia 200 pe ultimii 2 ani am facut-o gresit. Practic am declarat mai putin decat trebuia. Asta dintr-o eroare de calcul pe care o voi explica

- lipsa lista de inventariere a marfurilor pe ultimii 3 ani

Pentru cele 2 amenda cumulata 900 RON

Se pare ca formula de calcul a venitului impozabil este mai mult decat: Venituri (Incasari) - Cheltuieli (Plati)

Ceea ce difera este formula de cheltuieli: Cheltuieli aferente facturilor de marfa anul N + Stoc la val de Aproviz anul N-1 - Stoc la val de Aproviz anul N + Cheltuieli deductibile



Astfel ca in primul an de functionare din totalul cheltuielilor trebuia sa scad stocul la val de Aprov din anul respectiv. Practic se scad cheltuielile aferente marfurilor aflate in stoc, ceea ce din punctul meu de vedere este normal.

Stocul la val de aprov s-a calculat astfel: Stoc la val de Vanzare (care reiese din invetar, iar daca nu-l ai se vor aduna toate NIR-urile pe care trebuie sa le ai, din care se scad incasarile) impartit la 1+adaos mediu pe anul respectiv.
Si astfel s-a strans o suma destul de mare de dat la stat ca diferenta de impozit pe anii precedenti (plus penalizarile de rigoare)



#197057 PFA cu norma de venit, fara TVA

Postat de Cornny on 18 March 2009 - 08:26 AM in Arhiva

Dupa constituire, beneficiati de scutire (50%)pe impozitul datorat daca in continuare mentineti si calitatea de angajat cu carte de munca 8h/zi

In baza carei legi ati afirmat cele de mai sus?



#195654 Inspectia fiscala

Postat de Cornny on 03 March 2009 - 01:18 PM in Arhiva

A avut cineva pana acum pe PFA control incrucisat?



#195625 Inspectia fiscala

Postat de Cornny on 03 March 2009 - 10:31 AM in Arhiva

Pa aviz scrie clar scopul controlului: IMPOZITUL PE VENIT




Cometa SQL